Skocz do zawartości

Wymiana wyciągu w Syncie 8"


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zamówiłem ostatnio SkyWatcherowy wyciąg Crayford'a do Synty, w celu zastąpienia nim wyciągu Rack&Pinion.

 

Przyznam się z biciem w pierś, że nawet nie pomyślałem przez chwilę, że 2 wyciągi różnego typu do tego samego teleskopu mogą posiadać inne średnice otworów na tuleję i inne rozstawy otworów mocujących - to był pierwszy problem, który popsuł mi humor.

 

Drugi problem to to, że wyciąg Cr jest 4 mm wyższy od R&P. Ma to dla mnie kolosalne znaczenie w przypadku robienia zdjęć, gdzie przy R&P z Nikonem, ostrość łapię ok 2 mm od początku wyciągu.

 

Mam spory dylemat... czy iść na całość i przerabiać rurę - odwrotu nie ma po tej operacji... czy też grzecznie podziękować za wyciąg i przeprosić za zamieszanie.

 

Powiem szczerze, że praca wyciągu Cr bardzo mi się podoba... w porównaniu do R&P to dwie klasy różnicy...

 

Czy ma ktoś doświadczenia w tym polu ?? Mam jeszcze 2 dni na podjęcie decyzji o zwrocie towaru...

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obadaj sprawę, czy Crayford z podłączonym aparatem sam nie będzie się cofał. U któregoś kolegi widziałem jak Crayford się chował przy ciężkim okularze.

W sumie zawsze można przyblokować, ale to może sprawiać problem w minimalnych zmianach ostrości.

Nie wiem tylko, czy ten chowający się był po prostu uszkodzony, czy one tak lubią :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg niestety odesłałem ;( a szkoda, bo fajnie chodził.

 

Rozmawiałem z Januszem Płeszką i ponoć Orionowskie Crayfordy wchodzą dokładnie w rozmiar Rack&Pinion Synty.

 

 

Obadaj sprawę, czy Crayford z podłączonym aparatem sam nie będzie się cofał. U któregoś kolegi widziałem jak Crayford się chował przy ciężkim okularze.

W sumie zawsze można przyblokować, ale to może sprawiać problem w minimalnych zmianach ostrości.

Nie wiem tylko, czy ten chowający się był po prostu uszkodzony, czy one tak lubią :)

pozdro

 

Z tego co twierdzi Janusz, Naglera 31 wytrzymują. Jak nie dołożę battery-packa do aparatu, powinno być ok. Co do regulacji samej ostrości, to przy fotografowaniu Księżycia i ISS'a - łapię gwiazdkę na masce Bahtimova i blokuję wyciąg... przy tak małej i ciemnej matówce jakie są w DSLR'ach, zdawanie się na oko nie ma sensu. Przy słoneczku - ty można się zdawać jedynie na oko... albo przez obraz krawędzi słońca, albo wyrazistość plamy, o ile jest na tyle duża, że ma to sens. Przy samolotach - regulacja raz i blokada... potem podobnie jak przy ISS'ie - wszystko dzieje się tak szybko, że trzeba być RoboCopem by jeszcze ustawiać ostrość ;)

 

 

 

Myślałem nad GSO. Ponoć trzeba przerabiać otwory. Ale może ktoś ma inne pomysły ?

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Januszem Płeszką i ponoć Orionowskie Crayfordy wchodzą dokładnie w rozmiar Rack&Pinion Synty.

mam ten wyciąg Oriona. Mogę Ci pożyczyć na kilka dni do prób ale wydaje mi się, że to ten sam wyciąg co w Syntach

... a co do samoistnego wysuwania to zawsze można mu "dokręcić śrubę" :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem też na etapie przymiarek do wymiany wyciągu i przeglądam trochę witryny. W bezpośredniej rozmowie szef Supry w Pradze odradzał mi kupno GSO / o którym wspomniałem kilka postów wyżej/. Z jego i później z wypowiedzi czeskiego kolegi na PW wynika, że coś tam nie jest konstrukcyjnie dopracowane z tą ośką z kółeczkami, bo przy ostrzeniu następuje znaczące wychylenie od osi optycznej. Powtarzam to, co usłyszałem, przeczytałem...

