Skocz do zawartości

Obserwatorium astronomiczne na szczycie Łomnicy(Słowacja)


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Zdziwiłem się nieco,czytając artykuł w Tygodniku Podhalańskim że niedaleko ode mnie znajduje się obserwatorium astronomiczne , Łomnica ma ponad 2600 m n.p.m. więc warunki niesamowite .

Mam pytanie do kolegów czy ktoś wie coś więcej , był tam lub obserwował w tym obserwtorium?

Swoją drogą odkryto na Łomnicy 17 komet.

Do poczytania tutaj http://raven.tatrynet.pl/cgi-bin/tp/wza.pl...08a71n3903.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obserwatorium nie jest na szczycie Łomnicy tylko na "hali łomnickiej" gdzie jest stacja przesiadkowa z kolejki gondolowej na linową byłem tam w sierpniu tego roku. Samo obserwatorium oglądałem tylko zewnątrz. Jak znajdę fotki to zapodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest slawne obserwatorium Skalnate Pleso w polowie drogi na Lomnice. Miesci

dwie spore kopulki. W jednej jest 60cm Cassegrain Carl Zeiss Jena taki sam jak

w Ostrowiku, Wroclawiu i Piwnicach.

 

Zwiedzialem to obserwatorium przy okazji jakies konferencji w 1998 roku. Fajna wycieczka.

Polecam.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie już planuję podróż na Słowację dookoła Tatr , po pierwsze Łomnica i obserwatorium ,następnie Strbskie Pleso i okolice celem zbadania ciemnego nieba a na koniec Demianowskie Jaskinie podobno najpiękniejsze w Europie.

Dzięki za informacje , w sumie mieszkam 40 km od Łomnicy i żyłem w nieświadomości. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem osobiście na szczycie ale wiem od kolegi astronoma że jest tam duża luneta z koronografem, warunki są tam zajebiste i dlatego już wcześniej proponowałem tam zorganizować wiosenne Starparty w Skalnatym Plesie oczywiście z wypadami na szczyt, tylko jak przekonać słoneczników aby nam w nocy udostępnili taras obserwacyjny wokół koronografu na wysokości 2630m npm :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalnate Pleso to znakomite miejsce na Starparty, to zaledwie 1750 m (Tatrzańska Łomnica ok.850m), Piotr wynajmie sherpę do wytachania Syriusza, lub zawiezie go kolejką gondolową z napisem "skrajnia przekroczona".Również wypady na szczyt Łomnicy- tylko 900m przewyższenia ze Skalnatego Plesa- dostarczą sporo emocji.

A w nocy będzie można odczytywać napisy na żarówkach w Tatrzańskiej Łomnicy, jest ich tylko 64736 szt.

Darek, wybieram się na Słowację, może zsynchronizujemy wyjazdy i zrobimy wspólny rekonesans, ale te miejsca o których pisałeś są mocno rozświetlone, szukałbym raczej ponsjonatu na uboczu na wysokości ok.1000m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, z moich dotychczasowych wyjazdów wynika, że z 1500 npm będzie trudno, problem z dojazdem, ale może coś znajdziemy niżej.

Też myślę o jakimś zapleczu, trzeba jednak pamiętać o sezonie narciarskim, który w Wysokich Tatrach trwa średnio do połowy maja, ale może też być dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipiec- sierpień. Za tym okresem przemawiają przede wszystkim najwyższe średnie temperatury powietrza w tych miesiącach (wcześniej i później na tych wysokościach może padać śnieg).

Po drugie, w tym samym czasie na północy kraju (szczególnie w lipcu) mamy jasne noce, a Tatry leżą zawsze te 5 stopni bardziej na południe.

 

Na minus przemawia sezon wakacyjny, a więc wyższe ceny i większa "gęstość zaludnienia". :(

Niestety lipiec, a w mniejszym stopniu sierpień mają też stosunkowo duże zachmurzenie. Poniżej prezentuję dane dla Kasprowego Wierchu:

 

Zachmurzenie ogólne - %

I - 67; XI - 73; XII - 70

 

Liczba dni pogodnych -

I - 4,1; II - 4,0

 

Z tych danych wynika, że obiecujący jest grudzień-styczeń, a przede wszystkim wrzesień-październik.

 

To są dane dla Kasprowego, po drugiej stronie Tatr może być trochę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co denerwować , byłem w Strbskim Plesie (1360 m n.p.m.)rok temu w maju ,śniegu praktycznie już nie było, turystów znikoma ilość ,cena np. w hotelu *** około 50 zł za pokój dwuosobowy jak jest w nocy dopiero sprawdzę . Co do dojazdu to np. w grudniu wjeżdżałem na Gubałówkę firmowym Seicento a dojazd do Plesa jest owiele łagodniejszy.

Myślę że fotek rozjaśni nieco sytuację dw_czechy_zima_9.jpg oraz 29062_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysyłaniu odpowiedzi zerwało połączenie, więc jeszcze raz.

Bywam na Słowacji zazwyczaj od września do listopada i już w październiku turystów jak na lekarstwo i ceny niższe. Strbske Pleso daje w nocy poświatę podobną jak Tatranska Lomnica i bardzo przypomina Głodówkę (między Bukowiną a Łysą Polaną, ok.1000npm). Na Głodówce jest ośrodek ZHP i większą grupą moglibyśmy wynająć cały podobnie jak w Jodłowie, jednak dokuczliwe są światła samochodów z pobliskiej drogi.

Prezes PTMA H.Brancewicz z którym dziś rozmawiałem uważa, że super

warunki obserwacyjne są na wschodzie Słowacji, czyli na południe od

Bieszczad. Jest tam obserwatorium, do którego mógłbym dostać jakiś

"list polecający" jednak to znaczna odległość.

Jest jeszcze Hala Łabowska (między Nowym Sączem a Krynicą) gdzie był

tegoroczny OSOP organizowany przez PTMA - poprzednie na Kudłaczach.

Jutro dowiem się coś więcej o warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kiedyś na Głódówce :Loveit: na obserwacjach oczywiście,niestety łuna na zachodzie była bardzo dokuczliwa ,ale strony pd , wsch. i pn obiecujące. polecałbym bardziej na wschód np. w Jurgowie pod samą granicą niestety nie mam tam żadnych ośrodków tylko kwatery prywatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.