Skocz do zawartości

Apochromat, achromat, semi-apo, fluoryt......


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Saluto :salu:

Przy okazji dyskusji o nowym refraktorze Oriona (80ED f/7,5) wywiązała się dyskusja jak to jest, że część obiektywów to apochromaty dwulementowe, część trzyelementowe....I jak to wogóle z tym jest. :shock:

Może czas to nieco uporządkować; co Janusz??....

 

Mnie uczyli że jest tak:

pojedyncza soczewka to obiektyw achromatyczny: dla każdej długości fali inna długość ogniskowej :Cry:

Z dwóch soczewek można uzyskać taką korekcję, że ogniska dal dwóch fal (np czerwień i niebieski) mają wspólne ognisko :wink: ale fale pozostałe ogniskują gdzie indziej.

Z trzech soczewek może powstać klasyczny apochromat, ze wspólnym ogniskiem dla trzech :lol: fal (czerwień, żółć i niebieski)

 

Zastosowanie soczewek o niskiej dyspersji (ED) lub jeszcze lepiej z fluorytu pozwala na budowę obiektywu dwuelementowego, ale o mocno ograniczonej aberracji chromatycznej i (tak mi się wydaje) jest to tzw. semi-apo---> dwie fale we wsólnym ognisku a trzecia praaawie...

Czy bardzo zbłądziłem... :?

Jeśli możecie coś dorzucić do tematu, to rzucajcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczyli że jest tak:

pojedyncza soczewka to obiektyw achromatyczny: dla każdej długości fali inna długość ogniskowej :Cry: 

Czy bardzo zbłądziłem... :? 

Jeśli możecie coś dorzucić do tematu, to rzucajcie...

 

Niestety przykro to stwierdzić przynajminiej w przypadku achromatu żle uczyli :Cry:

Nie zbłądziłeś tylko na moment zboczyłeś ze ścieżki wiedzy :wink:

To powinno wyjaśnić wszelkie wątpilwości:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/jak...akto/index.html

Mam nadzieję że Arek się nie gniewa

:smoke:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jedno pokręciłeś napewno :Cry:

Pojedyńcza soczewka to niestety chromat bo każdą barwę skupia w innym miejscu, aby uzyskać achromat potrzeba conajmniej 2 soczewek z różnych gatunków szkieł 8)

W achromacie vizualnym czrwona linia C i niebieska linia F ogniskują się w tym samym miejscu, pozostałe w troszkę innych miejscach na osi i mamy spore widmo wtórne oczywiście tym większe im jaśniejszy mamy achromat.

W apochromacie skorygowane są w pełni 2 dotychczasowe barwy a dodatkowo barwa żłtozielona czyli razem 3 barwy mamy w jednym miejscu na osi.

Ze współczesnych szkieł można zrobić apochromaty 2, 3 lub nawet 4 soczewkowe, no osi wszystkie one będą perfect ale większa liczba soczewek pozwala także skorygować aberracje pozaosiowe jak astygmatyzm czy krzywiznę pola bo komę można już skorygować dwoma soczewkami i o takim obiektywie mówimy wtedy ze jest Aplanatyczny, czyli wolny od komy (inaczej Aplanat) 8)

Sporo na ten temat znajdziesz w naszym poradniku pod:

 

http://www.astrokrak.pl/poradnik.html

 

Życzę przyjemnej lektury a o resztę pytaj spokojnie tutaj :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku ratuj się kto może, właśnie zaglądnąłem do twojego poradnika o optyce, szybko poprawiaj lub zdejmuj ten tekst ze strony bo nie ma tam rozdziału bez conajmniej 2-3 merytorycznych baboli, szybko to daj jakiemuś łebskiemu optykowi do weryfiakcji i autoryzacji bo strasznie tam namieszałeś i w tym stanie ten tekst z cukierkowymi ilustracjami wprowadza więcej zamieszania niż pożytku w głowach czytajacych go młodych ludzi chłonących na tym etapie wiedzę jak gąbka :-)

Dydaktyka dydaktyką, to rozumiem ale to przedewszystkim odpowiedzialność i rzetelność przekazywanych tam informacji musi NAM przyświecać w takich wypadkach 8)

 

