Skocz do zawartości

Soul Nebula


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin, ten Atik jest całkiem sprawny w Ha, za to ma problem niskiej studni i szumów w "tle". To sugeruje, że raczej starałbym się robić możliwie krótkie ekspozycje, za to zwiększyłbym iloczyn.

 

Idę o zakład, że to zdjęcie wyglądało by znacznie lepiej przy 40x600, niż 13x1800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieżko mi sie czyta wasze opinie z tego powodu, że z wczoraj na dziś nastał jeden z ciemniejszych dni jakie pamietam.

Wpadłem na chwilę do domu aby podłączyć zasilanie ATIKa do ATVMod05 co by wyłączać ja przez internet. Cała sprawa miała zająć dosłownie 5min. Niestety nie zachowałem podstawowych środków ostrożności i operacje przykręcenia dwóch prostych kabelków wykonałem przy podłączonym do AVT zasilaniu 220V do silników. Powiem tak - dobrze, że mnie nie zabiło. Poleciały korki w domu. Po włączeniu wszystkiego wiatraczek w kamerce działa, ale sama kamerka nie odpowiada, nie widzi jej takze Windows jako urządzenie.

Przy całym pietyźmie z jakim robie wszystkie operacje budowy setupu, tutaj sprawa była banalnie prosta a ja w pośpiechu zwyczajnie zachowałem sie naiwnie i bezmyślnie.

Jest to najdroższe urządzenie jakie w moim krótkim życiu zepsułem. Nie stać mnie także na nowe. Marnym pocieszeniem jest to, że Tiamatowy spie... sie RC na podłogę. Bywa jak się wszystko robi dobrze a ma się pecha. U mnie to nie pech tylko zwyczajnie głupota, czego darować sobie nie mogę. Pośpiech nie popłaca a mogłem zrobić co najmniej 4 rzeczy żeby zapobiec tej masakrze.

 

Tym samym zaczynamy zabawe z supportem ATIKa. Niestety jedyna droga komunikacji to email na który nikt mi jeszcze dziś nie odpowiedział. Na stronie nie ma telefonu ani adresu. Adres znalazłem na stronie http://www.aboutus.org/Atik-instruments.com ale na razie nic mi po nim. Na grupie yahoo wyczytałem, że kimś tam od nich jest niejaki Rui Tripa i może pomóc, poszedł do niego mejl.

 

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutno, ale na pocieszenie mam chyba gdzieś wizytówkę Steve Chambers'a. Jak znajdę, to Ci wyślę tel. Najlepiej z nim pogadać bezpośrednio.

Spotkałem go na konferencji w Austrii. Przyjacielski gość, do momentu jak się nie zapomni i zacznie gadać szybciej niż myśli... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co pieprzyć o głupocie. Stało się, trzeba trzymać kciuki żeby straty były możliwie najmniejsze. Każdemu się zdarza, ja ostatnio zignorowałem cloudsensora, który beczał mi, że chmury mają dziwnie wysoką temperaturę. Wyjrzałem za okno, a ty tylko małe baranki przechodzą, a nie chmury. Bawiłem się dalej, a wkurzającego cloudsensora wyłączyłem, bo mi permanentnie chciał zamykać obserwatorium. Po jakimś czasie patrzę w kamerę monitoringu i co widzę? Dziwne kreski... po chwili dotarło do mnie, że leje regularny deszcze, zerknąłem jeszcze tylko na info z rain sensora - WET CONDITION RAIN. Odległość 120 m do obserwatorium pokonałem w tempie olimpijskim. Co ciekawe, poza kałużami w obserwatorium nic, totalnie nic się nie stało. Kamera jest szczelna, hermetycznie, montaż z nowym CP3 też...fart.

 

Pisze CI to na pocieszenie, że pewnie każdemu z nas zdarzają się kretyńskie sytuacje. Jesteśmy tylko ludźmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a już się cieszyłem, że już wszystko działa w Twoim obs i zaczniesz już tylko focić

I to jest to co boli najbardziej. Jeszcze 2 lata temu 2 dni czekania na coś to były wieki, potem tydzień, dwa, miesiąc, ostatnio 4 miesiące czekałem na złożenie obserwatorium. No i nacieszyłem się.... 2 tygodnie. Jesli kamerka jest do kosza ( a obawiam się, ze tak ) to teraz będzie z pół roku czekania. To traci sens.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu myślisz że kamerka do kosza? Jeśli nie uwaliłeś chipa, lub jakiegoś programowalnego procka, to ciągle jest to do naprawienia!

Tam są normalne elementy, no prawie normalne bo SMD, ale ja takie przelutowywałem nie raz, ważne żebyś znalazł kogoś kto znajdzie miejsce awarii!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ten Atik jest całkiem sprawny w Ha, za to ma problem niskiej studni i szumów w "tle". To sugeruje, że raczej starałbym się robić możliwie krótkie ekspozycje, za to zwiększyłbym iloczyn.

 

Idę o zakład, że to zdjęcie wyglądało by znacznie lepiej przy 40x600, niż 13x1800.

Przy takiej charakterystyce chipu/kamerki to faktycznie lepiej wiecej krotszych klatek; powiedzmy 15min.

 

Wspołczuje philips. Ty to na prawdę masz jakiegoś pecha z rożnymi rzeczami w astrofotografii.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to co boli najbardziej. Jeszcze 2 lata temu 2 dni czekania na coś to były wieki, potem tydzień, dwa, miesiąc, ostatnio 4 miesiące czekałem na złożenie obserwatorium. No i nacieszyłem się.... 2 tygodnie. Jesli kamerka jest do kosza ( a obawiam się, ze tak ) to teraz będzie z pół roku czekania. To traci sens.

