Skocz do zawartości

Lornetka / luneta do obserwacji przyrody


Tom@sz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum.

Chciałbym dowiedzieć się czy zawsze dane podane przez producenta odzwierciedlają rzeczywistość.

Posiadam tego typu lornetkę SAKURA 40x70

http://www.allegro.pl/item600455618_potezn..._wyprzedaz.html

Czy rzeczywiste przybliżenie tej lornetki wynosi 40x?

Czy to po prostu ściema?

Czekam na odpowiedź fachowców z góry dziękuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe że powiększenie jest 40x ale jakość obrazu nie może być dobra za taką cenę. w efekcie zobaczysz mniej niż w lornetce o mniejszym powiększeniu a obserwacja będzie utrudniona bardzo małym polem widzenia (trudno trafić w cel) oraz ciemnym obrazem.

 

teoretycznie przez każdy teleskop można obserwować przyrodę ale w praktyce najlepiej przez refraktor (lunetę) lub ewentualnie maka. teleskop oczywiście bez problemu daje dobre jakościowo powiększenie większe niż lornetka. w odróżnieniu od lornetki teleskop odwraca obraz. refraktor lub mak z kątówką odwraca lewo-prawo i to zwykle nie jest problemem ale można też kupić kątówkę prostującą obraz i wtedy jest jak w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób nie sugerując się danymi producenta można sprawdzić :"jakie lornetka ma przybliżenie?"

40X powinno powiększać obraz z odległości 1km tak jakby obiekt znajdował się 25m od lornetki (25*40=1000)?

Ciekawi mnie jaka jest różnica w przybliżeniu między lornetką a np takim teleskopem

http://www.allegro.pl/item605913861_telesk...m_od_1_pln.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Krakowie znajdują się jakieś sklepy ze sprzętem typu lunety i teleskopy? Bo chciałbym na własne oczy zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy tanimi i drogimi a o wysokiej jakości. Aha jeszcze jedno co oznacza na lornetce napis 168m AT 1000m ? I co sądzicie o tym modelu http://www.allegro.pl/item606000938_potezn...60x_statyw.html

Edytowane przez Tom@sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek kupisz koniecznie przeczytaj to: http://www.optyczne.pl/10.1-artykuł-Wszyst...ię_zapytać.html

Polecam także inne artykuły dot. lornetek na Optyczne.pl.

Moja najlepsza rada to nie kombinować zbytnio z teleskopami i lunetami, kupić lornetkę najlepszą na jaką Cię stać w sklepie lub renomowanej firmie (nie allegro) i po trochu wchodzić w astronomię, przede wszystkim dużo czytając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Krakowie znajdują się jakieś sklepy ze sprzętem typu lunety i teleskopy? Bo chciałbym na własne oczy zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy tanimi i drogimi a o wysokiej jakości. Aha jeszcze jedno co oznacza na lornetce napis 168m AT 1000m ? I co sądzicie o tym modelu http://www.allegro.pl/item606000938_potezn...60x_statyw.html

 

Przykro mi, ale ta lornetka to totalna pomyłka. Jej dane to oszustwo. Jeśli pole widzenia miałoby wynosić 168/1000, to łatwo policzyć, że ma pole widzenia ok 9,5 stopnia (!!!). Przy powiększeniu 40 razy oznacza to, że zastosowane w niej okulary miały by mieć pole widzenia 380 stopni. Bez komentarza.

Dla porównania, Nikon CF WP 7x50 ma pole 126/1000 przy powiększeniu 7 razy. Cena - pewnie ok 1000zł.

Jeśli naprawdę chcesz wydać 70zł, kup starą ruską lornetkę albo lidletkę. Ale ja bym zbierał na Nikona, nawet tańszego :)

Pozdrawiam.

 

Gdzie w Krakowie znajdują się jakieś sklepy ze sprzętem typu lunety i teleskopy? Bo chciałbym na własne oczy zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy tanimi i drogimi a o wysokiej jakości.

Podotykać można w Media Markt, Fotojokerze, Saturnie. A jak chcesz kupić, to sklep na Studenckiej jest stosunkowo niedrogi (www.sklepfotograficzny.pl).

Pozdrawiam.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dzięki za radę.

A co sądzicie o tym modelu?

http://www.allegro.pl/item618316530_luneta...yw_gw_zoom.html

Nie gniewaj się, ale to niewłaściwy wątek na zadawanie tego typu pytań. Poza tym pytanie dotyczy lunety, więc nawet dział Forum chyba nie jest właściwy. Może moderator przeniesie tą dyskusję we właściwsze miejsce.

