Skocz do zawartości

Co polecicie za ok. 1500 zł.?


TooTiki

Rekomendowane odpowiedzi

:wub: sorry za (to dla bab) - to miala byc taka pieszczota slowna. (wybaczcie :icon_redface: )

Macie wszyscy racje, niedoswiadczonym jest, a zasmiecam temat troche stylem postow.

Napisalem to co sam wybralbym w tej cenie ze wzgledu na ciekawsza konstrukcje zestawu, co nie znaczy dla kazdego dobra. Co do luster to prawda ze sie wyglupilem ze nie ma roznicy, ale z tego co dowiedzialem sie na forum i.t.p. - jest dosyc mala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wub: sorry za (to dla bab) - to miala byc taka pieszczota slowna. (wybaczcie :icon_redface: )

Macie wszyscy racje, niedoswiadczonym jest, a zasmiecam temat troche stylem postow.

Napisalem to co sam wybralbym w tej cenie ze wzgledu na ciekawsza konstrukcje zestawu, co nie znaczy dla kazdego dobra. Co do luster to prawda ze sie wyglupilem ze nie ma roznicy, ale z tego co dowiedzialem sie na forum i.t.p. - jest dosyc mala.

 

 

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wub: sorry za (to dla bab) - to miala byc taka pieszczota slowna. (wybaczcie :icon_redface: )

Macie wszyscy racje, niedoswiadczonym jest, a zasmiecam temat troche stylem postow.

Napisalem to co sam wybralbym w tej cenie ze wzgledu na ciekawsza konstrukcje zestawu, co nie znaczy dla kazdego dobra. Co do luster to prawda ze sie wyglupilem ze nie ma roznicy, ale z tego co dowiedzialem sie na forum i.t.p. - jest dosyc mala.

 

Nie ma najmniejszego problemu. Staramy sie pilnowac jakosci i tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc, droga TooTiki pewnie masz mętlik w głowie. To normalne, jak rok temu rejestrowałem się na forum z zamiarem kupienia sprzętu. Dochodzenie do tego co będzie mi dawało największą radość zajęło mi ponad pół roku. W tej chwili widzę że to był dobry wybór.

Dobrze by było żebyś po paru miesiącach użytkowania sprzętu też miała takie odczucia. Stąd nie jesteśmy w stanie podać Ci konkretnych modeli. To tak jakbym się spytał: Doradźcie mi jakiś dobry samochód do 80 000.

 

Poczytaj sobie Celestię, wyciągnij wnioski z tych postów które tu napisaliśmy. I chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wciągnięcie Taty w aktywne poszukiwania jego przyszłego teleskopu.

 

PS.

Snajper, szacunek. Nie wszyscy potrafią się przyznać do błedów.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale interesuje się tym od dawna, sporo czyta na ten temat, ma tam jakąś małą lunetę, ale o teleskopie marzy od dawna. ...

 

natalia

 

Hej Natalia

A może podpytać Taty o jakim teleskopie marzy, skoro już siedzi w astronomii :)

Albo jaką ma lunete i czego by się jeszcze spodziewał po teleskopie o którym marzy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada.

Za 1500zł kup używaną Syntę 200/1200 (mi się udało za 900zł, w idealnym stanie) i do okularów dołączanych do niej (Super Plossle 25mm i 10mm) kup jeden drogi okular LVW 13mm (620 zł) lub 2 tańsze i niewiele gorsze okulary Baader Hyperion 13mm i 5mm (nowe razem około 600zł). Będzie cały wachlarzyk powiększeń: 48x, 92x, 120x, 240x.

 

To tyle ode mnie. Mam tą Syntę, mam 2 Hyperiony i trochę droższego UWANa i jestem bardzo zadowolony.

Edytowane przez Wiesiek Łata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Natalio,

Proponowana Synta 8" na Dobsonie jest teleskopem dosyć dużym (ok. 1,15 m długości), dwuczęściowym (tuba + montaż) ważącym ok. 16 kg (8+8). Bardzo prostym w obsłudze.

Z tego co zrozumiałem to Tata ma możliwości i chęci wyjeżdżać z teleskopem pod ciemne niebo. Nie jest specjalnie ograniczony przestrzenią w samochodzie i w miejscu obserwacji, nie ma również przeciwwskazań do noszenia przedmiotów o tym ciężarze.

Jeśli tak to zakup Synty moim zdaniem jest do bardzo poważnego rozważenia - koszt ok. 1Kzł.

 

Dodatkowo polecałbym rozważyć zakup:

1) kolimatora laserowego - ok. 200 zł. oraz,

2) specjalnej i wygodnej torby do przewożenia i przechowywania tuby - ok. 400 zł.

 

Okulary Tata kupi sobie sam natomiast kolimator i torba to "proza życia", która bardzo uprzyjemnia i ułatwia "obsługę" teleskopu.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada.

