Skocz do zawartości

IC5146 - Cocoon Nebula


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Znana i stosunkowo niewielka mgławica położona około 4000 lat świetlnych od nas w konstelacji Łabędzia. Jest to mgławica emisyjno-refleksyjna. W środku mgławicy zobaczymy dość młodą gromadę otwartą która wciąż się formuje. Wraz z pasem ciemnej mgławicy, ciągnącej sie dobre pare stopni, tworzy na niebie wspaniałą strukturę która niestety widoczna jest tylko na fotografiach ( no po coś to hobby przecież uprawiamy smile.gif )

SW6", NJP, Canon 350D mod, guiding
30x10min/iso800

ic5146_cocon_200809_AFEs.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jako totalny laik w temacie astro-foto:

Na wielu zdjęciach wokół obiektu jest ciemna, czarna, szara otoczka, taka że nie widać gwiazd. O ile przy mgławicach jestem świadom, że może być to "ciemna mgławica" czyli ten pył, co nie świeci, a wręcz odwrotnie - zasłania światło gwiazd. To na wielu fotkach galaktyk też widać ten efekt. Nie mam tutaj żadnych ale co do autora powyższego zdjęcia, bo podobne ciemne pola widziałem u różnych astrofotografów. A więc, czy są to ciemne skupiska pyłu, czy błąd w obróbce? Czy może inaczej nie da się tego zrobić?

Dziwnie to czasem wygląda: Wokół obiektu mrowie kolorowych gwiazd, pośrodku kadru ładną galaktyka, a w jej najbliższym sąsiedztwie - ciemno, nie ma gwiazd :blink:

 

A fotka jak zawsze świetna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jako totalny laik w temacie astro-foto:

Na wielu zdjęciach wokół obiektu jest ciemna, czarna, szara otoczka, taka że nie widać gwiazd. O ile przy mgławicach jestem świadom, że może być to "ciemna mgławica" czyli ten pył, co nie świeci, a wręcz odwrotnie - zasłania światło gwiazd. To na wielu fotkach galaktyk też widać ten efekt. Nie mam tutaj żadnych ale co do autora powyższego zdjęcia, bo podobne ciemne pola widziałem u różnych astrofotografów. A więc, czy są to ciemne skupiska pyłu, czy błąd w obróbce? Czy może inaczej nie da się tego zrobić?

Dziwnie to czasem wygląda: Wokół obiektu mrowie kolorowych gwiazd, pośrodku kadru ładną galaktyka, a w jej najbliższym sąsiedztwie - ciemno, nie ma gwiazd :blink:

 

A fotka jak zawsze świetna.

 

Ta mgławica tak ma bo to jest ciemna mgławica przesłaniająca światło gwiazd tam gdzie się znajduje.

 

Jeśli chodzi zdjęcia z galaktykami to mogę sie wypowiedzieć jak zobaczę konkretna galaktykę ... albo nie... mam przykład....zobacz sobie nawet na ta co ostatnio prezentowałem. Tam są gwizdy i przed galaktyka i niczego nie brakowało jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mgławica tak ma bo to jest ciemna mgławica przesłaniająca światło gwiazd tam gdzie się znajduje.

 

Jeśli chodzi zdjęcia z galaktykami to mogę sie wypowiedzieć jak zobaczę konkretna galaktykę ... albo nie... mam przykład....zobacz sobie nawet na ta co ostatnio prezentowałem. Tam są gwizdy i przed galaktyka i niczego nie brakowało jak dla mnie.

Marcin, przecież nie powiedziałem, że na Twoich zdjęciach to widać :) tylko na różnych zdjęciach to widuję... Wiem, wiem - tak to zabrzmiało, bo wzięło mnie na przemyślenia akurat pod Twoim (bardzo fajnym) zdjęciem

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokon jest na końcu fajnej ciemnej mgławicy B168. Fajnej, bo to taki jeden wąski ciemny pasek ciągnący się od M39. Widać to np na tym zdjęciu. Pod dobrym niebem widać ten pasek wyraźnie już nawet w lornetce klasy 10x50, polecam :)

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokon jest na końcu fajnej ciemnej mgławicy B168. Fajnej, bo to taki jeden wąski ciemny pasek ciągnący się od M39. Widać to np na tym zdjęciu.....