Ps. Jeśli zasysasz wykresy z NETU jek ten z porównaniem korekcji obiektywów to choć podaj jego źródło i autora , to tak dla przyzwoitości :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilośc soczewek nie ma nic wspólnego z rodzajem sprzętu. Achromaty, semi-apochromaty, apochromaty to (w kolejności jakości) składają się z różnej ilosci soczewek. Im instrument jest dłuższy czyli ma wiekszą ogniskową wypadkową tym można sobie pozowlić na mniejszą ilość soczewek. Układy tripletowe czy poczwórne jak w najnowszych krótkich i bardzo drogich apochromatach mają po prostu na celu uzyskanie dodatkowej korekcji z tytułu "gorszej" krótkiej ogniskowej. Metody typu separacje olejowe w układach tripletowych są niczym innym jak formą "oszukiwania"- poprawianiem jakości obrazu kosztem jego jasności-im więcej soczewek tym straty są większe.

Semi-apo jak megrez czy pewnie też refraktorki ED mają abberacje na poziomie dłuższych refraktorów achromatycznych powiedzmy o F/10 ale nieco gorzej "odbierają" planety z uwagi na szybką degradację obrazu przy dużych powerach (o wiele szybszą niż w zbliżonych aperturowo achromatach F/10-dlaczego tak się dziej do końca nie rozumiem).

Niemniej jednak olbrzymie pola widzenia i świetna (zbliżona do apochromatu) punktowość obrazów w powiększeniach rzędu do 50-60X powodują że to fajny sprzęcik. Warto na pewno mieć taki trawlerek również z uwagi na jego "szybkość".

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuelementowy fluorytowy APO (Tak seria FS, TV102, Vixen) daje bardzo dobrą (ale nie doskonała) korekcję przy f/8 na osi i na chipe CCD. Korekcja chromatyzmu w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Dla uzyskania ramki filmu 35mm lub wiekszej wolnej od komy / astygmatyzmu i z dostatecznie plaskim polem potrzebny jest dodatkowy korektor lub korektor/reduktor (robia takie Tak, AP, Borg, Vixen...)

 

Trzyelementowy fluorytowy APO (TMB, AP, Tak TOA130) daje w zasadzie idealną krekcję barwy (od nadfioletu do liskiej podczerwieni) i bardzo dobry obraz na calej ramce filmu 35mm.

 

Czteroelementowe APO (Tak FSQ106, TV NP101) sa optymalizowane do filmu 6x4,5cm lub 6x6cm - pod katem korekcji chromatyzmu, abberacji i plaskosci pola.

 

Wyeplnienie przestrzeni miedzy soczewkami nie jest zadnym tanim chwytem, chociaz pozwala na obnizenie kosztu poniewaz pozwala na rezygnacje z pokryc antyrefleksyjnych na powierzchniach optycznych wewnatrz obiektywu i dodatkowo chroni znajdujacy sie wewnatrz element fluorytowy. Jest to po prostu taki design a dodatkowo wcale nie prosty mechanicznie. Obiektywy olejowe sa produkowane np. przez Zeissa do duzych refraktorow!!!

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle histeryzujesz Januszu. Rozdziałów jest 30, wiec w sumie powinienem mieć

(jeśli są 2-3 błedy na stronie) 75 poważnych błędów merytorycznych. Poproszę więc o

ich listę.

 

Jeśli chodzi o rysunki ściągane z sieci, to faktycznie nie podaję ich źródła, bo częściowo

były przerabiane lub podrasowywane przez nas. Część była robiona od początku. Ale

jeśli nam zarzucassz takie rzeczy to rozejrzyj się po swoim podwórku. Czy w poradniku

na stronach Astrokraka wykorzystujesz tylko rysunki robione przez siebie? Nie ma tam

żadnych ściagnietych z sieci?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
.... Metody typu separacje olejowe w układach tripletowych są niczym innym jak formą "oszukiwania"- poprawianiem jakości obrazu kosztem jego jasności-im więcej soczewek tym straty są większe...

 

Gdybyś trochę pomyślał Andrzeju to nie pisałbyś takich bzdur, jak wiesz olej też ma ściśle określony współczynnik załamamania i dyspersji cząstkowej i jeśli występuję pomiędzy dwiema warstwami szkła to tworzy płynną soczewkę, którą należy uwzględnić w obliczeniach, co pozwala często zrezygnować z dodatkowego elementu szklanego, np czwrtej soczewki w układzie.

