Skocz do zawartości

Początki astrofoto !!!


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, wiem, że astrofotografia to koszt idący na min. 5 tys, dużo już się naczytałem na te tematy i wiem że póki co nie mam szans osiągnąć nawet ułamka tego co inni nazywają astrofotografią. Lecz tu pojawia się pytanie: Czy na pewno trzeba mieć full kasy aby zacząć focenie nieba przez teleskop i douczać się podstaw astrofoto tak by potem jak już będzie sie miało odpowiedni sprzęt wypłynąc na głębokie wody???

 

Chciałem tu podać pewną swoją propozycję, którą drodzy forumowicze rozwińcie.

Jeśli ktoś nie ma na start wystarczająco kasy $$$, to jest skazany na wizuala i czy nie ma szans na zabawę w focenie nieba? Otóż według mnie ma. Ja jestem posiadaczem małego jak na skale tutejszych forumowiczów 130mm Newtona SW 130/900. I tak sobie myślę, jeśli słabiutki montaż EQ 2 wymienić na zwykły EQ 5 kosztujący ok 900zł + do tego napęd w dwóch osiach za 500zł (lub w jednej osi za 250zł - chociaż nie wiem czy w ten sposób można dobrze prowadzić teleskop) + jakaś używana, "niedroga" lustrzanka .

 

Czy z tego podstawowego, według opinii większości zestawu będącego poniżej minimum astrofoto da się coś wyfocić? Według mnie przykładowo tym telepem + w/w montażem i napędem + jeszcze adapterem łączącym aparat z teleskopem da się rozpocząc bardzo podstawową nauke tej dziedziny.

 

Czekam na wasze opinie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, że się da focić za tańsze pieniadze, tyle że efekty nie bedą takie same.

 

ale satysfakcja i radość nawet z takich słabych efektów będzie baaardzo duza i oto chyba chodzi. Myśle, ze kazdy astrofotograf musi/powinien zacząć od prowizorki za 2 tysiące by nauczyć się pokory i podstaw, bo wywalenie 20 tyś na sprzet plus 10 tyś na obserwatorium nie jest sztuką wg mnie .

 

usiąść w domku przed ekranem, wcisnąć parę guziczków i fotki się smażą - gdzie tu przyjemność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja zaczynam od Lysego i Planetek, tu bez napedu cos sie da powalczyc. Mam Maka127 na EQ3-2 i jakos probuje. Mozna od tego zaczac, przeciez Astrofoto to nie tylko DS :D Kamerke nabylem za 300. Teraz planuje zakup napedu w 1 osi. Do Planet i Ksiezyca styknie taki prosty zestawik. Naped w obu osiach jest nie potrzebny bo i tak prowadzisz 1 os.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również pytanie w tym stylu. Czy na teleskopie nostrus F800 203 EQ można rozpocząć naukę astrofotografii? W sensie, czy ten teleskop nadaje się do tego (> zamierzam fotografować DS) ? Jeżeli nie to może jakiś inny tani (do 1000 zł)?

 

http://www.allegro.pl/item604957134_telesk...203eq_wawa.html < Oto ten Nostrusik :D

 

PS.: Nie piszcie mi tu o statywach i kamerach lub napędach. Myślę tylko o teleskopie bo na nic więcej nie mam kasy (pamiętajcie ja chcę tylko ROZPOCZĄć ;) )

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam założyciela tematu za nie udzielenie odpowiedzi, a zadanie kolejnego pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie będziesz miał więcej pieniędzy to niestety tylko teleskop ci zostaje. Nie wygląda jakby nawet była możliwosc dokupienia napędów pod ten montaż chyba, że jestes majsterkowiczem i będziesz umiał przerobić innych firm i domocować na tym montażu

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę robić burdelu na forum a pytanie to samo.Mam nadzieję że autor tematu nie ma nic przeciwko jeśli tak to utworzę osobny.

 

Po głupich pomysłach z ETX-70 pomyślałem że trzeba poważnie do tego podejść.

A więc tak głównym założeniem jest masa zestawu.Cóż ma być mobilny.

Od razu nasuwa mi się lekki 80mm refraktor.

 

I tutaj pomysł żeby zrobić to naprawdę lekko i dosyć tanio to Celestron 80ED+radial guider+web kamerka do guidowania (Mam Creativa NX ultra którego będę modyfikował).Całość zapewne będzie ważyła coś około 2.5kg więc bardzo mało.

Po jakimś czasie do tego doszedł by field flattener z reduktorem.

 

No i sprawa montażu.EQ3-2 z napędem w obu osiach jeszcze jest dość poręczny natomiast EQ5 już swoje waży.Zestaw jak u góry 2.5kg+aparat tak się zastanawiam czy przy ogniskowej 600mm EQ3-2 dałby sobie rady wspierany jeszcze przez guiding?.I czy radial guider+web camerka na CCD to dobre połącznie ?.Czy w ogóle wypali i jak z jakością rejestrowanych obrazów bo przecież jakieś problemy powinny wystąpić?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie eq3-2 dałoby radę z tak małą wagą. tylko powstaje pytanie jak połączyć ten montaż z laptopem do guidowania? sam mam eq5 i jestem ciekawy czy by się dało złożyć jakis system autoguidujący? jak laptop ma sterować skoro w obu montażach nie ma wejsć do guidowania?

