Skocz do zawartości

Dzisiejszej nocy możliwy upadek meteorytu


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy możliwy upadek meteorytu !

 

7002b5a4c9ee4de0.jpg

ilustracja

 

 

Obiekt o symbolu 8TA9D69 to kilkumetrowy meteroid NEO odkryty przed paru nastoma godzinami.

Według wstępnych obliczeń obiekt ten około 1:50UT przelatuje około 6500km od środka naszej

planety co w praktyce oznacza jego wejście w ziemską atmosferę.

 

Efemerydy i elementy orbitalne znajdują się tutaj:

 

http://home.gwi.net/~pluto/mpec.htm#stations

 

Nie mamy jednak niestety żadnych informacji o niepewnościach podawanych liczb (podano tylko błędy astrometrii).

Przemek zwizualizował orbitę obiektu, i ustalił ze dogania on naszą planetę a więc prędkość ewentualnego wejścia

w atmosferę będzie niewielka co daje spore szanse na spadek. !

 

Biorąc pod uwagę jednak to ze obiekt został odkryty na jakieś 24h przed perygeum szanse są spore i wynoszą aż 90% !!

 

 

 

Pracowania Komet i Meteorów apeluje o wystawienie sprzętu fotograficznego dzisiejszej nocy.

 

 

 

PKIM

 

 

Wizualizacja orbity 8TA9D69 (Przemek Żołądek)

8ta9d69_2.png8ta9d69.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli może to być bardzo jasny bolid? Ale według mnie na 90% nie zobaczy go nikt w Polsce. B)

 

Bądźmy optymistami, jasność zależna będzie od prędkości wejścia , składu ,

dokładnej wielkości meteoroidu ale minus kilkanaście przy tej wielkości spokojnie może mieć :)

 

O ile oczywiście do spotkania dojdzie, a wierze w to bardzo :)

 

Dlatego zachęcamy do wystawienia sprzętu foto dzisiejszej nocy, stacje bolidowe PFN w pełnej gotowości.

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus kilkanaście powinno być spokojnie widoczne nawet przez chmury :)

 

Słuchaj Krzysiu, jest sprawa taka: powiedz mi wprost - gdzie i kiedy trzeba być i patrzeć w niebo żeby go na te 90% zobaczyć ??

 

Też chciałbym to wiedzieć :)

 

Trochę za mały obiekt ( co przekłada się na jakość danych) a żeby symulować miejsce przelotu i ewentualne miejsce spadku :)

Nawet nie ma stuprocentowej pewności co do spotkania się ziemi z tym obiektem (90 %)

 

 

Na szczęście przy tak znacznych jasnościach bolidy są widoczne z bardzo dużych odległości nawet

>1000 km (ogranicza nas tu krzywizna ziemi) im dalej tym tylko wyższa części trajektorii zobaczymy.

 

a kiedy ? wyliczyli ze na 1:53 UT co nie oznacza ze w zegarkiem w ręku dojdzie (jeśli) do zdarzenia.

 

 

Krzyś :)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według speców z JPL wejscie w atmosfere nastapi dzis w nocy o godzinie 2:46UT nad północnym Sudanem ;)

 

Według tych źródeł obiekt nie przetrwa wejścia w atmosferę

 

Więcej szczegółów tutaj:

http://www.cfa.harvard.edu/mpec/K08/K08T50.html

 

Przemo

 

 

 

 

 

Też chciałbym to wiedzieć :)

 

Trochę za mały obiekt ( co przekłada się na jakość danych) a żeby symulować miejsce przelotu i ewentualne miejsce spadku :)

Nawet nie ma stuprocentowej pewności co do spotkania się ziemi z tym obiektem (90 %)

 

 

Na szczęście przy tak znacznych jasnościach bolidy są widoczne z bardzo dużych odległości nawet

>1000 km (ogranicza nas tu krzywizna ziemi) im dalej tym tylko wyższa części trajektorii zobaczymy.

 

a kiedy ? wyliczyli ze na 1:53 UT co nie oznacza ze w zegarkiem w ręku dojdzie (jeśli) do zdarzenia.

 

 

Krzyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według speców z JPL wejscie w atmosfere nastapi dzis w nocy o godzinie 2:46UT nad północnym Sudanem ;)

 

W takim razie będzie dziura na pustyni, a nas ominą fajerwerki ;)

 

Teraz obiekt "mknie" sobie gdzieś na pograniczu gwiazdozbiorów Pegaza i Ryb, ale jest zbyt słaby do poszukiwań wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała nadzieja w niedokładności efemeryd. Ale jeżeli ma łupnąć, to może lepiej, że w pustynię :rolleyes:

 

Pierwotnie miała być 1:53, teraz 2:46. A wiadomo z jaką prędkością leci taki kamuszek.