Za 1500zł kup używaną Syntę 200/1200 (mi się udało za 900zł, w idealnym stanie) i do okularów dołączanych do niej (Super Plossle 25mm i 10mm) kup jeden drogi okular LVW 13mm (620 zł) lub 2 tańsze i niewiele gorsze okulary Baader Hyperion 13mm i 5mm (nowe razem około 600zł). Będzie cały wachlarzyk powiększeń: 48x, 92x, 120x, 240x.

 

To tyle ode mnie. Mam tą Syntę, mam 2 Hyperiony i trochę droższego UWANa i jestem bardzo zadowolony.

 

Hej,

 

Tylko nie wiadomo, czy będzie taki teleskop odpowiadał obdarywowanemu ?!

Bo dalej nie znamy wszystkich warunków ...

Ja już wiem, że Synta to nie remedium na wszystko ...

Oprócz Synty istnieje mnóstwo innych teleskopów o różnych parametrach.

Ja bym nie ryzkował doradzania sprzętu tylko dlatego, że ja go mam.

Nawet Wieśku nie napisałeś pod jakim niebem, dlaczego polecasz itp. itd :szczerbaty:

Do jakich odnosisz się warunków podanych przez TooTiki.

Ale może ja "walczę" z wiatrakami :blink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>polaris

Dobre pytanie ... Bo jeśli ta mała luneta ma obiektyw APO 130 mm to można się nieźle przejechać w kwestii tzw. "doradztwa" :)))

Ze swojej strony radziłbym nie bać się Dobsonów . Sam przesiadłem się jakiś czas temu na takowy montaż z paralaktyka i nie wiem , czy nie lepiej mi się nim operuje nawet przy 200x.

Tak , jak zresztą Ori raczyła już nadmienić sam paralaktyk bez napędu i tak wymaga kręcenia mikroruchami.

Ciemne , górskie niebo to raj dla Newtonów i radzę brać max. średnicę lustra , jaką się tylko da. Polecana wcześniej Synta 8" jest rozsądną w/g mnie propozycją w tej kwocie. Pozostaje kwestia transportu i tu szczegółów nie znam .Ja na przykład mierzyłem szerokość maksymalną bagażnika i wyszło mi , że wejdzie tuba długości ok. 1,35 m. Tak ,że mimo zakupu wersji kratownicowej nie muszę składać tuby do przewożenia , a sam dobs spoczywa sobie jako pasażer za mną , mieszcząc jeszcze ew. w swoim wnętrzu jakieś drobne bagaże :D

Pozdrawiam

P4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natalio!

 

Twój tata mieszka w Cieszynie? Tak się składa, że za kilkanaście dni będę jechał z Czech do Krakowa, przez Cieszyn właśnie. A w bagażniku passata będę miał ową Syntę 200/1200 na Dobsonie, mam też ze sobą okulary jak u mnie w stopce. Mogę zboczyć nieco z trasy, zajechać, pokazać. Tato się przekona "z czym się je Dobsona" i będzie prościej ostatecznie zdecydować się na teleskop.

 

Czekam na Twoją odpowiedź w tej sprawie.

 

Wiesiek

Edytowane przez Wiesiek Łata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natalio!

 

Twój tata mieszka w Cieszynie? Tak się składa, że za kilkanaście dni będę jechał z Czech do Krakowa, przez Cieszyn właśnie. A w bagażniku passata będę miał ową Syntę 200/1200 na Dobsonie, mam też ze sobą okulary jak u mnie w stopce. Mogę zboczyć nieco z trasy, zajechać, pokazać. Tato się przekona "z czym się je Dobsona" i będzie prościej ostatecznie zdecydować się na teleskop.

 

Czekam na Twoją odpowiedź w tej sprawie.

 

Wiesiek

 

Wiesiek, Ty lisku!! :szczerbaty:

 

A tak poważnie, to myślę, że jest spora szansa na to, iż rzeczony Tata wcale nie będzie miał zamiaru taszczyć jakiegokolwiek teleskopu z Cieszyna w góry i z powrotem. Z tego co wiem Cieszyn daleko od gór nie leży. :szczerbaty: Więc i sensu to nie ma. No, przynajmniej ja bym tak nie robił, mając w świadomości taką miejscówe. I tu pojawia sie plusik dla mortara 10". A co do Dobsa vs. paralektyk. No cóż, dla osoby która i tak musi sie nauczyć prowadzenia czy tego czy tamtego to i tak bez różnicy, więc moim zdaniem znowu plusik dla Dobsa. Oczywiście, nie znam preferencji Taty, ale z mojego punktu widzenia, tak to właśnie wygląda.

Reasumując. Gdybym miał miejscówkę w górach, nie zastanawiałbym sie długo. 10".

