Skocz do zawartości

Orionidy 2008


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Badania meteorów to jedna z dziedzin nauki, w której obserwacje wykonane

przez amatorów dostarczają bezcennych danych naukowych, dzięki którym

astronomowie mogą lepiej zrozumieć naturę i mechanizmy ewolucji strumieni

drobnych ciał w Układzie Słonecznym. Obserwacje meteorów w Polsce od 20

lat koordynowane są przez Pracownie Komet i Meteorów

 

Pierwsze Orionidy można już obserwować od samego początku października, ostatnie

zaś nawet 7 listopada. Standardowe maksimum aktywności roju wypada z

20 na 21 października. Jednak w tym, tak jak rok temu prognozowane jest

dodatkowe maksimum- 18 października o 2:00-8:00 UT (4:00 -10:00 naszego czasu).

Warto wspomnieć, iż w zeszłym roku ZHR sięgnął aż 70, gdzie standardowe maksimum

wynosiło w latach poprzednich 30.

 

news_orionidy_2008spaceweather.jpg

Piere Martin- Spaceweather.com

 

Ciałem macierzystym, twórcą roju jest jedna z najsłynniejszych komet -1P/Halley'a

o okresie orbitalnym ok. 75 lat. Ostatni jej powrót nastąpił w 1986 roku. Jest ona także

twórcą innego roju- eta-Akwarydów. W przeszłości w latach 1936, 1993, 1998 Orionidy

popisywały się wybuchami aktywności na poziome ok. 50-60, lecz było to kilka dni

przed normalnym maksimum.

 

 

Radiant roju położony jest na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt i w ciągu

nocy wznosi się, aby nad ranem znaleźć się wysoko nad horyzontem. Podczas obserwacji nie

należy patrzeć bezpośrednio w kierunku radiantu, najlepiej wodzić wzrokiem w odległości

40-50 stopni od niego tak, aby pole widzenia znajdowało się ponad 50 stopni nad horyzontem.

 

mapka_radiant_orionidow.png

Rys.1 Pozycja radiantu Orionidów w poszczególnych dniach.

 

Zachęcamy do obserwowania meteorów w inne pażdziernikowe noce.

Również wtedy zobaczymy bardzo wiele meteorów zarówno sporadycznych jak i tych z mniej znanych rojów.

 

Obserwacje wizualne meteorów są jednymi z najłatwiejszych obserwacji

astronomicznych. Odpowiednio przeprowadzone mogą mieć wartość naukową.

Równie proste jest wykonanie fotografii meteorów. Jeśli chcesz, aby twoje

obserwacje były nie tylko przyjemnością ale stały się też częścią ważnego

naukowego przedsięwzięcia odwiedź stronę Pracowni Komet i Meteorów:

 

www.pkim.org

 

PKIM

------------------------------------------------------------

Dla leniwych-na skróty:

Aktywność : 02 Paźdzernik -07 Listopad

Maksimum:

  • standardowe 20/21 Październik
  • dodatkowe: 18 października o 2:00-8:00 UT

ZHR: zwykle 30 w zeszłym roku aż 70 !

 

Pamiętajmy jednak ze księżyc, a także radiant nisko nad horyzontem

zmniejszają nam ilość widzianych zjawisk.

------------------------------------------------------------

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w tym, tak jak rok temu prognozowane jest

dodatkowe maksimum- 18 października o 2:00-8:00 UT (4:00 -10:00 naszego czasu).

Warto wspomnieć, iż dodatkowe maksimum w zeszłym roku charakteryzowało się

ZHR na poziomie aż 70, gdzie standardowe maksimum wynosiło około 30.

 

Ale 18 października mamy dzisiaj, czyli jesteśmy już po tym dodatkowym maksimum :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poobserwowałem 3 godzinki wieczorem przed wzejściem radiantu ponad horyzont i miałem wstać w nocy żeby zobaczyć jak orionidom idzie tego roku, ale niestety zaspałem. :burza: . Przed północą plaża; najjaśniejszy meteor miał jasność 2 mag. a poza tym same drobiny. Miejmy nadzieję, że dzisiejszej nocy pogoda dopisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poobserwowałem 3 godzinki wieczorem przed wzejściem radiantu ponad horyzont i miałem wstać w nocy żeby zobaczyć jak orionidom idzie tego roku, ale niestety zaspałem. :burza: . Przed północą plaża; najjaśniejszy meteor miał jasność 2 mag. a poza tym same drobiny. Miejmy nadzieję, że dzisiejszej nocy pogoda dopisze.

