Skocz do zawartości

dziwne gwiazdy w syncie


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam synte 8, skolimowałem ją metodą Hamala i wszystko na oko ok. Wieczorem wyniosłem teleskop na dwór, po jakiejs godzinie przyszłem obserwować i okazalo sie ze gwiazdy nie chca sie ladnie wyostrzyć tylko odchodzą od nich małe promyczki w różne strony mniej wiecej rownomiernie. Trochę rozogniskowałem obraz na gwiezdzie polarnej i powstał krążek o idealnym okrągłym kształcie tylko ze na obrzezch są takie postrzepienia.

Ciut lepiej wyglada to w SP25mm a w 10mm to gwiazdy wygladaja beznadziejnie.

Próbowałem juz to sprawdzac podczas kilku obserwacji i cały czas podobnie.

Aha epsilony w lutni przy 10mm cos tam ledwo, ledwo widać ale cały czas przeszkadzają te promyczki.

Nie mogę uzyskoc równiez ostrego obrazu na zadnej z planet.

Czy wine za to ponoszą okularyz kompletu? Czy moze da sie to jeszcze jakoś wyregulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obraz pływa to jest bardzo zły seeing, albo teleskop niewychłodzony jeszcze. Kolimacja tutaj nie ma aż tak dużego znaczenia. No chyba że jest wykonana jakoś katastrofalnie. W takie noce odstawaiasz Syntę i bierzesz do reki coś mniejszego np. refraktorek który nie jest tak podatny na złe warunki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze ze tak jest od poczatku jak mam teleskop szczególnie widać to przy jasniejszych gwiazdach.

Poluzuje troche lustro i zobacze czy pomogło akurat teleskop mam teraz wystawiony na dworze, Droge Mleczna widoczna dosc wyraźnie, seeing nie jest taki zły, moze to cos pomoze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poluzowałem ale nic sie nie poprawilo <_<

Ale moze to seeing, bo tak teraz patrze, ze jednak w 120x gwiady troche plywają.

 

Powiedzcie mi jeszcze czy przez ten syntowy SP10mm powinienem miec ostre obrazy planet, bo ja nie moge za nic w swiecie wyostrzyc ani na Marsie, Jowiszu, w Saturnie to ledwo widac przerwe miedzy pierscieniami a planetą. Z tego wszystkiego najlepiej widac Wenus ale tez nie jest ostra.

 

Wyjde jeszcze popatrzec w drugiej czesci nocy na M42 i planety moze bedzie cos lepiej.

Może ktos cos powiedziec n.t. tych syntowych okularów, nic ostrego z planet przez nie nie widac. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poluzowałem ale nic sie nie poprawilo <_<

Ale moze to seeing, bo tak teraz patrze, ze jednak w 120x gwiady troche plywają.

 

Powiedzcie mi jeszcze czy przez ten syntowy SP10mm powinienem miec ostre obrazy planet, bo ja nie moge za nic w swiecie wyostrzyc ani na Marsie, Jowiszu, w Saturnie to ledwo widac przerwe miedzy pierscieniami a planetą. Z tego wszystkiego najlepiej widac Wenus ale tez nie jest ostra.

 

Wyjde jeszcze popatrzec w drugiej czesci nocy na M42 i planety moze bedzie cos lepiej.

Może ktos cos powiedziec n.t. tych syntowych okularów, nic ostrego z planet przez nie nie widac. :angry:

 

No to rzeczywiście coś musi być źle :/

Ja przy standartowych okularkach wyostrzałem ładnie jowisza i saturna,a zwłaszcza saturna 10 minut siłowałem, się z wyciągiem ale efekt zaparł mi dech w piersiach :)

 

P.S. A może widzisz dyfrakcje światła na nóżkach pająka? Wtedy "promienie" ustawiły by się w X albo w krzyż. Ale to nie rozwiązuje problemu braku ostrości przy planetach ... Dziwna sprawa ...

