Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

2023-08-03. Jedzonka mi nie brakuje! Krzyżak cz.2  Link do: cz.1

 

    Krzyżak, który zadomowił się na moim balkonie (czytaj: cz.1) to prawdopodobnie krzyżak łąkowy, ale ponieważ osobnik jest jeszcze młody i mały, identyfikacja nie jest łatwa. Kiedy wyszedłem dzisiaj (3 lipca) przed południem na balkon mikrus ze swoją niewielką (póki co) pajęczynką (odbudowaną dzisiaj na nowo) przyciągnął oczywiście moją uwagę, jako że wczoraj po południu silny wiatr przed deszczem zdemolował mu prawie całkowicie sieć łowną, pozostawiając jedynie górne i dolne nici nośne (są wyraźnie grubsze od nici promieniowych i spiralnych, co widać na fotce z cz.1).  Mimo, że czasu na hobby u mnie ostatnio jak na lekarstwo :icon_rolleyes: , nie mogłem się powstrzymać, żeby nie cyknąć mu choć kilku fotek. Jak widać poniżej pająk coś jeszcze chyba kończył wsysać (jak się okazuje jedzonka nie marnuje! :thmbup:), kiedy w sieci czekała już kolejna ofiara "do obrobienia" (pająka oglądamy od spodu, przez pajęczynę).

 

krzyzak02.thumb.jpg.c06194fec9c57932c1606572ccfb0cf5.jpg

 

krzyzak03.thumb.jpg.fe9c30d9ac7cb6b5c5892ea71a709635.jpg

 

krzyzak04.thumb.jpg.ad616bbfb1c47177ca3028990a5eda11.jpg

 

 

     Kiedy z popołudniową kawą wylazłem ponownie na balkon, pająk zszokował mnie tego dnia jeszcze dwukrotnie (nie miałem niestety przygotowanej kamery).

Primo: trafiłem na moment kiedy w sieć coś wpadło, nie wiem co to było: potencjalna ofiara, czy jakiś brud/paproch - wszystko odbyło się tak szybko, że nie zdążyłem dostrzec co się dzieje! Pająk pędem dobiegł do zdobyczy, przyssał się do niej na krótką chwilę, po czym gwałtownym ruchem wywalił "cosia" z sieci i po chwili siedział już z powrotem w centrum swojej pułapki. :new_shocked: Stałem chwilę ogłupiały ze stygnącą kawą, nie rozumiejąc co właściwie widziałem? Czy cwaniak wykopał coś niejadalnego, czy niesmacznego/trującego? Czyżby aż taka "przemyślność"!?

 

Secundo: kiedy dochodziłem do siebie po pierwszym, niezwykłym dla mnie występie mikrusa, zbliżyłem (chyba za bardzo) twarz do sieci, kręcąc z niedowierzaniem głową. Wtedy wykonał gwałtowny ruch, wyskakując z centralnej spirali sieci na zewnętrzną (musiał chyba dostrzec moją facjatę jako ruchomą plamę światła i potraktował to jako niebezpieczeństwo??), zatrzymał się na moment, jakby chciał jeszcze raz otaksować mnie wzrokiem, a kiedy ponownie zbliżyłem się jeszcze bardziej do sieci, rzucił się w te pędy do ucieczki i niczym błyskawica zniknął nagle miedzy płatkami kwiatów pelargonii,

 

... o ty bracie, pomyślałem sobie! Trzeba będzie ci się lepiej przyjrzeć. :) Już mam w planach podrzucenie mu czegoś większego do jedzenia, :D rzecz jasna w celach eksperymentalnych (oczywiście z przygotowaną wcześniej do filmowania kamerą), tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość i chwilkę poczekać, aż mocniejszą sieć będzie majstrował! Dotychczas utrwaliłem na filmie, jak niezwykle szybko robi "mumię" z niedużej ofiary (na obróbkę czekają jednak, jeszcze filmy z pustułkami - patrz mój wcześniejszy cykl: Miejskie pustułki, więc nie wiem kiedy się z tym wyrobię :icon_rolleyes: ).

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2023-08-14. Rosnę jak na drożdżach! Krzyżak cz.3  Linki do cz.1, cz.2

 

     Popatrzcie jak mój podopieczny urósł w ciągu 10 dni. Z niemowlaka stał się dorodnym krzyżakiem ogrodowym (Araneus diadematus). ;) Pierwsza fotka (dla przypomnienia) z 3 sierpnia (pająka widzimy od spodu, przez pajęczynę), a druga z 14 sierpnia (pająka z wyeksponowanym krzyżem na odwłoku oglądamy od wierzchu).

