Skocz do zawartości

Właśnie widziałem pierwszy raz w życiu Jowisza przez teleskop


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz był moim pierwszym obiektem jaki widziałem przez swoją Syntę 8".

Ale w tym roku jeszcze nie obserwowałem Jowisza teleksopem - albo pogody, albo czasu nie ma.

dokłądnie jak ja..w tym roku w sumie się naooglądałem i planet, mgławic i gromad, ale jowisza niestety nie.... szuu looknij na saturna ten jest niesamowity (nie umniejszając jowiszowi)... nie mogłem oderwać wzroku kiedy 1. raz go wylookałem...pozdrawiam

Edytowane przez maxwell61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szuu looknij na saturna ten jest niesamowity (nie umniejszając jowiszowi)... nie mogłem oderwać wzroku kiedy 1. raz go wylookałem...pozdrawiam

 

dziękuję za radę :) już widziałem i w porywach do 5 ksieżyców jego ale cassiniego się nie udało jak dotąd... jeżeli w najbliższym czasie nie nastąpi jakiś przełom to kolejna okazja dopiero za kilka lat :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nigdy widok na laptopie czy na zdjęciu nie będzie przeżyciem takim, jak w wizualu ;) Chociaż z dużo mniejszą ilością szczegółów.

 

Pewnie! A tranzyty jowiszowych księżyców! To trzeba widzieć "na żywo"!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) nigdy widok na laptopie czy na zdjęciu nie będzie przeżyciem takim, jak w wizualu (...)

Zgadzam się. Pomimo niezaprzeczalnego piękna astro-fotografii, bardziej zapiera mi dech jak patrzę w okular niż w monitor ;)

Czy to się kiedyś zmieni, nie wiem...

Ale widok Jowisza również przede mną, a pogodę mam ostatnia słabą :burza:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrocilem wlasnie z obserwacji Jowisza i powiem, ze bylo fatalnie :angry: seeing byl dzis po prostu katastrofa :angry: w ogole nie moglem wyostrzyc obrazu Jowisza. fakt ze posiadam kellnerki ale saturna moge ogladac w naprawde przyzwoicie ostrych obrazach choc dzisiaj ten też plywal. ehhh przyjedzie człowiek raz na 2 tygodnie do domu i taka lipa <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

z cyklu "pierwsza obserwacja jowisza", odcinek drugi: tym razem doczekałem do wysokości chyba z 6 stopni. "prawie" dało sie wyostrzyć. żadnych szczegółów na lekko falującej tarczy, ale za to widziałem 4 księżyce :) i malownicze widoki jowisza przesłanianego przez odległe chmury.

 

no i chciałbym oficjalnie zaprotestować przeciwko zmianie czasu! gdyby nie ona, to o 3:30 jowisz byłby już o wiele wyżej!!!

 

ale ogólnie to bardzo udana globularna noc, znalazłem pierwszy raz M12 i M10 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cyklu "pierwsza obserwacja jowisza", odcinek drugi: tym razem doczekałem do wysokości chyba z 6 stopni. "prawie" dało sie wyostrzyć. żadnych szczegółów na lekko falującej tarczy, ale za to widziałem 4 księżyce :) i malownicze widoki jowisza przesłanianego przez odległe chmury.

 

no i chciałbym oficjalnie zaprotestować przeciwko zmianie czasu! gdyby nie ona, to o 3:30 jowisz byłby już o wiele wyżej!!!

 

ale ogólnie to bardzo udana globularna noc, znalazłem pierwszy raz M12 i M10 :)

 

Trzeba było wstać/połozyć się pózniej, zmiana czasu nie ma wpływu na połozenie planety, chyba że w grę chodzi wstawanie do pracy/szkoły, czy jasność porannego nieba.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było wstać/połozyć się pózniej, zmiana czasu nie ma wpływu na połozenie planety, chyba że w grę chodzi wstawanie do pracy/szkoły, czy jasność porannego nieba.

