Skocz do zawartości

Star Pointer vs. 6 x 30


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu szukacza Star Pointer http://deltaoptical.pl/szukacz-star-pointer,d915.html

Obecnie mam szukacz 6x30 dołączony w zestawie wraz z syntą 130/900.

Przed zakupem mam parę pytań co do tego Star Pointera:

1. Szukacz nie daje żadnego powiększenia (i to dla mnie stanowi plus, gdyż chce mieć jak największe pole widzenia, a zarazem wiedzieć gdzie teleskop jest wycelowany). Czy według was będzie on lepszy od 6x30? Który z nich byście wybrali?

2. Czy w podanym wyżej linku do sklepu Delta Optical wraz z szukaczem dołączany jest montaż szukacza?

3.Jakich baterii używa Star Pointer i na jak długo starczają.

4. I tu mam małą prośbę do forumowiczów, czy ktoś z was ma fotki lub zna link do zdjęć w których widać jak wygląda obraz widziany w tym szukaczu wraz z czerwonym wskażniczkiem?

 

Proszę odpowiedzieć chociaż na niektóre pytania.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 9x50 ale jednak czasem wolę uzyc star pointera - wtedy jak jest "za duzo gwiazd" w okolicy i nie moge dojść w którą wlasciwie celuje (i jeszcze to okropne odwracanie obrazu...).

mysle ze star pointer jest bardzo dobry dla poczatkujacych a w miare nabywania doswiadczenia prawdziwy szukacz staje sie coraz mniej denerwujacy i coraz bardziej użyteczny (ale moja opinia może być spaczona przez to że zaczynałem od star pointera!).

oczywista uwaga: na zbyt zaświetlonym niebie star pointer się nie sprawdzi - musisz widzieć w co celujesz.

właściwie trudno jest mówić o obrazie widzianym przez niego... przez start pointer się (prawie) nie patrzy. patrzysz normalnie w gwiazdy i tylko czasem przesuwasz głowę tak żeby zobaczyć czerwoną kropkę.

 

bateria nawet nie wiem jaka jest (chyba jakas zegarkowa) bo jeszcze mi sie nie wyczerpala (to już ponad rok. a zdarzało się że zapominałem go wyłączyć po obserwacjach :P). można więc założyć że wystarcza na baaaardzo długo.

 

myślę że przy kupowaniu jest tylko to co na zdjęciu, czyli nie ma stopki, natomiast "montażem" (analogicznie do montażu zwykłego szukacza) należałoby nazwać tę "nogę" która jest jednym kawałkiem plastiku razem z samym star pointerem, czyli "montaż" oczywiście jest :P

w każdym razie, star pointer pasuje do tej samej stopki co mój szukacz (i pewnie każdy inny też).

 

przed kupieniem może warto też zastanowić się nad zielonym laserem, niektórzy mówią że to lepsze niż star pointer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad kupnem Star Pointera. Póki co używam standardowego szukacza z Synty 10". Ale również mam kilka pytań :)

 

1. Czy jego noga pasuje do "stopki" z Synty 10"?

2. Czy to naprawdę taki przydatny gadżet, warto go mieć? :)

 

Ma ktoś może pomysł, jak i gdzie zamontować Star Pointera, żeby jednocześnie był zamocowany szukacz? Na pewno trzeba dokupić stopkę, chyba, że macie inne rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ten Star Pointer jest lepszy od tego 6x30, bo w nim i tak niewiele widać (szukacz to min 9x50). Celowanie polega mniej więcej na tym że obserwujesz niebo obojgiem oczu, z tym że jednym okiem przez szukacz drugim normalnie, czerwony celownik sprawdza się wyśmienicie ale tylko wtedy gdy wiemy czego szukamy i gdzie to jest (podstawy znajomości nieba muszą być). Jak wygląda widziany obraz w szukaczu - tak jak gołym okiem plus czerwona kropka celownika. O baterie się nie martw, jest w komplecie i wystarczy ci na lata. Wszystkie stopki szukaczy SW są "kompatybilne" tak że z zamocowaniem nie ma problemu. Swoją drogą jak bym miał zamieniać 6x30 to tylko na 9x50 - ma już ładny zasięg (9m) niezbędny do pracy z atlasem typu ATLAS NIEBA STAR-GUIDE | +9m.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kwestia upodobań, szukacz nie służy do oglądania obiektów, tylko do namierzania, zasadniczą kwestią jest tu wyjustowanie szukacza z teleskopem. Plusem starpointera jest to, że patrzy się obojgiem oczu przed siebie i widzisz sporo nieba, a starpointer pokazuje nam kropkę na niebie czyli nasz cel. Przez szukacz 6x30 patrzy się jak przez małą lunetkę widać ciut więcej ale w pole nam się zawęża. Są fani tego i tego, szybszy wydaję się starpointer, np. do justowania teleskopów z GOTO, gdyż nie raz zwykłym szukaczem trafia się w taki obszar że nic nie widać, nie ma w pobliżu jasnych gwiazd i wszystkie wyglądają tak samo.

 

A widać mniej więcej tak:

starp.jpg

 

Starpointer to taka namiastka zielonego lasera, który kosztuje około 190 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

star pointer według mnie jest dobry a szczególnie przy obserwacji słońca gdy to trzeba teleskop na słoneczko nacelować:) ja mam 9x50 szukacz więc mój szukacz również tak jak teleskop uzbrojony jest w filtr słoneczny bo oczko piecze:):) ale 6x30 który wcześniej miałem z tą samą syntą co kolega dawało się nacelować na słońce:) ale star pointera i tak polecam bo widać całe niebo ma się lepszą orientacje na niebie:) widok na żywo:):) pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad kupnem Star Pointera. Póki co używam standardowego szukacza z Synty 10". Ale również mam kilka pytań :)

 

1. Czy jego noga pasuje do "stopki" z Synty 10"?

2. Czy to naprawdę taki przydatny gadżet, warto go mieć? :)

 

Ma ktoś może pomysł, jak i gdzie zamontować Star Pointera, żeby jednocześnie był zamocowany szukacz? Na pewno trzeba dokupić stopkę, chyba, że macie inne rozwiązanie :)

 

 

odp na 1 pytanie:) gdyby nie pasowała to tutaj masz link :)http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2771

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam star pointera (normalnie przewiercilem tubus synty i przykrecilem go na stale obok szukacza, troche z tylu) razem z szukaczem 9x50. Star pointer pozwala blyskawicznie wycelowac w oczywiste obiekty jak planety, albo taka M13 (ktora jest pomiedzy dwoma jasnymi gwiazdami).

 

Jednak na miejskim niebie gdzie jest malo gwiazd trudno sie obejsc bez pomocy szukacza. Szczegolnie jesli celujesz w obiekt, wokol ktorego nie ma zadnych widocznych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.