Skocz do zawartości

Nagler,Panoptic,Radian,Meade a moze cos innego


Papdzan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegow po 4 miesiecznej przerwie. :Salut:

 

Ostatni moj temet w tym dziale byl jaki okular do SC6 eq5 i stanelo na SWAN 15 ale tak potoczyly sie moje losy

ze wyladowalem na kontrakcie we Francji i z zakupu byly nici ale moze i dobrze :banan:

 

Wiec teraz po przyjezdzie postanowilem wiecej czasu poswiecac mojemu teleskopowi poniewaz przed wyjazdem

mialem tylko okazje polukac przez kitowy okular 25mm i to tylko kila razy wiec mozna powiedziec ze moj telep jeszcze

pachnie nowoscia :szczerbaty:

 

Przejdzmy wiec do sedna sprawy. Moja zona wspolnie ze mna postanowila mi kupic cos na moje urodziny, wiec ja jej

zasugerowalem co bym chcial i ona sie zgodzila(tak jak w temacie). I teraz jestem w kropce co wybrac ( jaki model i ogniskowa aby

na poczatek uzupelnic ta kitowa 25tke)

 

Czytalem naprawde dozo i zetelnie i to jest moj problem chyba za dozo bo czym wiecej czytalem tym wiecej watpliwosci. :blink:

 

Wiem ze Nagler to klasa sama w sobie, ale co w zwiazku z seria panoptics i radian oraz tez z dobra seria meade o ktorej czytalem

na astronocach oraz niewspominajac o UWANACH wojka optyka. Wiem ze Sc jest malo wymagajacy do okularow bo jest to ciemny uklad

optyczny.....ale

 

czy w takim ukladzie beda widoczne roznice pomiedzy takimi okularami oprocz roznicy pola widzenia?

 

czy kopujac naglera niestrzele sobie poprostu bramki samobojczej???

 

czy moze lepiej kupic dwa okulary za ta cene (czy to dobry pomysl sam niewiem bo niemialem okazji porownac obrazow pomiedzy

slabym, srednim a klasowym okularem) :Boink:

 

Przedstawie wam cenowo za ile moge w uk dostac poszczegolne okulary(mozliwe ze to bedzie tez pomocne)

 

Meade Series 5000 Ultra Wide Angle

 

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=m5000uwa

 

William Optics UWAN

 

http://www.firstlightoptics.com/products.php?cat=115

 

TeleVue Naglers

 

http://www.telescopehouse.com/acatalog/TeleVue_Naglers.html

 

TeleVue Panoptics

 

http://www.telescopehouse.com/acatalog/Tel..._Panoptics.html

 

TeleVue Radians

 

http://www.telescopehouse.com/acatalog/TeleVue_Radians.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma takie jeszcze pytanie czy warto zainwestowac w diagonala dielectric Do SCT w formacie 2'' czy to da wymierne

efekty w postaci szerszego pola bo czytalem ze w SC trudno o szerokie pole i okulary w formacie 2'' powyzej 25mm

ujawniaja wady tego ukladu (teleskopu). czy lepiej kupic taka w formacie 1,25 ale dielectric (czy bedzie zauwazalna roznica pomiedzy

ta kitowa a np wojka optyka?

 

Czytalem tez ze naglery to tylko przedial 12-31mm ponizej sa juz takie sobie i lepiej zainwestowac w lantany lub orto,

oraz ze naglery to raczej do DS bo jesli chodzi o korekcje srodka pola lepsze sa orto, ale jak to jest naprawde z tym ER

w orto bo niemialem stycznosci z nimi i niemam o tym pojecia. Ten kitow plossl jest wiare komfortowy ale niewiem jaki

ma ER bo mozliwe ze cos w granicach orto a to mi by odpowiadalo :banan:

 

I bylbym sklonny zakupic taki orto np beadra do planet np 9mm???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Makach bardzo dobrze spisują się szerokokątne okulary o wiele tańsze niż Nagler, np SWAN, więc w SCT pewnie też.

jeżeli swoim planetarnym wymiataczem lubisz oglądać nie tylko planety to przydałby ci się okular o dłuższej ogniskowej niż 25mm, np. 40mm, a żeby miał rozsądne pole to niestety musi być 2". ja uznałem że zakup przejściówki, kątówki i okularu 2" to była dobra decyzja.

a już na pewno wolałbym (do Maka) 2" kątówkę + SWANa (bo to daje coś nowego!) niż 1,25" Naglera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze ktos sie udzieli. Szczeze mowiac licze na komentaz Hansa :Boink:

 

Chyba dam sobie spokoj z tymi szerokimi polami w SCT. Raczej skusze sie na jakas lornetke :banan:

 