 

Co do Orion Optics - to znalazłem to: http://www.orionoptics.co.uk/ACCESSORIES/focusmountspage.html

 

Więc chyba "orionowski crayford", którego podstawa / otwory na przymocowanie do płaszcza tuby / jest taka sama, jak w nowszych syntach z crayfordem- to poprostu synciany wyciąg, jak wspomina ZbyT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem też na etapie przymiarek do wymiany wyciągu i przeglądam trochę witryny. W bezpośredniej rozmowie szef Supry w Pradze odradzał mi kupno GSO / o którym wspomniałem kilka postów wyżej/. Z jego i później z wypowiedzi czeskiego kolegi na PW wynika, że coś tam nie jest konstrukcyjnie dopracowane z tą ośką z kółeczkami, bo przy ostrzeniu następuje znaczące wychylenie od osi optycznej. Powtarzam to, co usłyszałem, przeczytałem...

 

Trochę dziwne... w sumie to chińszczyzna, aż boli, ale z drugiej strony GSO są chyba w Taurusach i do ich pracy nie miałem nigdy zastrzeżeń, gdy gościnnie przez nie zerkałem.

 

Co do Orion Optics - to znalazłem to: http://www.orionoptics.co.uk/ACCESSORIES/focusmountspage.html

 

Więc chyba "orionowski crayford", którego podstawa / otwory na przymocowanie do płaszcza tuby / jest taka sama, jak w nowszych syntach z crayfordem- to poprostu synciany wyciąg, jak wspomina ZbyT

 

Chodzi mi bardziej o ten wyciąg:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=68&products_id=436&osCsid=4e9a752a09b9156fc2ebf28c231bc6b9

 

tamte to takie trochę już wypasiki... nie wiem czy jest sens aż tak mocno inwestować w Syntę 8" ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A było już dość dawno na forum, że zmiana wyciągu w Syntach to nie takie hop-siup. Nie dość, że otwory mocujące mają inny rozstaw to, jak dobrze zauważyłeś, Crayford ma inny zakres suwu i tuleja nie wchodzi w otwór w tubie. No jestem ciekaw czy faktycznie te Oriony są bardziej nieinwazyjne na przeróbkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A było już dość dawno na forum, że zmiana wyciągu w Syntach to nie takie hop-siup. Nie dość, że otwory mocujące mają inny rozstaw to, jak dobrze zauważyłeś, Crayford ma inny zakres suwu i tuleja nie wchodzi w otwór w tubie. No jestem ciekaw czy faktycznie te Oriony są bardziej nieinwazyjne na przeróbkę?

 

googlałem przed zakupem searchowałem i jakoś mi się taki wątek nie pojawił ;/ cóż ... obaczym jak z tym orionem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Posiadam C8-N czyli Synta wydana przez Celestrona :szczerbaty:. Sporo czasu zastanawiałem się na wyciągiem i postawiłem ostatecznie na GSO. Zamówiłem go za pośrednictwem firmy Agena. Decyzja padła na tego dostawcę z prostego powodu, posiada możliwość wybrania podstawi dla konkretnych modeli teleskopów. Czyli otrzymałem wyciąg wraz z odpowiednim rozstawem i profilem mocowania. Tak czy inaczej polecam. Miałem styczność z Crayford`em Oriona i jakoś nie przypadł mi do gustu.

 

A na dowód zamieszczam fotkę. Nawet udało mi się podłączyć silniczek SkyWatcher :Beer:

 

gso1.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. To dwa pytanka:

- co z otworem w OTA na tuleję wyciągu? czy nie wymagał poszerzenia?

- co z ogniskowaniem okularów? jak wygląda zakres pracy Crayforda? potrzebna przedłużka?

 

Oczywiście zakładam, że poprzednio miałeś wyciąg R&P?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wlasnie taki Orionowski wyciag 10:1 - dokladnie taki jak na zdjeciu. http://www.orionoptics.co.uk/ACCESSORIES/focusmountspage.html . Jakby co to moge podeslac foty z wymiarami, albo wymiary ktore Cie interesuja

 

A co do zakupu to zawsze mozesz sprzedac Synte z oryginalnym focuserem a Oriona zamontowac na nastepce Synty

Edytowane przez Tester_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam C8-N czyli Synta wydana przez Celestrona :szczerbaty:. Sporo czasu zastanawiałem się na wyciągiem i postawiłem ostatecznie na GSO. Zamówiłem go za pośrednictwem firmy Agena. Decyzja padła na tego dostawcę z prostego powodu, posiada możliwość wybrania podstawi dla konkretnych modeli teleskopów. Czyli otrzymałem wyciąg wraz z odpowiednim rozstawem i profilem mocowania. Tak czy inaczej polecam. Miałem styczność z Crayford`em Oriona i jakoś nie przypadł mi do gustu.