 

Dziwi mnie ta aż godzinna rozbieżność danych.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przeproszę ze zapytam,ale 2:46UT to która to jest nie UT ale Polskiego czasu?

Tu jest podgląd (zegara UTC) na żywo: http://wwp.greenwichmeantime.com/

Nasz to +2hrs.

 

 

>A ja już myślałem, że to jest podgląd na żywo (teleskopowy) zbliżającego się obiektu

No, też tak pomyślałem jak przeczytałem to po raz drugi : )

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądźmy optymistami, jasność zależna będzie od prędkości wejścia , składu ,

dokładnej wielkości meteoroidu ale minus kilkanaście przy tej wielkości spokojnie może mieć :)

 

O ile oczywiście do spotkania dojdzie, a wierze w to bardzo :)

 

Dlatego zachęcamy do wystawienia sprzętu foto dzisiejszej nocy, stacje bolidowe PFN w pełnej gotowości.

 

Krzyś ;)

 

 

Dobra dzięki. Byłem pesymistą i jestem nadal. <_< Po pierwsze są chmury po 2 jest tylko 90% szans na zderzenie z ziemią, a po trzecie z tych 90% szans jest bardzo mało że zostanie zaobserwowane to z Polski nawet z Europy. Ale Życzę wszystkim dużo szczęścia i oczywiście po zobaczeniu tego zjawiska oczekuje relacji na forum. B)

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat będę wstawał :) Ale nie jestem optymistą. Spójrzcie na pogodę (zachmurzenie):

Warszawa:

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=18&...r=&ikonka=1

Kraków:

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=17&...r=&ikonka=1

Poznań:

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=13&...r=&ikonka=1

 

Ale z drugiej strony na północnym-zachodzie Polski będzie o wiele lepiej:

Szczecin:

http://umold.meteo.pl/java/mgram.php?x=10&...r=&ikonka=1

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co podaja źródła związane z NASA spadek meteorytu wydaje sie być wielce prawdopodobny. Przy przewidywanej predkosci wejscia 12.8km/s i masie rzędu 10^5kg mozna sie spodziewac dosc solidnego spadku meteorytowego. Porównujac czeskie publikacje z ubiegłych lat trafiamy np. na zjawisko EN171101 gdzie przy 4500kg masy początkowej spodziewano sie 450 kilogramowego spadku pomimo predkosci wejscia az 18km/s!

 

Albo a priori zostalo zalozone ze to 5m lodu albo nie chca zamieszania wokol sprawy..;)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogotowie trwa. Cholera jutro muszę być o 8 rano w Warszawie, ale czegoś takiego nie można przegapić.

Na razie nic nie widziałem. Kamera + aparat w gotowości. Pomijam, że jest pełne zachmurzenie no ale jeśli nawet to takie zjawisko winno być widoczne.

Na mailach i listach dyskusyjnych cisza...

Czekamy...?

Paweł Maksym

 

PS

Już się nie kładę za 3 godz. mam pociąg...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy czekamy :)

 

Na grupie MPML spory ruch, ludzie przescigaja sie w mniej lub bardziej utopijnych teoriach o miejscu spadku ;)

 

Za jakies 35 minut obiekt bedzie juz w cieniu ziemskim :). Ostatnie obserwacje wykonano z 68000 km

 

Przemo

 

 

 

 

 

Pogotowie trwa. Cholera jutro muszę być o 8 rano w Warszawie, ale czegoś takiego nie można przegapić.

Na razie nic nie widziałem. Kamera + aparat w gotowości. Pomijam, że jest pełne zachmurzenie no ale jeśli nawet to takie zjawisko winno być widoczne.

Na mailach i listach dyskusyjnych cisza...

Czekamy...?

Paweł Maksym

 

PS

Już się nie kładę za 3 godz. mam pociąg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update - 6:45 PM PDT (1 hour prior to atmospheric entry)

 

Since its discovery barely a day ago, 2008 TC3 has been observed

extensively by astronomers around the world, and as a result, our orbit

predictions have become very precise. We estimate that this object

will enter the Earth's atmosphere at around 2:45:28 UTC and reach maximum

deceleration around 2:45:54 UTC at an altitude of about 14 km. These times

are uncertain by +/- 15 seconds or so. The time at which any fragments might

reach the ground depends a great deal on the physical properties of the object,

but should be around 2:46:20 UTC +/- 40 seconds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Jest 6 rano. Net milczy, sa tylko zapowiedzi, nic PO. Z ciekawszych linkow znalazlem to: http://www.ireport.com/docs/DOC-105942 - filmik ze zdjec, ten okruszek wyglada na szybkiego!

Ktos cos wie?

Piotrs

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.