Skocz do zawartości

Pojedyncza klatka


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Przed-przed wczoraj postanowiłem testowo pociągnąć 10min klatkę. Pomysł z założenia był taki sobie. Robiłem tę klatke o 2.25-2.35 czyli o świcie żeglarskim kiedy droga mleczna zniknęła praktycznie już z nieba.

Tak długiej klatki nie robiłem jeszcze do tej pory a biorąc pod uwagę środek lata, ciepłe noce , świtanie - no czego byście się spodziewali na moim miejscu ? Zrobiłem darka tak dla kompletu zwijając sprzęt.

 

Hmmm zobaczyłem te klatkę potem w domu i podskoczyłem : nie przepalona ! Mam darka zobaczmy co z tego wyjdzie.

No byłem zaskoczony jak porównałem wyniki M27 z miasta oraz tę POJEDYNCZĄ klatkę z darkiem po obróbce.

Wiem ze obiekt jasny ale mimo wszystko ja sie tego nie spodziewałem. :blink:

 

To jest pełny kadr z canona po brzegi. Resize 66.66% bo byłby strasznie duży ale i tak widać co potrzeba.

 

 

m27_k6r2316t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie robiłeś to zdjęcie, bo jak w mieście to efekt rzeczywiście niezły

Nie, poza miastem. W mieście bym nawet nie próbował 10min bo wiem jak wyglądają klatki 5-6min z filtrem LP.

 

Chociaz wiesz co: zaintrygowałeś mnie :) ; zrobię 10min tego samego w mieście i dam dla porównania. Czasem mam bardzo dobra przejrzystość to jasne obiekty można by ponswietlac a nie szukac od razu samochodu. Moze jakieś wnioski da się wyciągnąć z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało sie wczoraj naświetlić przybliżoną pojedynczą klatkę w warunkach miejskich

 

SW6", CG5GT, canon 3500d mod, filt ALP

1x10min iso 800, miedzy 2.20 - 2.30

 

Starałem sie obrobić tak aby były maksymalnie zbliżone

Klatka poruszona bo wiał wiatr boczny ale mimo widac roznice i wiadomo o co chodzi.

 

 

m27_tar_k3r2316.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, też kiedyś myślałem, że focenie w warunkach miejskich niema najmniejszego sensu, a mając takie zaświetlenie: http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1049 będzie to tylko stratą czasu, a jednak nie, bo stosując filtry przeciw LP i guidując praktycznie dowolnie długie czasy ekspozycji, da się zebrać naprawdę całkiem niezły materiał, jak ten powyższy Marcina,

mi udaje się zbierać taki: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=296617

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yah, zapewne i Marcina, a na pewno moja, mają wyrównane poziomy leveli

bo taka czysta surówka prosto z aparatu już nie wygląda tak "różowo":

 

IMG_0020surowa.jpg

 

ale, żeby było co pokazać, lepiej jednak wyrównać te poziomy kanałów:

IMG_0020sur_poz.leveli.jpg

 

jedno i drugie to crop surowej klatki, ale pierwsze z automatu z jpg w trybie custom white balans

a drugie z wyrównanym poziomem leveli

expozycja 690sek, iso800, eos350D modowany z wymienionym filtrem na Baadera + UHC-S,

newton f/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yah, zapewne i Marcina, a na pewno moja, mają wyrównane poziomy leveli

bo taka czysta surówka prosto z aparatu już nie wygląda tak "różowo":

 

Nie no moje klatki sa obrobione i maja darka zaaplikowanego.

Po prostu zastanawialem sie co mozna zrobic z jedną klatka bo cierpliwie rozstawialismy sprzet przez godzine, zrobilismy jedna klatke a tu nagle.... przyszły chmury, nadjechał samochód, sasiad zaswiecił wszytko co ma na przeciwko, tesciowa się obudziła i wyszla na balkon... no generalnie zostaliśmy z jedną klatką

 

Ja dodatkowo robie na AWB a powinienem sobie zrobic CWB w dzien i na nim jechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie filtr czyni cuda.

Popatrzcie jak wygląda surowa klatka 180 sekund przy iso 400 z miasta.

ameryka_klatka.jpg

 

No ale jak dajecie surówki, to trzeba określić wartość przysłony, czy też po prostu światłosiłę teleskopu/refraktora etc. W innym wypadku testy niewiele mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawienie bardziej przemawia

 

m2710mincompzn1.jpg

 

Czyli jednak muszę zakupić filtr, na wyjazd nie zawsze jest czas :)

 

No ale jak dajecie surówki, to trzeba określić wartość przysłony, czy też po prostu światłosiłę teleskopu/refraktora etc. W innym wypadku testy niewiele mówią.

 

światłosiła 4.5

 

Zdziwiłbyś się, co by można z tego zrobić, mając 20 takich klatek + flaty.

 

 

Wiem, ale z moja znajomością obróbki wychodzi coś takiego:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=30102

 

Zdecydowanie lepiej wychodzą te robione pod ciemnym niebem.

Edytowane przez Yah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yah, zapewne i Marcina, a na pewno moja, mają wyrównane poziomy leveli

bo taka czysta surówka prosto z aparatu już nie wygląda tak "różowo":

 

IMG_0020surowa.jpg

 

ale, żeby było co pokazać, lepiej jednak wyrównać te poziomy kanałów:

IMG_0020sur_poz.leveli.jpg

 

jedno i drugie to crop surowej klatki, ale pierwsze z automatu z jpg w trybie custom white balans

a drugie z wyrównanym poziomem leveli

expozycja 690sek, iso800, eos350D modowany z wymienionym filtrem na Baadera + UHC-S,

newton f/5

 

He, he, he Sumas - różowo nie wygląda, ale wygląda niebiesko, a nie żółto tak jak u mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.