Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Taki sobie Księżyc.

Rurka Sky Watcher 100ED + konwerter, Canon 10D, jedna klatka.

Było całkiem ładnie, niestety po dwóch godzinach focenia zaczeło pływać, a chciało się większe ogniskowe...

Pozdrawiam!

 

ok.jpg

 

PS. Tak, wiem, matryca do przedmuchania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ori za dobre słowo na początek, i dzięki za plusy, faktycznie ostrość mogłaby być lepsza, popróbuję następnym razem lepiej wyostrzyć, widziałem że koledzy do prostego kompaktu stosują różne mocowania domowej roboty, może to coś da. No i oczywiście może obróbka by coś wniosła do mojego zdjęcia, to surowa klatka jest. W każdym razie będę ćwiczył bo to daje dużo satysfakcji :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem powiedzieć, że wczoraj to była jedna z najbardziej przyjemnych obserwacji księżycowych. Wyposzczony po wielotygodniowym zachmurzeniu, siedziałem obserwując krater po kraterze. Było już względnie ciepło, nic nie parowało - po prostu relaks.

 

Jedną z ciekawszych rzeczy było obserwowanie wschodu Słońca w kraterze Ptolemaeus. Na zdjęciu to ten centralny największy krater i widoczny początek wschodu. W późniejszej fazie już rysowały się dokładne cienie szczytów na płaskim zalanym lawą dnie.

 

wschod.jpg

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknych widoków i dobrego seingu ciąg dalszy.

Poniżej dwa ujęcia pozostałości kataklizmu sprzed 3,8 mld lat który doprowadził do utworzenia Mare Imbrium. Średnica tego olbrzymiego basenu wynosi 1280km. Od północy otoczona jest przez krat. Platon i pasmo górskie Alp, od strony wschodniej "strzeże" go stary krat. Cassini i góry Kaukaz zaś od na płd. wschodzie rozciągają się na długości 900km góry Apeniny. Calość tej naturalnej "kompozycji przestrzennej" zamyka poczciwy krat. Eratosthenes.

DSC00376_A_filtered.jpg . DSC00360_A_filtered_a.jpg

Fotka pierwsza, w szerszym ujęciu zrobiona jest przy wykorzystaniu okularu WO SWAN 15mm. Duże pole widzenia tego okularu dobrze współpracuje z obiektywem komórki i pozwala ograniczyć winietowanie do minimum. Zdjęcie drugie to mój ulubiony NLV6. ( pozwolił mi dzisiaj dostrzec dwa kraterki w Platonie :helo: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak fajnie.

 

Wczoraj na foto-wypad umówiłem się z forumowym kolegą 68robi. Przed wyjazdem szybka kontrola na sat24, idą cieńkie chmurki, jeszcze daleko, damy radę. Jedziemy za miasto. Drogę na miejscóweczkę znał Robert, jedzie pierwszy, ja tuż za nim. Za miastem wjeżdzamy w las za którym ma być piękna duża i ciemna polana. Leśne dukty przemierzamy szybko bo czas goni i ............ Robert swoim autem zapadł się po osie w małej niewinnej kałuży. To było tylko takie "małe" błotko. Brodząc w błotku nie udało mi się wypchnąć auta, czas ucieka, chmurki idą, Robi wykonuje telefon do przyjaciela. Przyjechało dwóch i po pewnych perypetiach daliśmy radę.

post-8089-1238793496_thumb.jpg

Tu zaraz po....

W między czasie przyszły cieniutkie chmurki, pomimo, że Księżyc widoczny był z ładnym halo, pomyślałem - ja tu przyjechałem robić zdjęcia. Robi pojechał na myjnię, ja na miejscóweczkę zapolować na Saturna i Księżyc. Niestety przez opóźnienie i pogorszenie się pogody foto-efekty niestety mizerne. Liczyłem na więcej.

 

post-8089-1238794059_thumb.jpg

Pełny plan.

 

post-8089-1238795311_thumb.jpg

Półkula północna.

 

post-8089-1238795809_thumb.jpg

Półkula południowa.

 

Zakamarkami nie będę Was katował.

 

 

Wszystkie w projekcji afokalnej przez SCT 6se + kompakt Benq.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całe szczęście że wam się udało

:helo:

nie miałem już wczoraj sił na jakiekolwiek wypady poza blachę TORUŃ

:ha:

więc od teściów z ogródka (sam środek 90.000 osiedla,zaraz obok nie podświetlone centrum handlowe) :ha:

mi bez przygód wyszedły takie tandeciarskie dwa móóóóny z odpustu

:Boink:

 

EDek 80 Plus A700

moon_04042009.jpg

 

EDek plus średni telekonwerter plus A700

moon_04042009_big.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSCN0227.jpg

 

Witam :)

 

Zaciekawiła mnie taka mała kropka obok Księżyca i zestackowałem filmik :szczerbaty: . Czy Stellarium dokładnie pokazuje np. jakie gwiazdy są w pobliżu Księżyca? Ustawiłem dokładny czas co do sekundy w którym nagrywałem ten filmik i nie widać nic w tym miejscu, nawet jak bardzo przybliżę:

 

th_stell.jpg

 

Różnica 3 minuty, kropka w tym samym miejscu, Księżyc zmienił położenie (2 fotki nałożone na siebie) :D

 

kropa.jpg

 

Synta 12"

Nicon Coolpix L16

Baader Microstage 6030

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuję ! Raz kozie śmierć !

