Skocz do zawartości

TV Nagler 7mm, czy LVW 8mm?


Patryk.

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu "kilku" wątków, wiem już, że chcę od razu kupować okulary docelowe, nawet jeżeli będę musiał czekać długo zanim będę miał wszystkie. (szacuję, że 2-4 miesiące na jeden okular) Na razie mam Syntę 8", ale wiem, że przy niej nie pozostanę (po niej kupię sobie 12", a po 12" docelowy LB 16"). Na Celestii jest napisane, że tylko LVW wchodzą w grę, dlatego piszę ten temat.

Powiem jeszcze, że w planach mam Okulary: 7-8mm (Nagler lub LVW), 16-17mm (to samo co wcześniej) i 26mm lub 31mm (nie jestem do końca pewien, wiem tylko, że na 100% będą to Naglery).

Dlatego zastanawiam się, czy warto dopłacać te xxx zł do Naglera, czy jednak kupić LVW? Czytałem jedynie recenzję, ale porównań tych okularów nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze trochę Ci namieszać (ułatwić wybór oczywiście) :szczerbaty: , to dodałbym do tej stawki jeszcze dwa świetne okularki:

WO UWAN 7mm

PENTAX XW 7mm

Dobrze współpracują ze światłosilnym sprzętem (sprawdzone w f/5).

Cenowo i jakościowo pomiędzy podanymi przez Ciebie. A w niektórych kategoriach może nawet lepsze niż Naglerek...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu "kilku" wątków, wiem już, że chcę od razu kupować okulary docelowe, nawet jeżeli będę musiał czekać długo zanim będę miał wszystkie. (szacuję, że 2-4 miesiące na jeden okular) Na razie mam Syntę 8", ale wiem, że przy niej nie pozostanę (po niej kupię sobie 12", a po 12" docelowy LB 16"). Na Celestii jest napisane, że tylko LVW wchodzą w grę, dlatego piszę ten temat.

Powiem jeszcze, że w planach mam Okulary: 7-8mm (Nagler lub LVW), 16-17mm (to samo co wcześniej) i 26mm lub 31mm (nie jestem do końca pewien, wiem tylko, że na 100% będą to Naglery).

Dlatego zastanawiam się, czy warto dopłacać te xxx zł do Naglera, czy jednak kupić LVW? Czytałem jedynie recenzję, ale porównań tych okularów nie widziałem.

 

Cześć,

 

Posiadam Naglery 5mm i 9mm, Czesto miałem tez okazje obserwowac przez LVW.

W tym zakresie ogniskowych polecałbym LVW. Naglery ponizej 10mm nie sa tak komfortowe jak LVW.

Ze wzgledu na małe oddalenie zrenicy cieżko jest zobaczyć całe pole w takim Naglerze, a w LVW masz pełen komfort (pole nieco mniejsze ale nadal komfortowe).

 

Natomiast w wyższym zakresie obowiązkowo 17mm Nagler i 31mm Nagler. Są to moje 2 główne okulary obserwacyjne.

 

Korzystam z teleskopów newtona 270/1300 i 400/1700.

 

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Właściwe okulary to takie przez które można obserwować, po stokroć wolę coś tańszego w wyciągu niż Naglera 17 na półce w sklepie. Oczywiście jeżeli stać Cię na zakup docelowych okularów to OK, ale jeżeli miałbym długo czekać na docelowe szkło wolałbym kupić coś przejściowego np. używane LVW17mm za około 500 zł (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20662&hl=lvw) - poobserwować, sprzedać i zakupić docelowego Naglera ( tu niestety 1500 zł). Jak kupisz używkę LVW i będziesz ją szanował naprawdę niewiele stracić przy sprzedaży a rodości sporo.

 

Co do propozycji szkieł, mam WO UWAN 7mm i jest to mój lider. Porównywałem z Pentaxem i Naglerem, ciężko doszukać się różnicy.

 

Jak dla mnie dla 8" troszkę szkoda szkła z górnej półki. Na Twoim miejscu kupiłbym szkło ze średniej półki (np. LVW) i inwestował w lustro (tu znów stopniowo 10, 12, 14 cali). Dopiero jak będziesz miał dobre docelowe lustro kupuj docelowe szkła. Dodam tylko lustro do lustra nie podobne - nie da się porównać lustra z Synty z lustrem z np. Orion Optics UK (http://www.orionoptics.co.uk/SPX/spx250f4.8.html).