Może pomyśl o reklamacji? Po co się męczyć jeżeli można chwile poczekać na nowy model :)

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wróciłem z obserwacji i tak:

m42 w 25mm ładnie widoczna, w 10mm wiecej szczegółów

m31 widoczny srodek i m101 obok

m1 jako bardzo słaba plamka, ledwo odcinała sie od tła

 

Mars malutki w 10mm ciezko ocenic czy byl ostry za mała tarczka

Wenus bardzo plywała

Saturn widoczny slabo bez rozdzielenia pierscieni od planety + jeden ksiezyc

 

Gwiazdy jednak dalej nie do wyostrzenia, ale seeing był chyba kiepski bo widac było na planetach pływanie.

Wg mnie dzisiaj miałem najlepszą pogodę od zakupu teleskopu, myslałem ze cos wiecej da sie zobaczyc <_<

 

Zrobie dzisiaj jeszcze jeden kolimator i zobacze jeszcze co da sie zrobić, bo nie chce nawet myslec o tym ze cos z teleskopem nie tak :angry:

Jeszcze zapytam czy u was tez farba masowo spada na lustro główne, to wyczernienie jest beznadziejne jak kupiłem telep do były 2 malutkie kawalątki farby a teraz to juz sie policzyc nie da a to dopiero 3 tygodnie :blink: Zostawic tak jak jest czy oczyscic to jakos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Saturn widoczny slabo bez rozdzielenia pierscieni od planety + jeden ksiezyc

(...)

 

Ke? :blink: Słuchaj, może my tu mamy problem podstawowy. Bo widzisz, jak sprawdzasz stan teleskopu na planetce która jest niecałe 20* na linią gleby, o dosyć jeszcze wczesnej godzienie, to tu może być przyczyna. Opisz proszę czynności jakie wykonujesz zabierając się np. do obserwacji M31 i jakie masz niebo itd.

 

O co mi chodzi? O coś w stylu.

 

Obserwuję z ogrodu przed domem, najbliższą sodówkę mam 200m w kierunku przeciwnym do obserwowanego. Teleskop znoszę jedną godzine przed startem obserwacji, ustawiam na dobsonie i przykrywam brezentam, po ok. godzinie (23.00), przy maksymalnym zasięgu ok. 5M zdejmuję dekle, ładuję do wyciągu KITa 20mm, ustawiam ostrość i nakierowuję teleskop na obiekt X. Po czasie Y mogę powiedzieć, ze widoczne jest... itd. W trakcie obserwacji, co mniej więcej czas Y, wykonuję czynność Z. Poszukując obiektu używam czołówki 10W białej i map z Niebo na Weekend. itd itd.

 

Być może przyczyną problemów nie jest teleskop, a coś z zewnątrz. Być może jakaś czynność którą wykonujesz. Prosze nie obrażaj się, tylko opisz step by step procedurę. Jest szansa, że odkryjemy przyczynę i da radę zdiagnozować co trzeba zrobić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie zaraz po zakupie teleskopu. Spodziewałem się super ostrych obrazów i gwiazd jak szpileczki. Niestety w Newtonie jest to po prostu bardzo trudne do osiągnięcia.

gwiazdy nie chca sie ladnie wyostrzyć tylko odchodzą od nich małe promyczki w różne strony mniej wiecej rownomiernie.

Może chodzi ci o tzw. spajki na jasnych gwiazdach - czyli efekty spowodowane istnieniem pająka trzymającego lusterko wtórne - bo jeżeli chodzi ci o 4 jasne promienie na jaśniejszych gwiazdach - to nic nadzwyczajnego nie jest.

Trochę rozogniskowałem obraz na gwiezdzie polarnej i powstał krążek o idealnym okrągłym kształcie tylko ze na obrzezch są takie postrzepienia.

Jeżeli krążek masz idealnie okrągły to optyka wydaje się być w porządku. Przy mocno ściśniętym LG miałbyś trójkątne "krążki" dyfrakcyjne. Natomiast to "postrzępienie" na obrzeżach to nic innego jak seeing.

http://www.damianpeach.com/pickering.htm

Zerknij pod ten link - obrazki na górze przedstawiają gwiazdkę przy kiepskim seeingu. Może właśnie taki obraz uzyskujesz?

