Skocz do zawartości

Zgubiona mgiełka w Konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wczorajszego oglądania nieba, postanowiłem po raz kolejny skierować teleskop w stronę Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Psów Gończych. Przypadkiem wpadła mi w oko maleńka galaktyczka, która znajdowała się w okolicach dyszla Wielkiego Wozu. Był to obiekt małych rozmiarów ale dość jasny, więc postanowiłem użyć okularu 7mm, dzięki któremu udało mi się ujrzeć piękny widok galaktyki, sądząc po wyglądzie spiralnej. Galaktyka spodobała mi się do tego stopnia, iż postanowiłem ją narysować, więc chciałbym pokazać ten szkic i zapytać kogoś, cóż to może być za ślicznotka :) . Na 99% jest to obiekt należący do grupy galaktyk Wielkiej Niedźwiedzicy północ, ale niestety mam ogromny problem z identyfikacją. Teleskop to oczywiście Synta a okular to Uwan 7mm.

x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 106 to ma być ta mała galaktyczka w okolicach dyszla UMa ?

Hmm... na obserwy zamiast Naglera to bym wziął jakikolwiek atlas nieba ;)

 

W okolicach zenitu fatalnie mi się ogląda niebo, nawet nie wiedziałem, że to takie trudne z Dobsonem ;) . Co do tej galaktyczki, to ja wciąż nie jestem pewien na 100%.

 

p.s eh...czuję się teraz jak podczas komentarzy Jerzego Engela w TV, po kolejnym przegranym meczu polskiej reprezentacji w piłce nożnej :) . Nagler? no cóż...bez komentarza chyba to zostawię :)

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest ta :P

Spójrz na swój szkic oraz na szkic Franka McCabe'a. Na jednym galaktyka jest położona "poziomo" pomiędzy dwoma jasnymi gwiazdami, a na drugim jest położona "kantem".

Z pewnością nie mogłeś się tak pomylić, a ni on też. Więc to chyba inny obiekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest ta :P

Spójrz na swój szkic oraz na szkic Franka McCabe'a. Na jednym galaktyka jest położona "poziomo" pomiędzy dwoma jasnymi gwiazdami, a na drugim jest położona "kantem".

Z pewnością nie mogłeś się tak pomylić, a ni on też. Więc to chyba inny obiekt :)

 

Masz chyba rację :) , mi też coś nie pasuje przy tym porównaniu, a ta galaktyczka naprawdę była maleńka, kurczę jednak dobra znajomość nieba jest tu bezcenna :szczerbaty: . Na następną sesyjkę idę z atlasem!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam taką historię z jakąś gromadką w Cefeuszu, którą szkicowałem dawno temu w wątku "DSy z miasta".

Do dziś nie wiem, co to było :Boink:

 

a ja z bardzo małą gromadka otwartą w Orionie, w 22mm okularze jako prawie nie widoczna mgiełka a w 7mm już jako duża gromada gwiazd prawie w całym polu, to było coś niesamowitego, no ale ja mam zaległości w nawigacji, ale już nie długo to się zmieni, poznam lepiej niebo i będę szkicował te obiekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na NGC 5301, jest podobny układ gwiazdek, ale nie wiem, czy nie za ciemna.

 

r02.jpg

 

---------------------------

 

 

r01.jpg

 

Object type: Galaxy

Magnitude: 12.3

Size: 4.0'x0.8'

Position angle: 151°

 

Position information

Apparent RA: 13h 46m 50s

Apparent Dec: +46° 3' 38"

 

 

 

Ps. Sorry, zapomniałem zmniejszyć szkic :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Robercie... sprawdź może jeszcze dwa obiekty.

a) NGC 4449, 9.4m, ale to bardziej w okolicy Psów gończych ;)

b ) Mniej prawdopodobna M63 ;)

W przypadku obu tych galaktyk ułożenie gwiazd jest podobne do tego na twoim szkicu i jasność jest możliwa ;)

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M63 rysowałem w tę sama noc : http://astro-forum.org/Forum/Igla-i-slonec...icu-t27041.html

 

a NGC 4449 już przerabiałem :) nie posiada tych charakterystycznych gwiazdek z obu stron, a w dużym powiększeniu one tam ładnie świeciły.

Dzięki bardzo za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

 

Sądzę, że świadome oglądanie nieba z dobrym atlasem w ręku rozwiązało by sprawę a tak to sobie tylko gdybamy.

 

Ja nie gdybam... Porównaj to pole widzenia:

 

840_22_05_09_4_00_28.jpg

 

Ze szkicem robsona:

 

r02.jpg

i ze szkicem, do którego link podałem w poprzednim poście.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Robson999, zgodnie z obietnicą i mimo rozwiązania zagadki tej galaktyki, wyhaczyłem NGC5301 w 8". Doświadczony obserwator nie powinien mieć z nią problemów, ale nie rzuca się raczej w oczy podczas błądzenia po niebie ;)

 

Opis wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson999, zgodnie z obietnicą i mimo rozwiązania zagadki tej galaktyki, wyhaczyłem NGC5301 w 8". Doświadczony obserwator nie powinien mieć z nią problemów, ale nie rzuca się raczej w oczy podczas błądzenia po niebie ;)

 

Opis wkrótce.

 

Dzięki polaris! Jeśli kiedyś zostanę doświadczonym obserwatorem, to będę pomykał po niebie tak jak Ty, a na razie to tylko można o mnie powiedzieć...błędny rycerz na nieboskłonie :lol: .

robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super!!! Jak zwykle u Was udane obserwacje :) Nie wiedziałem, że mój problem z identyfikacją M102 poruszysz nawet na astronoce.pl, z jednej strony się cieszę, a z drugiej trochę głupio, że teraz to już wszyscy będą wiedzieć o moich "nocnych niepowodzeniach" :D .

Pozdrawiam i dziękuję!

robson

p.s a może ja to robię trochę na odwrót?? może powinienem najpierw pobuszować po niebie wykonać kilka notatek, zaznajomić się konkretnie, a potem dopiero zabrać się za szkicowanie...?? Nie wiem...

na 5301 na razie się nie rzucam :szczerbaty: , cieszę się że jednak wyłapałeś ją ośmioma calami...recpect! :notworthy:

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.