Jeśli chodzi o ten produkt, to znowu typowe Allegro, czyli:

- firma/marka "spod krzaka", o niewiadomej jakości produktów,

- konstrukcja - niby Mak, ale o beznadziejnie małej średnicy, czyli pewnie strasznie ciemny,

- okular zoom o słabych parametrach, więc - małe pole.

Do czego miałaby służyć ta luneta?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz racje, ale to coś http://www.allegro.pl/item618316530_luneta...yw_gw_zoom.html może i ma więsze powiększenie ale średnica obiektywu jest bardzo mała i jak już ktoś zauważył mało co się przez to ustrojstwo zobaczy. Kupienie dobrego refraktora to nie jest wydatek rzędu 100zł trzeba wydac troszkę więcej, żeby potem nie żałowac wyrzuconych pieniędzy w błoto. Duży sprzęt to niestety mniejsza mobilnośc i przy obserwacjach przyrody napewno nie jest to cecha oczekiwana(ogólnie nie jest ale cóż <_< ). Dlatego też lornetka bardziej nadaje się do obserwacji przyrody. Myślę, że lepiej kupic dobrą lornetkę niż niewiadomej jakości teleskop.

 

Acha i zapomniałam dodac, żeby lepiej odpuścic sobie allegro, bo można się tam nieźle naciąc.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na tym aby miała dobre przybliżenie do obserwowania przyrody.
Oczywiście masz racje

Nie ma racji. Do ornitologii "dobre" przybliżenie (np. 20x czy większe) to porażka. Obiekt naprawdę trudno utrzymać w polu. Waga takiego sprzętu też nie jest mała i ciężko nosić go na wycieczki/obserwacje.

 

W pełni się zgadzam dlatego przed kupnem chce zasięgnąć rady u ludzi którzy się na tym sprzęcie znają.

Jest w ogóle możliwość kupienia w miarę dobrej lunety za kwotę do 300zł, jeśli tak to na jakim modelu się skoncentrować?

Nie ma takiej możliwości. Za taką sumę nie kupuj lunety. Kup lornetkę. Zresztą pytałeś już o radę i właśnie taką radę dostałeś.

Kup Nikona Action VII lub DO Entry lub coś podobnego. Lepszej rady na pewno nie dostaniesz.

Tak na marginesie, kojarzy mi się, że któryś Forumowicz skądinąd rozsądnie napisał, że za taką sumę (chodziło chyba o 200zł) to się kupuje ciepłą kurtkę do obserwacji ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom@sz, ale jak i gdzie -stacjonarnie, czy podczas wedrówek- chcesz te przyrodę obserwować? Bo luneta obserwacyjna nadaje sie do b. ograniczonego typu takich obserwacji: obiekty nie przemieszczające sie, w dość dużej odległości. W każdym innym przypadku lepsza bedzie lornetka. Wynika to z pola widzenia. Typow alornetka do obsewrwacji z ręki, a więc od 7 do 10x ma pole siegajace 5-7 st. Pole typowej lunety obserwacyjnej na ogół rzadko przekracza 2-2.5 st., a minmalne powieskzneie najczesciej 20x [rzadziej 15x] wymusza użycie statywu lub conajmniej oparcie o solidna podstawę [płot, gałaź, pien drzewa itp.]. Lunetą nie masz zatem szans na obserwacje ptaków w locie czy uciekającego po polch stada saren czy dzików, o zającach nie wspomnę. Łabędzie żerujace spokojnie w trzcinach gdzieś daleko czy żubry wcinajace trawę, owszem.

W przypadku obserwacji naziemnych na duże odległości i z dużym powiekszeniem jest jeszcze jeden problem: b. silna zależność od przejrzystości i stabilnosci powietrza na linii obserwacji. Warunki, kiedy można efektywnie wykorzystać maksymalne powiększenia takich lunet [zwykle do 60x] nie wystepują codziennie i przez całą dobę.

Być może z racji tego, co i jak chcesz ogladać faktycznie potrzebujesz lunety obserwacyjnej, ale nie rezygnowalbym z małej, podręcznej lornetki, no i musiz być świadom ograniczeń opisanych wyżej.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom@sz, ale jak i gdzie -stacjonarnie, czy podczas wedrówek- chcesz te przyrodę obserwować? Bo luneta obserwacyjna nadaje sie do b. ograniczonego typu takich obserwacji: obiekty nie przemieszczające sie, w dość dużej odległości. W każdym innym przypadku lepsza bedzie lornetka. Wynika to z pola widzenia. Typow alornetka do obsewrwacji z ręki, a więc od 7 do 10x ma pole siegajace 5-7 st. Pole typowej lunety obserwacyjnej na ogół rzadko przekracza 2-2.5 st., a minmalne powieskzneie najczesciej 20x [rzadziej 15x] wymusza użycie statywu lub conajmniej oparcie o solidna podstawę [płot, gałaź, pien drzewa itp.]. Lunetą nie masz zatem szans na obserwacje ptaków w locie czy uciekającego po polch stada saren czy dzików, o zającach nie wspomnę. Łabędzie żerujace spokojnie w trzcinach gdzieś daleko czy żubry wcinajace trawę, owszem.

