Skocz do zawartości

ED 100 czy 120?


andy24

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to na koniec roku czasem kasa przychodzi tak i mnie przyszła. :banan:

Ze dwa lata temu kupiłem sobie Optisana i lornetkę kronosa 20x60. Zrobiłem statyw sobie i lookałem od czasu do czasu. Czasem częściej czasam rzadziej. Jak czas pozwoli. Ale myślę że mnie to bawi ciągle.

 

Teraz coś ambitniejszego chciałbym sobie kupić a przede wszystkim mobilnego i tak o ED-kach myślę intensywnie. Mieszkam sobie pod warszawą (25 km ). W lesie niestety, ale polanka nie jest daleko.

 

Najczęściej to z ogródka między drzewami coś dopaść próbuję. (jak dzieci spać pójda i gwiazdy wyjdą.

Ale do rzeczy czy 100-tka w wersji de lux czy 120-tka w standardzie surowym.

Próbowałem znaleźć porównania ale jakoś takiego nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale koniecznie chcesz kupić refraktor made in China? Za takie pieniądze jak kosztuje 120ED (8600zł) można już kupić porządne nowe APO TMB 105/650 z 2" wyciągiem Feathertouch (no dobra wychodzi niecały tysiak drożej :) ). Wtedy masz wysokiej jakości triplet, przez który nigdy nie ujrzysz cienia aberracji chromatycznej i wysokiej jakości wyciąg. W przypadku 120ED korekcja aberracji pozostawia sporo do życzenia, no a wyciąg jest przeciętny.

 

Rozważ jeszcze WO Fluorostar 110/770 z 4" wyciągiem no ale to bardziej już pod astrofoto :) Wybór refraktorów jest naprawdę duży w tej klasie cenowej (9000zł), mozna poszukać używki np. Takahashi ale pakować się w chińszczyznę wg mnie nie ma sensu.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, patrzyłem a wnioski, że 120 jest lepsza. To oczywista oczywistość.

Różnica w cenie jest w DO 4700 do 8700 prawie 2x.

Pytanie czy warto? I wsparcie psychczne braci, żeby kasę wysupłać zamiast dzieciom klocki lego kupować jest potrzebne. :Beer:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ceny takiego japońskiego refraktorka znalazłem takie:

 

TSA-102S (OTA) z osłoną, z adapterem 50.8/31.75 mm

----------------------------------------------------- 7099,95 zł

powiedzmy OK

 

SA-102S (OTA) z osłoną, adapterem 50.8/31.75 mm, szukaczem 7x50,

mocowaniem szukacza i obejmami ------- 8399,95 zł

powiedzmy OK przez zęby zaciśnięte

 

 

A to już dla mnie kosmos:

TSA-102S z montażem Takahashi EM-11 USD-3

------------------------------------------------------------- 20299,95 zł

TSA-102S z montażem Takahashi EM-11 Temma 2 Jr

-------------------------------------------------------- 23199,95 zł

Powiedzmy coś innego może inny zestaw bo to dla mnie zbyt dużo.

 

Więc pytania:

Czy montaż HEQ-5 Standard byłby OK

Czy warto za szukacz z mocowaniem (podobno super) dać 1300?

 

Czekam na rady póki kasa sobie gdzie indziej nie pójdzie :Beer:

 

W usa jeszcze nic nie kupowałem i trochę sie maetwię niby wioska globalna ale handlu zagranicznego nie kończyłem a rodziny nie ma

Edytowane przez andy24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W usa znalazłem sobie to:

http://www.buytelescopes.com/product.asp?pid=10529

2700$ x 2.44= 6588 vs 7099

to chyba nie tak taniej bardzo a ryzyko cło gwarancje

chyba że jakieś promo po gwiazdce będzie ale mikołaj takich żeczy dzieciom nie kupuje chyba że B. Gates się nazywa albo ten no becham. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtam

pozatym jesli szukasz tanszego ale jakosciowego fajnego mobilnego sprzetu to polecam ci to

http://www.williamoptics.com/telescopes/me...90_features.php

lub to http://www.williamoptics.com/telescopes/flt110_features.php

tsa jest bardzo dobry ale jesli tylko wizual to nie wykorzystasz go w calosci szkoda kasy to moje prywatne zdanie

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję czegoś mobilnego łatwego w użytkowaniu bez wielkich ambicji ale sprawiającego przyjemność.

żeby na podwórko wyskoczyć czy na wakacje zabrać ze sobą . Lornetka sprawia mi przyjemnoś optisan 150/750 mniej bo duży był a jakość oglądania nie za dobra, statyw się trząsł czasem się coś ułamało takie tam. Ale na początek było OK. Planetki obejrzane wrażenia były emki też. Optisana sam wymyśliłem a potem znalazłem to forum i kupiłem kronosa tańsze i lepsze bez dwóch zdań.

