Skocz do zawartości

Pomoc w zakupie lornetki


kristelos

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do posiadaczy tej lornetki http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-celestron-skymaster-15x70,d212.html pod ciemnym niebem. Czy jest łatwo zaobserwować przez tą lornetkę mgławice Ameryka Północna w gwiazdozbiorze Łabędź, czy są one dobrze wyjustowane i nie ma w nich efektu rozmazanego obrazu na skraju pola widzenia?

Edytowane przez kristelos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest łatwo zaobserwować przez tą lornetkę mgławice Ameryka Północna w gwiazdozbiorze Łabędź, czy są one dobrze wyjustowane i nie ma w nich efektu rozmazanego obrazu na skraju pola widzenia?

 

Ad.1. Wyraźnie widać Amerykę już pod przeciętnym wiejskim niebem ~5,5m obok majaczy Pelikan. Wczoraj widziałem również w miarę wyraźnie Veila wschodniego.

Ad.2. Tak - w razie "w" można ją wyjustować

Ad.3. Efekt "rozmazanego obrazu" jest minimalny. Bardziej przeszkadza duża aberracja chromatyczna na jasnych obiektach czy wyraźna krzywizna pola (w dzień).

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Efekt nieostrości na brzegu pola istnieje w każdej lornetce, nawet tych najlepszych - pytanie tylko, w jakiej odległości od centrum się pojawia.

 

To czy dostaniesz dobrze zjustowanego Skymastera zależy od szczęścia, ale tak jak pisze kolega, zawsze można zjustować. Zresztą, jeśli masz zamiar używać tej lornetki przez kilka lat, wcześniej czy później taka operacja będzie niezbędna.

 

Poszukaj w dziale lornetkowym foum i dziale recenzje. Jest kilka dobrych tematów o tej lornetce ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako , że znacie się lepiej na rzeczy niż ja, mam pytanie odnośnie zakupu tej lornetki. Czy warto ją kupić za pośrednictwem strony Delta Optical ??. Cena bardzo przystępna ale nie wiem jak może być z jakością otrzymanego produktu. Może ,ktoś z was kupował tą lornetkę w taki sposób ;). Pytanie może głupie ale sam nie wiem czy mam specjalnie naginać 200 km do Warszawy ( a nie specjalnie mi po drodze :D ) czy mogę zaufać i kupić ją z Delty.

Sorki za takie pytanie ,ale nie mam jak się kogo poradzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krzychu

 

Deltaoptical to firma, która cieszy się dużym zaufaniem astrobraci i słynie z bardzo dobrej obsługi. Niestety, rozrzut jakościowy jeśli idzie o Skymastery bywa duży i żadna firma nie jest w stanie zagwarantować, że lornetki będą skolimowane w 100% (podejrzewam, że musieliby odrzucić zbyt dużą część partii zamawianego towaru, a wtedy cena byłaby wyższa). Tak samo jest w USA - na forum CN jest o tym parę wątków. Nie ma co się zastanawiać. Jeżeli w tym przedziale cenowym zdecydowałeś się na tą konkretną lornetkę, a nie chcesz poświęcić rozmiaru instrumentu dla jego jakości (idąc w stronę 10x50) to nie masz chyba inneg wyboru.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pepin. Napisałeś - " jeżeli w tym przedziale cenowym zdecydowałeś się na tą konkretną lornetkę, a nie chcesz poświęcić rozmiaru instrumentu dla jego jakości (idąc w stronę 10x50) to nie masz chyba innego wyboru " w sumie to chciałem przeznaczyć tak 400 - 450 zł jak na razie na sprzęt ( chyba dla początkującego to powinno w zupełności wystarczyć ) , a z tego co wyczytałem na forum ta lornetka jest całkiem niezła. Odnośnie tej jakości, to czy jest duża różnica między 10x50 a 15x70 ? pytam bo nie wiem .

 

ps. jeśli zaśmiecam wątek - wybaczcie ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze łatwiej jest zrobić przyzwoitą lornetkę o mniejszym powiększeniu. Już choćby wspomniana przez Ciebie kolimacja nastręcza problemów - im większy power tym tolerancja w tym zakresie mniejsza i większe wymagania odnośnie mechanicznej konstrukcji instrumentu, aby z czasem trzymał zbieżność.

