Skocz do zawartości

Problem z obserwacją


soran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wczoraj przyszedł mój pierwszy teleskop SkyWatcher 1309EQ2

Poskręcałem go itp i wyniosłem z domu na dwór, skierowałem szukaczem na Jowisza i... obraz był taki jak w szukaczy, natomiast po próbie powiększenia (20mm) rozmywał się, tak jak zdaje się nie powinien Tak jakby to była jakaś kropla wody:/ Nie wiem czy to wina okolicznych słupów oświetleniowych czy ja coś gdzieś pochrzaniłem?:( Dziś go wywiozę na jakieś pustkowie i srawdzę, ale hm przeraża mnie to jak to ma tak wyglądać....

ma ktoś jakiś może pomysł?

nie wiem też czy w prawidłowym wątku napisałem mój problem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje obraz był rozmyty z prostej przyczyny,teleskop nie był schłodzony do temperatury powietrza,to wszystko.

Z tego co się orientuję przed każdą obserwacją powinieneś wyciągnąć teleskop na dwór celem schłodzenia go i dopiero później zacząć obserwacje.

Jeśli chodzi o przybliżone czasy wychładzania wszystko zależne jest od apertury,im większa tym więcej czasu potrzebuje ale wszystkie te informacje znajdziesz na naszym forum.Na prawdę polecam przejrzeć je,tutaj jest masa informacji.

To tak na początek,pozdrawiam,Rafał.

Ps

Poniżej podaję link do tematu wychładzania teleskopu;

schładzanie teleskopu

B)

Edytowane przez ralph73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wczoraj przyszedł mój pierwszy teleskop SkyWatcher 1309EQ2

Poskręcałem go itp i wyniosłem z domu na dwór, skierowałem szukaczem na Jowisza i... obraz był taki jak w szukaczy, natomiast po próbie powiększenia (20mm) rozmywał się, tak jak zdaje się nie powinien Tak jakby to była jakaś kropla wody:/ Nie wiem czy to wina okolicznych słupów oświetleniowych czy ja coś gdzieś pochrzaniłem?:( Dziś go wywiozę na jakieś pustkowie i srawdzę, ale hm przeraża mnie to jak to ma tak wyglądać....

ma ktoś jakiś może pomysł?

(...)

Mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeżeli spytam, czy po zmianie okularu ponownie ustawiłeś ostrość? Służy do tego pokrętło przy wyciągu (tam, gdzie się wkłada okular). Każdy okular ma inną ogniskową i po zmianie okularu trzeba ustawić ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeżeli spytam, czy po zmianie okularu ponownie ustawiłeś ostrość? Służy do tego pokrętło przy wyciągu (tam, gdzie się wkłada okular). Każdy okular ma inną ogniskową i po zmianie okularu trzeba ustawić ostrość.

:) korygowałem to tą gałką co jest pod okularem, tylko ona jest-więc mniemam, że pod tym względem dobrze robiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra działa ładnie:)

Oglądałem wczoraj Jowisza i jego ksieżyce. Na Jowiszu chmury widać- eh piękno to!:)

Napisz, proszę, co pomogło! Chłodzenie? Napisz po to, aby w przyszłości ktoś mógł skorzystać z Twoich doświadczeń. Bo na tym etapie przyczyna sukcesu pozostaje zagadkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary numer. Gdy parę lat temu uruchamiałem mój pierwszy teleskop, też myślałem , że się zepsuł albo jest do bani... To częsty błąd tych, którzy nie przeczytają dokładnie instrukcji albo nie oczytają tematu w internecie.

 

Schłodzenie zwierciadła czyni cuda :rolleyes:

 

Pomogło właśnie chłodzenie, wcześniej miałem nawet krople jakby rosy na obudowie-teraz wiem, że to przeszkadza;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam . Posiadam SW1309 wczoraj zapolowałem na cos innego niz ksiezyc , padło na Jowisz i amator bardzo sie rozczarował .

Jowisz na okularze Plossl 4mm wygladał jak jasna swiecaca kula poza jego ksiezycami widziałem tylko 3 nie było nic co by moglo mnie zatrzymac dłuzej przy obserwacji .

Dlaczego nie byłem w stanie zobaczyc tego co pokazuja inni na youtube obserwujac tym samym telepem .?