... a moze cos z naszego rodzimego rynku astrofoto? :)

Zdjecie Bogdana J na stronach http://www.starrysite.com/....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodziło :) Najbardziej mnie to zdziwiło na zdjęciach mgławicy "Irys"... Ale widziałem to też przy zdjęciach galaktyk... Jak znajdę dokładnie te, o które mi chodziło, to podam linka.

 

*EDIT*

Chodziło mi o zdjęcia tej galaktyki:

 

http://k43.pbase.com/u48/jjacobso/upload/3...272.4565web.jpg

http://spacsun.rice.edu/~has/images/ES_NGC4565LRGB_4_21.jpg

http://www.astronight.com/latest/01-25-07/...-07-NGC4565.jpg

http://www.weatherandsky.com/main.php?g2_v..._serialNumber=6

 

W jej pobliżu znajdują się na zdjęciach głównie dwie jasne gwiazdy i tyle. Mimo, że mniejsze i ciemniejsze gwiazdy w pozostałych obszarach fotek są widoczne. Czy ona po prostu ma tak ubogie otoczenie?

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uwaga warsztatowa: patrząc na spajki widać że są dwie grupy nieco obrócone. Najpewniej powstały w wyniku nałożenia dwóch różnych sesji foto z aparatem obróconym o pewien kąt w wyciągu. Jak sobie z tym radzicie (pomijając budowę obserwatorium kiedy nie trzeba wszystkiego montować do każdej sesji)? Np. rysujecie kreseczki na wyciągu, przejsciówkach i kamerze?

A może te spajki pod różnymi kątami powstały jak telep opadł grawitacyjnie wzg. montażu, inaczej przy różnych sesjach?

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, aleś marne fotki Igły wybrał, przecież to piekna galaktyka!

 

http://www.phys.ncku.edu.tw/~astrolab/mirr...gendler_big.jpg

 

Zwróć uwagę na ogniskową, Droga Mleczna w tym miejsuc jest uboga w gwiazdy i przy odpowiednio dużej ogniskowej można znaleźć kadr w ogóle bez gwiazd (za to bedą same małe galaktyczki) :)

 

Marcin, fajnie wyszło tylko jak dla mnie gwiazdy zbyt różowe czyli odjałbym magenty :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, aleś marne fotki Igły wybrał, przecież to piekna galaktyka!

 

http://www.phys.ncku.edu.tw/~astrolab/mirr...gendler_big.jpg

 

Zwróć uwagę na ogniskową, Droga Mleczna w tym miejsuc jest uboga w gwiazdy i przy odpowiednio dużej ogniskowej można znaleźć kadr w ogóle bez gwiazd (za to bedą same małe galaktyczki) :)

 

No właśnie wybrałem te, na których było zadziwiająco pusto ;)

Ale teraz już wszystko wiem...

Wychodzą moje braki z podstawówki na temat Astrofoto, ale to dla tego, że ja nigdy nie chodziłem na Astrofoto, bo zawsze wolałem iść 2 razy na Wizual :lol:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uwaga warsztatowa: patrząc na spajki widać że są dwie grupy nieco obrócone. Najpewniej powstały w wyniku nałożenia dwóch różnych sesji foto z aparatem obróconym o pewien kąt w wyciągu. Jak sobie z tym radzicie (pomijając budowę obserwatorium kiedy nie trzeba wszystkiego montować do każdej sesji)? Np. rysujecie kreseczki na wyciągu, przejsciówkach i kamerze?

A może te spajki pod różnymi kątami powstały jak telep opadł grawitacyjnie wzg. montażu, inaczej przy różnych sesjach?

Piotrs

Podobny efekt może powstać też przez lekkie wygięcie/przekręcenie ramion pająka. Ciekawe, czy w tym wypadku są to dwie różne sesje, czy może jednak coś się pająk "zwichrował"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rozne sesje w dwoch lokalizacjach - bez szans na podobny kadr bo teren miał rożne nachylenie. Nie wyrzucam 3h super materialu do kosza bo jasniejsze gwiazdki beda mialy smieszne spajki.

Pewnie, szkoda wyrzucać. Tym bardziej, że na upartego można je usunąć w Photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.