Skocz do zawartości

Belęcińskie wypociny


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tegoroczny zlot w Belęcinie bym naprawdę świetny (podziękowania dla organizatora i gospodarza), tym bardziej, że pogoda dopisała w 3 z 4 nocy naszego pobytu, jedna została na integację :) Było więc dużo czasu na poznawanie własnego sprzętu, a także sprzętu innych, a było tego naprawdę sporo (jakies montaże i rury na T... czy coś)  :)

 

Po tych trzech nockach moge jedynie stwierdzić, że kamera działa świetnie, montaż dobrze, a obiektyw beznadziejnie :) W zasadzie w luminancji nie da się nim focić jak i również w kanale niebieskim. Jako tako sprawuje się do H-alpha.... Priorytet na najbliższy czas: nowa optyka.

 

27.08.2008

Pierwszej nocy próbowałem usmażyć Irisa (NGC 7023), niestety gwiazdy okropne (obiektyw nie chce zogniskować barw w jednym punkcie, a w dodatku wydłużone przez obiektyw (guiding działał idealnie).

ST2000XM + HEQ5 + Tair 4.5/300@5.6, L 14x10min bin1x1

 

iris_s.jpg

(po kliknięciu wyższa rozdzielczość)

 

 

28.08.2008

Druga noc była... ciężka :)

 

 

29.08.2008

Trzeciej nocy postanowiłem zrobić pierwsze w życiu RGB a jako luminancję Ha. Padło na IC 1311 -  w zasadzie gdzie by nie wycelować w Łabędziu to i tak mamy mgławice :) Gwiazdy przez tego Taira w wąskich pasmach są jednak lepsze....

ST2000XM + HEQ5 + Tair 4.5/300@5.6, Ha (6x20min bin1x1), R (5x5min bin2x2), G (5x5min bin2x2), B (5x5min bin2x2). Koloru delikatnie mówiąz za mało, jak to stwierdził Jacek: "zapomnij" :)

 

ic1311_s.jpg

(po kliknięciu wyższa rozdzielczość)

 

 

30.08.2008

Ostatniej nocki chciałem zrobić pierwszą porządną fote i na chęciach sie skończyło... Nie dość, że nie dałem rady ustawić dobrze ostrości to jeszcze obiektyw wydłużył gwiazdy (a znowu guiding szedł perfekt!) Vdb142 czyli Trąba Słonia zasługuje na dłuższe czasy niż wcześniejsze obiekty. Byłby super materiał gdyby nie problemy opisane wyżej. Cóż, do ponownego podejścia :)

ST2000XM + HEQ5 + Tair 4.5/300@5.6, Ha 9x30min bin1x1 + 1x20min bin1x1 czyli prawie 5h.

 

traba_s.jpg

(po kliknięciu wyższa rozdzielczość)

 

Miło było Was wszystkich znowu zobaczyć, a niektórych wreszcie poznać! Do zobaczenia na kolejnym zlocie :)

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dzięki, choć tutaj kolorek wyszedł raczej słaby z racji za małej ilości materiału :) No i Tair się nie nadaje do RGB. Co ciekawe na klatkach z kolorem było tam tyle gwiazd, że o wyraźnej mgławicy można było pomarzyć. :blink:

Wrzuć dla porównania. Teraz zauważyłem, że dałeś Ha jako lumi. Ciekawi mnie, jak to wygląda z naturalną luminancję. Jeżeli możesz, to pokaż czystą Lumi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Ha jest zdecydowanie mniej gwiazd i są one ostrzejsze i mniejsze, co jest zrozumiałe. Zrobiłem pół na pół żeby było porównanie. O wyciągnęciu tych słabych mgławic bez Ha można zapomnieć, przytłaczają je gwiazdy. No chyba, że z dużo większej ogniskowej :)

 

hargb.jpg

 

 

pozdro

 

 

P.S. Tak teraz patrze, że samo RGB też ma swój urok i nie jest takie wyblakłe jak HaRGB... Przydała by się jeszcze zwykłe luminancja i byłoby gites.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba fotki naprawde ładne, nie mówiąc o zdjęciu porównawczym i jego wartości edukacyjnej :Salut:

 

Mam też takie pytanie laika B)

Czy HaRGB oznacza że robi się zdjęcie najpierw samym fitrem Ha a potem "dokręca" się do niego kolejno R,G i B? Czy Ha jest tylko do luminacji a kolorki jedziemy samymi RGB?

Sorka za takie głupie pytania, ale po prostu nie wiem? :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie to:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=26636

 

Tu też nieźle widać, co to znaczy "pasmo przycięte". Po lewej luminancja, po prawiej Ha. Obiekt to kontrowersyjna Karinka ;)

 

Adam jakiej szerokości Ha był do tej fotki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Ha jest zdecydowanie mniej gwiazd i są one ostrzejsze i mniejsze, co jest zrozumiałe. Zrobiłem pół na pół żeby było porównanie. O wyciągnęciu tych słabych mgławic bez Ha można zapomnieć, przytłaczają je gwiazdy. No chyba, że z dużo większej ogniskowej :)

 

 

pozdro

 

 

P.S. Tak teraz patrze, że samo RGB też ma swój urok i nie jest takie wyblakłe jak HaRGB... Przydała by się jeszcze zwykłe luminancja i byłoby gites.

a spróbuj zmieszać rgb z hrgb 50:50 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki naprawdę fajniutkie.

Qubanos widzę , że jedziesz po tym rusku ile wlezie.

Po fotkach za bardzo tego nie widać.

Jakiej szerokości jest Twój Astrodon ?

Jak myślicie czy np. taki Sonnar 300/4 , Sonnar 200/2,8 albo Takumar 200/4 lepiej się sprawdzą od tego Tair'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej szerokości jest Twój Astrodon ?

 

6nm.

 

Najpierw naświetlam Ha jako luminancję a potem normalnie osobno każdy kanał koloru.

 

Ale kombinujecie, dobra teraz dla lubiących buraki tak na szybkiego: :blink:

 

rhagb.jpg

 

Wcisnąłem Ha w kanał R foty RGB :) Kurde coraz bardziej zaczyna mi się to podobać, jakby jeszcze gwiazdy były jakieś fajne to możnaby się pobawić w wersję ostateczną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6

 

Wcisnąłem Ha w kanał R foty RGB :) Kurde coraz bardziej zaczyna mi się to podobać, jakby jeszcze gwiazdy były jakieś fajne to możnaby się pobawić w wersję ostateczną :)

 

.. i właśnie dlatego odgrzebałem ten post żebyś sobie coś jeszcze z tym zrobił jak pada deszczyk :D .... a i inni skorzystali....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Ha jest zdecydowanie mniej gwiazd i są one ostrzejsze i mniejsze, co jest zrozumiałe. Zrobiłem pół na pół żeby było porównanie. O wyciągnęciu tych słabych mgławic bez Ha można zapomnieć, przytłaczają je gwiazdy. No chyba, że z dużo większej ogniskowej :)

 

(...)

 

Kuba, tym jednym postem wyjasniłes wielu ludziom wiecej niz 10 osób w 100 postach tekstem.

 

Dobra robota! Szacuneczek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.