Poza tym jego współczynnik załamania jest podobny do szkła i powoduje właśnie lepszą transmisję światła przez obiektyw niż gdyby oba sąsiednie szkła były pokryte nawet dobrymi warstwami MC stykajacymi się z powietrzem o jak wiesz bardzo mizernym wsp. załamania światła 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu po raz kolejny nie rozumiem o czym piszesz, mam nadzieję że czytasz swoje wywody przed wysłaniem na forum!

Odpowiadając: nie lepszą transmisję światła tylko lepszą korekcje koloru, o czym ty piszesz na litość B. Sprawność całego układu posiadającego separacje olejowe jest niższa niż takiego wyłącznie ze szczeliną powietrzną. Nie sądzę abyć chciał polemizować z Markusem Ludesem w tych kwestiach. Owszem separacja olejowa sprawia się jak soczewka i rozproszenie jest mniejsze ale co innego zdolność układu do korekcji koloru a co innego sprawność zależna od czystości szkła, warstw coated i WŁAŚNIE takich dodatków jak dodatkowe soczewki w układach 3/4 czy separacje olejowe. Ja sam miałem wstępnie kupować FL110 W.Opics ale te separacje olejowe o których się nieco naczytałem mnie od tego pomysłu odwiodły. głównie bałem się problemów technicznych jak np. zachowania szczelności przy dużych różnicach temperatur.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Rozumiem Andrzeju i to bardzo dobrze że z powodów technicznych czyli obaw o szczelnosć układu zrezygnowałeś z zakupu obiektywu z olejem bo i sam miałbym pewnie spore obawy w tej kwestii ale nie wciskaj mi rzeczy dla mnie oczywistych jako prawdę objawioną bo sobie na to nie pozwolę.

Wiem że masz swoje lata i wyrobiony pogląd na pewne sprawy ale ja mam też swoje zdanie, poparte zresztą wiedzą praktyczną a nie tylko teoretyczną i naprawdę wiem co piszę mówiac o większej transmisji światła układu z olejem między szkłami w stosunku do układu z przerwą powietrzną, jak masz wątpliwości to sobie to po prostu policz Andrzeju :lol::lol::lol:

 

Ps. Mirku masz rację że nie powinienem być może publicznie tak dołować biednego Arka ale działałem pod wpływem impulsu i na spokojnie poczytałem teraz pozostałą część jego poradnika z dziedziny optyki i znalazłem kilka rozdziałów bez grubszych błedów merytorycznych, więc nie jest tak źle jak myślałem na początku ale dobrze też nie jest i wymaga to interwencyjnej korekty najlepiej zawodowego optyka 8)

Sam wiesz jak odpowiedzialną dziedziną jest Dydaktyka, Tobie chyba nie muszę tego tutaj tłumaczyć a co do formy mojego postu to oczywiście masz racje, można to było załatwić z Arkiem po cichu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często działasz Jaunuszu pod wpływem impulsów. Prawie zawsze scenariusz jest następujący:

 

1) ogłaszamy wyniki tetsu lub prezentujemy jakąś strone

2) Ty odpisujesz, że wszystko jest do d..., znalazłeś kupę błędów, masz mase uwag,

którymi się w najbliższym czasie podzielisz

3) A potem cisza...

 

Przykłady:

a) piszemy o nowym teście lornetek, Janusz P odpisuje:

Arku pełna lista uwag na spokojnie po długim weekendzie ale już teraz zmieniaj szybko ten koszmarny neologizm długie_oko na coś sensowniejszego co juz wielokrotnie proponowaliśmy jak choćby odległość źrenicy wyjściowej lub pozostawcie nie tlumaczone "Eye Relief".

B) reklamujemy naszą strone o ABC optyki, Janusz P odpowiada:

Mam sporo poważnych uwag do waszego słowniczka za strony ale o tym na spokojnie po OZMIE bo teraz się pakuję i nie wydolę czasowo

c) reklamujemy nasz pierwszy test. Janusz P pisze, w charakterystycznym dla siebie stylu, że wyniki można spokojnie wyrzucić do śmieci, bo nie ocenialiśmy obudowy i

sprawności optycznej. Wielokrotnie powtarza te zarzuty, mimo tego że na stronie jak

wół pisze, że obudowa była oceniana, a bardzo dobrym odpowiednikiem sprawności optycznej jest zasięg gwiazdowy w centrum pola, który był oceniany.

