Skocz do zawartości

Filtr Baader H-Alpha


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Natrafilem ostatnio na takie oto dziwactwo

 

LINK

 

i ogolnie nie bardzo wiem co to ma byc?

 

Z opisu wynika, ze ma to szerokosc pasma na poziomie 7nm podczas gdy przyzwoite filtry h-alpha maja <0.1nm.

 

Czy w takim razie uzywanie takich filtrow ma jakikolwiek sens?

I co mozna przez to zobaczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natrafilem ostatnio na takie oto dziwactwo

 

LINK

 

i ogolnie nie bardzo wiem co to ma byc?

 

Z opisu wynika, ze ma to szerokosc pasma na poziomie 7nm podczas gdy przyzwoite filtry h-alpha maja <0.1nm.

 

Czy w takim razie uzywanie takich filtrow ma jakikolwiek sens?

I co mozna przez to zobaczyc?

 

To filtr do astrophotografii i to do tego dość wąski (sic!, "porządny filtr ha" ma od 6nm do 40nm - do astrofotografii... ).

 

Okiem nie zobaczysz nic przez ten filtr, bo jest bardzo ciemny w kontekście DSów , a do słońca zdecydowanie za jasny i pewnie wypali ci dziurę w oku.... :szczerbaty:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... do słońca zdecydowanie za jasny i pewnie wypali ci dziurę w oku.... :szczerbaty:

a z folią mylarową?

 

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym filtrem właśnie do obserwacji Słońca. Czy w takiej konfiguracji zobaczę granulację itp atrakcje?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z folią mylarową?

 

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym filtrem właśnie do obserwacji Słońca. Czy w takiej konfiguracji zobaczę granulację itp atrakcje?

 

pozdrawiam

 

granulację zobaczysz przez folię bez dodatkowych filtrów, a nawet bez folii w projekcji okularowej, jednak podstawowy warunek do dobry seeing.

Z filtrem Baadera zobaczysz tylko czerwone słonko i nic więcej, żadnych protuberancji ani tym podobnych zjawisk.

Poczytaj czym jest h-alpha a zrozumiesz jak to działa :Beer:

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co możesz zaobserwować z folia mylarową to

granulacje

umbra i penumbra- cienie i półcienie

pochodnie

pociemnienie brzegowe - dzięki czemu widać pochodnie

 

zielony filtr Baader SolarContinuum - podbija kontrast granulacji dzięki czemu są lepiej widoczne

 

żeby zobaczyć Słońce inaczej - potrzebne sa filtry wycinające promieniowanie poza interssującym zakresem

czyli - linie Fraunhofera - dla wodoru czy wapnia

wtedy Słońce wygląda zupełnie inaczej - nie bez powodu startowy zestaw HAlpha kosztuje ponad 2000 zł

 

w DO pojawił się w ofercie filtr do pasma WapniowoPotasowego

 

używa się go wraz z folią mylarową - te nowe filtry Baadera są niestety szerokie (przepuszczają duży zakres fal) i niby coś pokazują ale to jeszcze nie to - cena filterków to i tak koło 800 zł za 1,25" wkręcane w okular

 

na przykład w Coronado PST filtr przepuszcza poniżej 1 Angstrema

filtr Baadera przepuszcza do 2 A

świetne detale tarczy Słońca widać jak się zestakuje (połączy)

dwa filtry Coronado które wycinają w paśmie poniżej 0,5 A

 

wtedy jest masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

granulację zobaczysz przez folię bez dodatkowych filtrów, a nawet bez folii w projekcji okularowej, jednak podstawowy warunek do dobry seeing.

Z filtrem Baadera zobaczysz tylko czerwone słonko i nic więcej, żadnych protuberancji ani tym podobnych zjawisk.

Poczytaj czym jest h-alpha a zrozumiesz jak to działa :Beer:

dzięki ale nie o to mi chodziło

 

Pytałem o praktyczne efekty połączenia filtra mylarowego i filtra HAlfa. Ten filtr Baadera ma szerokość 7nm czyli 70 Angstremów! Trochę dużo :Boink:

 

to typowy filtr do astrofoto ale jestem ciekaw czy ktoś próbował zastosować go do obserwacji Słońca i jakie osiągnął rezultaty

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale nie o to mi chodziło

 

Pytałem o praktyczne efekty połączenia filtra mylarowego i filtra HAlfa. Ten filtr Baadera ma szerokość 7nm czyli 70 Angstremów! Trochę dużo :Boink:

 

to typowy filtr do astrofoto ale jestem ciekaw czy ktoś próbował zastosować go do obserwacji Słońca i jakie osiągnął rezultaty

 

pozdrawiam

 

 

Kumpel sobie kupił taki h-alpha do foto. To raz sobie pożyczyłem na kilka dni, aby zobaczyć co przez to widać. Sprawdzałem na Słońcu wraz z folią baadera - właściwie tylko tarcza jest czerwona i tyle. Sprawdzałem też w nocy ten filtr - nic przez niego nie widać poza najjaśniejszymi gwiazdami i planetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.