Skocz do zawartości

Kto się dzisiaj wybiera na obserwacje????


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Kto się dzisiaj (tzn. 24.04.09) wybiera na obserwacje???

Ja dzisiaj korzystając z tego, że ładna pogoda i weekend się zaczyna oraz to że w końcu znalazłem w okolicy w miarę ciemne i oddalone od sodówek miejsce wybieram się wreszcie na normalne obserwacje (wcześniej telepem postawionym k. domu podglądałem jedynie planetki, no i może sąsiadkę :Boink: ) Jestem tylko ciekaw kto jeszcze z naszego forum wybiera się dzisiaj z telepem. Bedąc już dzisiaj wieczorem na miejscu, chce mieć tą świadomość, że ktoś jeszcze w tym kraju podgląda gwiazdki. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj jadę do kolegi zobaczyć jakie obraz daje jego Synta 8" w stosunku do mojej Synty 130/900. Planujemy obserwacje Saturna, Merkurego i kilku DS-ów. Także dzisiaj wieczorem co najmniej 3 osoby będą gwiazdki obserwować ja, mój kumpel i TY :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja byłem pooglądać dzisiaj.. miejsce nie bardzo jasne pod krakowem (koło domku mego)... cóż upolowane? niewiele no ale nowicjuszem jestem :P).. .Saturn (130mm + plossl 10mm + barlow x2) ładniutki był.. następnie Cos Caroli - gwiazda podwójna z Psów Gończych... a później celowaliśmy w m81 i 82 i ma 13... niestety bezskutecznie... cóż, nie umiem jeszcze tego utrafić ani dobrze poruszać teleskopem? przy szukaniu gromad czy galaktyk (choćby wyzej wymieniona m 81 82 i 13 zaczynac od okulara 25mm? nie wiem czego się nawet spodziewać ujrzec więc to troche szukanie w ciemno...:/... no i z tego co wyczytalem wypadałoby wymienic szukac 6x30 na ciut inny... 7x50?)...

 

a.. no i z kumplem upolowalismy jeszcze 3 spadające gwiazdy... cóż... moze kiedys dojdę do sprawy ale noc dzis sliczna.. pzodrawiam :)

 

ps. macie tutaj jakis poradnik jak szukać DS-ów na niebie? mowa o Tych najjaśniejszych dla laika takiego jak ja? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśniejsze obiekty... słynna już tabela wimmera

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=tabela+wimmera Wimmer :notworthy:

Ja także obserwowałem

Niebo było dosyć ciemne. Ustrzelone obiekty to: M13, M53, M81, M82, M101, M51, NGC 5195, M35, M44, M67, M64, M65, M66 i NGC 3628.

M13- Piękny widoczek :) w powerze 171x pięknie rozbita (oczywiście nie do samego jądra)

M53- Właściwie to popatrzyłem się na nią ok 5 min, bo już czekała na mnie 64 :) Nieco mniejsza i ciut ciemniejsza od M13, ale szczerze mówiąc wielkiej różnicy nie robi.

M81 i M82- Na początku były problemy z odnalezieniem Body'ego i cygara :blink: Było jeszcze chyba zbyt jasno. Później bez problemu odnalezione, wspaniałe kształty... tutaj przystanąłem żeby popatrzyć się troszkę na te klejnociki :D

M101- Przy okazji wizyty w Miśku postanowiłem zobaczyć sobie tą piękną eMeczkę :) W syncie 6" nie bardzo dało się wycisnąć jakieś ramię, ale zdecydowanie dało się wyróżnić jądro, jaśniejsze nić reszta "plamki".

M51 i NGC 5195- Cud, miód i orzeszki :D Bardzo wyraźnie widoczne dwa jąderka i dwie plamki, "jedna większa od drugiej", a na tej większej zerkaniem, na granicy widzialności pięęękne ramię. To był trzeci z najbardziej podobających mi się obiektów tej nocy :).

M35- Pełno gwiazd, zero problemów z odszukaniem i w porównaniu z obserwacjami miejskimi to jest masakra!

M44- Perasepe pięknie się prezentuje, najlepiej w powiększeniu 48x.

M67- dość gęsta, bardzo podobna do M35, ale troszkę mniejsze rozmiary.

M64- Najpiękniejsza... nie wyobrażacie sobie ile czasu zajęło mi zdrapywanie szczęki z podłogi :szczerbaty: Podczas tej czynności ciągle patrzyłem w oko. Wspaniały kształt i jak się tak długo przypatrzeć, to takie szare oczko widać. W centrum niby gwiazdka (jądro) troszeczkę, ale to bardzo mało widoczne pociemnienie niedaleko jądra. Polecam ten obiekt, jest na prawdę fascynujący.

M65, M66 i NGC 3628- Triplecik cudeńko. M-ki widoczne bez problemu NGC zerkaniem wspaniała galaktyka. Pięknie widoczne, w jednym polu widzenia, ach... będę wspominał te obserwacje przez długi czas

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj pod niebem w okolicach Wałcza, 2 godzinki. Myślałem że w Stepnicy mam ciemne niebo...no niby mam, ale to co widziałem tutaj, to...........ciemnica! 16 km od Wałcza, przy okazji przetestowałem pierwszy raz Syntę w transporcie i w terenie, super. Igła, hmm...dziś w ciemnicy dopiero widziałem ją w całej okazałości, cudo, pierścionek, exec i janus mieli rację, łatwy obiekt, od razu znaleziony. M51, M101, na pewno widziałem spiralne ramiona (nie chwalę się 100%). M13 jeszcze piękniejsza, narzeczona jękneła z zachwytu, po tym jak rozbiłem ją w drobny mak, w pow. 171x. Szkoda, że tylko 2 godzinki...około godz 24.00, jakieś zwierzaki zaczęły hałasować...narzeczona przestraszona nie wytrzymała :) i musieliśmy zaraz wracać. Nawet nie szkicowałem, bo mało czasu...delektowałem się rozgwieżdżonym niebem.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja popatrze sobie na przelot "Cosmos 1093 Rocket (11332)". Wczoraj widziałem ok 20:55 2.0mag odległość ok 243 km :rolleyes: . A dzisiaj (policzone dla Lublina):

Czas Satelita Kierunek ElwSatelity Mag Odleg ElwSłonka

--------------------------------------------------------------------------

2009-04-25 20:39:01 Cosmos 1093 r N 5.1 5.7mag 1295 -8.6

2009-04-25 20:41:50 Cosmos 1093 r E 82.9 1.7mag 237 -9.0

2009-04-25 20:43:48 Cosmos 1093 r S 10.7 4.7*mag 926 -9.2

odl.ok 237km ozn. że prędkość kątowa wyniesie prawie 2stopnie/s :banan: . Zachęcam do obserwacji .

Edytowane przez Rogal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dziś mamy wspaniałą koniunkcje a głównie trzej bohaterowie- Merkury,Plejady,i wąski sierp Księżyca.Do tego Księżyc będzie chciał lekko zakryć plejady...Co za widok.W stellarium wszystko ładnie jest pokazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.