Skocz do zawartości

Jaki filtr do obserwacji ksieżyca


artur123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. chciałbym kupić jakiś dobry filtr do obserwacji księżyca.Moglibyście coś mi polecić.Z góry dziekuje.

 

edit: myśle nad dwoma filtrami

1) http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=216

 

2) http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e92fddae1147967

Jezeli ktoś ma lub korzystał z nich to niech napisze jak się sprawują.

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. chciałbym kupić jakiś dobry filtr do obserwacji księżyca.Moglibyście coś mi polecić.Z góry dziekuje.

 

edit: myśle nad dwoma filtrami

1) http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=216

 

 

tu masz moją recenzję odnośnie Oriona (tyle że 2")

 

Orion variable polarizing filter 2"

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem polaryzacyjny Celestrona i jestem bardzo zadowolony.

 

Nie miałem okazji przetestować go na Księżycu , bo chmurki , natomiast obserwowałem Marsa i bardzo ładnie wygasił wszelkie odblaski , planeta stała się ostra kontrastowa i pokazała co nieco na swojej powierzchni , po mimo kiepskiego seeingu.

Odniosłem wrażenie pewnej stabilizacji obrazu , tak jak by seeing polepszył się o co najmniej 3 działki.

 

Dużą zaletą tego filtra jest to , że stopniowo można nim obracać i wygaszać światło na tyle na ile jest to nam potrzebne , posiada standardowe gwinty filtrowe i daje sie rozkręcić i połączyć np. w zestaw barlow-okular.

small.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że filtr neodymowy bardzo polepsza stabilność widzianego obrazu, ale nie go nie ściemnia. Na Księżcu oraz planetach różnica jest naprawdę duża. Aż dziwnie duża, szczególnie jeżeli chodzi o poprawienie stabilności. Jak to działa? Może ten filtr wycina akurat te fragmenty widma obrazu, którę są najbardziej podane na ruchy atmosfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtr polaryzacyjny ANTARES (z astrokraka) i ten neodymowy.

 

Co do polaryzacyjnego - przydaje się do przyciemniania obrazu podczas obserwacji Księżyca. Łysy potrafi nieźle dawać po gałach, pół godziny i czuję niemiły dyskomfort ogarniający gałke oczną. :D

 

Filtr neodymowy nie przyciemnia obrazu, lecz nadaje Księżycowi bardzo naturalny kolor. Jest totalnym masakratorem w dziedzinie kontrastowania szczegółów i zmniejsza widoczność turbulencji atmosferycznych.

 

Ja bym jednak polecał... chłopie, kup oba filtry i po kłopocie :szczerbaty::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że filtr neodymowy bardzo polepsza stabilność widzianego obrazu, ale nie go nie ściemnia. Na Księżcu oraz planetach różnica jest naprawdę duża. Aż dziwnie duża, szczególnie jeżeli chodzi o poprawienie stabilności. Jak to działa? Może ten filtr wycina akurat te fragmenty widma obrazu, którę są najbardziej podane na ruchy atmosfery?

To dlaczego jest taka różnica w cenie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie wiem co zrobić.A może ktoś miał okazje sprawdzić jak ten CELESTRON sie spisuje w syncie 200/1200.Słyszałem również że nie ostrzy z niektórymi okularami.?

 

Przy moim c8n (f/5) ten filtr Celestrona sprawuje się nieźle, czy to Księżyc w pełni, czy planety, tak jak napisał astrokosmo jest zdecydowanie lepszy kontrast, mniejsze odblaski i oczy tak nie bolą ;) .

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie wiem co zrobić.A może ktoś miał okazje sprawdzić jak ten CELESTRON sie spisuje

 

Słyszałem również że nie ostrzy z niektórymi okularami.?

Czasem mam problemy, brakuje wyciagu by wyostrzyc. Ostatnio przy marsie. Zmiana na inny okularek pomogla. Byla to kombinacja z barlowem i dodatkowo z ktoryms z fitrow, dzis juz nie pamietam z ktorym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem mam problemy, brakuje wyciagu by wyostrzyc. Ostatnio przy marsie. Zmiana na inny okularek pomogla. Byla to kombinacja z barlowem i dodatkowo z ktoryms z fitrow, dzis juz nie pamietam z ktorym.

 

bylo juz na ten temat wystarcy wyjac z tulejki i bedzie ostrzyl ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do księzyca i planet polecam Neodymka (uzywam od roku) wart swojej ceny. Dodatkowo ładnie wycina zaswietlenie przy warunkachach lekkiego zamglenia nieba.

Pozdr. Artur

P.S. Tego filtra używam też jako LP przy słabszych objektach, ma także jeszcze jedno nietypowe zadanie, mianowicie "hermetyzuje" mi Maka (ETX) tak że żadne syfki na lustra mi nie padają - zwłaszcza to ruchome przy "wyciągu" - aby spełniał swoje zadanie jako "zamykacz" używam go na stałe w tulejce Celestrona od filtra polaryzacyjnego tego dwuczesciowego.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.