Skocz do zawartości

Kopiowanie map papierowych.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, jak jest z prawem kopiowania map turystycznych w formie papierowej, jeśli nie ma takiej klauzuli:

"Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa ani żadna jej część bez pisemnej zgody wydawcy nie może być wykorzystywana

w systemach odtwarzalnych bądź reprodukowana jakimkolwiek sposobem: fotograficznym, elektronicznym, mechanicznym lub innym."

 

Bo i takie się zdarzają że nic nie pisze o zastrzeżeniach, czy taką mapę mogę sobie skanować i zamieszczać w internecie

jej fragmenty aby komuś coś wytłumaczyć obrazowo? chodzi o inne forum.

 

Według mnie jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń taką mapę można traktować jak grafikę lub fotografię bez praw autorskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar jestes prawnikiem to powiedz jak to jest: np. stronie wroclaw.plan.pl jest mapa w ktorej jest opcja "mapa na twojej stronie" http://plan.pl/wroclaw/index.php?top=15 gdzie dokladnie tlumacza jak mozna na swoja strone wrzucic link z mapa i dokladna interesujaca nas pozycja. Czy taka mape mozna umiscic na stronie? Jest dokladna instrukcja i wyrazna "zacheta" jak to zrobic bez zadnych przeciwskazan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tym kopiowaniem, ta o której wspominam jest opracowana merytorycznie i graficznie

na podstawie map topograficznych Głównego Geodety Kraju, ale żadnej klauzulki nie ma.

Ale jest adres i e-mail wydawnictwa może warto się zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tym kopiowaniem, ta o której wspominam jest opracowana merytorycznie i graficznie

na podstawie map topograficznych Głównego Geodety Kraju, ale żadnej klauzulki nie ma.

Ale jest adres i e-mail wydawnictwa może warto się zapytać.

 

To jeżeli zależy Ci na tej mapce, to zapytaj się. Może udzielą jakąś szerszą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tym kopiowaniem, ta o której wspominam jest opracowana merytorycznie i graficznie

na podstawie map topograficznych Głównego Geodety Kraju, ale żadnej klauzulki nie ma.

Ale jest adres i e-mail wydawnictwa może warto się zapytać.

 

Zapytać nie zaszkodzi - może udzielą zgody (i trzeba ją trzymać, nie zgubić, bo kiedyś może im się odwidzieć).

 

Podstawa prawna: prawo autorskie mówi, że dzieło (jakiekolwiek!) objęte jest ochroną od momentu stworzenia. Nie trzeba dawać żadnych klauzul, zastrzeżeć, znaczków © i tym podobnych żeby cokolwiek było chronione prawem autorskim. Zastrzeżenia (a raczej od-strzeżenia) daje się tylko wtedy, kiedy chcemy zezwolić na więcej, niż domyślnie jest zezwolone przez prawo. Czyli, w dużym skrócie: nie ma notki - jest chronione - nie dotykać.

 

Oczywiście są wyjątki (prawo cytatu, krytycznej wypowiedzi, parodii) - ale trzeba się pilnować :>

 

ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że teraz można potraktować moją sygnaturkę jako cytat i darmową reklamę.

Jeśli administrator sobie zażyczy, usunę ją. Ale moim zdanie byłaby to przesada, wszak nikomu niczego nie ukradłem, i nie zarabiam na czyjejś pracy.

Miłośnicy samolotów fotografują je i zamieszczają zdjęcia w internecie. W myśl prawa powinni prosić o zgodę na ich publikację (mam na myśli spotterów) wszak właścicielem samolotu, jego kształtów, malowań, sylwetki, znaków są ich autorzy. Jednak nic takiego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adams, problem w tym, że tą sygnaturą nie tylko wchodzisz w jakieś "ale" z właścicielem mapki ale i stajesz w niezgodzie z regulaminem forum.

 

"

5. Umieszczania reklam, z wyjątkiem:

a ) działu "Producenci i importerzy ,w odpowiednich poddziałach,

b ) działu "AstroMarket" ,

c ) reklam instytucji lub akcji charytatywnych (Pajacyk, Caritas, Czerwony Krzyż etc.),

"

Więc ten tego... no wiesz, dajesz pretekst do tego, zeby ktoś zrobił kuku i tobie i forum. Cel takiej postawy warty tej gry?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że takie drobiazgi potrafią być tak skomplikowane.

drobiazgi jedynie wydają się być drobiazgami...

przeczytaj sobie ten wątek:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...146&hl=map1

zrozumiesz, dlaczego ludzie są tutaj wyczuleni na takie tematy...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.