Skocz do zawartości

Nowy darmowy atlas nieba - Tri Atlas


Rekomendowane odpowiedzi

Zdaje się, że nie było jeszcze o tym informacji na tym forum (jeśli tak, to sorrki - wyszukiwanie w forum uparcie odmawiało współpracy): dostępny jest nowy, darmowy atlas do samodzielnego wydrukowania -

Tri Atlas - dostępny tutaj:

 

http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html

 

Autor podzielił atlas na 3 części o zróżnicowanym stopniu szczegółowości:

- 25 map, do mag 9

- 90 map, do mag 11

- 661 map, do mag 12.6

 

(na stronie autora dostępne są też inne ciekawe materiały, np. atlas DS, którego link podawałem już kiedyś na forum).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pieknego. Tylko ten rozmiar! 620MB w pdf !

To, cudowne czysty wypas, ciągnę go już od 12.00.... i przeglądam sukcesywnie, zapiera dech, detal jak w ... jak nic czeka go druk i twarda oprawa, koniec z drogimi superprodukcjami rodem z alle-zło

uwolnić gwiazdy !!! :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj ladny :D

Na uczelni mnie pewnie zamorduja jak sobie to na laseroweczce wydrukuje :szczerbaty:

 

No tak, tylko 661 stron :banan:

Nawet jeśli obustronnie to 331 kartek, a kto to zbinduje :)

 

Wydrukowałem sobie kiedyś Taki Atlas - jest tego z 200 albo więcej stron. Ale co z tego i tak tylko leży.

Lepiej drukowac tylko to co potrzebne do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co drukować 661 stron całości, jak można "tylko" 506 z deklinacją widoczną w Polsce.

Po drugie porównałem sobie go z Atlasem P. Brycha i wyszło, że to niemal identyczna skala. Z bogactwem obiektów i opisem numeracji stron sąsiadujących, to taki podrasowany "Brych". W całości zupełnie nieporęczny w polu, we fragmentach dobry materiał do szukania i identyfikacji słabych obiektów.

 

W sumie wolę tandem Pocket Sky Atlas & Taki's 8mag - czytelniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko 661 stron :banan:

Nawet jeśli obustronnie to 331 kartek, a kto to zbinduje :)

 

Robisz 3 prace magisterskie (oprawa twarda u introligatora 10 zł), razem z atlasem Brycha będę miał 4 czarne tomiska.. jeśli zrobię dwustronnie to 2... :banan:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio oprawiałem, u introligatora książkę 250 kartek - klejona, twarda oprawa, wszystko jak z drukarni i zapłaciłem 15zł. "Taki's 8mag" też tak oprawiłem, zupełnie inaczej się z tego korzysta niż ze zbindowanych lub luźnych kartek - fakt, że jest to już trochę "cegła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietne mapki - dzieki za informacje :notworthy:

Dla moich zastosowań znalazłem ich wyższość na mapami Taki'ego:

- w podstawowej wersji 25 mapek sa zaznaczone obiekty do okolo 11.5mag wiec wystarczy na taki 8" i mozemy urzadzić polowanko na wiele godzin

- sa linie gwiazdozbiorów co mnie osobiscie szybciej pozwala lokalizowac mape i niebo :szczerbaty: w Taki'm musialem je sobie sam dorysowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byście sie nie czuli zbyt pewnie co do wydruku tych pdf-ów. Większość dużych multi-laserów w mojej pracy buforowała i wypluwała te pliki koszmarnie wolno tj. 1 strona raz na 5 min dałem sobie z nimi spokój , tak naprawdę poradziła sobie z tym "dość" prężnie 4 podajnikowa multi drukarka wielkości 1,5 metra sześciennego (największa w moim Banku) co 30 s wypluwała po stronie, buforując każdy z plików ok 5 min. Generalnie mam na razie 3 sekcje (pliki) ok 30+60 stron. Myślę że całość przy intensywności moich obowiązków zawodowych skończę drukować w połowie przyszłego miesiąca. :szczerbaty::szczerbaty:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy macie ceny w tym Wrocku :Boink:

 

Atlas oprawiałem w Nysie. Bynajmniej nie szukałem introligatora w okolicach jakiejś wyższej uczelni (frajerów nie sieją B) ). Taniego znalazłem w prosty sposób - przeszedłem się do okolicznej biblioteki miejskiej i spytałem, gdzie oni oprawiają zniszczone książki. I faktycznie doradziła mi takiego, na takim zad%$#u, że w życiu bym go nie odnalazł :D .

