Jump to content

Obserwatorium astronomiczne na szczycie Łomnicy(Słowacja)


 Share

Recommended Posts

Zdziwiłem się nieco,czytając artykuł w Tygodniku Podhalańskim że niedaleko ode mnie znajduje się obserwatorium astronomiczne , Łomnica ma ponad 2600 m n.p.m. więc warunki niesamowite .

Mam pytanie do kolegów czy ktoś wie coś więcej , był tam lub obserwował w tym obserwtorium?

Swoją drogą odkryto na Łomnicy 17 komet.

Do poczytania tutaj http://raven.tatrynet.pl/cgi-bin/tp/wza.pl...08a71n3903.html

Link to comment
Share on other sites

To jest slawne obserwatorium Skalnate Pleso w polowie drogi na Lomnice. Miesci

dwie spore kopulki. W jednej jest 60cm Cassegrain Carl Zeiss Jena taki sam jak

w Ostrowiku, Wroclawiu i Piwnicach.

 

Zwiedzialem to obserwatorium przy okazji jakies konferencji w 1998 roku. Fajna wycieczka.

Polecam.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

W takim razie już planuję podróż na Słowację dookoła Tatr , po pierwsze Łomnica i obserwatorium ,następnie Strbskie Pleso i okolice celem zbadania ciemnego nieba a na koniec Demianowskie Jaskinie podobno najpiękniejsze w Europie.

Dzięki za informacje , w sumie mieszkam 40 km od Łomnicy i żyłem w nieświadomości. :?:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie byłem osobiście na szczycie ale wiem od kolegi astronoma że jest tam duża luneta z koronografem, warunki są tam zajebiste i dlatego już wcześniej proponowałem tam zorganizować wiosenne Starparty w Skalnatym Plesie oczywiście z wypadami na szczyt, tylko jak przekonać słoneczników aby nam w nocy udostępnili taras obserwacyjny wokół koronografu na wysokości 2630m npm :roll:

Link to comment
Share on other sites

Skalnate Pleso to znakomite miejsce na Starparty, to zaledwie 1750 m (Tatrzańska Łomnica ok.850m), Piotr wynajmie sherpę do wytachania Syriusza, lub zawiezie go kolejką gondolową z napisem "skrajnia przekroczona".Również wypady na szczyt Łomnicy- tylko 900m przewyższenia ze Skalnatego Plesa- dostarczą sporo emocji.

A w nocy będzie można odczytywać napisy na żarówkach w Tatrzańskiej Łomnicy, jest ich tylko 64736 szt.

Darek, wybieram się na Słowację, może zsynchronizujemy wyjazdy i zrobimy wspólny rekonesans, ale te miejsca o których pisałeś są mocno rozświetlone, szukałbym raczej ponsjonatu na uboczu na wysokości ok.1000m.

Link to comment
Share on other sites

Poszukajcie miejsca jak najwyżej ale z dojazdem i choćby skromnym zapleczem . 1500 npm już by się nadawało na wiosenne otwarcie sezonu zlotów . Warto by też ze Słowakami się dogadać i coś razem zorganizować .

Link to comment
Share on other sites

Piotrze, z moich dotychczasowych wyjazdów wynika, że z 1500 npm będzie trudno, problem z dojazdem, ale może coś znajdziemy niżej.

Też myślę o jakimś zapleczu, trzeba jednak pamiętać o sezonie narciarskim, który w Wysokich Tatrach trwa średnio do połowy maja, ale może też być dłuższy.

Link to comment
Share on other sites

To faktycznie problem bo i drogi dojazdowe mogą być oblodzone . Może w takim razie Tatry na lipiec lub sierpień zaplanować ? Jest już nowy wątek o zlotach 2004 i tam może o tym rozmawiajmy .

Link to comment
Share on other sites

Lipiec- sierpień. Za tym okresem przemawiają przede wszystkim najwyższe średnie temperatury powietrza w tych miesiącach (wcześniej i później na tych wysokościach może padać śnieg).

Po drugie, w tym samym czasie na północy kraju (szczególnie w lipcu) mamy jasne noce, a Tatry leżą zawsze te 5 stopni bardziej na południe.

 

Na minus przemawia sezon wakacyjny, a więc wyższe ceny i większa "gęstość zaludnienia". :(

Niestety lipiec, a w mniejszym stopniu sierpień mają też stosunkowo duże zachmurzenie. Poniżej prezentuję dane dla Kasprowego Wierchu:

 

Zachmurzenie ogólne - %

I - 67; XI - 73; XII - 70

 

Liczba dni pogodnych -

I - 4,1; II - 4,0

 

Z tych danych wynika, że obiecujący jest grudzień-styczeń, a przede wszystkim wrzesień-październik.

 

To są dane dla Kasprowego, po drugiej stronie Tatr może być trochę inaczej.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma się co denerwować , byłem w Strbskim Plesie (1360 m n.p.m.)rok temu w maju ,śniegu praktycznie już nie było, turystów znikoma ilość ,cena np. w hotelu *** około 50 zł za pokój dwuosobowy jak jest w nocy dopiero sprawdzę . Co do dojazdu to np. w grudniu wjeżdżałem na Gubałówkę firmowym Seicento a dojazd do Plesa jest owiele łagodniejszy.

Myślę że fotek rozjaśni nieco sytuację dw_czechy_zima_9.jpg oraz 29062_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przy wysyłaniu odpowiedzi zerwało połączenie, więc jeszcze raz.

Bywam na Słowacji zazwyczaj od września do listopada i już w październiku turystów jak na lekarstwo i ceny niższe. Strbske Pleso daje w nocy poświatę podobną jak Tatranska Lomnica i bardzo przypomina Głodówkę (między Bukowiną a Łysą Polaną, ok.1000npm). Na Głodówce jest ośrodek ZHP i większą grupą moglibyśmy wynająć cały podobnie jak w Jodłowie, jednak dokuczliwe są światła samochodów z pobliskiej drogi.

Prezes PTMA H.Brancewicz z którym dziś rozmawiałem uważa, że super

warunki obserwacyjne są na wschodzie Słowacji, czyli na południe od

Bieszczad. Jest tam obserwatorium, do którego mógłbym dostać jakiś

"list polecający" jednak to znaczna odległość.

Jest jeszcze Hala Łabowska (między Nowym Sączem a Krynicą) gdzie był

tegoroczny OSOP organizowany przez PTMA - poprzednie na Kudłaczach.

Jutro dowiem się coś więcej o warunkach.

Link to comment
Share on other sites

Byłem kiedyś na Głódówce :Loveit: na obserwacjach oczywiście,niestety łuna na zachodzie była bardzo dokuczliwa ,ale strony pd , wsch. i pn obiecujące. polecałbym bardziej na wschód np. w Jurgowie pod samą granicą niestety nie mam tam żadnych ośrodków tylko kwatery prywatne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.