Skocz do zawartości

filtr na marsa


lech

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry, a nawet bardzo dobry rezultat uzyskałem z filtrem polaryzacyjnym, marsa po prostu trzeba ściemnić z filtrem polaryzacyjnym nie ma z tym żadnego problemu, można to robić płynnie według uznania daje to świetne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie tego :Salut: daje świetne rezultaty w stosunku do obrazu bez filtra :Beer:

 

No patrzcie państwo. Ja mam filtr polaryzacyjny ANTARESA a jeszcze go na Marsie nie próbowałem. Jego przeznaczeniem było przyciemnienie Moona i Wenus bo te gagatki są wyjątkowo oślepiające, ale nie wiedziałem że można powalczyć nim z Bogiem Wojny!

 

Jeśli dzisiaj będzie super pogoda (tzn. godzinke temu była ale się zmyła a na jej miejsce przybył orszak chmurw :ha: ), to stoczę bój na śmierć i.... to staje się niemal tragiczne :D ...

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dobry, a nawet bardzo dobry rezultat uzyskałem z filtrem polaryzacyjnym, marsa po prostu trzeba ściemnić z filtrem polaryzacyjnym nie ma z tym żadnego problemu, można to robić płynnie według uznania daje to świetne rezultaty.

 

Powiem szczerze że też jakość mi do głowy nie przyszło żeby użyć tego filterka na Marsa.

Przed sekundą obserwowałem Marsa i pomimo warunków (silny wiatr, seeing max: 4/10) też miałem poprawę w obrazie dzięki użyciu filtra polaryzacyjnego (bez cudów, ale zdecydowanie była). Jak na dzisiaj rzeczywiście przede wszystkim trzeba go ściemnić - przy -1,3 mag nie ma żartów :lol:

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie korzystajac z 20 minutowej dziury w chmurach wyszedlem testowac swiezo kupiony zestaw filtrow celestrona nr 1.

 

Warunki: porywisty, silny wiatr, mars 20 stopni nad horyzontem, przejrzystosc powietrza miedzy chmurami niezla.

 

Test robilem przy 240x bo nawet w takich warunkach przy tym powerze czasem bylo widac co nieco na tarczy. Czasem poniewaz wiatr tak rzucal teleskopem ze obraz latal tak ze ciezko bylo nadazyc <_<

 

Pierwszy ogien polaryzacyjny - ciutke lepiej, ale niewiele.

Filtr ciemnopomaranczowy - piekny mars, rzezby terenu lepiej widoczne, lepiej wykontrastowane :notworthy:

Filtr niebieski - hmm teren moze ciutke lepiej widoczny (bo obraz przyciemniony) i odrobine lepiej widac czape niz bez filtra, ale to nie to.

Filtr polaryzacyjny + ciemnopomaranczowy - chyba najlepsza kombinacja wieczoru. Ale nie jestem pewien bo w tym momencie wiatr byl juz tak silny ze odechcialo mi sie testowac.

Filtr niebieski + ciemnopomaranczowy - obraz podobny jak z poprzednia kombinacja, mars bordowego koloru, teren niezle widoczny. Wiatr za duzy, juz nie jestem pewien wynikow - przesiadam sie na power 150, ale w tym momencie wchodza chmury ktore juz wiem ze nie odpuszcza wiec zwijam sie do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wczoraj w koncu byla okazja aby przetestowac filtr Tele vue mars typ A , filtr testowalem z refraktorem TMB 100/800 + okular nagler zoom 3-6mm ...

 

ogolnie warunki byly srednie , tzn seeing faktycznie sredni ( mometami wzglednie dobry ) + spore przymglenie

 

refraktor z naglerem zoom daje powiekszenie od 133 do 266x - najwieksza ilosc szczegolow byla widoczna przy powiekszeniu 200x i 266x , szczegoly na powierzchni byly malo kontrastowe przez to slabo widoczne - po zalozeniu filtra widac bylo spora poprawe kontrastu - szczegoly powierzchni widac bylo od razu , nie trzeba bylo sie wpatrywac w obraz aby cos zobaczyc , jedyny minus zastosowania filtra to spadek jasnosci obrazu ( co ma spore znaczenie przy niewielkiej aperturze refraktora ), optymalne powiekszenie to ok 200x , przy 266x ( nagler ustawiony na 3 mm ) obraz byl juz za ciemny - musze dodac ze przy lepszych warunkach ( lepsza transmisja swiatla ) obraz napewno bylby wystrczajaco jasny nawet przy powiekszeniu 266x

 

filtr nie daje takich efektow jak np OIII na cirrusie :) , ale i tak uwazam ze byl to udany zakup

 

niestety narazie nie mam okazji przetestowania refraktora 220mm f/12 - czeka na obserwatorium... mysle ze tam dopiero filtr pokazalby na co go stac B):blink:

 

jezeli o czyms zapomnialem to pytajcie

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.