Teraz chciałbym więcej bo wciągnęło więc określiłem budżet na 9-10 tysiów i pytam z nadzieją. Na razie moje nastawienie to TAK TSA 102S z lunetką (8,4kzł)+ HEQ 5(2Kzł) w teleskopy.net. Ale będę jeszcze szukał czegoś po przejściach.bo te 10 tys to max

Acha mam jeszcze Lantanki dwa 3,8 i 5.2 mm. to też na słomkę taką 100 120 będzie OK. Mam nadzieję <_<

 

Popytam jeszcze w Do w warszawie o to WO 110 Apo bo są dwa ZS110 i FLUOROSTAR 110 odpowiednio

8 i 12 kpln a różnica dla mnie niejasna.

Edytowane przez andy24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ale ...

to jednak 10%

i nie teleskop za 10 k ale całość.

czyli szkło 8 montaż 2

a okularki

10 k to nie tak dużo czym człowiek bardziej się przygląda tym mniej. B)

 

A brać b. pomaga w windowaniu budżetu. :helo:

Ja sobie wymyśliłem refraktor min 100 mm.

Edytowane przez andy24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ceny takiego japońskiego refraktorka znalazłem takie:

 

TSA-102S (OTA) z osłoną, z adapterem 50.8/31.75 mm

----------------------------------------------------- 7099,95 zł

powiedzmy OK

 

SA-102S (OTA) z osłoną, adapterem 50.8/31.75 mm, szukaczem 7x50,

mocowaniem szukacza i obejmami ------- 8399,95 zł

powiedzmy OK przez zęby zaciśnięte

A to już dla mnie kosmos:

TSA-102S z montażem Takahashi EM-11 USD-3

------------------------------------------------------------- 20299,95 zł

TSA-102S z montażem Takahashi EM-11 Temma 2 Jr

-------------------------------------------------------- 23199,95 zł

Powiedzmy coś innego może inny zestaw bo to dla mnie zbyt dużo.

 

Więc pytania:

Czy montaż HEQ-5 Standard byłby OK

Czy warto za szukacz z mocowaniem (podobno super) dać 1300?

 

Czekam na rady póki kasa sobie gdzie indziej nie pójdzie :Beer:

 

W usa jeszcze nic nie kupowałem i trochę sie maetwię niby wioska globalna ale handlu zagranicznego nie kończyłem a rodziny nie ma

 

 

A takie AZ3 za 300 zł by nie utrzymało tego refraktora ? Podobnej wielkości achromaty utrzymuje.

Takie montaże Takahashi to raczej pod astrofoto, albo pod wielkie tuby do wizuala. Do wizuala to pewnie EQ5 byłoby chyba ok - wieksze achromaty przecież spoko utrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,

rozpatruje setkowe APO, jestem otwarty a zaufanie jest teraz trendy :helo:

Ciekawe czy ktoś weżmie stronę 120ED VS 100APO ? :huh:

 

moze jakiś link do tych setkowych APO ?

Witam,

no to masz jednego, który bierze stronę EDków. Polecam recenzję Astronocy, którą co prawda zjechałem :banan: , ale konkluzja jest słuszna:

różnicę pomiędzy ED, a powiedzmy dubletem FL dostrzeżesz dopiero kiedy postawisz oba obok siebie (lub kiedy ktoś kto od dawna patrzy przez FL, looknie przez ED). Korekcja aberracji chromatycznej jest naprawdę niezła.

Kiepski wyciąg? Wolne żarty, jest to całkiem niezły wyciąg, do wizuala jest więcej niż OK. Feathertouch? No pewnie, że jest lepszy, ale jego super cechy doceni ktoś, kto musi powiesić na nim STLa SBIGa z AO-Lem.

A jezeli chcesz umieścić w wyciagu kątówkę 2" i nawet 31mm Naglera to ten fabryczny Orion/SW wystarczy.

TMB, Takahashi, czy TV są super, ale jezeli chcesz się ograniczyć do wizuala to ED spełni swoją rolę. A jezeli marzy ci się astofoto, to za całą kasę kupiłbym EM-200 i "składał" kasę dalej na szkło do foto.

Więc poszukałbym 100/120ED na rynku wtórnym (100 można wyczaić w Europie za ok. 2500zł), 3000 zł na HEQ-5, a pozostałą kasę przeznaczyłbym na dodatkową optykę:

- b.dobra katówka 2" $150,

- TV Powermate 2x 2" $250,

- TV Nagler Zoom 3-6mm $300

- TV Nagler 11mmT6 $250,

- TV Nagler 22mmT4 $400,

- TV Nagler 31mmT5 $550 (lub TV Panoptic 41mm $450).