Pozdrawiam.

 

A jak wygląda sprawa z otworami ?? wszystko pasowało 1 do 1 bez najmniejszej konieczności przerabiania ?? Jaka jest wysokość tego wyciągu od "blachy" po szczyt tulei na 2" ?? rozpatruję to pod kątem sporadycznych przypadków fotografowania Nikonem. Jak z Barlowem ? Długość wyciągu wystarcza ?

 

Sprawa w Orionie też mnie interesuje... choć chyba ten orionowski jest trochę droższy

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. To dwa pytanka:

- co z otworem w OTA na tuleję wyciągu? czy nie wymagał poszerzenia?

- co z ogniskowaniem okularów? jak wygląda zakres pracy Crayforda? potrzebna przedłużka?

 

Oczywiście zakładam, że poprzednio miałeś wyciąg R&P?

 

Pozdrawiam.

Ponieważ przerabiałem swoją Syntę pod ten wyciąg to postaram się odpowiedzieć na twoje pytania:

- otwór w OTA wymagał poszerzenia i powiem szczerze że długo się zastanawiałem czy ciąć telepa czy nie ciąć,

- nie zauważyłem abym miał problem z ogniskowaniem z wyłapaniem ostrości po przeróbce, ale może nie oto pytasz...

 

dodam, że otwory na śruby mocujące także trzeba w OTA nawiercać, bo są rozmieszczone inaczej.

 

Wiem, że taka operacja może przerażać, ale powiem Wam, że ze mnie żaden majsterkowicz i dałem jakoś rade. Nie wiem na ile precyzyjnie wykonałem nawierty i cięcia, w każdym razie jeśli chodzi o wizual nie widze żadnej różnicy w obrazach jakie dawała moja Synta przed i po tym zabiegu.

 

pozdrawiam

 

edit: w swoim poście opisywałem wyciąg Skywatchera, ten 2 calowy.

Edytowane przez olorin6969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku synty najprostszym rozwiązaniem jest wyciąg taki jak tu http://www.scopestuff.com/ss_fnc4.htm zrobiony specjalnie do synty i orionów dobsonów, montowany do oryginalnej syntowskiej stopki wyciągu czyli bez wiercenia otworów w tubie a i zakres ogniskowania jest w sam raz. Mam go w swojej syncie 10" i wszystko gra i bucy, w przypadku 8" powinno być tak samo.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z otworami ?? wszystko pasowało 1 do 1 bez najmniejszej konieczności przerabiania ??

 

Na kilka pytań masz odpowiedź na stronie produktu: http://www.agenaastro.com/GSO-Single-Speed-Crayford-Focuser-Reflector-p/paf-gs-crf.htm

 

Są tam opisane różne bazy które możesz wybrać kupując wyciąg. Można porównać ich dane z bazą wyciągu kitowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku synty najprostszym rozwiązaniem jest wyciąg taki jak tu http://www.scopestuff.com/ss_fnc4.htm zrobiony specjalnie do synty i orionów dobsonów, montowany do oryginalnej syntowskiej stopki wyciągu czyli bez wiercenia otworów w tubie a i zakres ogniskowania jest w sam raz. Mam go w swojej syncie 10" i wszystko gra i bucy, w przypadku 8" powinno być tak samo.

 

A otwór na tuleję wyciągu w OTA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z otworami ?? wszystko pasowało 1 do 1 bez najmniejszej konieczności przerabiania ?? Jaka jest wysokość tego wyciągu od "blachy" po szczyt tulei na 2" ?? rozpatruję to pod kątem sporadycznych przypadków fotografowania Nikonem. Jak z Barlowem ? Długość wyciągu wystarcza ?