 

Dzisiejszej nocy w godzinach 1-4 zarejestrowało sie sporo Orionidów. Najjaśniejszy miał chyba -3. Ale na 100% nie jestem

pewien bo jeszcze nie opracowałem danych z kamer bolidowych. Co ciekawe noc wcześniej mimo raczej lepszej pogody nie

było tylu zjawisk z tego roju.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o dzisiejszej nocy z Orionidami, według wykresów IMO, nie było tak źle ostatniej nocy.

 

wykres IMO Orionidy

 

PFN w pełnej gotowości. Jeśli macie możliwość, wycelujcie w niebo sprzęt foto, naprawdę warto :)

 

KRzyś :)

 

 

ps. Ciężko bez starej prognozy ICM, bo teraz to wiadomo, że nic nie wiadomo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 21:30 wystawiłem bebechy autoamtycznej stacji bolidowej (bez obudowy).. Halas jest niezly, mam nadzieje ze mi zaden kamien w okno nie poleci :)..

 

Razem z Krzysiem obejmujemy obserwacjami bazowymi obszar atmosfery nieco na wschod od Warszawy ;)

 

 

ori1.jpg

 

 

 

Przypominam o dzisiejszej nocy z Orionidami, według wykresów IMO, nie było tak źle ostatniej nocy.

 

wykres IMO Orionidy

 

PFN w pełnej gotowości. Jeśli macie możliwość, wycelujcie w niebo sprzęt foto, naprawdę warto :)

 

KRzyś :)

 

 

ps. Ciężko bez starej prognozy ICM, bo teraz to wiadomo, że nic nie wiadomo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam do trzeciej rano aż mi łysy wyjdzie z pola widzenia i cykam z Wami.

Bateria się ładuje, 2,5 h pociągnąć powinna ale przydało by się zasilanie zewnętrzne.

No ale jak się nie ma co się lubi... :rolleyes:

 

:Salut:

 

PS. Krzysiu, ICM i tak nie zawsze się popisywał :)

http://www.sat24.com/frame.php?html=view&country=pl

Będzie dobrze :)

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko bylo cos wydlubac z miejskiego nieba przy Księżycu ale to cos musiało być ozdobą całej nocy ;)

 

Niewatpliwie orionid.. Z -6m w rozbłysku jak nie lepiej. Zarejestrowany o 01:06UT +-1m, Canon 300D, 30s, 800ISO, 3.5/18 + shutter 10Hz 1:1

 

Orionid_21102008_0106UT.jpg

 

Ehh... zaspałem 15 minut. Tak to bym go zobaczył na bank z okna i może miał na foto.

Szkoda.

Niestety, 255 fotek i na żadnej nic.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnotowałem wyjatkową aktywność meteorów dzisiejszej nocy. Poza Orionidami sporo sporadyków. Tylko pomiędzy 0.30 a 1.30 minimum 5 orionidów o jasności przekraczającej 0M, plus 3 sporadyki, równiez jasniejsze niż 0M. Do tego kilkanascie zjawisk w okolicach 0M i słabszych. Mniej więcej 2/3 to orionidy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z lubelskiego grodu w godzinkę pomiędzy 0410 a 0512 wypatrzyłem 8 ORI, 1 EGE i 8 SPO, niestety większość Orionidów miała małą jasność w granicach 3,5 - 4 mag., tylko jednen był jaśniejszy (1,5 mag.).

