Skocz do zawartości

Moja pierwsza lornetka :)


raku

Rekomendowane odpowiedzi

... Na prawdę ta lornetka jest tyle warta?

Tak, i wierz mi, to nie jest dużo (oczywiście, wszystko jest względne).

http://www.optyczne.pl/643-Oberwerk_Ultra_...a_lornetki.html

 

...http://www.teleskop-express.de/shop/index....---60-90mm.html

Czy to ta lornetka na dole w lewym rogu za 349 euro?

Dodam tylko, że w opisie tej lornetki występują błędy: średnica źrenicy wyjściowej to 4,6 mm (nie 6,67) zaś odstęp źrenicy wyjściowej to 18 mm (nie 23).

Błędne wartości najwyraźniej przepisano z modelu 10,5x70

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dał bym sobie siana z 16x, niewielka różnica niż 10. Wybrałbym Nikona, w USA można kupić 10x50 za 120$

http://szokcen.pl/120-lornetka-nikon-10x50-action-extreme/

 

... a na Antarktydzie można ją kupić za skórę foki i wiadro ryb. Co mnie to obchodzi? Mieszkamy w Polsce, stosunkowo niewiele osób ma okazję podróżować do USA, lub też ponosić ryzyko i komplikacje związane z zakupami na odległość. Nie mówiąc nawet o kwestii ewentualnych reklamacji. U nas jak kupisz lornetkę w sklepie internetowym i coś będzie nie tak, możesz ją natychmiast zwrócić bez podania przyczyny.

 

Proszę też nie pisać bez zastanowienia mało rozsądnych rzeczy - wszakże forum powinno być również wiarygodnym źródłem wiedzy dla zupełnie początkujących.

Pomiędzy x10 a x16 różnica jest zaiste bardzo duża, a jeśli do tego dodamy jeszcze odmienne średnice obiektywu (50mm i 70mm) okaże się, że te dwie lornetki (Nikon AE EX 10x50 i Fujinon FMTR SX 16x70) dzieli przepaść.

Jeśli zaś idzie o samo li tylko powiększenie - w x16 widać wyraźnie kształt Saturna z pierścieniami (przy x10 nieosiągalne), niektórzy potrafią dostrzec zarys pasów na Jowiszu, liczba detalu na Księżycu jest ogromna. Chichoty w x10 i x16 to dwie zupełnie różne historie. Można by tak wymieniać i wymieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Mam zamiar kupić lornetkę i chciałbym aby ktoś mi doradził, którą z tych wybrać:

Nikon Sportstar EX 8x25 http://www.agito.pl/lornetki/nikon-sportst...853.334979.html

Nikon Sportstar EX 10x25 http://www.agito.pl/lornetki-lunety/nikon-...851.334987.html

Obejrzałem w internecie trochę lornetek i te dwie są chyba najlepsze jak na te ceny

Jak się znacie to proszę Was, napiszcie mi o nich

czy 10x to dużo więcej niż 8x?

dlaczego 8x jest droższa o 100zł od 10x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, jeśli szukasz lornetki do dziennych obserwacji to ok ale jeśli do astro to 25mm średnicy obiektywu to za mało. Przy ograniczonych zasobach gotówki celuj raczej w Nikona 8x40:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF

to całkiem dobry sprzęt, a 40mm pozwoli trochę głębiej zerknąć w kosmos. Jasne że 40mm to nie polecane 50mm ale osławione "lidletki" ( Bresser/Meade 10x50 ) chętnie używane przez niektórych też są efektywnie lornetkami 8x40 i nikt z obserwatorów nie narzeka, że "za mało widać".

 

ps. ta niska cena 10x25 to chyba już nieaktualna jest bo ceny sprzętu poszły w góre wraz z osłabieniem złotówki

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szukam lornetki do dziennych obserwacji. Ma też być mała i lekka więc dlatego wziąłem tą

Mam słaby wzrok i nosze okulary. Będę mógł przez te lornetki patrzeć w okularach?

