Skocz do zawartości

Soczewki


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

1. No chodzi mi o to czy jest duza roznica miedzy 32 a 25 gdy sie patrzy na teleskop. Czy jest duza roznica powierzchni widocznosci :huh:

 

 

3. W innym temacie ktos cos napisal o jakims specjalnym filtru gdy sie patrzy na ksiezyc bo moze wypalic oczy, o co w tym chodzi bo nie zabardzo sie orientuje.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy jest duża róznica miedzy okularem o ogniskowej 25mm a 32mm?

dla 25mm otrzymasz pow. 56x przy źrenicy wyjściowej ok. 2,7 mm, a dla 32mm pow. 44x przy źrenicy wyjściowej ok. 3,4 mm a więc różnica w powiększeniach raczej mała, źrenica 3,4 jest jeszcze akceptowalnie duża, ale jeżeli obserwujesz pod miejskim rozświetlonym niebem to ja osobiście bym się skłaniał ku 25, jeżeli nie, to raczej nie ma większej różnicy.

 

2. A co myslicie o tych okularach http://allegro.pl/search.php?string=okular...6&country=1

po 49 zl, bo ktos wczesniej napisal ze najtańsze PL sa od 100 zl. Z wygladu przypominaja mi te ktore dostalem przy zakupie teleskopu.

 

cyt. z tej oferty "Plossl to okulary do teleskopów o najbardziej zaawansowanej budowie i jednocześnie najlepsze." jest bardzo delikatnie mówiąc naciągany. Poza tym PL za 50 PLN ja osobiście bym unikał.

 

3. W innym temacie ktos cos napisal o jakims specjalnym filtru gdy sie patrzy na ksiezyc bo moze wypalic oczy, o co w tym chodzi bo nie zabardzo sie orientuje.

 

podczas pełni i w okolicy rzeczywiście może dawać po oczach, w wyniku czego bardzo spada kontrast, dlatego warto się wyposażyć w filtr np. szary lub polaryzacyjny.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest duza roznica powierzchni widocznosci

 

Jeżeli chodzi o rzeczywiste pole widzenia (zakładam że tak) to zależy już od typu okularu na jaki się zdecydujesz a dokładniej od jego pola widzenia. Jeżeli założymy PL z polem 50* to rzeczywiste pole jakie uzyskasz z tym okularem to 50/28=1,78 stopnia itd.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas pełni i w okolicy rzeczywiście może dawać po oczach, w wyniku czego bardzo spada kontrast, dlatego warto się wyposażyć w filtr np. szary lub polaryzacyjny.

 

Ale w 50% widocznosci nic sie nie dzieje z okiem? Ogladalem przy 63% widocznosci i nic w oko nie razilo. A "Kontrast" chodzi ci o kolor czy ostrosc widocznosci?

Mam taki filtr mniejwiecej cos podobne do tego czy o taki chodzi? http://allegro.pl/item388473062_filtr_do_o..._1_25_cala.html

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w 50% widocznosci nic sie nie dzieje?

Mam taki filtr mniejwiecej cos podobne do tego czy o taki chodzi? http://allegro.pl/item388473062_filtr_do_o..._1_25_cala.html

 

Generalnie chodzi o to aby przyciemnić trochę obraz, żeby nie raził. Jeżeli chodzi o ten filtr który polinkowałeś to sam nie wiem jakiś on taki ... hm ... zielony jest (może będzie ok, nie wiem nie macałem go :D ). Zorientuj się w tym KLIK filterku Celestrona. Jednak zdecydowanie najwygodniejszy będzie polaryzacyjny KLIK

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie ogladac o tej porze roku?

 

Sąsiadki .........

A tak poważnie to z planet Tylko Jowisz, może Saturna jeszcze załapiesz. Odpal jakiś program typu SkyMap i tam wylookasz sobie jakieś gromadki, podwójne gwiazdy itp.