 

Hansie! Może widziałeś nie sporadyki ale e-Geminidy lub Taurydy, które teraz też są aktywne? Taurydy dość często popisują się jasnymi zjawiskami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam, ale chyba nie. Z tych jasniejszych nazwanych przez mnie sporadykami dwa wystartowały z okolic Cefeusza przecięły Pegaza i powędrowały na S. Jeden Z okolic Cygnusa równiez przeciąl Pegaza też na S / SE. Drobnicy nie pomne, nie chciał bym wprowadzić w błąd. Te moje obserwacje nie były pod kątem okreslania radiantów, a raczej niespokojnego monitoringu czy mi coś nie lata w poblizu Casiopei gdzie kadrowałem. W ocenie jasności nie pomagał też wyłażący z za drzew Łysy. Po 2 a.m. w ogóle przestałem monitorować meteorki, bo Łysol skutecznie spaprał mi tło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nocy maksimum (20/21) 2 moje kamerki zarejestrowały 120 sztuk w tym 90 % to orionidy. :)

 

Kompilacja zjawisk z tej nocy można zobaczyć tutaj:

 

37cb5b3f8ac6e81d.png

PKIM--

 

 

Z dzisiejszej nocy Jarek Dygos - PFN Czernice Borowe, złapał niesamowicie jasnego Orionida:

(dla tych co mają wątpliwości, u góry bolid na dole mniejsza kulka księżyc ;) )

 

3469322d86216366.jpg

2008 10 21/22 00:27:49 UT

 

Piękne zjawisko Jarek !

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nocy maksimum (20/21) 2 moje kamerki zarejestrowały 120 sztuk w tym 90 % to orionidy. :)

Potwierdzam, u mnie podobnie, poniżej ilość meteorów z nocy:

PAVO6 data PAVO7

26 - 19/20 - 27

57 - 20/21 - 73

52 - 21/22 - 52

Z dzisiejszej nocy Jarek Dygos - PFN Czernice Borowe, złapał niesamowicie jasnego Orionida:

(dla tych co mają wątpliwości, u góry bolid na dole mniejsza kulka księżyc ;) )

Też go mam, ale tylko początek nisko nad horyzontem <_<

Najładniejsze zjawiska z nocy od 18-22.10.2008r. są tu:

http://kwima.republika.pl/pavo/wyniki.html

ps. Ciężko bez starej prognozy ICM, bo teraz to wiadomo, że nic nie wiadomo :(

oj, brakuje :angry:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3469322d86216366.jpg

2008 10 21/22 00:27:49 UT

 

Piękne zjawisko Jarek !

 

W PFN30 Wrocław też złapaliśmy go tylko mniej spektakularnie bo leciał bardziej naszą stronę, analizer wyliczył -6.9 mag przelot 0.7s (o ile dobrze liczy :P).

Ogólnie to nam pogoda sprzyjała 20/21, złapaliśmy gdzieś z 30 :P większość to króciutkie przeloty bo 1. nasza kamera byłą skierowana w księżyc 2. jesteśmy w środku miasta.

Niestety zagubił gdzieś się mój pendrive :( dziś wpada tam tomek z swoja "pamięcią", więc może dziś wieczorem postuje jak my złapaliśmy ten powyższy ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto najjaśniejszy orionid złapany przez PFN30 PAVO33 Wrocław

 

m20081021231509pfn30pcf5.th.jpgthpix.gif

 

21.10.2008 23:15:09 UTC -6.9mag 0.9s możliwe że to ten sam co Jarek złapał

 

Sry że się ociągałem ale dopiero wczoraj sobie pendriva kupiłem ^^'

Edytowane przez Shadowriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto najjaśniejszy orionid złapany przez PFN30 PAVO33 Wrocław

 

m20081021231509pfn30pcf5.th.jpgthpix.gif

 

21.10.2008 23:15:09 UTC -6.9mag 0.9s możliwe że to ten sam co Jarek złapał (...)

 

Nie, nie to inny :)

 

Macie tego :

 

70b950aa2997c732med.jpg

2008 10 21/22 23:15:16 UT PFN 19 Kobiernice

 

Więcej tutaj:

 

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1043

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opsss :P wiedziałem że któraś że stacji go też złapała, ale pomyliłem foty sry ^^'

 

Bynajmniej jest to najjaśniejszy meteor który złapaliśmy od sierpnia (nie mam danych z lipca, czerwca i maja)

 

btw na stronie jest błąd, nasza stacja to PFN30 a nie PFN33 to kamerka to ma numerek PAV33 :>

Edytowane przez Shadowriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.