Skocz do zawartości

Ciekawe i rzadkie zjawiska


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie miałem okazję podziwiać w Chrzanowie kilka rzadkich zjawisk B) , dlatego chciałem się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami.

19 czerwca podczas burzy obserwowałem tęczę z łukiem wtórnym i łukami nadliczbowymi. Po jakimś czasie przy tęczy pojawiły się promienie antykrepuskularne, tak więc wystąpiło zjawisko zwane po angielsku rainbow wheel:

http://www.atoptics.co.uk/rainbows/wheel.htm

Nie wiem jednak jak przetłumaczyć tą nazwę na polski, bo "koło tęczowe" jakoś mi nie pasuje - kojarzy się raczej z pełnym okręgiem tęczy. Może wy coś podpowiecie. A oto foty:

 

30 czerwca w nocy o wschodzie księżyca obserwowałem za to lewy księżyc poboczny. Niestety drzewa skutecznie zasłaniały mi widok na prawo od księżyca i nie wiem czy nie wystąpił też prawy księżyc poboczny. Widziałem go w postaci szarej trochę jakby świecącej plamy. Oczywiście dłuższa ekspozycja (60 s) ukazała kolory:

 

I na koniec dowód, że nie trzeba wyjeżdżać w rejony arktyczne, żeby zobaczyć jakieś kompleksowe zjawisko halo. Trzeba tylko dokładnie spoglądać w niebo. 1 lipca ok. 14:00 obserwowałem halo 22* i halo opisane. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdy oprócz niego pojawiło halo 46* i krąg parheliczny. Obserwując niebo spostrzegłem właśnie oprócz halo 22* i opisanego inne łuki świetlne. Po dokładnej analizie zdjęć i zrobieniu symulacji zjawisk w programie HaloSim okazało się, że na niebie wystąpił ok. 120* fragment kręgu parhelicznego po przeciwnej stronie nieba niż słońce i ok. 90* fragment halo 46* "nad" samym słońcem. Warto też wspomnieć, że zjawisko wystąpiło mniej więcej wtedy kiedy koledzy NGC7841 i Thrasher obserwowali łuk okołohoryzontalny. Poniżej fotki ze zwiększonym kontrastem dopasowane do symulacji zjawiska:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... całkiem ciekawe.

 

A Ja skolei widziałem jakieś 5 dni temu jakies rzadkie zjawisko.

Mianowicie po zajściu słońca za miasto (ale słońce jeszcze całkiem nie zaszło za horyzont), nad punktem słońca pojawiła się pionowa tęcza. Wysokości może 30 stopni.

Tamtego czasu na niebie były takie cienkie chmury mętne.

 

Co to za zjawisko było ?

 

Może kolega się coś zna na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... całkiem ciekawe.

 

A Ja skolei widziałem jakieś 5 dni temu jakies rzadkie zjawisko.

Mianowicie po zajściu słońca za miasto (ale słońce jeszcze całkiem nie zaszło za horyzont), nad punktem słońca pojawiła się pionowa tęcza. Wysokości może 30 stopni.

Tamtego czasu na niebie były takie cienkie chmury mętne.

 

Co to za zjawisko było ?

 

Może kolega się coś zna na tym.

 

Jeżeli zjawisko to miało formę smugi światła wznoszącej się pionowo w górę (lub ewentualnie w dół) od słońca to był to słup świetlny. Jest to zjawisko z grupy zjawisk halo. Wskazywały by na to też cienkie, mętne chmury, czyli zapewne cirrostratusy, o których mówisz. Zajrzyj tutaj:

http://atoptics.co.uk/halo/pillar.htm

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo rzadkich zjawisk, ja widziałem w krakowie halo 22* wokół księżyca B).

Było bardzo słabe, zobaczyłem je najpierw na fotkach z długimi czasami a potem dopiero na własne oczy, trzeba było mocno się wpatrzeć.

 

 

Pozdrówko!

 

P.S. Pewnie się zastanawiacie dlaczego nie zapodałem zdjęć?? One leżą teraz koło mnie na biurku zapisane na talerzu dysku twardego, który musiał się $#@$#@%$ zje... zepsuć a odzyskanie kosztuje zaledwie ze 2000 zł Ja PIE#%$$$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie po zajściu słońca za miasto (ale słońce jeszcze całkiem nie zaszło za horyzont), nad punktem słońca pojawiła się pionowa tęcza. Wysokości może 30 stopni.

 

Witam,

 

Podobne zjawisko około godziny 20 widziałem w Gorzowie Wlkp. - pionowa tęcza na średnio zachmurzonym niebie, w kierunku zachodnim. To było w niedzielę lub w poniedziałek - głowy nie dam (8-9.07.2007). Nigdy wcześniej nie widziałem takiego zjawiska, szkoda, że aparatu nie miałem akurat przy sobie..

 

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ładny ten księżyc poboczny, na żywo nie widziałem takiego

 

61e5b6f890c00cdam.jpg

 

ostatnio taką tęczę czerwoną przed zachodem wypatrzyłem

 

Napiszcie gdzie można ściągnąć jakiś darmowy program do robienia panoram, całą ta teczę bym wrzucił ale nie mam jak jej złożyć

 

jeszcze taka iryzacja:

 

b39f8aa2661bdc41m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

O właśnie :) Kilka dni temu zaczełem czytać książke ,, W niebo wpatrzeni'' Willego Leya i już na pierwszej stronie jest kilka słów na temat tz. ,,zielonego błysku'' pisze tam że można zobaczyć go tylko podczas bardzo dobrych warunków np. na pełnym morzu. Polega ono na efekcie wywołanym refrakcją promieni znikającej za horyzontem tarczy słonecznej :lol:

Czy ktoś z was widział takie cudo ,co do twojego zdjęcia to ja nawet nie wiem jak sobie wyobraźać wygląd takiego zjawiska :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

A Słyszałem, że green flash tylko nad morzem można zobaczyć, widać że nie. Bardzo piękne zjawisko.

Ja wrzucę taką iryzacje:

 

9f38b600e3d3ad4em.jpg

 

Pierwszy raz widziałem iryzacje pod słońcem. Ciekawe pasy kolorów prawda?

W tym samym momencie widać było iryzacje ponad słońcem.

 

3b10611e01e6a85bm.jpg

 

drugie zdjęcie ma żywsze kolory, ponieważ drzewa zasłaniały słońce

 

i jeszcze jedna, nieco gorszej jakości zdjęcie:

e7178fb8f03f8371m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Słyszałem, że green flash tylko nad morzem można zobaczyć, widać że nie. Bardzo piękne zjawisko.

Mit !!!

Spróbuj (oczywiście z glową) a zdziwisz się jak pospolite jest to zjawisko

Znacznie rzadszy jest niebieski promień ale i jego udalo mi się zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit !!!

Spróbuj (oczywiście z glową) a zdziwisz się jak pospolite jest to zjawisko

Znacznie rzadszy jest niebieski promień ale i jego udalo mi się zobaczyć

 

A mógłbyś dokładniej opisać jak obserwowałeś i w jakich warunkach (tzn. przy jakiej pogodzie, wysokości słońca - czyli czy było przy bardzo niskim horyzoncie itd.) - parę takich pomocnych rad dla kogoś kto "poluje" na zielony/niebieski promień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.