Którą mi polecacie lornetkę z tych dwóch?(mam 16lat, jestem krótkowidzem, mam zaćmę i oczopląs, obserwuję w dzień ludzi, zwierzęta)

 

Sportstar EX 8 x 25 DCF Cena brutto: 279 PLN

DANE TECHNICZNE:

 

* Typ pryzmatu: dachowy

* Powiększenie: x8

* Średnica obiektywu: 25 mm

* Kątowe pole widzenia (rzeczywiste): 8,2°

* Kątowe pole widzenia (pozorne): 65,6°

* Liniowe pole widzenia w odległości 1000 m: 143 m

* Źrenica wyjściowa: 3,1 mm

* Jasność względna: 9,6

* Odległość dobrego widzenia: 10 mm

* Minimalna odległość ogniskowania: 2,5 m

* Rozstaw okularów: 56-72 mm

* Waga: 300g

* Wymiary: 103 x 114 mm

* W zestawie: dekle, futerał, pasek na szyję

 

 

 

Sportstar EX 10 x 25 DCF Cena brutto: 299 PLN

DANE TECHNICZNE:

 

* Typ pryzmatu: dachowy

* Powiększenie: x10

* Średnica obiektywu: 25 mm

* Kątowe pole widzenia (rzeczywiste): 6,5°

* Kątowe pole widzenia (pozorne): 65°

* Liniowe pole widzenia w odległości 1000 m: 114 m

* Źrenica wyjściowa: 2,5 mm

* Jasność względna: 6,3

* Odległość dobrego widzenia: 10 mm

* Minimalna odległość ogniskowania: 3,5 m

* Rozstaw okularów: 56-72 mm

* Waga: 300g

* Wymiary: 103 x 114 mm

* W zestawie: dekle, futerał i pasek na szyję

Edytowane przez pawel98432
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam słaby wzrok i nosze okulary. Będę mógł przez te lornetki patrzeć w okularach?

... Odległość dobrego widzenia: 10 mm

Będzie ciężko. To 10 mm oznacza, że musisz "wejść" z okiem całkiem blisko okularu. Okular jest w tych lornetkach mały.

Jedyne rozsądne, co mi przychodzi do głowy, to doradzić Ci zakup w prawdziwym sklepie, nie internetowym. Będziesz mógłm przymierzyć sie i wyczuć, czy dasz radę przez to maleństwo patrzeć swoimi oczami.

Przeczytaj przedtem ten artykuł, a najlepiej wszystkie dot. lornetek:

http://www.optyczne.pl/12.1-artykuł-Jak_ku..._lornetkę_.html

Powodzenia!

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a na Antarktydzie można ją kupić za skórę foki i wiadro ryb. Co mnie to obchodzi?

Ciebie nie obchodzi, ale moze innych tak.

 

Mieszkamy w Polsce, stosunkowo niewiele osób ma okazję podróżować do USA, lub też ponosić ryzyko i komplikacje związane z zakupami na odległość.

A zeby kupic lornetke w Krakowie tez musze tam jechac?

Jakie to wielkie komplikacje przy zakupie z USA?

Ja kupilem szukacz, za przesylke ubezpieczona zaplacilem 17$. Szukacz doszedl po tygodniu. Zaoszczedzilem prawie 200zl. Nawet jakbym mial za 50zl odeslac na reklamacje to i tak sie oplacalo.

 

U nas jak kupisz lornetkę w sklepie internetowym i coś będzie nie tak, możesz ją natychmiast zwrócić bez podania przyczyny..

A tam to nie mozna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko. To 10 mm oznacza, że musisz "wejść" z okiem całkiem blisko okularu. Okular jest w tych lornetkach mały.

Jedyne rozsądne, co mi przychodzi do głowy, to doradzić Ci zakup w prawdziwym sklepie, nie internetowym. Będziesz mógłm przymierzyć sie i wyczuć, czy dasz radę przez to maleństwo patrzeć swoimi oczami.

Przeczytaj przedtem ten artykuł, a najlepiej wszystkie dot. lornetek:

http://www.optyczne.pl/12.1-artykuł-Jak_ku..._lornetkę_.html

Powodzenia!

Dzięki, pojadę do sklepu i coś wybiorę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Podepnę się pod temat ponieważ też stoję przed dylematem wyboru. Przed rejestracją na forum przewałkowałem sporo wątków w tym temacie ale nie wszystko mi się wyjaśniło, więc proszę o pomoc.

Mam 32 lata, jeśli wiek miał by jednak znaczenie odnoście wielkości źrenicy. Lornetki będę używał w 70% do obserwacji gwiazd i w 30% do obserwacji przyrodniczej, ornitologicznej i krajobrazowej.

Ostatecznie rozważam poniższe możliwości.

1. Nikon Action EX 10x50 CF - jako dość uniwersalna

2. Vixen Ultima 8x56ZCF - jako dość uniwersalna

3. Nikon Action EX 7x50 CF - do astronomii + Nikon Action EX 8x40 CF (lub inna 8-12 x 40 mm) do pozostały interesujących mnie zainteresowań.

 

Wszystkie powyższe lornetki mają zadowalającą odległość źrenicy ER pozwalającą na obserwację w okularach. Nie wiem co prawda jak w Vixenie ma się sprawa z muszlami ocznymi. W nikonie jest wygodna ich regulacja.

