Skocz do zawartości

Fotografia DS-ów w zasięgu ręki???


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od zawsze interesowała mnie astrofotografia, szczególnie mgławic i galaktyk. Niestety jak większość forumowiczów nie dysponuję rozepchanym portfelem. Ale ostatnio krąży mi po głowie taki pomysł:

 

Oto co mam teraz:

Synta 200/1200

Uniwersał 5

Canon EOS 300D

Kamerka Vesta 680K

 

Mój plan (narazie tylko w głowie) jest taki:

Dokupić platformę paralaktyczną ze sterowaniem w obu osiach. Postawić na to Syntę z doczepionym Uniwersałem do guidowania wraz z kamerką. Fotografować EOSem w ognisku głównym Synty.

 

Czy taki zestaw ma jakąkolwiek szansę powodzenia?

Nie chodzi mi oczywiście o robienie takich fotek jak Tiamat czy Heniek bo wiem, że są poza moim zasięgiem. Chciałbym jednak móc zapolować na "chociażby" M81, M51. Czy jest to wykonalne tym sprzętem? Co można było by zmienić, oczywiście niskim kosztem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee nie jestes znowu taki biedny. Masz EOS-a i Synte. To przecie nie małe koszty. Ale przyznam że masz bardzo ambitny plan. Mierzysz dość wysoko, napewno tanio to nie wyjdzie.

 

Niestety przykro Mi jest stwierdzić, że dzisiaj jakaś konkretna astrofotografia cyfrowa, jest tak kosztowna, że nieosiągalna dla większości. Poziom forumowego astrofoto wzrósł do poziomu praktycznie profesjonalnego. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi oczywiście o robienie takich fotek jak Tiamat czy Heniek bo wiem, że są poza moim zasięgiem. Chciałbym jednak móc zapolować na "chociażby" M81, M51. Czy jest to wykonalne tym sprzętem? Co można było by zmienić, oczywiście niskim kosztem?

 

Dość gadania - do roboty!!. Akurat przykład Heńka pokazuje, że nie trzeba mieć montażu za 50k, żeby robić foty takie, że wszystkim gacie zrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee nie jestes znowu taki biedny. Masz EOS-a i Synte. To przecie nie małe koszty. Ale przyznam że masz bardzo ambitny plan. Mierzysz dość wysoko, napewno tanio to nie wyjdzie.

 

Niestety przykro Mi jest stwierdzić, że dzisiaj jakaś konkretna astrofotografia cyfrowa, jest tak kosztowna, że nieosiągalna dla większości. Poziom forumowego astrofoto wzrósł do poziomu praktycznie profesjonalnego. Szkoda.

Niestety wydaje się to być prawdą. Trzeba jednak przyznać, że znacznie wzrosły wymagania stawiane amatorskim astrofotkom.

 

No właśnie... Dla HEQ5 Satndard 1m ognicha to wyzwanie, a co dopiero dla platformy gdzie posadzisz ognicho 1,2m :whistling: Musiałaby być naprawdę dobrej jakości

 

No właśnie, nie do końca wiem jak to jest. Na stronie Astronocy jest test montażu HEQ5. Jego PE wygląda tak:

HANS_HEQ5_PE_30_11_06.jpg

 

Z kolei na stronie Leszka Jędrzejewskiego podczas testów platformy Bogdana Matyi przedstawiono kilka logów z błędów prowadzenia poszczególnych ekspozycji już z guidowaniem. Zwróćcie uwagę np. na ten, chyba najładniejszy:

oridel3-1.jpg

 

Czy w takim razie platforma Bogdana Matyi prowadzi lepiej od HEQ5?

Czy może nie można porównywać wykresów z guidingiem i bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wydaje się to być prawdą. Trzeba jednak przyznać, że znacznie wzrosły wymagania stawiane amatorskim astrofotkom.

No właśnie, nie do końca wiem jak to jest. Na stronie Astronocy jest test montażu HEQ5. Jego PE wygląda tak:

HANS_HEQ5_PE_30_11_06.jpg

 

Z kolei na stronie Leszka Jędrzejewskiego podczas testów platformy Bogdana Matyi przedstawiono kilka logów z błędów prowadzenia poszczególnych ekspozycji już z guidowaniem. Zwróćcie uwagę np. na ten, chyba najładniejszy:

oridel3-1.jpg

 

Czy w takim razie platforma Bogdana Matyi prowadzi lepiej od HEQ5?

Czy może nie można porównywać wykresów z guidingiem i bez?