Teraz druga sprawa, dyplomówki ludzie oprawiają w takie "ekspresowe" oprawy, które są droższe i IMHO gorsze - ale są ekspresowe. Introligator poradził mi, żeby oprawić książkę tradycyjnie, poczekałem tydzień i mam porządnią oprawę, po roku użytkowania w warunkach polowych nic się nie rozkleja. Te "oprawy do dyplomówek" mają też poważną wadę - strony są sklejone ze sobą i okładką tak, że po zostawieniu otwartej książki lubi zamykać się sama, a poza tym kiepsko widać to co na stronie blisko grzbietu książki - zwłaszcza jeżeli drukujemy na trochę lepszym papierze.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byście sie nie czuli zbyt pewnie co do wydruku tych pdf-ów. Większość dużych multi-laserów w mojej pracy buforowała i wypluwała te pliki koszmarnie wolno tj. 1 strona raz na 5 min dałem sobie z nimi spokój , tak naprawdę poradziła sobie z tym "dość" prężnie 4 podajnikowa multi drukarka wielkości 1,5 metra sześciennego (największa w moim Banku) co 30 s wypluwała po stronie, buforując każdy z plików ok 5 min. Generalnie mam na razie 3 sekcje (pliki) ok 30+60 stron. Myślę że całość przy intensywności moich obowiązków zawodowych skończę drukować w połowie przyszłego miesiąca. :szczerbaty::szczerbaty:

 

Ja mam w biurze HP 8100 (wielkości 0,5m3 :szczerbaty: ) - zbuforowanie i wydruk 30stron zajęło 4minuty (8sek/str), czyli nie zawsze jest aż tak długo. B)

 

A tak na marginesie, trafił ktoś na legendę do tego atlasu (głównie chodzi mi o skalę jasności/wielkości gwiazd), bo drukuję i drukuję i nic takiego nie widać...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś nie zależy na jakości i będzie drukować A4 300dpi, to może skorzystać z serwera http://any2djvu.djvuzone.org/ i przekonwertować te pliki do djvu. Wtedy z ~18MB robi się <2MB.

W ogóle dziwna rzecz, że gwiazdy w tym atlasie mają dziwnie skomplikowane kształty - nie są kołami. Może dlatego pliki tyle ważą.

A z kolei strony taki atlas przy obserwacjach się nie nada, bo musiałby być laminowany itp., a to by bardzo podniosło jego koszt. Więc nadaje się tylko do użytku domowego i moim zdaniem drukować nie warto skoro równie dobrze i taniej (oraz chroniąc lasy) można go obejrzeć na kompie.

 

Pozdro

Rad

Clipboard01.png

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Niedawno (kwiecień 2008) pojawiła się nowa (druga) edycja tego atlasu. Autor naniósł sporo poprawek zwiększających czytelność. Pojawił się też zestaw 218 wybranych map z zestawu B i C, które mogą stanowić samodzielny atlas i nie wymagają drukowania 570 stron z zestawu C.... Zdaje się, że tej opcji wcześniej nie było.

 

Ech... szkoda że nie mogę sobie pozwolić na wydruk :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Uważajcie przy wydrukach - trzeba sprawdzać arkusze, bo na przykład u mnie po pewnym czasie drukowania PDFa na mapach powstają błędy widoczne jako ukośne czarne linie różnej grubości biegnące nawet przez całą szerokość kartki A4.

 

Jak się nie sprawdzi, to można wydrukować sobie i zbindować makulaturę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.