Skocz do zawartości

Taiga 10x50 czy SkyMaster 15x70?


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wiem, że powinienem sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, jednak wolałem się zapytać na forum bardziej doświadczonych ode mnie.

 

Otóż za dwa miesiące kupuję lornetkę taką, która będzie mi służyć do astronomii. Nie zawsze będę mógł zapakować do samochodu (np. jadąc z dziadkami na wakacje) swojej tuby, a taka lornetka to dobry wybór.

I teraz moje pytanie jest takie. Którą z nich wybrać? Myślałem o SkyMasterze 15x70+ do tego koziołek. Naczytałem się o obu lornetach i dlatego się pytam. Celowałbym głównie w co... No gromady, mgławice i galaktyki.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz moje pytanie jest takie. Którą z nich wybrać? Myślałem o SkyMasterze 15x70+ do tego koziołek.

Pozdrawiam :)

 

Ech... czy pisząc koziołek miałeś na myśli statyw pod ta lornetę? czy przyrzad do szerokiego astrofoto? Wyjasnij...

Co do lornet... To dwa zupełnie różne sprzęty. Jak chcesz dużo zobaczyć, bierz te dużą, różnica w zasiegu jest kolosalna. 70-tka pobije na głowe te 50mm...Z drugiej strony, musisz zainwestowac w statyw i to porządny [patrz sąsiednie watki!], choć Sky Masterem da sie przez 15 s obserwować z ręki [ale co to za obserwacja] czy też w b. sprzyjających okolicznościach z podparcia. Ale to półśrodki. Co do Taigi, to pytanie, czy potrzebujesz lornetki do innych celów niż astro. Bo wielgachnego Sky Mastera tylko do astro użyjesz. 10x50 da się do plecaka zapakować i zabrac na górską wycieczkę. Tu musisz sam zdecydować. W obrazch astro jednak kolosalna róznica na rzecz 70-tki...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koziołek to oczywiście statyw do lornetki. Gdzie ja się tam będę pchał w astrofoto :mellow: . Oczywiście preferuję wykonanie samodzielne wykonanie statywu, bo wychodzi taniej.

Jak obserwacje to tylko astro, bo mam już taką wycieczkową lornetkę.

Także decyzja padnie raczej na SkyMastera a nie na Taigę. Cóż... Mogłem sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, jednak wolałem się upewnić. :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzysz w niebo przez 50tke to od razu sobie bedziesz myslal "eh tu ledwo widac mgielke, ciekawe jak by to wygladalo przez 70tke i to z powerem o polowe wiekszym... pewnie juz bym rozbil ta gromadke..." :szczerbaty:

Ja bym bral 70 i sie dlugo nie zastanawial. Mialem okazje spojrzec w niebo przez taka krowe(i to wcale nie najlepszej jakosci...) i bylem w szoku bo m31 lepiej wygladala w takiej lornetce niz w moim 114/900.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

nic nie przebije małego leżaka z poręczami pod łokcie - całe niebo Twoje, bez kręczu karku itp.

A jeśli koniecznie chcesz statyw (co się czasami przydaje), kup za ok 100 zł coś podobnego http://www.studionm.pl/img/globaltech/trip...w_a1010_big.jpg

i nie babraj się z koziołkiem.

Zupełnie wystarcza do 70-tki, zwłaszcza, jeśli "podrasujesz" sklejając i blokując oś odchyłu płytki montażowej "na bok" i podwiesisz jakiś ciężarek na haku u dołu.

Janko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, ten statyw co pokazałeś to nie bardzo sie pod 70-tkę nadaje. Widziałem i macałem prawdopodobnie identyczny. Ta plastikowa głowica pod lornetę o wadze ponad 1.3kg będzie tragedią. Zaklejenie 3-ciej osi tu NIC nie pomoże, bo problem leży w podatności na drgania głowicy podpartej niesymetrycznie z jednej strony [przypomina odwrócona literę L], wykonanej z materiału podatnego na odkształcenia. To nie ma prawa działać dobrze. Sam trójnóg może jeszcze by uszedł w duuużym tłoku -ale to bym mógł rzetelnie stwierdzić znając przekroje nóg i kolumny, albo zobaczywszy go na oczy [na jedno wychodzi]. Tu potrzebny jest solidny statyw i na pewno nie będzie kosztował 100zł, przynajmniej nowy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pomysł z leżakiem jest jak najbardziej O.K., choć to patent raczej pod małe lornety. Sky Master 15x70 jest jednak dość lekki jak na 70mm szkła i da sie w ten sposób wykorzystać - ja sie tak bawiłem nim na ławce pod domem, obserwując prawie w zenicie kometę Holmesa -tu normalny, nawet solidny statyw byłby niezbyt praktyczny ze względu na położenie obiektu

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku,

taki statyw ma głowicę podpartą na całej powierzchni a przyklejenie jeszcze zwiększa jej stabilność. Wiem, bo mam - oczywiście nie jest to ideał, ale za to jest tani, lekkki, z pokrowcem, przy tym dość mocny (jakiś twardy metal).

Po obciążeniu (np hantlą podwieszoną na haku u dołu) do przeciętnej 70-ki wystarcza.

Janko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku,

taki statyw ma głowicę podpartą na całej powierzchni a przyklejenie jeszcze zwiększa jej stabilność.

 

O.K. Rozumiem, że głowica jest obustronnie podparta na osi podniesienia. Na zdjęciu tego nie widać [ bo pokazane z boku], ale przyjmuję. W takim razie faktycznie przyklejenie odchylanej na bok stopki powinno pomóc, głowica będzie znacznie sztywniejsza.

