Skocz do zawartości

co nam daje kilka zrobienie kilku ekspozycji?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Gdy oglądam zdjęcia, autorzy zdjęć piszą czasy ekspozycji np. 24x120s. Znaczy to 24 zdjęcia, każde naświetlane 120 sekund, co nam daje ekspozycję około 50minutową

Co daje nam zrobienie 24 zdjęć???? (jasność ostrość, coś innego?)

Czy nie osiągniemy tego samego efektu porostu , kopiując jedno zdjęcie 24 razy w komputerze?

 

Dotąd tylko obserwowałem, nie zastanawiałem się nad tajnikami astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi głównie o wzmocnienie sygnału i oddzielenie go od szumu. Każda fotka ma inaczej ułożony szum ale tak samo sygnał (np. mgławicę). Jak złożymy kilka takich klatek to szum się uśredni a sygnał wzmocni. Gdybyś nakładał 24 kopie jednej klatki to byś miał wzmocnienie zarówno sygnału jak i szumu i wyszło by na to samo, stosunek S/N (signal/noise) byłby taki sam jak dla 1 klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że aby zmniejszyć szum 2x trzeba zrobić 4 ekspozycje, aby zmniejszyć 4x potrzebujemy już 16 ekspozycji.

Wielokrotne ekspozycje nie dadzą nam dodatkowych informacji, ale pozwolą przez zmniejszenie szumu więcej wyciągnąć z ciemnych partii. Lepiej robić jak najdłuższe ekspozycje, na tyle na ile pozwalają nam warunki i przetwornik. 16x2 min to nie będzie to samo co 4x8min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz, ale czy 20 minut to nie za mało???? na słabsze galatkyki??? i mgławice na 18 M starczy?

Pytasz o M18 czy ta druga wartosc to 18 min ?

Uwierz zmi jak zrobisz kilkanascie klatek 10-12 min to bedzie bardzo bardzo dobrze.

 

Najslabsze galaktyki to male galaktyki a trzeba rozroznic sprzet ktorym mozna sie o nie pokusic od kwestii naswietlania.

 

Jak chcesz te slabe galaktyki po prostu "lapac" to ekspozycje 10 min tez wystarcza pod ciemnym niebem.

Przyklad:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=287372

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się dołącze z pytaniem, bo od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiam. Czy szum wzrasta wraz z wydłużaniem czasu ekspozycji? Czy szum zależy od stopnia zaświetlenia zdjęcia (czyli np. im jaśniejsze zdjęcie, tym mniejszy szum)?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję a odpowiedz B)

 

chodziło mi oto czy 20 minutowa ekspozycją (pojedyncza) pozwoli na dostrzeżenie obiektów o jasności 18 magnitudo. Nie żebym takie obiekty focił ale tak się z ciekawości pytam

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem kilka zdjec okolic labedzia, czy ktos to może poskladać i umiescic na forum, bo ja nie umiem... :lol:

 

opis:

13x15s

iso 400

f/2.3

Panasonic

 

zrobiłem kilka zdjec okolic labedzia, czy ktos to może poskladać i umiescic na forum, bo ja nie umiem... :lol:

 

opis:

13x15s

iso 400

f/2.3

Panasonic

 

przepraszam, ale juz nie moge edytowac postu tu jest link do zdjęc

 

przepraszam, ale juz nie moge edytowac postu tu jest link do zdjęc

 

Czy ktos moze mi powiedziec co sie dzieje z dodawanie zalaczników zrobiłem 3 posty(niestety, nie moge edytowac(?) )

 

nie udało mi się wzucic za forum wiec wrzuciłem na rapida.

 

PS.; czy ktos z modelatorów moze usunąc wczesniejsze posty?

 

TU JEST LINK: http://rapidshare.com/files/132831481/labedz.rar.html

 

Bardzo prosiłbym o złozenie tego w całość, tak zeby coś było widac, :szczerbaty::notworthy: z góry dzieki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.