 

może ktos wie?

 

jak narazie to mi pozostaje guidowanie ręczne, które przy obiektywie do 300mm i guiderze 1000mm zupełnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

sam mam eq5 i jestem ciekawy czy by się dało złożyć jakis system autoguidujący? jak laptop ma sterować skoro w obu montażach nie ma wejsć do guidowania?

(...)

 

Da się guidować EQ5. Wystarczy odpowiednio przerobić pilota, żeby to komputer sterował przyciskami w pilocie.

 

Na forum jest WĄTEK, w którym to wszystko jest opisane. Wraz ze schematami, jak to podłączyć.

TUTAJ jest opis wraz ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie eq3-2 dałoby radę z tak małą wagą. tylko powstaje pytanie jak połączyć ten montaż z laptopem do guidowania? sam mam eq5 i jestem ciekawy czy by się dało złożyć jakis system autoguidujący? jak laptop ma sterować skoro w obu montażach nie ma wejsć do guidowania?

sprawa jest dość prosta wystarczy zamiast zwykłego napędu podpiąć jakiekolwiek GOTO np. od LJ czy tak jak ja to zrobiłem (prawie bo jeszcze nie skończyłem ;) ) napędy MEADE z pilotem #497

zaletą tych systemów jest możliwość współpracy z dowolnymi montażami (nawet z azymutalnymi). Niestety potrzeba to i owo wytoczyć czyli potrzebne są zdolności ATM-owe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cóż...w odpowiedzi dla zapalonego astroamatora aspiryn3 muszę powiedzieć, że jego sprzęt wystarczy absolutnie, żeby zacząć focenie. Nie koniecznie trzeba przerabiać montaż, czy też kupować nowy. Na razie chcesz zacząc, więc proponuję zwykłą web kamerkę do dokumentacji swoich obserwacji (koszt ok.160 zł). Jak dojdziesz do wprawy z chociażby ustawianiem teleskopu na obiekty, oraz sterowaniem kamerką za pomocą laptopa, proponuję zakup profesjonalnej kamerki CCD. I tu może się zacząc niezła frajda, za dużą cenę (kamerka CCD to wydatek co najmniej 1500 zł :Cry: ). Ale jak już się w to wciągniesz i wdrążysz, to wiadomo, że warto zainwestować w coś droższego. Jedyne co bym dodała do twojego aktualnego zestawu sprzętowego, to napęd do teleskopu w jednej osi (np. Sky Watcher napęd ekonomiczny, to ok 109 zł), bo to znacznie poprawia komfort i obserwacji samych w sobie i focenia :).

P.s.Pamiętaj, żeby ustawić oś teleskopu na gwiazdę polarną, bo w przeciwnym wypadku napęd będzie do niczego!!!!

Edytowane przez Mariann
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) czy nie ma szans na zabawę w focenie nieba? Otóż według mnie ma. Ja jestem posiadaczem małego jak na skale tutejszych forumowiczów 130mm Newtona SW 130/900. I tak sobie myślę, jeśli słabiutki montaż EQ 2 (...)

 

Cóż...w odpowiedzi dla zapalonego astroamatora aspiryn3 muszę powiedzieć, że jego sprzęt wystarczy absolutnie, żeby zacząć focenie. Nie koniecznie trzeba przerabiać montaż, czy też kupować nowy. Na razie chcesz zacząc, więc proponuję zwykłą web kamerkę do dokumentacji swoich obserwacji (koszt ok.160 zł). Jak dojdziesz do wprawy z chociażby ustawianiem teleskopu na obiekty, oraz sterowaniem kamerką za pomocą laptopa, proponuję zakup profesjonalnej kamerki CCD. (...)

 

Obawiam się, że powyższa porada to prosty przepis na porażkę. Mariann, profesjonalne CCD do SW130/900 na EQ2 ??? I co dalej? Co da się twoim zdaniem da z tym zrobić? Bo po mojemu to nawet nie zogniskujesz obrazu (kompletnie pomijam problemy focenia newtonem, ogniskową jak tu wchodzi w gre, jakości choćby fokusera, wszystkie radości płynące z zEQ2 itd itd).

 

Upraszam o przemyślenie odpowiedzi przed jej udzieleniem. Pisanie na forum zobowiązuje.

 

(...)

usiąść w domku przed ekranem, wcisnąć parę guziczków i fotki się smażą - gdzie tu przyjemność?

 

Oooo jest :) Gigantyczniasta wręcz przyjemność wynikająca ze swiadomości, że sam lałem beton w ten cholerny pier i każdą deche na dachu przybiłem tymi rencami i temi palcyma :) Że po długich bojach z setupem, z oprogramowaniem, po dziesiątkach błędów, przeczytanych specyfikacji i porad (tych sensownych i tych sensownych inaczej) wchodze jak człowiek przez drzwi do pokoiku z gwiazdami nad głową. Wiem co gdzie nacisnąć, i do czego co jest. Swiadomość ze działa ogrzewanie szyn rolek, autofokus wydziergany z jakiegos chińskiej kupki i niemieckiego pudełeczka, że filtr przed CCD bedzie odpowiedni do wybranego celu itd itd. Wybieram projekt który mnie interesuje i włączam się w niego gromadząc dane... po naciśniećiu kilku guziczków...

 

Bajerro nie ?

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.