Pytanie jeszcze, jaka nominalnie wysokość ma ten statyw i przekroje nóg /kolumny. Jeśli nie ma nominalnej wysokości 160cm, to raczej będzie za słaby, bo w razie pełnego rozsunięcia dolnych segmentów nóg i kolumny centralnej będzie porażka ze sztywnością. Dociążenie statywu powinno pomóc, ale też w granicach rozsądku. O ile pamiętam, to waga tego statywu [jeśli to ten widziałem z bliska] to jakieś 1.5-1.8kg. No nie da sie z tych samych materiałów i przy podobnej konstrukcji zrobić statywu równie sztywnego co 2.5-3.0 kilowy.

Wierze na słowo, że wieszasz na nim 70-tkę i radzisz sobie, ale o wygodzie można raczej zapomnieć. Dlatego zdecydowanie zalecam coś solidniejszego.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za cenne rady, a pomysł z leżakiem jest naprawdę ok, tylko że nie zawsze ;). Będę o tym pamiętał. Acha, mimo wszystko zrobię koziołek pod lornetę, ponieważ trochę nie ufam takim tańszym statywom, o czym mógł się przekonać mój ojciec kiedyś kiedyś <_<

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wybór padł na SkyMastera 15x70, jednak grzebiąc w lornetkach Telescope-Service, trafiłem na podobną, 15x70. I moje pytanie jest takie. Euro raczej powyżej 4zł nie wzrośnie do marca, to czy nie lepiej byłoby kupić za 130Euro taką lornetkę w Niemczech niż wydawać 460zł u nas w kraju? Ktoś wogóle trzymał te bino w dłoniach? :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wielgachnego Sky Mastera tylko do astro użyjesz.

 

Nie tylko do astro, to moja podstawowa (i jedyna :szczerbaty: )lornetka dzienna. Aberracja trochę dokuczliwa ale przy masie 1,3kg nie ma problemu z noszeniem w plecaku czy obserwacjach z ręki z podparciem.

 

A wracając do pytania postawionego w wątku, to jeśli już masz coś małego, zmieniłbym rozmiar Tajgi i wybierał między Sky Master'em 15x70 a Tajgą ale 16x80. Zobaczysz ciut więcej niż przez Celestrona, gabaryty tylko trochę większe; jedynym problelmem jest masa ~1,8kg - obserwacje z ręki robią się dużo mniej komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że wolałbym zostać przy SkyMasterze 15x70, bo w rodzinie są młodsi ode mnie, a też chcieliby pooglądać niebo :), więc przy masie prawie 2kg mogłoby im to sprawić drobne problemy <_<. Nawet przy 1,3kg nie będzie łatwo, ale to zawsze te 500g mniej ;).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że wolałbym zostać przy SkyMasterze 15x70, bo w rodzinie są młodsi ode mnie, a też chcieliby pooglądać niebo :), więc przy masie prawie 2kg mogłoby im to sprawić drobne problemy <_<. Nawet przy 1,3kg nie będzie łatwo, ale to zawsze te 500g mniej ;).

 

No tak; zapomniałem, że nie każdy ma 100kg wagi i 190cm wzrostu... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W przyszłym tygodniu zamawiam Sky Mastera 15x70. To mój ostateczny wybór i nie zmienię go, chyba, że ktoś wyczaruje mi lornetkę do 400zł lepszą od Celestrona. Bino będzie używane też do obserwacji dziennych.

I ostatnie pytanie. Może być tak, że lornetkę trzeba będzie skolimować po przesyłce? No wiecie jak kto jest...

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście może - nie oszukuj się. W tej klasie sprzętu lekko rozkolimowane egzemplarze trafiają się nawet prosto z fabryki. Na CN wylano już nad tym morze słów. Ale jak zamawiasz w Delcie, to przecież możesz przy kurierze otworzyć paczkę i sprawdzić lornetkę, zanim pokwitujesz odbiór. Nie łam się :Salut:

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę otworzyć przy kurierze? No to nie wiedziałem :D. Ale każda przesyłkę? Nawet jak mi takie duże kartony z Syntą przysyłali to mogłem sprawdzić wszystko jest na miejscu?

 

Co do lornetki. Nie oszukiwałem się z tą kolimacją. A co jak lornetka będzie rozkolimowana? Do zwrotu na nową czy raczej trzeba będzie samemu kolimować?

 

Pozdrawiam :Salut:

 

PS.

Pepin- pytanie offTopowe. Czy ty jesteś Tym Pepinem z CDA? :szczerbaty:

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nic się nie zmieniło w regulaminie od czasu moich ostatnich zakupów, możesz spokojnie otwierać prz kurierze przed pokwitowaniem - nawet Syntę. Poczytaj uważnie na stronie Delty. Poza tym możesz zwrócić towar bez podania przyczyny w przeciągu kilku (ale ilu nie pamiętam już) dni - to generalna zasada przy zakupach wysyłkowych.

 

Jeżeli idzie o drugie pytanie - jam Ci jest. :Salut: Ale tylko tutaj i na optyczne.pl

Wszystkie inne Pepiny Krootkie na forach internetowych to już nie ja :angry:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, czyli nie ma się o co martwić jeśli chodzi o przesyłkę. Jeszcze dzisiaj przeczytam opis na DO aby całkowicie się upewnić.

 

Pozdrawiam ;)

 

PS. Bo właśnie tak się zastanawiałem nad twoim nickiem :D i zgadłem!

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.