 

Nie można porównywać wykresów z guidingiem i bez. Montaż może mieć spore PE (nawet wielkości +/- 30-40" a po zapodaniu guidingu spadnie mu do 3-5". Tak samo z platformą. Ten załączony wykres z guidowanej platformy jest niezły. Mamy jakieś realne fotki z takiej guidowanej platformy z sensowną ogniskową (0,5 - 1m)? Powiedzmy standardowa sesja. Jakieś 1-2h wypalanki przy czasach w okolicy 3-6 minut?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie platforma Bogdana Matyi prowadzi lepiej od HEQ5?

Czy może nie można porównywać wykresów z guidingiem i bez?

 

nie ma sensu porównywać montaży, kiedy jeden z nich jest guidowany a drugi nie

HEQ5 z guidingiem też będzie miał błąd na poziomie 4s a może i nawet mniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą ;) To widzę, że test PE mojego starego czarnucha, jest już traktowany jako baza porównawcza do wszelkiego typu dociekań i zestawień... :blink: Pytanie czy to dobrze, czy źle...

 

Bo to jest tak. Ten test zrobiliśmy z TURem (czytaj TUR go zrobił, a ja starałem się nie przeszkadzać za bardzo) na zasadze "Choć, zrobimy dziadom testy. No dobra, wszystkiego w życiu trza spróbować" i dwóch facetów, przy niesprzyjających za bardzo warunkach, skleciło całą maszynerię i zaczęło radośnie robić pomiary... Tu są wątki:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14150

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&pid=211591

 

No i jest dobrze, bo jest materiał. Fajnie... Tylko pamiętajcie, że to montaż SkyWatchera. No, ten tego... made in cesarstwo środka. Nie ma raczej gwarancji, że następny ze sklepu, będzie miał dokładnie te same wartości... To test "montażu z podwórka" który swoje juz troche nosił i generalnie odwala robotę w kazdą bezchmurną noc. Z marszu... Bez żadnych dopieszczeń, regulacji itd. Bez przeróbek i kombinacji. Tak jak stał w sklepie, tylko po kilkunastu miesiącach orki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzypas zauważ, że platforma ma bardzo krótki i niestety stabilny okres PE na poziomie 2". to sa 4 zbocza na minute. czyli w 15sek ruchy 2" w dec i ra.

To nie jest dobry wynik?

Z tym okresem to nie do końca czaje. No bo przy mojej ogniskowej i zamontowanym Canonie pole jest ok 1 stopnia. W takim razie skoro błąd wynosi 2" to jak damy, że 2" odpowiada jednemu pixelowi, to będę mógł prezentować nieporuszone zdjęcia wielkości 1800x1200 pixeli. No chyba że źle liczę.

 

Ps. Ten wykres co podałem dla platformy to jest jednym z najlepszych na tamtej stronie. Były tam też wykresy z błędem 5" robione tą samą platformą.

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Mam pytanie.

 

Im większe lustro w Newtonie, tym krótszy czas naświetlania... czyli w sumie lustrem np. 27cm na platformie LeszkaJ.można już poszaleć ze zdjęciami, co?

 

Nie mówiąc o większych lustrach rzędu 38, 40 i 60 cm.

 

 

 

O ile krótsze czasy należy przyjąć dla lustra 270/1200 w stosunku do standardowej synty (200/1200)?

 

A może platforma L.J. opłaca się do dużo większych apertur, w kwestii astrofoto oczywiście ?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Mam pytanie.

 

Im większe lustro w Newtonie, tym krótszy czas naświetlania... czyli w sumie lustrem np. 27cm na platformie LeszkaJ.można już poszaleć ze zdjęciami, co?

 

Nie mówiąc o większych lustrach rzędu 38, 40 i 60 cm.

 

 

 

O ile krótsze czasy należy przyjąć dla lustra 270/1200 w stosunku do standardowej synty (200/1200)?

 

A może platforma L.J. opłaca się do dużo większych apertur, w kwestii astrofoto oczywiście ?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