 

W kwestii 10x50 dla początkującego wszystko co może zostać powiedziane, zostało już chyba na forum przewałkowane wiele razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ale pamietaj ze lornetka 15x70 ma male pole. Wiele osob co spotkalem tym wlasnie bylo rozczarowanych. Oczywiscie nie wszyscy, ale jak zobaczyli sprzet np. 10x50 z polem 110m/1000m a juz nie daj 7x50 z polem powyzej 120m/1000m to juz im sie niezbyt to podobalo. Oczywiscie jesli sa to wykrystalizowane potrzeby to typ 15x70 jest ok. Ale fakt ze ta lornetka, szczegolnie za dnia, swieci na fioletowo i dodatkowo znieksztalca obraz. Wnocy az tak upierdliwe to nie jest

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już po ptokach, zamówiłem. Co będzie to będzie , wszak dopiero zaczynam a wydatek 400 zł. to nie jest jakiś tam ogromny majątek, najwyżej z czasem jak się poduczę a przy okazji zaliczę jakiś zlot to wymienię ją na lepszą ;).

 

Leechu myślałem tylko i wyłącznie o użytku nocnym :D .

 

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.

 

A znacie jakiś odpowiedni statyw do tej lornetki ( Celestron SkyMaster 15x70 ) ? Bo widzę już że bez tego się raczej nie obędzie ;)

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znacie jakiś odpowiedni statyw do tej lornetki ( Celestron SkyMaster 15x70 ) ? Bo widzę już że bez tego się raczej nie obędzie ;)

Cześć.

Ja mam np statyw Velbon DV-7000 i miałem na nim lornetkę Nikona 10x50 oczywiście z adapterem.Sprawował się idealnie.Jest to statyw masywny przez co nadający się do lornetki jak ulał.

Polecam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Mam skymastera 15x70 i do mniejszych obiektow bedzie Ci potrzebny dobry statyw. Niestety wiele to nie pomoże bo mocowanie lornetki jest prosto powiedziawszy do kitu ale zawsze. Skymastera kupilem w adoramie za 69$ więc o wiele taniej niz w polsce, w tej chwili nawet jest dostepna wersja 20-100 x 70. Jezeli chodzi o lornetke do reki z takim przyblizeniem w tej cenie to chyba jedyny rozsadny wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam, chce kupic lornetke do celow astro i zastanawiam sie wlasnie nad skymasterem 15x70, juz mialem go nawec kupowac tylko zaden sklep internetowy go nie ma na stanie :) Jedynie allegro ale z allegro zrezygnowalem. Moze to i dobrze bo natknalem sie na Bressera 20x80 ze statywem w zestawie. http://astrozakupy.p...products_id=795

 

skymaster 15x70 kosztuje 399zl

bresser 20x80 + statyw kosztuje 699zl

 

gdy odejmiemy okolo 300zl na statyw to wyjdzie za bressera 399zl. Troche malo jak na lornetke 20x80.

Dlatego zaczalem sie zastanawiac czy to dobra lornetka. Niby ma pryzmaty porro, BaK-4, ale producent nic nie pisze o sprawności zmierzchowej, jasności względnej. To mnie troche martwi. Zaczynam dopiero swoją przygode z obserwacją nieba,nieznam sie za bardzo na lornetkach. Prosilbym o porade, odnosnie tego bressera.

 

wogole nie ma tej lornetki w testach

http://www.optyczne....ek-Bresser.html

 

ani w bazie danych, jakby nie istniala

http://www.optyczne....szukaj=Wyszukaj

 

Posty połączone przez Waszego moderatora ;)

 

 

http://astro-forum.o...showtopic=24637

 

zaoszczedzilem 699zl :)

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Widzę nowi koledzy szybko uczą się teraz korzystać z opcji "szukaj" - to się chwali.

 

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim duży power, a nie możesz wydać wiele, może warto zainteresować się Kronosem 20x60? Na tej lornetce wychowały się całe pokolenia (też od niej zaczynałem). Jeśli nie stać Cię na nową, czasem można wyhaczyć dobry egzemplarz z drugiej ręki. Nawet jeśli będzie rozkolimowana, przywrócenie jej do stanu używalności nie powinno być trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ja nosze okulary, wyczytalem ze odleglosc od zrenicy w kronosie 20x60 wynosi 11mm. Dam rade patrzec w okularach przez niego?? Natomiast w skymasterze 15x70 (odleglosc zrenicy 18mm) podobno mozna spokojnie patrzec przez okulary.