 

PS: Oczywiście moim, subiektywnym, niedoświadczonym zdaniem. :notworthy::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej

 

przepraszam, że z takim opóźnieniem odpisuję :)

Zrobiłam małą sondę i taki teleskop do oglądania słonca, planety, planetoidy, księzyca bardziej by tu wchodził w grę.

I jeszcze jedno pytanie - gdzie to kupić?

Jeśli chodzi i taszczenie teleskopu z Cieszyna do Ustronia i z powrotem, to niestety tak będzie musiało być, bowiem w domku mamy częste włamania... a takie cóś teleskopowe to byłby chyba smaczny kąsek dla zagrabiaczy cudzego mienia ;)

 

pozdrawiam Was serdecznie

 

Natalia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliżej chyba będziesz mieć sklep Delta Optical w Katowicach jeśli chcesz kupić osobiście. Jeśli wysyłką - to zarówno Delta jak i Astrokrak.

Po prostu sprawdź ceny. Deltę mogę spokojnie polecić, w Astrokraku nie kupowałem więc nie będę się wypowiadać. Na co się zdecydowałaś?

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zaraz mnie tu pewnie ktoś zruga, ale dobrym rozwiązeniem do tych zainteresowań i potrzeby mobilności, będzie Skywatcher Mak 127 na montażu Supatrak (Auto Tracking MAK127 tak to zwą). Dostępny jest w Delta Optical, ale chyba tylko na zamówienie (ze względu na montaż). Sprzęt będzie mobilny (tuba optyczna nieduża, montaż lekki) i dobrze się nada do obserwacji obiektów układu słonecznego a i trochę poza nim da się zobaczyć. Montaż Supatrak ma napędy co jest szczególnie przydatne przy dużych powiększeniach stosowanych zwłaszcza do planet i księżyca.

 

Pozdrawiam,

:Beer:

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej Astro Forumowicze :)

 

Przyznam najzupełniej szczerze, że na podstawie waszych postów nie udało nam się jednoznacznie ustalić jaki teleskop kupimy. Za dużo szczegółowych informacji na które nie potrafimy odpowiedzieć, przyznaję. Postanowiliśmy działać ponieważ czas urodzin nieuchronnie się zbliża. Udaliśmy się do fachowego sklepu gdzie zaproponowano nam tam kilka modeli a wśród nich takowy: SOLIGOR MT-800 Posiadany przez nich na stanie egzemplarz jest w dużo niższej cenie ponieważ nie ma jakiejś dodatkowej części (chyba chodzi o ten Wyciąg okularowy: Crayford 2" z mikrofokuserem 1/10)

 

W związku z tym ogromnie was proszę o konkrety. Napiszcie po prostu czy kupilibyście go dla siebie a jeśli nie, to dlaczego. Jeśli tak, to także napiszcie dlaczego.

 

 

Z góry dziękuję :notworthy:

 

 

ps: czytam właśnie artykuł o tym teleskopie z tego forum Recenzja MT-800 ale o opinie indywidualne i tak poproszę

Edytowane przez TooTiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Szczerze mówiąc odradzam:

 

po pierwsze cena !!!! i do tego bez wyciągu :blink:

 

Słaby montaż, nadaje się ewentualnie do wizuala...

 

po drugie światłosiła f/4, to bardzo wymagający parametr. Bez okularów z najwyższej półki, np. Naglerów, które korygują największe wady Newtonów ani rusz.

 

Popatrz chociażby na to: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b659d8fb7d20339 To tylko propozycja wyszukana w ciągu 2 minut dla porównania parametrów i ceny !!!! Tam masz światłosiłę f/5 i do tego montaż lepszy...

 

 

 

pozdrawiam Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyhy niezła cena. :) Oczywiście każdy sprzedawca może zaproponować cenę jaką chce, ale taka różnica w cenie między Celestronem na CG-5 a Soligorem na EQ-3* to lekka przesada...

 

 

* :blink: EQ-3? przecież na tym 20 cm nie da się postawić! chyba będzie drgało jak w czasie trzęsienia ziemi... Czy coś przeoczyłem i czegoś nie zrozumiałem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miałem przyjemność odwiedzić tatę Natali i oglądnąć teleskop jaki wybrała dla ojca.Wybór padł na Celestron C8

Pierwsze lukanko mamy już za sobą,sprzęt jak zawsze wykonany jest solidnie i estetycznie,a do zestawy jest dołączony tylko Plossl 20mm Soligor'a.

Widać,że tata Natalii i Szymona(w sumie mój dobry znajomy :szczerbaty: ) jest poważnie zainteresowany astronomią i już po 20 min "zabawy" z C8 obsługiwał EQ5 jakby stary doświadczony fachowiec :D .

Mimo,że miejsce obserwacji było zalane LP udało mi się na pokazanie wszystkim zgromadzonym kilka DS.

Mam nadzieje,że sprzęt będzie długo służył,a ja po 4 latach będę miał końcu kogoś z kim od czasu do czasu będę mógł wspólnie obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.