Skoro w końcu zrobiły się super warunki i wszyscy wylegli z aparatami focić Łysego, ja też pierwszy raz w życiu podpiąłem Canona pod mały achromacik. Są to zdjęcia z gatunku tandeciarsko - odpustowych, dla mnie jednak o tyle istotne, że to pierwsze "astrofoto" w mojej karierze.

 

Ksi__yc_01_04_2009.jpg

SK804AZ3, EOS400D, balkon w Chorzowie, 1/320s, ISO400

 

Ksi__yc_03_04_2009.jpg

SK804AZ3, EOS400D, balkon w Chorzowie, 1/200s, ISO200

 

Obydwa zdjęcia to pojedyncze klatki.

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wyszły Ci te zdjęcia, jak na pierwsze, to rewelacja!

 

Dzięki ! Na Ciebie chłopie zawsze można liczyć !

Ale jak się patrzy na inne zdjęcia zamieszczane tutaj, to się zastanawiam, czy w ogóle jest sens pokazywania takich zdjęć jak moje. Usprawiedliwienie - to pierwsze fotki.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest sens! Ja też robiłem zdjęcia Syntą 8 i Canonem 350 d, ale były nie ostre (nie mam do tego zapału)...wolę szkice ;) Chociaż może jeszcze spróbuję. W Twoich zdjęciach jest poprawny kontrast, ostrość, kolor, po prostu ładnie się prezentują.

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto dzisiejszy Pan Kuleczka:

 

Ksi__yc_07_04_2009.jpg

SK804AZ3, EOS 400D, 1/250s, ISO 200

 

Tak sobie myślę że dużo więcej z tego achromacika się nie wyciśnie, główny problem to ostrość, ekspozycję prędzej czy później da się jakoś wymęczyć. Aż by się chciało spróbować na innym sprzęcie. Cóż, Synta zimuje pod nieco ciemniejszym niebem (mam nadzieję niedługo ją odpalić), a ED-ki na razie zostają w sferze marzeń. A z drugiej strony - pal licho zdjęcie - ważniejsza frajda jaką się ma przy jego robieniu !

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto dzisiejszy Pan Kuleczka:

 

Ksi__yc_07_04_2009.jpg

SK804AZ3, EOS 400D, 1/250s, ISO 200

 

Tak sobie myślę że dużo więcej z tego achromacika się nie wyciśnie, główny problem to ostrość, ekspozycję prędzej czy później da się jakoś wymęczyć. Aż by się chciało spróbować na innym sprzęcie. Cóż, Synta zimuje pod nieco ciemniejszym niebem (mam nadzieję niedługo ją odpalić), a ED-ki na razie zostają w sferze marzeń. A z drugiej strony - pal licho zdjęcie - ważniejsza frajda jaką się ma przy jego robieniu !

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Fajny ten kolorek Ci wyszedł. Szkoda, że przez Syntę nie możesz robić. Skrzypu napaliłeś mnie na Księżyc... :szczerbaty: Może spróbuję znowu powalczyć z Syntą w ognisku gł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nie mogę doczekać podpięcia Canona do Synty. Ale z drugiej strony 1200mm ogniskowej to nie to samo co 400mm. Większa ogniskowa = większe problemy :rolleyes:

Z moim sprzętem na nic więcej i tak się nie mogę porwać, ale za to jaką takie fotki dają frajdę ... Zacząłem maniakalnie obserwować Księżyc :szczerbaty:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam :)

 

Zaciekawiła mnie taka mała kropka obok Księżyca i zestackowałem filmik :szczerbaty: . Czy Stellarium dokładnie pokazuje np. jakie gwiazdy są w pobliżu Księżyca? Ustawiłem dokładny czas co do sekundy w którym nagrywałem ten filmik i nie widać nic w tym miejscu, nawet jak bardzo przybliżę: (...)

Różnica 3 minuty, kropka w tym samym miejscu, Księżyc zmienił położenie (2 fotki nałożone na siebie) :D

(...)

Synta 12"

Nicon Coolpix L16

Baader Microstage 6030

 

ma pytanie : jaki czas podany jest na zdjęciu: CSE czy CWE ?

To ważne - dla podanego dnia jest widoczna w tym miejscu gwiazda, ale dla 21:10 CWE (a nie 20:10). Jeśli zgadza się czas, to jest to gwiazda SAO 79065 o jasności 6.8 mag - ważne: typ widmowy M1 !!! Takie gwiazdy lepiej wychodzą na większości zdjęć robionych cyfrówką.

W sumie jest gwiazda dość jasna i gdyby było widoczne jej zakrycie, to można by zrobić nawet wizualnie 80 mm refraktorem. Jeśli chodzi o Stellarium - to może ustawiony był mały zasięg gwiazd ? W Guidzie, którym się posługuję, mogę ustawić niemal dowolny zasięg gwiazd przy Księżycu - np. +13 mag... - i tak zakrycia tak słabych gwiazd nie będzie widać... :Boink:

Niektóre popularne programy mają katalog gwiazd do +9 mag, a nawet jeszcze słabszy (tzn. pokazują tylko jaśniejsze gwiazdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Były bardzo dobre warunki, więc pokusiłem się o zrobienie widoczku z 2400mm:

(...)

 

fajne zdjęcie, choć nieco za ciemne; za to te z następnego postu - są "przeostrzone" :D

Spróbuję je trochę poprawić i poprawione prześlę.

To zdjęcie zrobione w CAMKu podczas pokazu w sobotę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.