Skocz do zawartości

Indekskatalogasy, szarplesy i Czarna Ryba w Cefeuszu,


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy można bawić się w astrofotografię, gdy Księżyc jest w pełni?

Księżyca tak... Choć i to chyba niezbyt ciekawą, bo gdzie te wspaniałe góry i doliny?

Korzystając z doskonałej wczorajszej pogody odpaliłem kombajn i wycelowałem szklane oko w fotografowane już kiedyś przeze mnie obiekty IC 1396 oraz Sharpless2 -129.

Te dwie fotografowane mgławice należą zdecydowanie do tzw. wymagających DSów. Zwłaszcza Sharpless2-129, która to jest naprawdę bardzo, bardzo słabym obiektem. IC 1396 mimo tego, że jest kątowo duża to też powierzchniową jasność ma raczej kiepską. Po zebraniu 11 półgodzinnych ekspozycji udało się uzyskać prezentowany materiał. Żeby test był testem wypadałoby za dwa tygodnie powtórzyć tę sesję. Może starczy mi zapału:)

Jako ciekawostka: po lewej stronie od IC 1396 "widać" ciemną materię. Ten obłok niewysyłającyh widzialnego promieniowania śmieci nazywa się B169, czyli Black Fish. Jest tam też kilka innych mniejszych obiektów. Wszystkie B.

STL 11KM oraz obiektyw Nikkor 180ed.

 

Tutaj jest większa wersja: 2500x1790 pikseli.

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

cepheus_edit_final_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na kolejne twoje zdjęcia i myślę sobie, że przy twoim sprzęcie, umiejętnościach i samozaparciu możesz pokusić się o wykorzystanie swoich prac do celów naukowo-badwczych. Może nawet udział w odkryciu jakieś planety, albo komety...

Nie wiem, czy to cię bawi i czy rzeczywiście można do tego użyć twoje sprzętu i umiejętności. Badanie jasności gwiazd wymaga innych technik. Napewno warto nad tym się zastanowić.

 

 

dobrej zabawy

 

ps. zdjęcia nie komentuję, poprostu DZIĘKUJĘ. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto chce zobaczyć. Pamiętacie podręczniki do astronomii jeszcze w 2-giej połowie lat 80-tych i wszechobecne cz-b fotki? A potem zachwyt nad fotkami z Hubble'a w Wiedzy i Życiu?

BW ma klimat ale barwne fotki także cieszą oko.

A tak przy okazji to zwóciliście uwagę że teraz fotki amatorskie często lepsze jakościowo od zdjęć z tychże podręczników? Co to technika robi z ludźmi :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co to technika robi z ludźmi :D

..

chyba raczej, co to ludzie robią z techniką :rolleyes:

 

 

a to i tego też się przy..:

Jak podkoloryzować? Pogieło cię, zniszczyć taki materiał! BW is KING!

tak się zastanawiam, jeżeli kiedyś pojawią się przestrzenne fotografie,

czy też będziesz krzyczał, że tylko stare płaskie są prawdziwe? :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Dziekuję za miłe słowa!

 

 

 

mpp: Co do pracy naukowej. Zapewne można powalczyć w tym temacie. Nawet kilka miesięcy temu w S&T był artykuł o amatorach, którzy poprzez pomiary jasności gwiazd pomagaja w odkrywaniu egzoplanet. Co do szukania czegoś znacznie bliżej, to przez ten temat TUR bardzo dzielnie się przedziera. Bez automatyzacji takich poszukiwań raczej nie ma szans, a właśnie w rozgryzanie tego tematu z tego co wiem bawi się właśnie Paweł. Generalnie sceptycyzmem napawa mnie zawsze w kontekście poszukiwań nowych obiektów (rozumianych jako badania naukowe) sprawa naszej pogody. Na dziś wychodzę z założenia bardzo hedonistycznego: focić dla własnej estetycznej satysfakcji i koniec. Nie ukrywam, że bardzo mnie nęci to o czym myśli TUR. Nie wiem, czy starczyłoby mi jednak tyle zapału. Może gdy juz po jakimś czasie pofocę trochę dla samych fotek to się coś zmieni. Teraz raczej nie.

 

Tom-cio: Chcę jeszcze pofocić przez h-alfa. Jak na razie dalej jestem oczarowany tym sposobem rejestracji. Następnie pobawię sie wąskopasmowymi filtrami (siarkowym i tlenowym) i zobaczę co dalej. Mam oczywiście pewne plany, ale do końca nie wiem jeszcze w którym kierunku to finalnie pójdzie.

 

Qbanos: Tak, to ciekawe miejsce. Postaram się jeszcze w tej okolicy pokręcić. Pewnie zahaczę o ten obiekt.

Oby była pogoda!

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia świetne.

Czy próbowałeś może, wykorzystując swoje zdjęcia pomiaru jasności, gwiazd zmiennych. Zastanawiam się, czy byłoby to możliwe. Poza tym pomiary byłyby pewnie zdecydowanie dokładniejsze od metody wizualnej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.