Skocz do zawartości

Koniunkcje w 2008 roku !!!


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do wątku o koniunkcjach w roku poprzednim:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15283

 

otwieram wątek na obecny 2008 rok :)

 

a więc.. najbliższa ciekawa koniunkcja to tej nocy tj. z 19/20 stycznia 2008 r.

 

Księżyc zbliży się najpierw na odległość 47' do BetTau (+1.68 mag) nastąpi to o godz. 21:00 naszego czasu będąc wówczas w odległości 2.35° d Marsa lecz zbliżając się nadal do niego !!

 

O godz. 1:40 naszego czasu zbliży się najbardziej do Marsa. Odległość to zaledwie 15'

 

Warto więc obserwować i focić.

 

Dodam tylko że na Alasce i dalekiej północy Rosji wystąpi zakrycie Marsa.

 

U nas to będzie wyglądać tak...

 

gifimg0000uo4.th.png gifimg0001lv3.th.png gifimg0002se5.th.png

 

Kliknij aby powiększyć grafiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadzidełka odpalone, ofiara złożona

modły do Strzybóga i jego syna Płanetnika wznoszą się i wznoszą ...

:Boink:

 

i choć nadziei na bezchmurne niebo nie ma - zobaczymy, może i cud się zdarzy ...

 

EDIT : na sat24 wieje optymizmem w naszą stronę - ok 18:30 doleci dziurka w chmureczkach w okolice Torunia :unsure:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień lało... aż tu nagle... wysiadając z autobusu ... spojrzałem w niebo ... :o ... nie pada ! i Księżyc daje po oczach a obok przecież Mars. Pisałem o tym wątek na forum... Super! Nie spodziewałem się :)

 

20080119g210604ap3.jpg

 

Odległość Księżyc (linia terminatora) - Mars (środek) to 2°04'

 

Słaba jakość bo i aparat słaby :P

 

 

PS. Zobaczę jak sytuacja pogodowa za kilka godzin. Może uda mi się ustrzelić parkę w bliższych stosunkach :D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Strzybóg wraz z Płanetnikiem okazali się łaskawi i na 15 minut jak dojechałem na Wał nie było chmur

EDek wraz z Celiną zaliczyli swój pierwszy raz

w sumie bez chłodzenia zestawu, ustawiania montazu itd - zbrakło też czasu na dobre ustawienie ostrości

udało się w parę minut cyknąć te parę fotek

i mam w swoich zbiorach kolejną koniunkcję (poprzednio był Łysy z Uranem )

 

1.jpg

 

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj koło 23. zauważyłem, że dostałem SMS-a od Tadeo i dopiero wtedy zajarzyłem, że Księżyc ma się z Marsem spotkać.

Już mi się nie chciało na Wał zasuwać. Ale rozłożyłem ETX-a na balkonie i między północą a 2. popełniłem kilkadziesiąt fotek. Niestety większość do kosza, bo ETX okrutnie na wietrze drgał. Ciężko też było z ustawieniem ostrości. Parę sztuk wybrałem, zobaczcie sami. Wszystko robione ETX-em 70 AT w projekcji okularowej (Plossl 32 mm), zoom aparatu 4x, czasy od 1/400 do 1/1000 s. Aparat Canon A630, ustawiany manualnie łącznie z ostrością.

Pierwsza fotka robiona kilka minut po północy, na razie gra wstępna.

MM3.jpg

 

Tu już chyba największe zbliżenie, około drugiej w nocy.

MM5.jpg

 

O dziwo, przy pomocy ETX-a udało sie nawet jakieś plamy na tarczy Marsa zarejestrować:

MM0.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka na koniec. Nie zmieściła sie w poprzednim poście.

Mniej więcej to samo co na ostatniej, ale aparat w ustawieniach na rejestrację czarno-białą. Nie ma wściekłej żółtej obwódki, ale rozmazanie tarczy Marsa podobne.

MM6.jpg

 

PS. Oczywiście zdjęcia są sporo pomniejszone. W oryginale było 8MPx i z nich takie tarczki Marsa wklejone w białych ramkach.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Księżyc zbliża się do gromady otwartej gwiazd M44. Zakryje tę gromadę ok. 22:45 jutro. tj. 22.01.2008 r.

 

To może być trudne do obserwacji ze względu na fazę Księżyca (blisko pełni).

 

Za to nad rankiem ok 3:47 dnia 25.01.2008 r. Księżyc zbliży się do Saturna na odległość 3°09'

 

 

Życzę pogody!

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UWAGA, UWAGA! :helo:

 

1 lutego, będziemy świadkami BLISKIEJ koniunkcji Jowisza z Wenus! :banan:

Zjawisko i największe zbliżenie nastąpi nad ranem ok. 6.30.

Zachęcam do obserwacji, nie lada to gratka obserwować dwie planety w polu okularu - odległość kątowa między obiektami wyniesie TYLKO 39' !

koniunkcja.jpg

 

A więc nastawiać budziki! :helo:

 

PS: Pogody przede wszystkim.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano miała miejsce bliska i nie tak znowu często spotykana pod naszym pochmurnym niebem, koniunkcja Wenus i Jowisza.

Poniższe zdjątko jest najlepsza ilustracją potwierdzającą słuszność działania prawa Murpchy'ego. :szczerbaty: W momencie robienia zdjęcia ok. dodz. 7.15 całe niebo było przepięknie czyste, oczywiście za wyjątkiem wąskiego skrawka na kierunku wschodnim.

IMG_2740a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiejszą koniunkcję Księżyca z Wenus i Jowiszem... lecz nie wyglądała ona powalajaco gdyż ledwo dostrzegłem Księżyc.. <_<

 

Na zdjęciach dopiero uwidacznia się Wenus i zalażki Jowisza, ehhh obrabiam teraz fotki by uwidocznić bardziej planety. Monitor mi szwankuje więc to trochę potrwa.

 

Szczęśliwi ci co mają odsłonięty południowo-wschodni horyzont. Mogli wcześniej zapolować na to zjawisko.

 

PS. Fotka(i) niebawem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie i mi się poszczęściło, już wczoraj w drodze do Janskich Lazni zza szyby samochodu miałem przyjemność obserwować zbliżający się do parki Jowisz - Wenus Wąski sierp Księżyca wraz z światłem popielatym.

Pomny wczorajszego widoku nastawiłem budzik na 6:00, teraz żałuję że nie obudziłem się trochę wcześniej przez co musiałem szybko biec na miejscówkę by zaobserwować zjawisko na szybko jaśniejącym niebie. Udało mi się również zrobić parę zdjęć, niestety gdzieś zgubiłem po drodze ostrości i rączki się trochę trzęsły przez co część z nich jest poruszona.

 

Światła popielate się nie zarejestrowało ale coś tam widać :D

 

a457a9165f09dcba.jpg

 

fb0254ec95116595.jpg

 

46e6429c92d82967.jpg

 

I jeszcze na dokładkę sierpik :)

0bbb20e6b477bc94.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne fotki panowie :notworthy:

 

A to moja mooocnoooo wymęczona.

 

04.02.2008 r. godz 06:56:40 CET

Canon A460 - Białystok, Bema (garaże)

f/5.8 , t=1/20sec , ISO 80 , zoom 4x optyczny

 

20080204g065640normalex1.jpg

 

Pełna klatka (obrobione graficznie)

http://img260.imageshack.us/img260/4854/20...65640bigip5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.