 

Wracajac do skymastera 15x70, bo chyba na niego bym sie zdecydowal. Zastanawiam sie, czy to jest prawdziwy celestron skymaster 15x70?? czy moze podrobka?? co o tym sadzicie??

http://www.allegro.pl/item723862854_lornetka_celestron_skymaster_15x70.html

 

i dlaczego ten jest drozszy o 30zl??

http://www.allegro.pl/item712617349_lornetka_celestron_skymaster_15x70_astronomiczna.html

Edytowane przez Druss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za choroba z tym Allegro?

Tysiąc razy powtórzono, by je omijać przy zakupie optyki, a jednak ciągle wraca.

Lornetkę najlepiej kupować w normalnym sklepie, gdzie można ją wziąć do ręki, ocenić, wypróbować, poradzić się sprzedawcy.

Jeśli koniecznie przez Internet, to w renomowanej firmie, gdzie Cię nie oszukają i nie przyślą złomu. Tym bardziej, że te ceny z Allegro są sklepowe a nawet wyższe.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko wyleczyles mnie z choroby allegrowej :icon_wink:

Pepin Krootki znasz jakis sklep we wroclawiu, ktory sprzedaje skymastera 15x70?? Ja szukalem i nie znalazlem a mieszkam 70km od wrocka wiec moglbym podjechac.

Przez internet w renomowanej firmie trzeba czekac 2tyg bo jeszcze nie przyszla dostawa. :/

Edytowane przez Druss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko wyleczyles mnie z choroby allegrowej :icon_wink:

Pepin Krootki znasz jakis sklep we wroclawiu, ktory sprzedaje skymastera 15x70?? Ja szukalem i nie znalazlem a mieszkam 70km od wrocka wiec moglbym podjechac.

Przez internet w renomowanej firmie trzeba czekac 2tyg bo jeszcze nie przyszla dostawa. :/

 

Niestety we Wrocławiu nie znam. A 2 tyg. Cię nie zbawi - jeśli to ma być wielki problem... Lepiej kupić w firmie "krzak & spółka" a potem się wykłócać miesiącami? Zawsze może być tak, że jak kupisz teraz, pierwszą bezchmurną noc będziesz miał dopiero za 2 tygodnie... Zakup lornetki to nie zakup margaryny - dwa tygodnie możesz poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w przypadku Kronosa 20x60 odpada obserwacja w okularach. Jednak jeśli masz prostą wadę wzroku tzn. krótko lub dalekowzroczność bez astygmatyzmu , to możesz obserwować bez okularów a ostrość wyregulujesz sobie po prostu lornetką (chyba, że masz dużą wadę, wtedy być może punkt ogniskowania wypadnie poza zakresem regulacji ostrości lornetki). Ja mam astygmatyzm i bez okularów widzę w Kronosie jajowatego Jowisza i nieostre gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za informacje. :Beer:

Z tego co piszesz Pops to bede mogl ogladac bez okularow bo mam wade -1.8 i -2.0 B)

zamowie sobie tego skymastera i poczekam 2tyg

 

Posty połączone przez Waszego moderatora ;)

 

sorry ze tak was mecze, ale czy to sa dobre firmy optyczne??

http://teleskopy.pl/index.php?cPath=25 ten sprzedaje tez na allegro

http://deltaoptical....ping/search.php

http://fotozakupy.pl...skymaster-15x70,3662s tutaj dali jakies dziwne zdjecie tego skymastera

 

jesli nie to podalibyscie jakas dobra firme sprzedajaca lornetki??

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

zastanawiam się nad zakupem tej lornetki, ma ona mi służyć do pracy celem obserwacji i wyszukiwania obiektów naziemnych oddalonych nawet o 30km, czy spełni moje oczekiwania czy lepiej zainwestować w wersje 20x80 czy coś zupełnie innego ???

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum:

1. Jakie obiekty będziesz obserwował?

2. Przy takich odległościach absolutnie niezbędny jest dobry statyw i złączka (tzn. do wyszukiwania drobnych obiektów to będzie mus). Porządny statyw kosztować będzie porównywalne pieniążki co sam Skymaster 15x70

3. W tym przedziale cenowym trudno będzie Ci znaleźć godziwą lornetkę 20x80 (jeśli nawet, to z drugiej ręki).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. głownie budynki (wieżowce), wieże GSM itp punkty do zastosowań telekomunikacji radiowej, chodzi o określenie widoczności optycznej bez której nie można zestawiać połączeń o dużej wydajności

2. te 30km to max (czasem).. glownie obiekty w odleglosci do 15 km

3. nie podalem przedzialu cenowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.