 

Co do planet - to nie jest miarodajny wskaźnik. Są one po prostu za nisko nad horyzontem. Dopóki nie wzniosą się wyżej niż ok. 30st. to będziesz widział w pierwszej kolejności zakłócenia obrazu spowodowane atmosferą. Jedynie Mars wzbija się coraz wyżej ponad horyzont i warto na niego spojrzeć - choć na razie za dużo szczegółów to tam nie zobaczysz.

 

Przez okulary od Synty nie patrzyłem osobiście - ale trochę już się naczytałem na forum o nich, więc być może, szczególnie ta 10-tka wprowadza trochę swoich wad do obrazu. W sumie daje to taki efekt o jakim piszesz.

 

Pozdrawiam, i życzę cierpliwości i na razie staraj się za bardzo nie kręcić przy teleskopie, tylko ew. sprawdź kolimację i czekaj na dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, podepnę się pod ten wątek

Wczoraj również byłem z Syntą (i nabytymi właśnie LV 6, 10 i 25mm) na obserwacjach i również wycelowałem w epsilony. Udało mi się je rozdzielić dopiero z okularkiem 6mm. I tu pojawia się moje pytanie, czy jest to wina słabego seeingu, zaświetlenia (obserwowałem ze skraju Bemowa), może rozkolimowania teleskopu (chociaż inne obiekty widziałem całkiem fajnie, np HiHotki) czy po prostu dopiero Synta + LV6 są w stanie je rozdzielić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na 200x dopiero podzieliła... słabo. Powinna rozdzielać już na okolicach 100x przy przeciętnym seeingu. Była zimna? Bo widzisz, Epsilony to mją krowiaste te przerwy. Tam jest z 2.5".

 

Pozdrawiam.

 

Myślę że była zimna bo stała na dworze już z 1,5h

sprawdzę dziś jak jest z kolimacją teleskopu, ostatnio przejechał się ze mną z Warszawy do Białegostoku więc może gdzieś go po drodze wytrzęsło.

Tak jak napisałem, obserwowałem dokładnie z boiska Wojskowej Akademii Technicznej (skraj Bemowa, obok już puszcza) - niebo było raczej mocno zaświetlone.

Spróbuję dziś jeszcze raz, może po kolimacji będzie lepiej

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapytam czy u was tez farba masowo spada na lustro główne, to wyczernienie jest beznadziejne jak kupiłem telep do były 2 malutkie kawalątki farby a teraz to juz sie policzyc nie da a to dopiero 3 tygodnie :blink: Zostawic tak jak jest czy oczyscic to jakos?

 

YYyyyyy? :blink:

 

Mój teleskop ma już ponad roku a jeszcze ŻĄDEN kawałek farby wyczerniającej nie odpadł? Może i nie wykorzystuje teleskopu co noc ani nawet co tydzień ale wydaje mi sie to nienormalne aby farba odpadała!!

 

Specjalnie dla ciebie z rozświetlonego Krakowa czekajc na NLV6 i filtr Neodynium, polukam dokładnie i zdjęcia porobie kitowym zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się pochrzaniło z przeglądarką :/ sryy

 

Zdjęcie zrobione w projekci okularowej SPL 25mm, w dniu 2007-03-07 21:56:13, i troche danych z exif'a

Tv (Shutter Speed) 1/50

Av (Aperture Value) 8.0

Light Metering Evaluative

ISO Speed 400

Lens 7.3 - 29.2 mm

Focal Length 14.9 mm

 

Dość mizernie oddaje widok jaki zobaczyłem na własne oczy ale pokazuje jakiej jakości (a napewno lepszej) powinien być obraz.

saturn_crop.jpg

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kawałkami farby to dopiero teraz zauwazyłem ze nie pochodzą one z wyczernienia tylko z obreczy tam gdzie zakłada sie dekiel. Mysle ze na to sie nic nie poradzi, dekiel czesto sie sciaga i zakłada wiec bedzie leciec.