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu dylematu na którą opcję się zdecydować.

Edytowane przez sparrov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Nikon Action EX 7x50 CF - do astronomii

A jakie masz niebo? bo na jasnym, miejskim, to tego typu lornetki dadza Ci bardzo jasne tlo. Ja wlasnie z tego powodu uzywam w Wawie 12x50, mimo, ze wolalbym mniejsze powiekszenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam :)

 

To moje pierwsze kroki związane z astronomią. Przeszukałem wiele wątków na różnych forach, przejrzałem wiele ofert sprzętu optycznego w różnych sklepach i na allegro. Ogólnie przekonałem się, że na początek wskazana jest właśnie lornetka. Nie chciałbym się zniechęcić pierwszymi wrażeniami oglądania nieba robiąc to jakimś tandetnym sprzętem, aczkolwiek mogę sobie pozwolić na wydatek max. 500-700zł.

Wśród wielu różnych lornetek zaciekawiły mnie te:

1. Bresser 20x80 + statyw (ok. 700zł)

2. Celestron SkyMaster 15x70 (ok. 420zł)

 

Ad.1

Plusem dla mnie jest obecność statywu w zestawie lecz z drugiej strony gdzieś widziałem na forum opinie, że "zbyt mało kosztuje w stosunku do możliwości". Ale dokładniejszych opisów lub testów tej lornetki jeszcze nie znalazłem.

 

Ad.2

Znalazłem trochę ciekawych opinii na temat tej lornetki - i pozytywnych, i tych mniej przychylnych. Martwi mnie trochę obawa, że brak statywu znacząco ograniczy możliwości spodziewanych doznań.

 

W związku z tym mam prośbę o pomoc w wyborze. Czy skusić się na tego Bresser-a czy też kupić Celestron-a, przejrzeć zgrubnie niebo a później dokupić statyw? Jeśli dokupić statyw to jaki (jakiś przykład, cena, itp)?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek tego Bressera 20x80 się już pojawiał. Nie pamietam szczegółów, ale... Więskzość lornet Bressera wykazywała się beznadziejną transmisją światła na poziomie 60% [np. Bresser Saturn 15x60, którego miałem swego czasu], wartość typowa dla najgorszych spośród testowanych. Tanie Celestrony raczej są zdecydowanie lepsze, choć do lornet wysokiej klasy im na pewno sporo brakuje. No i problem statywu: 20x80 ma naprawde spore wymagania pod tym względem. Tu kupujesz kota w worku, jak statyw z zestawu będzie za słaby, będziesz klął. 15x70 pójdzie na każdym ciężkim statywie foto [dla alu statywów to będą modele wagi jakieś 2.1-3.0 kg z preferencja tych większych], które można dostać w granicach 400zł. Na 20x80 będą nieco za słabe.

Teoretycznie, większa apertura powinna zrekompensowac beznadziejną jakość, ale bez przesady, gdzies trzeba postawić granicę. Poza tym dochodzą jeszcze inne czynniki użytkowe, m. in. jak te opisane wyżej. Ja osobiście zostałbym przy Celestronie 15x70, którego mam. Jeśli inwestowałbym w 80mm, to na pewno nie w tego Bressera i raczej myślałbym o dedykowanym statywie. To już oznacza konkretne wydatki, niestety.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek tego Bressera 20x80 się już pojawiał. Nie pamietam szczegółów, ale... Więskzość lornet Bressera wykazywała się beznadziejną transmisją światła na poziomie 60% [np. Bresser Saturn 15x60, którego miałem swego czasu], wartość typowa dla najgorszych spośród testowanych. Tanie Celestrony raczej są zdecydowanie lepsze, choć do lornet wysokiej klasy im na pewno sporo brakuje. No i problem statywu: 20x80 ma naprawde spore wymagania pod tym względem. Tu kupujesz kota w worku, jak statyw z zestawu będzie za słaby, będziesz klął. 15x70 pójdzie na każdym ciężkim statywie foto [dla alu statywów to będą modele wagi jakieś 2.1-3.0 kg z preferencja tych większych], które można dostać w granicach 400zł. Na 20x80 będą nieco za słabe.

Teoretycznie, większa apertura powinna zrekompensowac beznadziejną jakość, ale bez przesady, gdzies trzeba postawić granicę. Poza tym dochodzą jeszcze inne czynniki użytkowe, m. in. jak te opisane wyżej. Ja osobiście zostałbym przy Celestronie 15x70, którego mam. Jeśli inwestowałbym w 80mm, to na pewno nie w tego Bressera i raczej myślałbym o dedykowanym statywie. To już oznacza konkretne wydatki, niestety.