 

no właśnie, "chyba że"!

nie tak dawno godzina 3:30 to była 2:30 UTC a teraz niestety 1:30 UTC i jowisz jest o godzine spóźniony w stosunku do mojego przestawionego zegara biologicznego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Dziś miałem okazje papatrzeć na Jowisza. Ok 4:00 atmosfera była dość stabilna. Pięknie widoczne pasy, księżyce-takiego Jowisza widziałem pierwszy raz. Przy powiększeniu 200x był najładniejszy. próbowałem kilka inny kombinacji, nawet 680x-skala jest ogromna tylko spora abberacja.

 

Fotka to Nagler 31+powermate 4x-dało najlepsze obrazy. Tylko bałem się troche o wyciąg, ta waga.

jkkj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj między 3.00 a 4.00 obserwowałem Jowisza. Warunki wspaniałe, seeing oceniam na 4/5 lub nawet 5/5. Szkoda, że nie mogłem przedłużyć sesji obserwacyjnej do 5.00 (nawet ja musze troche spac...hehehe) i poczekać na wyższą pozycję Jowisza. Jowisz ogromny, wyraźnie widoczne pasy i przyciemnienia biegunowe.

Bardzo dobrze widoczna Czerwona Plama. WTC wspaniale kontrastowała zarówno z pasem, jak i z jasną "tarczą". Można było dostrzec obwódką wokół plamy. Szok! Dwa pasy biegunowe wyraźnie się różniły. Ten z WTC grubszy i ciemniejszy. Obszary biegunowe również różne. Jeden ciemniejszy od drugiego. Do szczęścia brakowało tranzytu i cienia któregoś z księżyców...

Dodam, że było wiosennie ciepło, pachniał bez i w ogóle było MAJOWO!

 

Użyty sprzęt: 1200/200, TV PL 8mm, SWA 15mm, barlow Vixen 2x, filtr UHC-S (tylko próba jaki efekt)

 

Zachęcam do podglądania Jowisza, szczególnie na południu Polski. Można trafić naprawdę swietne warunki i mieć uciechy po pachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj między 3.00 a 4.00 obserwowałem Jowisza. Warunki wspaniałe, seeing oceniam na 4/5 lub nawet 5/5. Szkoda, że nie mogłem przedłużyć sesji obserwacyjnej do 5.00 (nawet ja musze troche spac...hehehe) i poczekać na wyższą pozycję Jowisza. Jowisz ogromny, wyraźnie widoczne pasy i przyciemnienia biegunowe.

Bardzo dobrze widoczna Czerwona Plama. WTC wspaniale kontrastowała zarówno z pasem, jak i z jasną "tarczą". Można było dostrzec obwódką wokół plamy. Szok! Dwa pasy biegunowe wyraźnie się różniły. Ten z WTC grubszy i ciemniejszy. Obszary biegunowe również różne. Jeden ciemniejszy od drugiego. Do szczęścia brakowało tranzytu i cienia któregoś z księżyców...

Dodam, że było wiosennie ciepło, pachniał bez i w ogóle było MAJOWO!

 

Użyty sprzęt: 1200/200, TV PL 8mm, SWA 15mm, barlow Vixen 2x, filtr UHC-S (tylko próba jaki efekt)

 

Zachęcam do podglądania Jowisza, szczególnie na południu Polski. Można trafić naprawdę swietne warunki i mieć uciechy po pachy.

 

Ja przedwczoraj patrzyłem na Jowisza. Tak około 5.00 dopieor widać było wyraźnie 2 pasy równikowe i obszary biegunowe. WCP nie widziałem. Zncie może stronę, gdzie można sprawdzać aktualne położenie WCP. I WCP będzie w dolnym pasie równikowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... Zncie może stronę, gdzie można sprawdzać aktualne położenie WCP. I WCP będzie w dolnym pasie równikowym ?

Tutaj :

http://www.calsky.com/cs.cgi/Planets/6/1?

 

Trzeba odznaczyć opcję "Realism (e.g. show Planets/Moons)" to będzie tylko tarcza bez księżyców.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.