Gdzie popełniłem bład .

Dziekuje za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOLIMACJA jesli widze ksiezyc idealnnie i jego kratery jesli zakładam soczewke prostujaca i patrze na komin aby justowac widze wszystko idealnie .

Wiec gdzie mowa o braku kolimacji

Pomocy dla amatora , który chce zobaczyc wiecej niz mu wolno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie mowa... może wydaje Ci się, że idealnie widać kratery, a teleskop jednak wymaga kolimacji - trudno powiedzieć. Justowanie szukacza z teleskopem nie ma nic wspólnego z kolimacją - a to mam wrażenie miałeś na myśli pisząc "jesli widze ksiezyc idealnnie i jego kratery jesli zakładam soczewke prostujaca i patrze na komin aby justowac widze wszystko idealnie". Poza tym nie wiem co masz na myśli pisząc "soczewka prostująca".

 

Linkowałem wcześniej posta z nadzieją, że jeśli spojrzysz na mapkę lokalizującą forumowiczów, to może się okazać, że mieszkasz niedaleko kogoś, do kogo mógłbyś podjechać i poprosić o pomoc / sprawdzenie teleskopu. Myślę że wielu chętnie Ci pomoże, a Twój problem jest do rozwiązania w max 5 minut (o ile oczywiście teleskop nie jest mechanicznie uszkodzony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przyczyną może być nie ustawienie ostrości. Wiele początkujących sądzi, że kręcenie pokrętłem ostrości powoduje powiększanie obrazu, co jest bzdurą. Prawidłowo ustawiona ostrość to taka, gdy obraz obiektu jest najmniejszy, wtedy równocześnie jest najbardziej ostry obraz. Może uznałeś, że masz za małego Jowisza i kręcąc ostrością postanowiłeś go powiększyć, a w efekcie tylko zamazałeś go? Do Jowisza wsadź tam jakiś okular 10 mm, nie wiem co tam masz.

Jak coś, to w nocy czasem nie zakładaj soczewki prostującej - tylko popsuje jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 telep kupilem w Delta Optical nie byl kolimowany po zakupie

Pierwszy wieczor przeprowadzilem obserwacje ksiezyca za pomoca 10mm cos niesamowitego piekny widok ite kratery

wiec doszedlem do wniosku , ze jest poprawnie skolimowany .

Wczoraj 03;00 obserwowalem Jowisz znalazlem za pomoca stelarium zauwazylem 3 ksiezyce ale sama planeta nic nie pokazala tylko

jasny blask obserwacja okular 4mm myslalem , ze zbacze to co inni ,ktorzy pokazuja swoje obserwacje na youtube .

Jestem zawiedziony gdies robie blad ale nie wiem gdzie

Pomocy mieszkam 30 km od Lowicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 telep kupilem w Delta Optical nie byl kolimowany po zakupie

Pierwszy wieczor przeprowadzilem obserwacje ksiezyca za pomoca 10mm cos niesamowitego piekny widok ite kratery

wiec doszedlem do wniosku , ze jest poprawnie skolimowany .

Wczoraj 03;00 obserwowalem Jowisz znalazlem za pomoca stelarium zauwazylem 3 ksiezyce ale sama planeta nic nie pokazala tylko

jasny blask obserwacja okular 4mm myslalem , ze zbacze to co inni ,ktorzy pokazuja swoje obserwacje na youtube .

Jestem zawiedziony gdies robie blad ale nie wiem gdzie

Pomocy mieszkam 30 km od Lowicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularem 4 mm miałeś powiększenie 225x - to nie jest mało jak na ten teleskop. Może właśnie za dużo?

Może seeing był kiepski, telep nie skolimowany idealnie, albo za słabo wychłodzony? A może wszystko po trochę i stąd taki efekt?

Spróbuj obserwacji Jowisza kitową 10-tką. Tarcza planety będzie mniejsza ale powinieneś pasy zobaczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znajomemu pokazywałem kilka obiektów:

- Jowisz

- ta mała gwiazda?

- nie, ta duża tarcza z pasami

- nie widzę

patrzę w okular- Jowisz jak byk prawie na środku pola widzenia

- przyjrzyj się uważnie

- aaaaa, jakieś kreski na tym są...

 

To samo było z M42

- to ta plamka?

 

Może tutaj leży problem?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.