Najlepiej sam popatrz na chybił trafił, ja tak kiedyś sie nadziałem na M15 (dopiero jak porówanłem z atlasem załapałem co TO).

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba94, zacznij może od tego:

www.celestia.pl

i zawarte tam artykuły o podstawach, a w szczególności poradnik jak obserwować:

http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

To Ci pomoże zacząć udane obserwacje. Z Twoich postów widać,że zaczynasz dopiero, wiec taki bryk poruszający najważniejsze zagadnienia wprowadzi Cię w temat szybciej i lepiej niż z konieczności zdawkowe posty dotyczące wybranych kwestii.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujaca rzecz znalazlem

 

Co o tym myslicie? :

 

http://allegro.pl/item387536879_teleskop_s...wton_naped.html

a to

http://allegro.pl/item393694961_teleskop_n...taniej_bcm.html

 

No to jest naciagactwo

 

Niczym sie nie roznia

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujaca rzecz znalazlem

 

Co o tym myslicie? :

 

http://allegro.pl/item387536879_teleskop_s...wton_naped.html

a to

http://allegro.pl/item393694961_teleskop_n...taniej_bcm.html

 

No to jest naciagactwo

 

Niczym sie nie roznia

 

Ten seben ma 2 okularki więcej niż Twój i dodatkowo napęd w osi RA. Z zewnątrz mogą sie nie różnić, ale podejrzewam tego sebena o ciut lepsza optykę. Mimo, ze rozwiązanie konstrukcyjne jest kijowe, to owa firma coś tam na rynku próbuje działać, zwłaszcza w Niemczech.

 

Nie mniej jednak w życiu bym nie dał dziewięć stówek za ten teleskop

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten napęd to co to jest?

 

Tylko 2 okularki wiecej. One raczej 400zl wart nie sa ;]

 

Zanim ktoś się w zupełności na Ciebie zdenerwuje dam Ci radę: Nie zadawaj co chwilę tak drobnostkowych pytań, bo przez to na forum robi sie swego rodzaju czat. Na wszelkie pytania najpierw staraj się znaleźć odpowiedź w swojej głowie, potem na wikipedii, w googlach, w celestii, potem w bazie na forum używając przycisku "szukaj".

Na forum zwykle staramy się rozwiązywać sprawy i udzielać odpowiedzi na trudne pytania, problemy, wahania i porównania. Normalne jest, że głupio się czujemy, gdy ktoś pyta: "A ile kosztują okulary lantanowe i gdzie można je kupić?". A takie pytania tez się pojawiają.

Pierwsze co należy zrobić w takim przypadku to wpisać sobie w wyszukiwarkę, co potrzebujemy.

 

A skoro sie już tyle naklepałem, to Ci odpowiem. Napęd w osi RA służy do napędzania teleskopu w osi RA :szczerbaty: czyli w osi rektascensji (co to jest za oś? wyszukujemy samodzielnie). Czyli w tym przypadku teleskop jest w stanie sam się poruszać w tej osi za pomocą silniczka w napędzie. Jak dobrze ustawisz, to sam będzie podążał za obiektem B)

 

pozdrawiam

 

p.s: Nie, hyugensy ani ramsdeny nie są tyle warte. Różnica w cenie tych teleskopów to sprawa szeroka. Może być podyktowana różnicą w wykorzystanych materiałach do produkcji i ich jakości, sposobem wykonania optyki, jakości szkła i dokładności wykonania, może być nawet podyktowana pensją, jaką pobiera jeden pracownik firmy. Zazwyczaj sprzęt z Chin, Korei, Tajwanu jest tańszy od tego z Niemiec albo USA itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten raczej wyglada troche na zdzierstwo skoro mozna kupic podobny o 500 zl taniej :szczerbaty:

 

A to gdzie mozna kupic okular to raczej nie ciezko znalesc bo w google mozna wpisac, tylko chodzilo mi o to gdzie mi polecacie kupic bo nie znam sie na tym.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czym moga roznic sie te dwa okulary??