 

Zrobiłem dzisiaj drugi kolimator, starałem sie wykonac go idealnie, konieczna była korekta ustawienia lusta głownego i wtórnego. Teraz jest skolimowany idealnie. Możecie mi podać jakis obiekt na którym bedzie mozna sprawdzic optykę, bo teraz juz powinno być ok.

 

Wczoraj obserwowałem od 20-22 a potem od 4 do 5. Niebo naprawde było piekne zasieg ok. 5,5mag bez problemu, Droga Mleczna bardzo wyraźna. Ale nie byłem zadowolony z obserwacji, nie dało sie zabardzo wyostrzyc obrazu, seeing byl chyba kiepski.

 

Jeszcze pytanie dot. planet: Mars okolo godziny 4.00 jest wysoko wiec powinienem go w przecietnym seeingu móć wyostrzyc?

 

Załączam zdjecia (Saturn odpowiednio 25mm i 10mm robione z reki kompaktem)

P1120682.JPG

P1120693.JPG

saturn1.JPG

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem widac że nie jest dobrze skolimowany. Lusterko wtórne nie odbija się centralnie w lustrze głównym. Zobacz że lewe ramię pajaka jest dłuższe niż prawe a powinny być równe. Zmierz długośc każdego ramienia tak żeby były równe.

 

Z tą farba to coś jest nie tak, nigdy nie widziałem żeby odpadała w ty miejscu. A miałem Synte, teraz mam Celestrona i dekiel jest identyczny - nigdzie nic nie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej syncie nigdy żadna farba nie odpadała i napewno nie powinno tak być. Fakt, lustro masz troszkę zapruszone, ale to nie źródło problemu. Dziwne to jest....może wyciąg jest jakiś wadliwy... Wysuwa się i wsuwa na całej długości? Spróbuj popatrzeć w dzień na jakieś odległe obiekty, budynki itp i zobacz jak wtedy się zachowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie na zdjeciu wyszło to dosc nierówno, ale wierzcie mi w kolimatorze srodek zwierciadła miesci sie idealnie w podkładce a całosc jest na srodku. Cos chyba aparat musiałem krzywo trzymac...

 

Co do pajaka: srodek jest oddalony o 11,5 cm z kazdej strony.

Srednica obejmy w miejscach gdzie przebiega pająk ma 22,1 cm a miedzy ramionami juz troszke inaczej bo 22,2 i 22,0mm.

 

Wyciąg chodzi płynnie bez oporów, wysuwa sie na całej długosci wiec jest chyba ok.

Teleskop kupiony ok 3 tygodnie temu w DO.

 

Gdzies czytałem ze w syntach odpadaja troche farba, ale u mnie dosc bogato sypie :szczerbaty:

Zanosi sie ładna pogoda, prosiłbym o jakis obiekt na niebie na którym mozna by sprawdzic czy wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie na zdjeciu wyszło to dosc nierówno, ale wierzcie mi w kolimatorze srodek zwierciadła miesci sie idealnie w podkładce a całosc jest na srodku. Cos chyba aparat musiałem krzywo trzymac...

 

Co do pajaka: srodek jest oddalony o 11,5 cm z kazdej strony.

Srednica obejmy w miejscach gdzie przebiega pająk ma 22,1 cm a miedzy ramionami juz troszke inaczej bo 22,2 i 22,0mm.

 

Wyciąg chodzi płynnie bez oporów, wysuwa sie na całej długosci wiec jest chyba ok.

Teleskop kupiony ok 3 tygodnie temu w DO.

 

Gdzies czytałem ze w syntach odpadaja troche farba, ale u mnie dosc bogato sypie :szczerbaty:

Zanosi sie ładna pogoda, prosiłbym o jakis obiekt na niebie na którym mozna by sprawdzic czy wszystko ok.

 

Wystudź, teleskop, nakieruj na Epsilony Lutni. Sprawdź jakość rozdzielenia (czy zostało rozdzielone i jak dla każdego posiadanego okularu).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.