 

Pogratulować konsekwencji. Następnym razem jak zobaczysz bład merytoryczny to napisz o nim konkretnie. Może być na public, bo ja się swoich błędów nie wstydzę, a jeśli faktycznie taki błąd się gdzieś pojawia, to jego publiczne sprostowanie spowoduje, że i inni się czegoś nauczą.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku krótka piłka: podeślij plik z poradnikiem to zrobię z nim porządek z meritum i słownictwem:-)

Ani razu po takim moim tekście nie zareagowałeś odpowiednio podsyłając to czy owo do korekty więc rozumiałem że wiesz lepiej i nie ma oczym gadać skoro moich poprawek nie potrzebujesz, ja wcale nie zamierzam być bardziej papieski niż sam Papież i naprawdę mam co robic terz przed świętami w firmie 8)

Podeślesz to grzecznościowo poprawię bez zobowiazań oczywiście, nie chcesz to niech wam to poprawi ktoś inny kto znajdzie dla was teraz czas :lol:

 

ps. gdyby nie impulsy i spontaniczność to cóż warte by było szare życie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Proszę bardzo, zacznijmy od spisu treści :

 

Jeśli nie wiesz co oznaczają symbole, które producent umieścił na Twojej lornetce, jeśli nie wiesz na jakiej zasadzie działa lornetka, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o optyce, warstwach antyrefleksyjnych itp., to ta strona jest przeznaczona właśnie dla Ciebie. Kliknij po prostu na interesujące Cię zagdnienie, a my postaramy się wyjaśnić Ci wszystko najlepiej jak potrafimy.

 

 

ABERRACJA CHROMATYCZNA - minimum wiedzy o aberracji chromatycznej. Jak powstaje i jak się z nią walczy.

 

 

ABERRACJA SFERYCZNA - minimum wiedzy o aberracji sferycznej. Jak powstaje i jak się z nią walczy.

 

ACHROMAT - co to jest obiektyw achromatyczny?

 

APOCHROMAT - co to jest obiektyw apochromatyczny?

 

ASTYGMATYZM - co to jest astygmatyzm, jak powstaje?

 

 

Eye Relief (odległość źrenicy wyjściowej) i dlaczego to pojęcie jest tak ważne dla osób z astygmatyzmem?

 

DYSPERSJA ŚWIATŁA- co to jest dyspersja światła?

 

DYSTORSJA co to jest dystorsja ?

 

 

 

JAK DZIAŁA LORNETKA? - prosty opis (wraz z rysunkami) ilustrujący zasadę działania lornetki.

 

JAK KUPOWAĆ LORNETKĘ? - wszystko o tym na co zwrócić uwagę kupując lornetkę.

 

JAKĄ LORNETKĘ WYBRAĆ? - doradzamy jaki sprzęt będzie odpowiedni dla początkującego obserwatora i jakim można go uzupełnić w przyszłości.

 

KOMA - co to jest koma?

 

KRZYWIZNA POLA- co to jest krzywizna pola?

 

 

OBIEKTYW - co to jest obiektyw, w jaki sposób jest zbudowany?

 

OKULAR - co to jest okular? Jakie mamy rodzaje okularów?

 

OGNISKOWA - co to jest ogniskowa?

 

POLE WIDZENIA - co to jest pole widzenia? Jak przeliczać liniowe pole widzenia na kątowe? O co chodzi z tymi jardami i stopami?

 

 

POWIĘKSZENIE - co to jest powiększenie i jak je obliczyć?

 

 

PRYZMAT - co to jest pryzmat? Dlaczego w niektórych lornetkach stosuje się pryzmaty typu Porro, a w innych typu roof? Jaka jest między nimi różnica? Dlaczego lornetki z pryzmatami BaK-4 są lepsze od tych z pryzmatami BK7?

 

 

SEMI APOCHROMAT - co to jest obiektyw semi apochromatyczny? Jakiego szkła używa się do jego budowy?