W przypadku obserwacji naziemnych na duże odległości i z dużym powiekszeniem jest jeszcze jeden problem: b. silna zależność od przejrzystości i stabilnosci powietrza na linii obserwacji. Warunki, kiedy można efektywnie wykorzystać maksymalne powiększenia takich lunet [zwykle do 60x] nie wystepują codziennie i przez całą dobę.

Być może z racji tego, co i jak chcesz ogladać faktycznie potrzebujesz lunety obserwacyjnej, ale nie rezygnowalbym z małej, podręcznej lornetki, no i musiz być świadom ograniczeń opisanych wyżej.

Pozdrawiam

-J.

 

Widzę że zna się pan na rzeczy, więc powiem wprost planuje obserwować obiekty nieruchome więc zależy mi nie na poręczności ale na przybliżeniu. Jaką więc polecałby pan lunetę na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ekspertem to ja nie jestem. Zauważ, że napisałem o sprawach ogólnych. Konkretnego modelu Ci zatem nie polecę, bo aż tak kompetentny nie jestem. sam miałem kiedys ruskiego Turista 20x50 oraz jakieś cudo Konusa 20-60x60, kupione omyłkowo do astro [porażka, poszło w dobre ręce ornitologów]. Parę wskazówek mogę Ci jeszcze podać:

Po pierwsze, omijaj allegro. Naprawdę. Nie masz żadnych szans, aby odsiać tam ziarno od plew, czyli wartościowy sprzęt od g..., jak ta lorneta 40x70 [pewnie nieśmiertelny Breaker w nowej odsłonie, zgaduję w ciemno]. Dlatego raczej korzystaj z pewnych dystrybutorów sprzętu optycznego. Delta Optical, Astrokrak, Teleskopy.pl, Fotoclassic itp. mają w ofercie także lunety obserwacyjne. Jest też kilka sklepów specjalistycznych z lornetkami [nastawione m. in. na mysliwych, przyrodników itp.], które maja taki sprzęt.

Co do konkretnego wyboru... Możliwości masz kilka. WAŻNE: zakłądam,ze sprzet bedzie słuzył tylko do obserwacji nazienych, o astro zapominamy.

Lunety obserwacyjne mogą miec postać albo niewielkiego refraktorka [lunety soczewkowej], albo to moga być konstrukcje typu Maksutov-Casegrain [tzw. Mak]. Przeważnie mają niewymienny okular typu zoom, choć są takie na wymienne okulary jak w teleskopach astro -do czysto naziemnych obserwacji zoom wydaje mi sie praktyczniejszy, bo nie musisz nosić ze soba pudełka akcesoriów do przekładania

Jeżeli nie planujesz obserwacji nocą lub o zmierzchu/świcie, wystarczy Ci lunetka średnicy 50-60mm, nie ma sensu większej, bo to poważnie zwiększy jej gabaryty. Jeśli nie będziesz tego nosił/woził to może być i 70-80mm, ale tylko do niektórych zastosowań. Maki tak 70-90mm, w wersji całkowicie stacjonarnej 100mm. Wzrost średnicy pociąga szybki wzrost ceny, niezależnie do innych elementów. Rośnie też waga -a więc wymagania co do statywu. [Mak 102mm wazy ok. 2kg]

Jesli chodzi o lunety soczewkowe, zwracaj uwage na konstrukcję: te tańsze mają soczewkowe układy odwracania obrazu, raczej niezbyt dobrej jakości [z nieicznymi wyjątkami m. in. stałoogniskowych lunet z Rosji i byłego Sojuza]. Mają one przy danej średnicy największą długość, poznasz je po tym,że okular lunety jest na jednej osi z obiektywem [choć może też tak być jeszcze w układzie z pryzmatem dachowym]. Lunety z pryzmatycznym odwracaniem obrazu zwykle maja okular albo równolegle przesuniety wzgledem osi obiektywu [tak jak w lornetach z pryzmatami porro], albo może być w ogóle ustawiony pod kątem [zwykle 45-60st.]. Są też wyraźnie krótsze od lunety z soczewkowym odwracaczem, co jest b. dużą zaleta w tym sprzęcie. Ten zysk na długości jest też w lunetach z pryzmatem dachowym, choć wyglądają podobnie do tych z soczewkami odwracajacymi, są od nich krótsze.