 

No to mam nadzieję ża masz temat do rozmyślań do czasu zlotu gdzie będziesz mógł sam sie przekonać.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówili mafijni bossowie "po co ryzykować", zdecydowałeś, że nie zostaniesz specjalistą - testerem wielu różnych szkieł "prawie tak dobrych" jak okulary TV czy Pentaxa i tego się trzymaj.

Tym bardziej, że w przyszłości planujesz zmiany teleskopów na większe i najprawdopodobniej bardziej światłosilne.

Dlatego moim zdaniem kupuj okulary dedykowane do f/4-5 czyli np. Naglery, Panopticy (mogące w przyszłości współpracować np. z Paracorrem).

Obecnie używam Pan. 27 mm, Nag. 12 mm i Nag. 7 mm mam również LV 6 mm.

Najpierw kupiłem LV 6 ale jakoś mi nie pasuje - jakby kontrast za mały i mam wrażenie, że daje jakiś zafarb (np. tło nie jest dostatecznie czarne) dlatego kupiłem Nag. 7 mm i tu już jest lepiej (a nawet dobrze). Obecnie okulary te zaczynam używać z Newtonem f/4,7 ale jeszcze za krótko, żebym mógł coś sensownego na podstawie własnych doświadczeń napisać.

A relacjami cen teleskop/okular się nie przejmuj i cóż z tego, że SW 8" na Dobsonie kosztuje mniej niż przeciętny Nagler. To znaczy tylko tyle, że zaoszczędziłeś na teleskopie :) .

 

Udanego wyboru

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i cóż z tego, że SW 8" na Dobsonie kosztuje mniej niż przeciętny Nagler. To znaczy tylko tyle, że zaoszczędziłeś na teleskopie :) .

 

proponuję na stronie "zdjęcie miesiąca" zrobić dodatkowo "cytat miesiąca" :D

 

a jak już sprawdzisz twoje okulary z newtonem f/4,7 to nie zapomnij opisać wrażeń :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze trochę Ci namieszać (ułatwić wybór oczywiście) :szczerbaty: , to dodałbym do tej stawki jeszcze dwa świetne okularki:

WO UWAN 7mm

PENTAX XW 7mm

Dobrze współpracują ze światłosilnym sprzętem (sprawdzone w f/5).

Cenowo i jakościowo pomiędzy podanymi przez Ciebie. A w niektórych kategoriach może nawet lepsze niż Naglerek...

 

Hmm poszukam trochę o tych okularkach :)

Tak więc w skrócie jeżeli Naglery to tylko długie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dla 8" troszkę szkoda szkła z górnej półki. Na Twoim miejscu kupiłbym szkło ze średniej półki (np. LVW) i inwestował w lustro (tu znów stopniowo 10, 12, 14 cali). Dopiero jak będziesz miał dobre docelowe lustro kupuj docelowe szkła

 

Tutaj akurat podejścia sa różne. Są tacy, co uważają, że sensownym jest nadrobienie jakością okularków, gdy nie ma się zbyt dużej apertury... Ja tam stoję na stanowisku, że po prostu z Televue można wycisnąć najwięcej. A jeśli planuje się zwiększyć światłosiłę teleskopu, to zakup Televue tylko wyjdzie z pożytkiem, bo ponoć naglery (nie wiem czy panoptic też) wybawiają w tym przypadku od problemów z większą komą...

Fakt, że komfort obserwacji w LVW jest wyższy w krótkich ogniskowych ale dla mi akurat zawsze przyświacała idea, że popierwsze należy dążyć do tego, żeby jak najwięcej zobaczyć, a potem dopiero, żeby było wygodnie :rolleyes:

Tylko ta kasa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz patrzyłem przez tego Naglera 7mm. Saturn bez wielkich rewelacji, podobny do tego jaki był w moim Stratusie 8mm. No i mały ER przeszkadza, aby zobaczyć całe pole. Planeta najlepiej wyglądała w Ortho Baadera 6mm. Trochę cirrus przeszkadzał, więc z DSami cieżko było. Widziałem mn M42 zachodzącą. Dośc fajny widok, bo centralna cżęść mgławicy mieściła się w całym polu okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.