Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Robiąc porządki w zdjęciach znalazłem fajne ujęcia młodych sów, które wylęgły się w ogrodzie na starym orzechu.

Zauważyłem pod drzewem ptasie odchody w bardzo dużych ilościach. Na początku myślałem że to sierpówki, ale łajna było za dużo. Wieczorami zaobserwowałem częste przeloty sów. Pomyślałem że tam w koronie mają gniazdo. Wyprowadziły 4 młode. Na tui mama albo tata sowa. Na orzechu młode.

 

sowa1.JPG

sowa2.JPG

sowa3.JPG

sowa4.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jajo wygląda mi na Uszatkę zwyczajna - fajnie ze się udało zaobserwować maluchy, u mnie w okolicy też są uszatki ale nie widać małych, pewnie mają na innej działce gniazda.

 

Maluchy wyglądają zabawnie takie przecinki z uszkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczur wędrowny , czyli ten występujący w piwnicach , kanałach , śmietnikach itp (w Polsce jest jeszcze szczur śniady, rzadko występujący). Najczęściej szczurom się nie przyglądamy , bo są martwe , trutka , łapka lub kot. Tu jest żywa ładna wypasiona sztuka.

szczur 3.JPG

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze u nas szczur wodny - czyli karczownik ziemnowodny - zupełnie inaczej wygląda i świetnie pływa :P i kopie nory i jamy w brzegach rzek jak bóbr tylko mniejsze te norki - ciekawy zwierzak.

 

Co do szczurów to bardzo mądre i sprytne zwierzaki i łatwo się oswajają, u siebie miałem miot młodych szczurków i dawałem im morele suszone, bardzo ładnie i grzecznie czekały na smakołyki, w szeregu się ustawiały - sympatyczne stwory, ale skończyły się frykasy - ograniczanie dokarmiania, populacja zbyt duża i muszą żywić się opadłymi owocami i orzechami z sadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki wynika że biolodzy sami nie wiedzą co z tym zrobić :


Chomikowate (Cricetidae) – rodzina należąca do rzędu gryzoni. Są to niewielkie zwierzęta o krępym ciele, prowadzące przede wszystkim naziemny tryb życia, lecz także nadrzewny, podziemny czy ziemnowodny.


Klasyfikacja zwierząt z rodziny Cricetidae przeszła ostatnio wiele zmian. Obecnie gatunki zaliczane dawniej do rodziny chomikowatych, coraz częściej wymieniane są jako przedstawiciele rodziny myszowatych (Muridae). Potwierdzają to badania genetyczne. Dotyczy to takich zwierząt jak suwaki (podrodzina Gerbillinae), czy niektóre gatunki szczurów (podrodzina Lophiomyinae). Badania potwierdziły także, iż podrodziny Calomyscinae, Myospalacinae, Mystromyinae, Platacanthomyinae także nie powinny należeć do chomikowatych.



https://pl.wikipedia.org/wiki/Chomikowate


  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie tam oceanarium, wsadzasz głowę do wody i już . Bogactwo życia na rafie jest przytłaczające . Maska , płetwy , aparat foto i do boju . Płaszczek było zatrzęsienie , są bardzo pasywne i realne zagrożenie było tylko na płytkiej wodzie .

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jeszcze masz Chetodon Auriga na zdjęciu i dwie nie znane mi ryby, kolejne dwie słabo widać.

ale fajnie że oglądasz rafę na żywo, ja co najwyżej w strefie odpływu szukam ryb i krabów i innych zwierząt, ponieważ nie nauczyłem się pływać :(

 

to raczej nie są poskoczki tylko jakieś inne babkowate, płetwy piersiowe mają jakoś za bardzo do pływania, poskoczek ma bardziej przesunięte na spód ciała i takie mniej weloniaste a bardziej napakowane i mało pławne. Babki są znane z tego że podczas odpływu są w stanie jakiś czas wytrzymać bez wody i przeskoczyć do innego bajorka, ale te nie są w tym tak sprawne jak poskoczki. Te co na zdjęciu są dość popularne też w atlantyku (wyspy Kanaryjskie) wiem bo karmiłem takie z ręki :) ciekawskie ryby.

 

Edit :

jak chcesz oznaczyć jakąś rybę czy innego stwora morskiego polecam tą stronę

 

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jeszcze masz Chetodon Auriga na zdjęciu i dwie nie znane mi ryby, kolejne dwie słabo widać.

ale fajnie że oglądasz rafę na żywo, ja co najwyżej w strefie odpływu szukam ryb i krabów i innych zwierząt, ponieważ nie nauczyłem się pływać :(

 

to raczej nie są poskoczki tylko jakieś inne babkowate, płetwy piersiowe mają jakoś za bardzo do pływania, poskoczek ma bardziej przesunięte na spód ciała i takie mniej weloniaste a bardziej napakowane i mało pławne. Babki są znane z tego że podczas odpływu są w stanie jakiś czas wytrzymać bez wody i przeskoczyć do innego bajorka, ale te nie są w tym tak sprawne jak poskoczki. Te co na zdjęciu są dość popularne też w atlantyku (wyspy Kanaryjskie) wiem bo karmiłem takie z ręki :) ciekawskie ryby.

 

Edit :

jak chcesz oznaczyć jakąś rybę czy innego stwora morskiego polecam tą stronę

 

poskoczki to też babkowate , te ,z obserwacji, wytrzymywały bardzo długo, odżywiając się na skałach .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpie żeby się połakomił na kurkę, pewnie wlazł z ciekawości - kot sąsiada?

widziałem kiedyś na odludnej wsi taki obrazek - klata dla królików, w jednym kącie siedzi kaczka na jajach a w drugim kącie siedzi współlokator kot, dowiedziałem się że to po to by kot chronił kaczkę przed łasicą. Wypuść kotka bo spóźni się na obiad, no chyba ze masz nie miłych sąsiadów nie karmiących swoich kotów, czasami tacy też bywają na wsiach niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.