To jest ok. $1900.

Niestety dobry teleskop wymaga doskonałych okularów. Zarydzykuję :banan: twierdzenie, że 31mm Nagler w 120ED da lepsze obrazy niż 30mm Moonfish w TOA-130.

Ale tak się zastanawiam - chcesz wizual i mobilność - może w SCT, albo MCT?

8" Meade LX-90 czy Celestrona CPC-8 u nas na rynku wtórnym kupisz za 6-8 tys. A 20cm apertury to nie 10!

Zbiera prawie 4x wiecej światła. No i montaż ma pełne GoTo. A jezeli chodzi o mobilność to chyba jest porównywany - tuba 120ED w fabrycznej walizce jest co prawda węższa i niższa ale za to ma chyba ponad metr długości, jeszcze waliza z HEQ-5...

To takie sobotnie rozważania...

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Ceny, które przytoczyłem to real - tyle płaciłem na Astromarcie z przesyłką, nie są najnizsze, mozna "wyczaić" taniej, szczególnie jesli ma się kogoś w USA, kto moze odebrać przesyłkę :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100 ED na HEQ5 + niezłe okulary (panoptic, nagler, pentax i lv) więc dorzucę swoje trzy grosze:

 

1) akceptowalną dla mnie mobilność (1 raz do samochodu z całym majdanem) zestaw osiągnął gdy zrezygnowałem z HEQ5 na rzecz Vixen Porta,

2) z korekcją kolorów w SW 100 ED Pro (tak chyba brzmi cała poprawna nazwa rurki) nie jest idealnie, nie wiem jak to jest w prawdziwym APO ale w 100 ED dla mnie powoli zaczyna być za słabo. Z opinii i pokazywanych zdjęć tu na forum wynika, że z korekcją barw w 120 ED jest jeszcze gorzej,

3) potwierdzam opinie, że kitowy wyciąg w SW 100 ED Pro jest no... taki sobie (lekkie kiwanie, brak 1:10, coś tam na mrozie się zacina itp.),

4) do DS 4" to stanowczo za mało (ciągle rozważam zakup dużego Newtona),

5) największe sensowne powiększenie do planet dla tego ED to 150 (ale lepiej 100).

 

Ale jeśli zależy Ci na mobilności i szybkiej gotowości sprzętu do współpracy (chłodzenie, kolimacja, wyważanie) to zdecyduj się na lekkie, prawdziwe APO, na montażu azymutalnym (z lepszym niż w EDkach wyciągiem).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje dwa grosze bo trochę sprzętu przeszło przez moje łapy... Za taką kasę zapomniałbym o ED bo spokojnie kupisz z drugiej ręki porządne APO, chyba że chcesz koniecznie nowe, ale spokojnie można trafić w USA znakomity sprzęt używany, wiem bo wielokrotnie sprawdziłem...

Za 1500$ dostaniesz niezawodne Takahashi FS-102 które możesz posadzić na HEQ5 do wizuala spokojnie, a i nawet myślę że do astrofoto z reduktorem ogniskowej również, ale to trochę inna zabawa.

Zostanie Ci jeszcze sporo kasy na kątówkę np WO i 3-4 docelowe okulary - Pentax 7mm, Nagler 12mm, Nagler 17mm, Panoptic 22mm a potem Nagler 31mm.

No i jeszcze możesz dokupić Syntę 200/1200 za 1000pln i masz duet i na DeSy i na punktowe gwiazdy, a okularki do wszystkiego.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100 ED na HEQ5 + niezłe okulary (panoptic, nagler, pentax i lv) więc dorzucę swoje trzy grosze:

 

1) akceptowalną dla mnie mobilność (1 raz do samochodu z całym majdanem) zestaw osiągnął gdy zrezygnowałem z HEQ5 na rzecz Vixen Porta,

2) z korekcją kolorów w SW 100 ED Pro (tak chyba brzmi cała poprawna nazwa rurki) nie jest idealnie, nie wiem jak to jest w prawdziwym APO ale w 100 ED dla mnie powoli zaczyna być za słabo. Z opinii i pokazywanych zdjęć tu na forum wynika, że z korekcją barw w 120 ED jest jeszcze gorzej,

3) potwierdzam opinie, że kitowy wyciąg w SW 100 ED Pro jest no... taki sobie (lekkie kiwanie, brak 1:10, coś tam na mrozie się zacina itp.),

4) do DS 4" to stanowczo za mało (ciągle rozważam zakup dużego Newtona),

5) największe sensowne powiększenie do planet dla tego ED to 150 (ale lepiej 100).