Eeeee... nie do końca. Im większa światłosiła tym krótsze naświetlanie. Apertura decyduje o ilości zarejestrowanych detali i zasięgu, czas naświetalnia tysz. Jezeli zrobisz klatkę 2 minuty, z lustra Xcm i z lustra 2Xcm o takiej samej światłosile, to ta z większego lustra będzie mieć więcej detalu i większy zasięg. Jezeli zrobisz fotkę Ymin z mniejszego z wymienionych luster i Y-n minut z większego, to osiągniesz zbliżony zasięg i detal. Ale jezeli lustra będą miały różne światłosiły, to cała ta misterna kalkulacja się wali.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. nie jestem w stanie ci podać wyliczanki przy 11" F4.5 vs 8" F6. Tu się musi wypowiedzieć ktoś mocniejszy w teorii. Ja tak z praktycznego punku widzenia dałem, to co obserwuje w trakcie moich walk.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee... nie do końca. Im większa światłosiła tym krótsze naświetlanie. Apertura decyduje o ilości zarejestrowanych detali i zasięgu, czas naświetalnia tysz. Jezeli zrobisz klatkę 2 minuty, z lustra Xcm i z lustra 2Xcm o takiej samej światłosile, to ta z większego lustra będzie mieć więcej detalu i większy zasięg. Jezeli zrobisz fotkę Ymin z mniejszego z wymienionych luster i Y-n minut z większego, to osiągniesz zbliżony zasięg i detal. Ale jezeli lustra będą miały różne światłosiły, to cała ta misterna kalkulacja się wali.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. nie jestem w stanie ci podać wyliczanki przy 11" F4.5 vs 8" F6. Tu się musi wypowiedzieć ktoś mocniejszy w teorii. Ja tak z praktycznego punku widzenia dałem, to co obserwuje w trakcie moich walk.

 

 

 

 

 

Dzięki za odpowiedź, o to mniej więcej pytam ;).

 

czyli ta z większym lustrem wyciągnie lepsze powiększenia (detal).

 

W sumie w naszych postach piszemy skrótami myślowymi i trochę żargonu astro się wkrada, dlatego czasem ciężko doprecyzować o co mi chodzi, mam nadzieję, że mnie rozumiecie...

 

 

 

Tak czy siak trzeba postawic sprzęt na platformie i popstrykać i zobaczymy co wyjdzie.

 

Teraz tylko platformę muszę skombinować, zastanowię się czy sama robić czy też odkupić od kogoś.

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, o to mniej więcej pytam ;).

 

czyli ta z większym lustrem wyciągnie lepsze powiększenia (detal).

 

W sumie w naszych postach piszemy skrótami myślowymi i trochę żargonu astro się wkrada, dlatego czasem ciężko doprecyzować o co mi chodzi, mam nadzieję, że mnie rozumiecie...

 

 

 

Tak czy siak trzeba postawic sprzęt na platformie i popstrykać i zobaczymy co wyjdzie.

 

Teraz tylko platformę muszę skombinować, zastanowię się czy sama robić czy też odkupić od kogoś.

 

 

 

pozdrawiam

 

To jeszcze jedno sprostowanko. "lepsze powiększenia" to bardzo nieszczęsliwa nazwa. O, hmm... "powiększeniu" obrazu, decyduje długość ogniskowej, nie światłosiła, nie apertura i nie czas naświetlania. Ilość i jakość detalu jest też zamotana (chyba liniowo) do rozdzielczości naszego telepa, a ta jest pochodną jego apertury. Mamy tu sporo różnych czynników działających obok siebie. Uh... kurde. Proszę mnie poprawić, jak gdzieś bredze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo nawet mniejsze. szybki błąd PE to regularne zamazywanie w ta i spowrotem.

OK. Chyba zrozumiałem z tym PE.

Więc jeszcze jedno:

Załóżmy, że chciałbym tym sprzętem sfotografować M51. Ma ona rozmiary kątowe 11x7', a więc 660x420". Jeśli 2" wynosi 1 pixel, to galaktyka ta będzie nieporuszona przy rozmiarze 330x210px czyli tylko trochę mniejsza od tej prezentowanej na stronie Heńka A taka by mi starczyła :ha:

Pytanie tylko czy przy zaprezentowanym wykresie błędów prowadzenia platformy mogę założyć, że 2" odpowiada 1 pixelowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzypas juz nie łapie skąd te 2" na pixel ale 200/1200 i 300D mają razem 1,24" na pixel.

Mój tok myśli jest taki (nie wiem czy słuszny):

Błąd RA i DC oscylują między 0" a 2". Stąd przy prowadzeniu, na matrycy będzie rysowała się plama wielkości odpowiadającej 2"x2". Przy pełnej rozdzielczości aparatu błędy prowadzenia będą widoczne, ponieważ tak jak napisałeś połączenie 200/1200 i 300D dają 1,24" na pixel. Ale jeśli zmniejszymy wielkość zdjęcia tak, by jeden pixel odpowiadał 2"x2", to wszystkie błędy prowadzenia zostaną schowane. Oczywiście chciałbym wykorzystać pełną rozdzielczość aparatu, ale do tego potrzebne byłoby lepsze prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.