 

SOCZEWKA - co to jest soczewka? Jakie rodzaje soczewek wyróżniamy?

 

SOCZEWKI ASFERYCZNE - co to są soczewki asferyczne i do czego ich się używa?

 

SPRAWNOŚĆ ZMIERZCHOWA - co to są sprawność zmierzchowa i jak ją obliczyć?

 

ŚWIATŁOSIŁA - co to jest światłosiła?

 

 

WARSTWY ANTYREFLEKSYJNE. Do czego służą, zasada działania, rodzaje stosowanych warstw i ich przepuszczalność.

 

WINIETOWANIE - co to jest winietowanie i jak powstaje? Co jest jego przyczyną?

 

WSPÓŁCZYNNIK ZAŁAMANIA- co to jest współczynnik załamania światła? Jaki współczynnik załamania mają różne materiały?

 

ZAŁAMANIE ŚWIATŁA - co to jest załamanie światła? Kiedy mamy z nim do czynienia? Dlaczego jest ono tak ważne w optyce?

 

ZASIĘG GWIAZDOWY - co to jest zasięg lornetki? Jakie gwiazdy dojrzymy naszym sprzętem?

 

ŹRENICA WYJŚCIOWA - co to jest źrenica wyjściowa? Dlaczego to taki ważny parametr? Jak zmierzyć źrenicę swojego oka i jak dobrać do niej lornetkę?

 

W spisie treści poprawki są kosmetyczne i ortograficzne ale to niegroźne literówki których sam też robię masę, więc nawet ich nie zaznaczałem tylko poprawiłem w stosunku do oryginału, w wolnej chwili poprawię kolejne rozdziały 8)

Słowo się rzekło Kobyłka u płota Arku 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Poprawki na czerwono:

 

ABERRACJA CHROMATYCZNA

(ang. chromatic aberration)

 

 

 

Wada optyczna przejawiająca się różnym miejscem ogniskowania się na osi optycznej soczewki promieni o różnej długości fali. Jest wynikiem dyspersji szkła użytego do budowy soczewki, czyli różnym współczynnikiem załamania fal o różnych długościach (mówiąc prościej niebieskie światło załamuje się w szkle mocniej niż światło czerwone). Na poniższym rysunku widać wyraźnie, że promienie niebieskie, zielone i czerwone załamują się w szkle soczewki inaczej i przez to ogniskują się w różnych miejscach.

 

 

 

 

 

 

 

Są cztery sposoby walki z aberracją chromatyczną:

 

Używać soczewek o bardzo dużej ogniskowej, dzięki czemu światło nie musi być mocno załamywane w szkle. Słabe załamanie przyczynia się do mniejszych różnic w załamaniu światła czerwonego i niebieskiego, a przez to do mniejszej aberracji chromatycznej. Niestety wszystkie lornetki, to w zasadzie instrumenty wykorzystujące soczewki achromatyczne o krótkich ogniskowych, dzięki czemu mogą mieć niewielkie rozmiary.

Zbudować obiektyw składający się z dwóch soczewek, każda o innym rodzaju szkła. Wtedy suma aberracji cząstkowych pary soczewek może być wzajemnie przez siebie na wzajem zniesionanazywamy achromatem. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie.

Aberrację chromatyczną łatwo zauważyć kierując lornetkę na tarczę Księżyca. Używając jasnego

 

I pierwsze hasło mamy uzupełnione 8)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wada optyczna przejawiająca się różnym miejscem ogniskowania się promieni wchodzących do soczewki w różnej odległości od jej centrum (osi optycznej). Poniższy rysunek pokazuje aberrację sferyczną w przypadku soczewki i w przypadku zwierciadła sferycznego. Widać wyraźnie, że promienie przechodzące daleko od osi optycznej ogniskują się bliżej soczewki (punkt A), a te wpadające do obiektywu blisko jego środka daleko od soczewki (punkt C).

 

 

 

 

 

 

Wielkość aberracji sferycznej zależy od średnicy i ogniskowej soczewki czy zwierciadła.