 

Ale jeśli zależy Ci na mobilności i szybkiej gotowości sprzętu do współpracy (chłodzenie, kolimacja, wyważanie) to zdecyduj się na lekkie, prawdziwe APO, na montażu azymutalnym (z lepszym niż w EDkach wyciągiem).

 

Pozdrawiam

 

 

 

Jakiś kiepski seeing musisz mieć, że tylko power tylko do 150x.

Takie ED to powinno tak do 300x chyba wyciągać. Moją Syntą 8" to poniżej 150x to do planet to za bardzo nawet się nie chce podchodzić. A z tego co słyszałem to takie EDki 4-5" są super do planet i moze poza masakratorskim seeingiem powinny wygrywać z Newtonami.

A w sumie to trochę się dziwię, że mając samochód jeszcze tego dużego newtona nie kupiłeś - takie 8-10" Synty to przy samochodzie raczej bezproblemowe. Z 12" moze sie dopieor problem zaczynać - bo 12" Synty to juz są dość duże i ciężkie, a z Lightbridge już trochę składania i rozkładania jest.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś kiepski seeing musisz mieć, że tylko power tylko do 150x.

Takie ED to powinno tak do 300x chyba wyciągać. Moją Syntą 8" to poniżej 150x to do planet to za bardzo nawet się nie chce podchodzić. A z tego co słyszałem to takie EDki 4-5" są super do planet i moze poza masakratorskim seeingiem powinny wygrywać z Newtonami.

A w sumie to trochę się dziwię, że mając samochód jeszcze tego dużego newtona nie kupiłeś - takie 8-10" Synty to przy samochodzie raczej bezproblemowe. Z 12" moze sie dopieor problem zaczynać - bo 12" Synty to juz są dość duże i ciężkie, a z Lightbridge już trochę składania i rozkładania jest.

 

Nie chciałbym zaśmiecać tego wątku więc postaram się odpowiedzieć króciutko:

 

1) Powiększenie powyżej 150 naprawdę nigdy nic nowego mi nie wniosło (mówię o moim 100 ED). Może nigdy nie miałem warunków na większe powiększenia ? choć obserwowałem z wielu miejsc (od balkonu do zupełnej ciemnicy w górach), o różnych porach roku i nocy. Powyżej granicy 150 mam tylko jeden okular LV 4 mm co z 100 ED daje powiększenie 225x i źrenicę 0,44 mm. Sądzę, że 0,44 mm źrenicy to już za mało jak na moje oczy a 0,67 mm przy pow. 150 jest jeszcze OK (choć najładniejszy Saturn w 100 ED bywał przy pow. 75x (z Nag. 12 mm))

W poprzednim poście wspomniałem o tym powiększeniu ponieważ andy24 pisze, że ma okulary 3,8 i 5,2 mm, które chciałby używać z nową rurką. Moje doświadczenie mówi mi, że 3,8 mm jest już raczej za krótki do SW 100 ED f/9 (jedyne sensowne zastosowanie to rozdzielanie podwójnych).

 

2) Co do Newtona to w zasadzie zdecydowałem się na 300 mm f/4 na Dobsonie Oriona UK. Waga i rozmiary jeszcze dają nadzieje na samochodową mobilność, pełna tuba (nie kratownica) chłodzenie lustra oraz dobry wyciąg daje perspektywę szybkiej gotowości sprzętu do pracy i przyjemnego użytkowania. Napisałem kilka razy do Oriona wypytując o różne szczegóły w tym o rozmiary paczek, pomierzyłem swojego sedana i ... czeka mnie zmiana samochodu na kombi (sedan ma za mały otwór w bagażniku !) :o . Zresztą podobny problem wystąpiłby z LB 12".

Trudno teraz muszę wybrać samochód. :wacko:

 

Przepraszam za przydługi tekst i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor albo nic decyzja zapadła.

Moze później coś innego, ale luneta musi być.

Temat już zmienił kierunek z "ED100 czy 120" na "ED 120 czy APO" 100 nowe, a może 110 używane.

To chyba tak cenowo trzeba porównywać.

Obecny stan ducha to poszukiwanie APO używanego najlepiej już z montażem.

 

Co do samochodu to jest ale jak jadę na weekend w leśniczówce to: żona, 3 dzieci, pies i

miejsce tylko na lornetkę :Salut:

 

Wszystkim dziękuję za rady i proszę sie nie krępować i dużo pisać. Wieksza szansa znaleźć coś . :D

Edytowane przez andy24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.