Skocz do zawartości

proszę o profesjonalną odpowiedź


antonitafernandez

Rekomendowane odpowiedzi

...Patrzę, co ludzie piszą, w tym ostatni post Leech10. Dlatego ja z uporem maniaka doradzam [oczywiście poza wyborem lornetki jak alternatywą] refraktor 80/900 na AZ3. To jest gotowy zestaw obserwacyjny z praktycznym montażem ...

 

AZ3 ? jak dla mnie to koszmar, można oczywiscie go różnie upgreatować, ale w wersji seryjnej to do praktycznosci to mu daleko. Jako montaż przejsciowy tak, ale nie polecałbym go nikomu kto nie miał z nim wczesniej stycznosci.

 

Pozdr. Artur

 

P.S. Pewnie rozdrażnilem kilka osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja Juscie tylko omawialem tego 80/400. Wcala nie namawiam jej do kupna. Mowie tylko o jego zaletach i wadach. Zreszta napisalem ze u mnie to support Maka 127. W wypadku Justy wrazie czego na pozniej moze zostac jako traveller, oczywicie Justa nie musi chciec travellera wiec wtedy niech go nie kupuje. AZ3 nie mialem okazji uzywac wiec sie nie wypowiadam. Do 80/400 zamowilem glowice foto, ktora mi Hans polecil ale to jako Ultra Traveller czyli nie dla Justy napewno. Ja zanim kupilem telepa(Maka) to przez niego patrzylem, krecilem EQ3 itp. To najlepszy sposob aby kupic teleskop, bo wiesz co kupujesz, wiesz jak dziala montaz, ile wazy. jak sie go obsluguje itp.

Kolo Wawy powinno byc kilka osob co moga Ci cos pokazac

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 ? jak dla mnie to koszmar, można oczywiscie go różnie upgreatować, ale w wersji seryjnej to do praktyczności to mu daleko. Jako montaż przejsciowy tak, ale nie polecałbym go nikomu kto nie miał z nim wczesniej stycznosci.

 

P.S. Pewnie rozdrażnilem kilka osób.

 

Bez przesady. Tak w kwestii montażu, jak i rozdrażnienia :D

Oczywiście, to nie jest szczyt technicznego wyrafinowania. Porta to przy nim Cadillac. A zauważcie, że siedzą na identycznym właściwie statywie. Cały wic w głowicy, AZ3 sprawdzi sie przyzwoicie tylko pod małe i lekkie rurki, do 2kg i średnicy do 100mm pewnie. Jeśli przeciążymy go minimalnie, mikroruchy będą się zacinać, a na dokładkę dojdzie problem puszczania pozbawionej regulacji osi Alt, która ma postać zwykłejśruby z łbem pod klucz pracujacej na tarcie z jakąś tam podkładką. Tym niemnie pod małe rurki to jest sensowne rozwiazanie za niewielkie pieniadze. Przypominam,że ten wątek zaczął się od hasła teleskop za 300zł.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tak przejrzalem ten temat i wydaje mi sie, ze pochopnie wykosiliscie forumowicza, ktory polecal konkretny model. Ja wiem, ze to smierdzialo kryptoreklama, ale jednak jak ktos probuje kupic przyjacielowi prezent-pierwszy teleskop - to chce wiedziec konkretnie co i ile potrzebuje pieniedzy, nie bedzie studiowal czym sie Newton rozni od Gallileusza. Nie wie, czym sie rozni obserwacja jowisza i komet - i wcale nie musi. Dobrze, zeby napisal co wie, o osobie ktora ma dostac prezent, ale zazwyczaj napisze: zawsze mi mowil, ze chcialby popatrzec na gwiazdy, pokazywal mi gdzie lezy Kasjopea... Troche to jest trolowanie, mowic wtedy: ty nic nie wiesz o sprzecie astro, dowiedz sie i wroc pozniej, a do tego odpowiadanie niezrozumialym slangiem. Teleskop to moze byc piekny prezent. jesli pyta o teleskop, to tez troche glupio wtedy wciskac lornetke - jak podgladaczowi. Ja wiem, ze lornetke potrzebuje kazdy (ja mam 3). ale jak zechce to kupi pozniej.

 

Ja bym polecal cos malego i mobilnego. Na poczatek ze statywem fotograficznym (trzeba odliczycze 400zl): moze byc refraktor 80mm, albo maksutow 90-125mm (celestron c90+okular zoom lantanowy, albo synta/skywatcher). Ten sprzet bedzie mozna rozbudowywac jak zlapie bakcyla.

 

Moglby byc tez spotter taki jak acuter czy ultima 80-100, jesli chodzi tez o obserwacje dzienne lub wyjazdowe. Jest tez wiele innych na rynku. Moglaby byc tez jakas wielka lornetka np. celeston 25x100mm, bo to juz jest cos, co sie nada do ksiezyca, planet jak rowniez w dzien i jako prezent robi wrazenie, a jako przyrzad tez nie jest zla... Ten sprzet nie bedzie w przyszlosci wsysal kolejnych wyplat.

 

Pozdrawiam i zycze wszystkim takich wymarzonych astro-prezentow.

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.