W przypadku zwierciadeł aberrację sferyczną likwiduje się budując zwierciadła o małej światłosile lub (system Maksutova). W przypadku soczewek stosuje sie metodę podobną do niwelowania aberracji chromatycznej polagającą na konstruowaniu obiektywów składających się z dwóch lub trzech soczewek zbudowanych z różnego rodzaju szkła (patrz też pojęcia achromat i apochromat).

 

Aberrację sferyczną, w kiepskiej jakości lornetkach, łatwo zauważyć spoglądając w środku pola widzenia na jasną gwiazdę widoczną na ciemnym niebie. Gdy aberracja sferyczna jest duża, gwiazda wydaje się być otoczona jakby jasną mgiełką lub otoczką.

 

I drugie Hasło mamy poprawione od ręki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

ACHROMAT

 

 

 

Najczęściej spotykany w lornetkach i refraktorach obiektyw składa się z dwóch soczewek, każda ze szkła o innym współczynniku załamania. Najczęściej spotyka się układy zawierające wypukło-wypukłą soczewkę ze szkła crown i wklęsło-płaską lub wklęsło-wypukłą soczewkę ze szkła flint (patrz poniższy rysunek).

 

 

 

 

 

Z rysunku widać wyraźnie, że aberracja chromatyczna w dobrze skonstruowanych achromatach jest dość mocno zniwelowana i promienie o barwie niebieskiej i czerwonej ogniskują się niemal. Porównanie achromatu do zwykłej soczewki ilustruje poniższy rysunek.

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie achromatu nie likwiduje całkowicie aberracji chromatycznej. Promienie niebieskie i czerwone przynajmniej teoretycznie ogniskują się idealnie w jednym punkcie

Obiektyw achromatyczny ma zwykle dobrze skorygowaną aberrację sferyczną i pozostaje w nim niewielkie widmo wtórne pozostałych barw , jak dla przykładu pokazanych na rysunku w ognisku A promieni zielonych(patrz poniższy rysunek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

APOCHROMAT

 

 

 

Obiektyw składający się z dwóch

 

 

 

 

 

Dodatkowo dołożenie odpowiedniej trzeciej soczewki pozwala na uzyskanie obrazu ostrego na większej powierzchni pola widzenia i wyeliminowanie w jeszcze większym stopniu aberracji sferycznej .

 

 

 

 

Podsumowując, obiektyw apochromatyczny koryguje prawie całkowicie aberracje chromatyczną w trzech podstawowych barwach (niebieski, zielony i czerwony) i usuwa lepiej aberrację sferyczną.

 

Porównanie przekroju obrazu usyskiwanego przez achromat i apochromat w najlepszym ognisku (w tzw. dysku Airy'ego) prezentuje poniższy rysunek.

 

 

 

 

 

 

W apochromatach stosuje się często wysokiej jakości i drogie szkła ED (od ang. Extra Low Dispersion) o niskiej dyspersji cząstkowej (czyli podobnie załamującego światło o różnej długości fali).

 

 

 

 

 

 

 

 

Innym rodzajem materiału optycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

ASTYGMATYZM (and. astigmatism)

 

 

 

Wada optyczna polegająca na róznym miejscu ogniskowania się promieni wpadających do soczewki w płaszczyznach prostopadłych do siebie (w tzw. płaszczyznach tangencjalnej i sagitalnej). Objawia się ona niemożnością zogniskowania gwiazdy do punktu. Przesuwając się w jedną stronę w stosunku do najlepszego ogniska (patrz rysunek) gwiazda robi sie owalem poziomym, a po przesunięciu w drugą owalem pionowym. W lornetkach z dużym astygmatyzmem, nawet po najlepszym ustawieniu ostrości, z gwiazd będą "strzelać" na bok dodatkowe promienie.

 

 

 

 

 

Wielkość astygmatyzmu jest proporcjonalna do średnicy obiektywu i w przybliżeniu do pierwiaska kwadratowego odległości obiektu od centrum pola widzenia.

 

Astygmatyzm jako wada na osi optycznej Trzeba tu wyraźnie powiedzieć że astygmatyzm jest aberracją pozaosiową i występowanie go na osi optycznej świadczy o wadzie konstrukcyjnej danego obiektywu!

Wielosoczewkowe, złożone obiektywy fotograficzne czy telewizyjne pozbawione astygmatyzmu w całym swoim polu widzenia nazywamy Anastygmatami. [/color]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.