Jump to content
Sign in to follow this  
Marcin_G

Alarm - wielka plama na Słońcu!!

Recommended Posts

Ludziska

Na stronie internetowej Sky&Telescope jest informacja, że na Słońcu widocza jest wielka (gołooczna) plama. Dzięki Ci Słońce, :notworthy: wreszcie coś ciekawego. Jak wróce z roboty do domu to zakładam folie Baadera na MTO i jazda :slon:

To będzie przedsmak Wnus w przysłym roku :Cheers:

Guest Aquarius

Poczekamy, i jeśli na gołe oko (z filtrem oczywiście :D ), to zobaczymy.

Plama jest naprawdę ogromna, nastąpił właśnie potężny wyrzut materii w naszym kierunku a to oznacza duże prawdopodobieństwo wystąpienia jutro zorzy polarnej. Kto ma możliwość niech spróbuje zobaczyć i plamy i zorzę.

Najpierw spróbuj dojrzeć Słońce zza tych chmur.

własnie mialem okazje sobie spojzec tylko przez filterek . wyglada to jak

dziura w srodku słonca.

czekam tylko az slonce przjedzie na druga strone budynku (zasieg balkonu) i juz tam czeka na nia teleskopik !!!

dzis pogoda sprzyja wiec kto moze niech obserwuje bo naprawde warto , jest bardzo duza

PS Słońce obserwować można TYLKO z odpowiednim filtrem ( na obiektyw ) lub w projekcji okularowej w przeciwnym wypadku grozi to USZKODZENIEM OKA

pozdr

DaVe

Ogladalem na SOHO, na wschodniej stronie zaczyna sie pojawiac nastepna. Troche ponizej rownika tez spora.

juz od godziny je prowadze z balkonu i musze przyznac ze widok rewelacyjny . moze doswiadczeni obserwatorzy słonca nie beda widzieli rewelacji jakichs wielkich ale dla mnie widok rządzi !!!

zdecydowanie polecam .

DaVe

Wlasnie pojawila sie "Podkowa" widac ja zerkaniem golym okiem, ciekawe czy jeszcze bardziej urosnie.

Dzis bez problemow golym okiem bylo widac dwie duze plamy. Przez teleskop

widok powalajacy na kolana. Cztery duze grupy z czego dwie naprawde ogromne,

a jeszcze jedna jak "mglawica planetarna". Nic tylko cieszyc oczy.

Arek

Kuchnia blada, jutro do rroboty biore sprzet ... podreczny :)

Ja też widziałem te plamy w sobote. Dzisiaj niestety we Wrocławiu łądnie było rankiem jak już w pracy siedziałem. A teraz kiedy powolutku dzień się kończy, pogoda jest paskudna, więc z plamy nici.

Piekne Arku ! Jak było dzisiaj słoneczko to ja byłem w pracy :Cry: . Może jutro się uda coś zobaczyć.

Yhym :cry2: Ja niestety jak Slonce swieci jestem w pracy i nie moge fotnac tej trzeciej plamy. Mam zrobiony caly film z niedzieli - klasycznie tylko go wywolac, ciekawe co wyszlo.

Guest Janusz_P.

Mnie dziś też wyniosło z refraktorem Soligora RT-1000 przed sklep i uwieczniłem co następuje na naszym Słoneczku przez szklany Filtr Astrokrak vizualny za pomocą CP-4500 przy maksymalnym zbliżeniu optycznym 4x 8)

sl1.jpg

Ja się nie przejmuję...u mnie cały czas chmury...Ale mam pytanie : mam zenita i teleobiektyw 130 mm jak dołączę filtr spawalniczy to powinno zaskoczyć??? Jaka przesłonę ustawić??? (pewnie będę robić z czasem 1/500)...

My god....... Incredible............ Jutro jeszcze się utrzyma? Jak tak i będzie pogoda no to robimy patrol ;)

Utrzyma, utrzyma. Dzis plamy sie jeszcze ladniej rozbudowaly. Ktos pisal mi, ze liczba

Wolfa przekroczyla 300. Z tej najwiekszej plamy nr 486 cos dzis eksplodowalo i poslalo w kierunku Ziemi kupe plazmy. Doleci toto jutro i pojutrze. Wypatrujcie zorzy polarnej i

nie latajcie samolotami :)

Arek

Guest Janusz_P.

Chyba przy okazji znalazłem zastosowanie dla filtra polaryzacyjnego przy foceniu Słoneczka, zobaczcie co wychodzi z materiału z filtrem Baader + polaryzator kołowy, ciekawy efekt, chyba poprawia kontrast i uwidacznia strukturę pola magnetycznego 8)

sl2.jpg

Widoczki dla oka panowie rzeczywiście niczego sobie. Ale co powiecie jak zastanowimy się jakie konsekwencje ma tak gogantyczna aktywność Słońca dla Ziemi i Ziemian. Przypomnijmy sobie problemy z 2000 roku. Kłopoty z łącznością były nawet na Okęciu.