Szukaj lunet z jak największym polem widzenia przy małym powiekszeniu. Nie patrz tylko na maksymalne powiększenie. Luneta 15-45x może się dla Ciebie okazać praktyczniejsza niż np. 20-60x Pamietaj,ze b. tania luneta z b. duzym zakresem zooma raczej nie bedzie dobra, szczególnie przy maksymalnych powiększeniach nie będzie dawać dobrych obrazów.

Teraz jeszcze dochodzi kwestia statywu... To temat rzeka, ale tak czy siak raczej będzie to statyw foto -większość lunet ma mocowanie pod niego lub własny statyw, ale jeśli już to najczęsciej mini-statyw, kłopotliwy w terenie. Pamiętaj o zasadzie,że im większa luneta, tym większy [cieższy] statyw.

Jak widzisz, same ogólniki. ALE: Napisz DOKŁADNIE co, jak i gdzie będziesz obserwował, bo od tego zależy wybór- czy to będzie mała "kieszonkowa" lunetka 50mm na leciutkim [ale nie za bardzo] statywie foto do zabrania w teren, czy duży grat na statywie ponad 3kg wagi.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Otóż nie zamierzam się z tym sprzętem daleko przemieszczać tak więc gabaryt to nie problem. Jeśli nie allegro to gdzie najlepiej takie cudo kupić?

 

Jeśli nie allegro to może jakiś sklep internetowy?

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż post wcześniej właśnie podałem Ci krótką listę tych najważniejszych, pozostałe znajdziesz w 10 min przez google'a. Nie oczekuj ode mnie wyszukiwarki internetowej w głowie, trochę własnej inicjatywy...

Nadal nie piszesz, CO chcesz obserwować -no chyba że to tajemnica. Pytam po części z ciekawości, a po części dlatego,że taka wiedza jest istotna przy wyborze. Przez określenie nie zamierzam się daleko przemieszczać też można rozumieć różne rzeczy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witaj Tom@sz

Maki:

Jesli jestes rzeczywiscie nieuleczalnie chory na powiekszenie, to moge polecic Celestron c90 lub meade ETX 90. To sa tez Maksutowy, jak ten czarny, ktory linkowales, ale o wiekszej srednicy i z powlokami. Allegro bym nie skreslal, jesli kupujesz uzywana i sprawdzasz kto to sprzedaje. Nowe meade jest poza Twoim zasiegiem cenowym chyba, ale nad c90 za 900zl to bym sie zastanowil. W wersji podstawowej oba telepy maja powiekszenie 40x ktore jest duze i bardzo dobre, nieporownywalne z tym co bylo w Twojej sfalszowanej lornetce. Powiekszenia do 150x mozesz z tego beztrudu wycisnac, ale nie o to jednak chodzi... Tym niemniej z niczego innego nie wycisniesz takiej jakosci i takich powiekszen z budzetem ponizej 1000zl. poczytaj o lornetkach (pole widzenia, powloki, srednica obiektywu, powiekszenie), lunetach okularach (typy plusl, ED, zoom, lantanowe, szerokokątne) i teleskopach (Newtona, SCT, Maksutowa, refraktor). Roznych typach i parametrach. Polecam poradniki na optycznych, jak i w astrokraku.

http://www.optyczne.pl/artykuły.html

 

refraktory:

Jesli pod wplywem lektury Ci przejdzie fascynacja powiekszeniem, to rozwaz Celestron Ultima, Acuter o srednicy 80-100mm. 20-60x jest tam w miare dobre.

Dopisze jeszcze Samyang 20-60x80. Jest b. tani, 600zl, i nie wiem ile wart. Ale ze ta firma robi podobno dobre i tanie obiektywy do aparatow, to mozna uznac, ze warto sie postarac zeby przez nia popatrzec.

 

Dodatkowo polecilbym tez Yukona 25-100x100. Niektorzy nie lubia jej, ale na mnie zrobile dobre wrazenie, nawet na najwiekszym powiekszeniu a zwlaszcza przy tej cenie., tez 900zl.

 

Pozostaje zawsze temat statywu i tego nie unikniesz. Tych lunet nie da sie uzywac bez statywu.

 

Dlatego ja proponuje tak jak i inni lornetke. Tu statyw jest potrzebny ale nie obowiazkowy. Po prostu masz wtedy piekny, jasny i dwuoczny obraz. Rozkosz. Parametry rzedu 15-20x, srednica 60-80mm, zaleznie od budzetu.

 

Polecam podforum sprzedam, poobserwuj, wiele ciekawego sprzeta tam sie przewija.

http://astro-forum.org/Forum/Sprzedam-f21.html

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.