 

1. http://www.teleskop.pl/product-pol-1152189...lossl-20mm.html

 

2. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b8e12cbccb17138

 

Bądź jakie wy moglibyście polecić mi okulary 20mm najlepiej nie przekraczające 150zl?

Ktoś napisał że nie wszystkie okulary mogą współpracować z teleskopem miejącym filtr barlowy więc teraz nie wiem jaki wybrać.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś napisał że nie wszystkie okulary mogą współpracować z teleskopem miejącym filtr barlowy...

 

:blink:

Widać, że nie czytasz, co się do Ciebie pisze. A wyjaśnialiśmy Ci co to jest SOCZEWKA BARLOWA...

przykre, przykre...

 

To ja wysiadam...

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem sobie jeszcze raz wczesniejszego posta, pisalo o tym ze ta soczewka barlowa moze znieksztalcac obraz. :huh: Nie wiem skad mi sie wzielo to ze nie wszystkie okulary moga wspolpracowac z tym barlowem za co przepraszam. :huh: Musialem cos zle przeczytac, badz za duzo sie naczytac i mi sie nie co namieszalo :blink:

 

A w jakim stopniu mozna widziec te znieksztalcenia przez teleskop bo nie dokonca rozumiem? :mellow:

 

I przy zakupie okularu na co mam patrzec? Na kąt widzenia czy na co? Bo tu zauwazylem ze wy troche bardziej patrzycie cenowo <_<

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ja to juz dawno czytalem i nie pytam sie o rodzaje okularow. :angry:

Chodzi mi o to czym rozni sie okular np. PL za 50-100zl od 200-250zl.

I na co ja mam patrzec przy wyborze okularu? Na jakie parametry? Na zasieg widzenia czy na co? Bo zauwazylem ze wy bardziej cenowo patrzycie niz na parametry ;P

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Bo zauwazylem ze wy bardziej cenowo patrzycie niz na parametry ;P

My nie patrzymy na ceny... Na parametry patrzymy nieco mniej... My patrzymy głównie na jakość dawanych obrazów :Boink:

Edytowane przez inż.konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj piszęhttp://www.teleskop.pl/product-pol-1152189...lossl-20mm.html że

"Plossl to okulary do teleskopów o najbardziej zaawansowanej budowie i jednocześnie najlepsze. "

A to oznacza że albo autor tej stronki kompletnie się na sprzedawanym towarze nie zna albo że liczy na to że my się na nim nie znamy. I chce zrobić z nas idiotów

Po pierwsze na tym okularze oprócz "PL 20mm" nie widnieje kompletnie nic, marka firmy, kraj produkcji już sam ten fakt napaja mnie ostrożnością. Tak jak by nikt nie chciał by się do niego przyznać :huh:

Po drugie te okulary parametrami są identyczne ale różnić się mogą naprawde wieloma rzeczami. Jakością wykonania, ilością powłok antyodblaskowych, jakością szkła i trwałością.

Można założyć że okular SkyWatcher'a zapewne jak wszystkie z tej fabryki są "Full Multi-Coated" zresztą na zdjęciu widać kawałek slowa "Full ...". A na tym za 60 zł nie pisze zgoła nic, czyli zapewne ich nie ma skoro się nimi nie chwalą. Pozatym okular SW może mieć lepsze szkło i wiele innych rzeczy bowiem jest "markowy" a firma nie pozwala sobie na wypuszczanie zbytniego szajsu bo straci pozycje. A tutaj mamy okular niczyi z niewiadomo z kąd o kótrym nie wiemy nic poza ogniskową.

Nie twierdze że okular SW będzie o niebo lepszy od tego niczyjego, nie miałem żadnego w ręce. Ale ja bym nie chciał ryzykować kupując takiego dziwolonga nie wiadomo z kąd i nadziać się na jakiegoś felera. Zresztą możesz poczytać o wątpliwej inwestycji kolegi i zastanowić się czy warto ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.