Skocz do zawartości

Cassegrain 250/4500 Uniwersał do podrasowania


Sergeant

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak Hans: długość części ruchomej wyciągu to 80mm, średnica 30mm. Minimalny wysuw - chowa się całkowicie w rurze wyciągu, maksymalnie wysuwa się na 51mm.

 

Jeżeli zaś chodzi o Cassegraina, to przecież sprzedawane są i trzeba je przecież naprawiać i modernizować. Nie robi się tego chyba wysyłając sprzęt do firmy za każdym razem. Teleskopy (również Cassegrain, mimo, że bardziej skomplikowany) to sprzęt mobilny i jak wiesz można je naprawiać i modernizować we własnym zakresie. Jeżeli forumowicze pomogą mi go zmodernizować, to będą mieli satysfakcję, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprzęt miał by byc tylko do wizuala to wystarczy wymienić tylko wyciąg.

 

Natomiast gdybyś chciał nim focić to oprócz montażu min. EQ-6 proponował bym zmienić rurę na lżejszą wygiąć ramiona w pająku ( proste ramiona robią spajki i zacierają drobne szczegóły na planetkach ) i zastosować bafle (podnoszą kontrast - mniej odblasków) , oraz wymienić szukacz na taki jak na foce-zdecydowanie najlżejszy a planety spokojnie nim trafisz.

promilt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprzęt miał by byc tylko do wizuala to wystarczy wymienić tylko wyciąg.

 

Natomiast gdybyś chciał nim focić to oprócz montażu min. EQ-6 proponował bym zmienić rurę na lżejszą wygiąć ramiona w pająku ( proste ramiona robią spajki i zacierają drobne szczegóły na planetkach ) i zastosować bafle (podnoszą kontrast - mniej odblasków) , oraz wymienić szukacz na taki jak na foce-zdecydowanie najlżejszy a planety spokojnie nim trafisz.

 

Astrokosmo. To nie jest NEWTON. Jakie ramiona w jakim pająku? Jakie bafle?

 

Dla jasności SC wygląda tak:

 

http://shopping.discovery.com/stores/servl...scope+with+UHTC

 

Nie mylcie człowiekowi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, to nie jest SCT :Boink: tylko klasyczny cassegrain i ma pająka... sprawdź zanim na kogoś wskakujesz...

Mniejszego brata tego U miał i zrecenzował papatki:

http://www.astrofotografia.pl/sprzet/u13/index.htm

 

A jeśli chodzi o zabawy w ATM, to myślę, że taki cassegrain jest łatwiejszy od newtona, ponieważ ma tylko jedną oś optyczną.

 

:Salut:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, to nie jest SCT :Boink: tylko klasyczny cassegrain i ma pająka... sprawdź zanim na kogoś wskakujesz...

Mniejszego brata tego U miał i zrecenzował papatki:

http://www.astrofotografia.pl/sprzet/u13/index.htm

 

A jeśli chodzi o zabawy w ATM, to myślę, że taki cassegrain jest łatwiejszy od newtona, ponieważ ma tylko jedną oś optyczną.

 

:Salut:

 

No i dostałem za swoje :notworthy:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego,czy te duze modele sa klasycznymi Cassegrainami,nie wie nikt.Moj mniejszy U170/2800,zwany Cassegrainem byl w systemie Dall-Kirkhama.Z tego co pamietam,ktos badal U 200/3500 nalezacego do Ryśka z Elblaga i tam padlo tylko stwierdzenie ze to nie jest Cassegrain,a wiec najpewniej D-K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczekajmy na te obiecane fotki. W DK będzie i pająk i może jednak trzeba będzie innych fokuserów szukać. A ja tymczasem się przymknę, żeby komuś kitu nie wcisnąć niechcący. Może znajdzie się ktoś na forum, kto osobiście przez to przeszedł i wesprze bezpośrednio.

 

Pozsdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro więc mam zamiar kupić również Newtona, to może od razu kupić Newtona na montażu EQ6? Będzie wtedy statyw do obydwu.

 

Może napisz trochę więcej o tych planach montażowo - newtonowych. OTA o masie ponad 20 kg, to jak już wspomiał qbanos, nie w kij dmuchał. I czekamy na fotki posiadanego U-boota, będzie łatwiej nie popełniać takich durnych akcji, jak ta moja powyżej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie myślę o czymś takim: Sky-watcher SK25012PEQ6-2 1200/250. Widziałem go w ofercie Uniwersał i Teleskopy.net.

 

Do wizuala na EQ6 da radę. (osobiście mając do wyboru tych dwóch dystrybutorów szedł bym w ciemno do teleskopy.net). Ale ciągle masz pewien problem z U-cassegrainem Uniwersała. Nie wiadomo jaką masą zakończy się jej ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego,czy te duze modele sa klasycznymi Cassegrainami,nie wie nikt.Moj mniejszy U170/2800,zwany Cassegrainem byl w systemie Dall-Kirkhama.Z tego co pamietam,ktos badal U 200/3500 nalezacego do Ryśka z Elblaga i tam padlo tylko stwierdzenie ze to nie jest Cassegrain,a wiec najpewniej D-K.

 

W sumie biorąc pod uwagę politykę U to może być Dall-Kirkham - optyka o wiele łatwiejsza do wykonania, mniej wrażliwy na braki w kolimacji i niższą dokładność wykonania tuby, światłosiła "dallo-kirkhamowa" (f18)...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz Sergeant długość tuby i jej średnicę. Dobrze by było, żebyś wyjął celę z lustrem, zrobił jakieś fotki i zważył.

Gabaryty tego cassegraina będą zbliżone do newtona 250~f4.5 także myślę, że po przeróbkach osiągniesz masę OTA w granicach 12~14kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem twoje dane i wychodzi masa rury około 11-12kg - trudno powiedzieć jaką to PCV ma gęstość...

(OT: jeszcze trudniej wrzucić excela, nawet spakowanego :( )

 

Nie da rady.

 

Chłopaki, może jednak niech człowiek wystartuje od wymiany fokusera co? Zrobić nową cele i wymiana OTY to nie posiedzenie sejmu. Doradzam najpierw pobawić się w wymianę wyciągu na coś normalnego. Będziesz mógł tam załadować kawałek normalnego okularu, to przynajmniej będziemy wiedziedział co i jak z obrazami. Bo teraz, to jak pisałeś nawet nie możesz wyjść wyżej niż 70x...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady.

 

Chłopaki, może jednak niech człowiek wystartuje od wymiany fokusera co? Zrobić nową cele i wymiana OTY to nie posiedzenie sejmu. Doradzam najpierw pobawić się w wymianę wyciągu na coś normalnego. Będziesz mógł tam załadować kawałek normalnego okularu, to przynajmniej będziemy wiedziedział co i jak z obrazami. Bo teraz, to jak pisałeś nawet nie możesz wyjść wyżej niż 70x...

 

Pozdrawiam.

 

Proponuję na poczatek zacząć od prostej przeróbki śedenicy kątówki, czyli odkrecić i dac do tokarza celem powiekszenia do wymiaru 1.25".

 

Wówczas mozna założyć przyzwoite okularki i sprawdzic co przez niego widać.

 

To co się zobaczy w dużej mierze zależy od okularu kątówki seeingu i kolimacji.

DSC04020.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.