Jump to content

JACHRANKA Welcome To...

Guest
 Share

Recommended Posts

Serdecznie pozdrawiam wszystkie osoby udające się do Jachranki.

Życzę nie tylko pięknej obserwacyjnej pogody...

(intrygujące układy chmur na stronie

http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/slo...ouc/eu_s234.jpg

pozwalają żywić nadzieję, że jednak chwilami może być nieźle, mimo zimna i stosunkowo silnego wiatru)

...ale i bezpiecznego dojazdu na miejsce oraz szczęśliwego powrotu do domu z plecakami pełnymi wrażeń i akcesoriów (coś chyba trzeba wynieść z tej wycieczki, no nie?).

Niech boska Urania, zbereźny Eros i ten opój - Bacchus, będą z Wami wszystkimi i z duchem moim...

Do zobaczenia w sieci po imprezie!

Również dołączam się do pozdrowień EL. Życze Was wspaniałem pogody, wrażeń i ciekawych informacji, którymi jak sądzę się później z pozostałymi formułowiczami podzielicie.

Szczególnie pozdrawiam ekipę z Wrocka.

A ja nie tylko z Wrocka ale z całej Polski. Ludzie: nawet nie wiecie jak bardzo bym chciał jechać z Wami, nawet jakby było pochmurno...  :'(

Witam

Hee a ja jadę ;D i już się nie mogę doczekać kiedy wskocze do swojego "mochoda" i ruszę na Jachrankę ;D

Szkoda tylko że sa tacy, którzy nie moga jechać :'(

Ale Panowie głowa do góry! następnym razem sie spotkamy :D

Pozdrówko

Mówią specjaliści, że po południu sypnie śniegiem w całej Polsce. Póki co, w Gdyni od wczorajszego późnego wieczora niebo czyściutkie, mroźne, z rewelacyjnym seeingiem. Teraz też jest błękitne i pogodne. Ani jednej chmurki. Oby to przeszło na południe, nad Zalew Zegrzyński...

W Warszawie od samego rana pogoda barowa, ale może to dobrze. Lepiej jak niebo będzie cały dzień zachmurzone i przeczyści się wieczorem niż miałoby być odwrotnie .

Pozdrawiam

W Poznaniu od rana zimno i czyściutkie błękitne niebo. W nocy padało. Chyba to wszystko przesuwa się na wschód więc bądźcie dobrej myśli. Poprzednim razem jechaliśmy do Jachranki w deszczu, a pogoda była w końcu na astro obserwacje OK. Szkoda, że nie będę mógł być z wami.

Od Płń-Zach chmury nad Warszawą zanikają.  Widać w prześwitach błekit nieba.  Jest to duży postęp w stosunko do widoków z 8 AM.  Jak tak dalej pójdzie, to będzie dobra pogoda.

Ja niestety też nie mogę być obecny, ale życzę Wam udanego polowania na obiekty ciemnego nieba   :D . Z niecierpliwością czekam na informacje o udanym zlocie . Pozdrawiam! Rysiek

Guest Andrzej

Wygląda na to że trzeba będzie czatować w nocy na prześwity w chmurkach...Ale coś tam się przebija przez chmurki od czasu do czasu. Za 40min. startuję. Do zobaczenia w J.

Hej.

Widząc co napływa nad Trójmiasto od północy śmiem tragizować, że dzisiejsze prześwity błękitnego nieba nad Jachranką, to pewnie ostatnie już podrygi dobrej pogody w tym tygodniu.

Rano pisałem o czyściutkim niebie, a zaraz będzie tu chyba śnieżyca. I wszystko wali na południe, nad Zalew Zegrzyński...   :(

Ech chłopaki nawet nie wiecie jak zazdroszcze Wam tego spotkania, ja niestety mam zajecia w weekend (ukochana przeze mnie fotonika). Wspaniałych obserwacji, wspaniałej imprezy. Mam nadzieję, że bedą opublikowane jakieś zdjęcia na stronie ze zlotu

pozdrawiam serdecznie

M.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.