 

Różnica pomiędzy R&P jest jedna GSO nie posiadał otworów wykonanych pod kontem. Więc oryginalne śruby były za krótkie. Poszukałem o 3 mm dłuższe i przykręciłem bez żadnych przeróbek.

Jeśli chodzi o wymiary wyciągu to są umieszczone na stronie sprzedawcy. Tak czy inaczej, fotografuję używając Canona 300D plus korektor komy i bez problemu da się uzyskać ostrość. Używam okularów 1,25" i wszystkie ogniskują. Czytałem, że może być jedynie problem z okularami 2" i trzeba dołożyć przedłużkę. Znam człowiek, który założył ten wyciąg do MT-800 i tam, aby móc fotografować musiał podnieść lustro główne. Podobny problem może powstać przy wszystkich teleskopach z mniejszą ogniskową. Więc polecam wtedy GSO nisko profilowy. Jest bardziej uniwersalny, bo przedłużkę założyć można zawsze. Ogólnie mogę powiedzieć, że podczas poszukiwania wyciągu, ten model jest bardzo popularny i sprzedawany pod różnymi nazwami (Antares, Soligor itp.). Jednak pod nazwą GSO jest najtańszy a najnowsza wersja, jest całkowicie wyciemniona, czego już nie mają znajomi, którzy kupili go pod nazwą Antares.

 

Jeszcze jedna sprawa. Ja wybrałem podstawkę "Type 1A: Base Plate for 8"/10" Telescopes - GSO" i również na stronie sprzedawcy można znaleźć opisy wszystkich sprzedawanych.

 

 

Kojarzysz wartość cła i VATu za taki sprzęt?

 

Sprawa, choć wydaje się skomplikowana, to jest bardzo prosta. Na obecną chwilę urzędy celne zwracają uwagę na ubezpieczenie paczki. Na moim kartonie było to wyraźnie zaznaczone :Boink: A ja chciałem zaoszczędzić, więc ubezpieczyłem paczkę na 60$ (taka opcja była podana przez sprzedawcę), zamiast ubezpieczania na całą wartość przesyłki. Ryzykowałem, ale zaoszczędziłem sporo (VAT i cło) :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Posiadam C8-N czyli Synta wydana przez Celestrona :szczerbaty:. Sporo czasu zastanawiałem się na wyciągiem i postawiłem ostatecznie na GSO. Zamówiłem go za pośrednictwem firmy Agena. Decyzja padła na tego dostawcę z prostego powodu, posiada możliwość wybrania podstawi dla konkretnych modeli teleskopów. Czyli otrzymałem wyciąg wraz z odpowiednim rozstawem i profilem mocowania. Tak czy inaczej polecam. Miałem styczność z Crayford`em Oriona i jakoś nie przypadł mi do gustu.

 

A na dowód zamieszczam fotkę. Nawet udało mi się podłączyć silniczek SkyWatcher :Beer:

 

gso1.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Odgrzewam temat, bo niestety okazało się, że orionowski Caryford ma ten sam rozstaw co i synciany Crayford, czyli jest żadnym zamiennikiem dla Rack&Pinion.

Obecnie skłaniam się ku rozwiązaniu z GSO i to tym z mikrofocuserem (tych 300 PLN'ów i tak nie mam w ręku od 2 miesięcy bo krążą po sklepach :), a dorzucenie teraz 150 PLN, to już mniej boli :) )

Mam pytanie dotyczące GSO: czy ten kołnierz 2" na koncu tulei jest dokręcany do tulei czy też razem z nią jednolity ??

 

Synta na dobsonie ma 1200mm ogniskowej stąd ciągle mam obawy, czy uda się pogodzić fotografowanie (ISS,Moon,Sun :) ) z wizualem... szczególnie myślę o okularach 2" i barlow'ach... stąd analizuję różne informacje o tym wyciągu.

 

Pozdrawiam

 

iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Ja wybrałempodstawkę "Type 1A: Base Plate for 8"/10" Telescopes - GSO" i również na stronie sprzedawcy można znaleźć opisy wszystkich sprzedawanych.

Hmm, pytanie jaki rozstaw ma wyciag GSO sprzedawany w Astrokraku i czy pasuje do SkyWatchera 200/1000 SKP2001.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.