 

https://astropolis.pl/uploads/monthly_2023_08/krzyzak03.jpg.8c1ffbead3fcaa026fcf4b0c74f818d1.jpg

 

krzyzak_14-08-2023b.thumb.jpg.2d228632e4e4ef96ae4925cbf1515f37.jpg

 

 

 

... i jeszcze dwie aktualne fotki w różnym oświetleniu.

 

krzyzak_14-08-2023a.thumb.jpg.efd0abbaa49fd1015ce7aca351513b1b.jpg

 

krzyzak_14-08-2023c.thumb.jpg.8905178184995810f79a52efac91deeb.jpg

 

 

 

     Uzbierało mi się trochę ciekawych materiałów: fotek i filmów (z konstruowania pajęczyny, łowów, robienia mumii z ofiary i jej spożywania), więc pewnie jeszcze parę odcinków będzie. :)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

   

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2023-08-19. Afryka dzika i coś z tym trzeba robić! Krzyżak cz.4    Linki do cz.1, cz.2, cz.3

 

     Kolejny dzień afrykańskich klimatów w Polsce. Z nieba leje się żar nie do wytrzymania! Mój balkonowy rezydent, jak zwykle skonstruował sieć łowną prawie idealną, ale jak widać na poniższym foto jest już ona po paru przelotach "bombowców", które w ciągu dnia robią rzeszoto z pajęczyny. Jakby nie było pająk jeszcze nie jest dojrzałym osobnikiem i kleci sieci póki co z cieniutkich nici. Przy takim upale nie chce się pracować, więc mu się wcale nie dziwię, że naprawy są prowizoryczne, ;)

 

2023-08-19_krzyzak-1.thumb.jpg.e13b7c540c8a1cc085f2fe4f0e156e3c.jpg

 

 

 

... ale, ale, gdzie jest pająk? (jak się dobrze przyjrzycie to znajdziecie go w kadrze powyżej). Na wcześniejszych fotach widać go było zawsze w centrum pajęczyny. Siedział z rozstawionymi odnóżami na niciach promieniowych, dla lepszego odczuwania wszelkich drgań, docierających z każdego miejsca sieci łownej. Popatrzcie co tym razem wykombinował cwaniak: "coo się będę prażył na afrykańskim słońcu jak skwarka"! Gdzie schował przed słońcem swoje "cztery litery" (czytać: odwłok)? :D Popatrzcie co trzyma w odnóżach? To system sygnalizacyjny z linką zamocowaną w centrum pajęczyny. :Lighten:

 

2023-08-19_krzyzak-2.thumb.jpg.d8953f85cce4e3f5f74e41470182ce1a.jpg

 

 

 

Jeszcze w innym ujęciu: czająca się GROZA :new_shocked:w hipsterskim ubranku! :rofl:.

 

2023-08-19_krzyzak-3.thumb.jpg.e50d03ce8bdf3d759e842e9387b812c4.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 08:41, fizyk5 napisał(a):

Odległość 20,6m

Co to za ptaki?

 

 

Ode mnie prosto z Podlasia - wydaje się, że spotkałem się z latającym godłem Polski :)

Jeśli ktoś jest w stanie potwierdzić to proszę, ale wydaje mi się, że to jednak jest bielik :)

Tair 300/4.5 @ f8, ostrzenie jak widać manualne 😕

 

bielik_1_crop.jpg

bielik_2_resize.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Co to za ptaki?

 

 

Ode mnie prosto z Podlasia - wydaje się, że spotkałem się z latającym godłem Polski :)

Jeśli ktoś jest w stanie potwierdzić to proszę, ale wydaje mi się, że to jednak jest bielik :)

Tair 300/4.5 @ f8, ostrzenie jak widać manualne 😕

 

bielik_1_crop.jpg

bielik_2_resize.jpg

 

 

@Behlur_Olderys, dobrze prawisz: to bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla). Nasze godło, niezaprzeczalnie, choć faktycznie to nie jest orzeł - należy do rodziny jastrzębiowatych (dopuszczono możliwość określania ptaka mianem orła, więcej: TUTAJ .

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.