Pozdrawiam

-J.

 

Dzięki za cenne informacje.

 

Coraz bardziej przekonany jestem do lornetki SkyMaster 15x70. Teraz pozostała mi jeszcze do rozwiązania sprawa statywu. Czy w kwocie do 300zł da się kupić coś w miarę porządnego? Jeśli tak, to co jest godne polecenia (hama?)?

 

Jeszcze pojawiła się jedna ważna rzecz po przejrzeniu forum odnośnie tej lornetki. Mianowicie niektórzy pisali o zdarzających się problemach technicznych tego sprzętu i konieczności przetestowania zanim się go kupi. Czy możliwe jest jakieś choćby minimalne i miarodajne sprawdzenie lornetki np. stojąc przy stoisku w MediaMarkt? Na co zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklepach i na allegro. Ogólnie przekonałem się, że na początek wskazana jest właśnie lornetka. Nie chciałbym się zniechęcić pierwszymi wrażeniami oglądania nieba robiąc to jakimś tandetnym sprzętem, aczkolwiek mogę sobie pozwolić na wydatek max. 500-700zł.

 

Jeśli tak stawiasz sprawę to moim zdaniem ani Bresser ani Celestron nie są dla Ciebie. Lepiej zainteresuj się czymś takim:

 

http://www.deltaoptical.eu/store/products/view/12/bli%C5%BCej_nieba/lornetki/titanium/lornetka_delta_optical_titanium_7x50

 

A jeśli jakimś cudem zdołasz jeszcze wyłożyć stówkę:

 

http://www.deltaoptical.eu/store/products/view/7/bli%C5%BCej_nieba/lornetki/titanium/lornetka_delta_optical_titanium_8x56

 

W tym drugim przypadku będziesz miał już od razu sprzęt, który można śmiało uznać za "docelowy" i "na lata". No chyba, że z racji wieku nie odpowiada Ci ta źrenica wyjściowa...

 

Z pary Bresser - Celestron zdecydowanie mniejszym złem będzie Celestron.

 

W kwestii organoleptycznych oględzin przeczytaj:

 

http://www.optyczne.pl/12.1-artyku%C5%82-Jak_kupowa%C4%87_lornetk%C4%99_.html

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii organoleptycznych oględzin przeczytaj:

 

http://www.optyczne.pl/12.1-artyku%C5%82-Jak_kupowa%C4%87_lornetk%C4%99_.html

Dzięki, o takie informacje mi chodziło.

Cały proces zakupu odpowiedniego sprzętu to chyba dreszczyk emocji niewiele mniejszy od samych obserwacji :szczerbaty:

 

 

Zgadzam się z przedmówcą, Silver też powinien być lepszym wyborem od Celestrona. KubaJ ma Silvera i o ile pamiętam bardzo go sobie chwali, chociaż to "tylko" 7x50.

Seria Titanium to dla mnie raczej nie ten przedział cenowy, ponieważ w kwocie 700-800zł chciałem zakupić lornetkę razem ze statywem.

Hmm, Delta Optical Silver.. Z tej serii chyba w moim zasięgu byłby model 10x50

Tylko wolałbym obecność tej lornetki w dziale "bliżej nieba" niż "bliżej świata" :szczerbaty: Ale jak rozumiem lepiej mieć silvera z zoomem 10x o lepszej jasności niż celestrona 15x gdzie ciemność i tak nie pozwoli na pełne korzystanie z tego powiększenia.

W takim razie mój zestaw na ten moment wyglądałby tak:

1. DO silver 10x50

2. Velbon DV-7000 (gdy go dotknąłem w sklepie nie chciałem oglądać już innych :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...W takim razie mój zestaw na ten moment wyglądałby tak:

1. DO silver 10x50

2. Velbon DV-7000 (gdy go dotknąłem w sklepie nie chciałem oglądać już innych :D )

Co do lornetki to niestety nie doradzę ale jeśli chodzi o trójnóg to akurat mam go i z czystym sumieniem muszę powiedzieć,,że jest super(bynajmniej w fotografii).Jest to studyjny statyw tak więc jest ciężki(waga 3,4 kg i udźwig do 4,5 kg).Nie testowałem go jeszcze z żadną lornetką ale wiem,że na tym forum przynajmniej jedna osoba korzysta z niego wraz z lornetką i jest zadowolona.Ja mam nadzieję będę kolejna osobą zadowoloną z tego zestawu tzn Velbon DV-7000+lornetka.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.