Ale i tak chcialbym zmienic ta kontowke na dielectric. W takim razie lepiej taka obslogojaca format 1.25 i 2"

aby pozniej jakbym miaj inny telep mogl ja wykozystac czy lepiej tylko w standardzie 1.25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeze ... komentaz ... kontowke ... obslogojaca ...wykozystac

 

Papdzan litości, tego się nie da czytać. Pisz najpierw w jakimś edytorze z ortograficznym cerberem, bo wielu z nas mózg się zawiesza jak Ciebie czyta...o stylistyce nie wspomnę... nie obrażaj się, ale pomyśl nad tym, co? :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - aha i nasza niepisana netykieta wymaga aby nie pstrykać kolejnych postów za postem pod sobą, ale skorzystać z opcji edytuj, która działa przez godzinę od napisania posta...

 

A co myslicie o bino wujka optyka. Czytalem ze z tymi okularami 20mm 66' mozna uzyskac pole

jak w plosslu 32mm czy to jest prawda , ktos testowal?

są na to wzory, nie trzeba testować... :P

podaj link do tego bina

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie chcę tworzyć nowego wątku, więc dopisuję się tu.

 

Muszę zaopatrzyć się w długoogniskowy okular do Taurusa 400/1720.

 

Z moich obliczeń wynika, że okular 27mm da mi powiększenie x66 i źrenice 6mm, a 31mm daje odpowiednio x55 i 7,2mm. Wydaje mi się więc, że max który w ogóle jest sens kupić to 27-28mm.

 

Mam paru kandydatów i chciałbym zasięgnąć waszej rady. Wrzucę linki do pierwszych lepszych sklepów:

 

1) Tele Vue Panoptic 27 mm - http://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-pan...7-mm,d1047.html

 

typ: Panoptic

model: EPO-27.0

długość ogniskowej: 27 mm

oprawa: 2"

elementy/grupy: 6/4

pole widzenia: 68o

grupa parafokalna: A

odległość od oka: 19 mm

waga: 467 g

 

2) Meade SWA 28mm - http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/756

 

ogniskowa 28 mm

odległość od oka 21,63 mm

konstrukcja 6 soczewek

kąt widzenia 68°

mocowanie 2"

waga 530 g

 

3) William Optics UWAN 28mm - http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/792

 

typ ultraszerokokątny

ogniskowa [mm] 28 mm

pole widzenia [°] 82

odległość dobrego widzenia [mm] 18 mm

mocowanie 2"

waga 998 g

 

4) a może coś innego?

 

Ponieważ nie miałem nigdy sposobności korzystania z tych okularów pomyślałem, że moglibyście mnie wesprzeć swoim doświadczeniem.

 

A, i jeszcze kwestia budżetu... nie chciałbym wydać na okular więcej jak 1200-1300 złotych

 

Pozdrawiam

-Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Do Taurusa też będziesz dorabiał taczkę? :D Ta do "kratki" była świetna.

Zostały mi taczki od LB10" (i się marnują jak na razie :) ). Zastanawiam się teraz czy je adaptować, ale nie wiem czy to ma sens... Z tym Taurusem i tak chyba będę się mógł tylko autem przemieszczać. :)

 

Krótko: Tele Vue Panoptic 27 mm .

Mógłbyś uzasadnić ten wybór?

Wiem że okulary Tele Vue mają świetną renomę, ale nie chciałbym się sugerować metką, bo to jest często zdradliwe...

 

Ktoś jeszcze coś podpowie?

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś uzasadnić ten wybór?

Wiem że okulary Tele Vue mają świetną renomę, ale nie chciałbym się sugerować metką, bo to jest często zdradliwe...

Na Astromaniaku jest wątek dotyczący Panoptica 27mm.

 

Wniosek taki że korekcja pola tego okularu plasuje się pomiędzy Erflem a LVW, czyli nie jest polecany do współpracy z jasnymi newtonami. Wg posiadacza Synty f4,7 gwiazdki tracą na punktowości po 60% pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astromaniaku jest wątek dotyczący Panoptica 27mm.

 

Wniosek taki że korekcja pola tego okularu plasuje się pomiędzy Erflem a LVW, czyli nie jest polecany do współpracy z jasnymi newtonami. Wg posiadacza Synty f4,7 gwiazdki tracą na punktowości po 60% pola.

No i właśnie o to chodzi :)

Dlatego pytam jaki okular polecają użytkownicy jasnych reflektorów.

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś uzasadnić ten wybór?

Wiem że okulary Tele Vue mają świetną renomę, ale nie chciałbym się sugerować metką, bo to jest często zdradliwe...

Ktoś jeszcze coś podpowie?

-G

Z tych trzech napisanych przez ciebie, ten okular bedzie działał najlepiej. Oczywiście, zawsze można celować w Naglera. :D

 

Resztę masz w linku od jacapy.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.