Jak do kosza? To wytwór ludzki, więc człowiek potrafi to naprawić, a wbrew pozorom, to nie jest jakiś HITECH. Spokojnie. Nie masz tam nic unikatowego. Będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdziłeś wszystkie kable?

Puki co to ja Ci radzę otworzyć kamerkę i zrobić zdjęcie w wysokiej rozdzielczości całej płytki. Podeślij mi je lub daj na forum, zobaczymy jakie to skomplikowane urządzenie.

 

P.S.

 

Masz pełną skrzynkę, posprzątaj bo nic nie dochodzi :(

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku dzieki, bo jeśli Atik ma tak "skomplikowaną" konstrukcję, to może sie okazać, że problem jest dużo prostszy do rozwiązania niż sie wydaje.

Jeśli nie spaliła się ta programowalna kość, to reszta wygląda spokojnie. Koszt części to pewnie jakieś 100PLN, ale to trzeba było sprawdzić dokładnie.

Czekamy na fotki od Philipsa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odpowiedź od ATIKa, wiec tymczasowo powierze im naprawę. Dzięki wam wszystkim za wsparcie.

Przy okazji dodam, że to już druga po montażu duża naprawa sprzętu. Wtedy jednak awaria nie była z mojej winy lub mówiąc inaczej nie popełniłem błędu którego byłbym świadom.

Tak czy inaczej niech będzie to nauczką, że pośpiech przy tak delikatnych sprawach jak sprzęt astronomiczny jest zdecydowanie nie wskazany. Niby każdy to wie, ale zawsze warto przypomnieć. Jednak jak się po kilku miesiącach doczekało działania czegoś, to ręce same się rwą do pracy ( i przy tym trzęsą ).

Niemniej postaram sie zrobić fotkę PCB póki niczego nie ryzykuje rozkręcając kamerkę :szczerbaty:, może kiedyś się komuś przyda.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotkę wrzuć koniecznie!

Będzie dobrze!

Rkamin... bo miałem sie do Ciebie odezwać. No więc sprawę AVTMODa i silników pomiędzy którymi znajdują sie przekaźniki Relpol'a rozwiązałem na tej zasadzie, ze miedzy Relopole a AVT dałem oddzielne zasilanie 220V ( które własnie rozwaliło kamerkę :) ). Na jakiej zasadzie to pomogło - nie wiem. Wcześniejsze zasilanie miedzy AVT a relpolami pochodziło od zasilania silnika... dlaczego tam sie robiło jakieś sprzerzenie ( dla innych czytelników: chodzi o to, ze silnik od obracania kopułą w jedna strone sie krecił a w drugą nie z powodu jakis zakłóceń pochodzących prawdopodobnie od kondensatora w silniku i AVT nie dawał rady utrzymywać przekaźników "zestykniętych" )- nie wiem. Czemu teraz nie ma - też nie wiem bo w gruncie rzeczy to jest teraz dokładnie to samo 220V co wcześniej tyle ze na kablu dłuższym powiedzmy o 2m ... Tak więc tamten problem przestał istnieć. Jest teraz nowy ( uwaga, wraca mi humor )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wracamy do gry.

Kamerka wróciła do mnie naprawiona.... ekhm..... raczej...... "chyba" wymieniona.

No więc w kamerce podczas awarii poleciało wszystko poza matrycą i obudową :)

Cała elektronika poszła podobno do kosza, podobnie moduł Peltiera.

Tak więc zadałem pytanie czy z okazji tak drastycznych uszkodzeń to nie da się upgradować do wersji 314L+ :) czyli z regulacją tempertury polegającą na ustawianiu setpointu oraz odczycie aktualnej temperatury. Dostałem krótką odpowiedź, że jest to możliwe i będzie kosztowało za wszystko 250 Euro. Zgodziłem się choć zęby mnie zabolały.

 

No i dziś przyjechała....wydaje mi się, ze dali mi nową kamerkę bo nie chciało im się starej naprawiać. Z racji upgrade'u musieli wymienić także obudowę ( czego w sumie nie oczekiwałem ) więc .... dostałem nowe pudełko z czystą jak łza kamerką, nowymi kabelkami w folii, wszystko zaklejone itd.

Zrobiłem porównanie darków z tej kamerki i z tej co się popsuła... jak na mój gust to dwie różne matryce....i na dodatek ta działa chyba lepiej ( sądząc po biasie). Wniosek z tego nasuwa się jeden, choć nikt mi nie powiedział, ze ta to zupełnie nowa kamerka.

Tak więc rokowania są dobre, ale trzeba będzie potwierdzić to pod czystym niebem.

 

Powiem tak.....jeśli moje podejrzenie jest trafne to w sumie wyszło mnie to ciągle taniej niż zakup nowej kamerki 314L+ w sklepie...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka słów na temat supportu. Rozmawiałem z niejakim Rui Tripa z Portugalii. Nie tyle rozmawiałem co mejlowałem bo nigdy nie dostałem od nich numeru telefonu.

Wymiana mejlowa przebiegała z nimi baaaaaaaardzo powoli, jeden mejl na 3-7 dni.... i to dosłowanie kilka słów (niby trafnych) ....ale udało się. Subiektywna ocena supportu 4/10

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, dopiero teraz czytam o Twoich przejściach. Niestety takie przykre niespodzianki to prawie zawsze wina pospiechu. Sam też przeżyłem kilkutygodniową przerwę zaraz po zakupie EQ6, gdzie po regulacji luzów zamykałem pokrywę i w pośpiechu przyciąłem jeden kabelek. Elektronika i zadymiła i ugotowało mi jeden scalak. Okazało się że w naszym pięknym kraju są dostępne tylko dwie sztuki :blink: Koszt bobrze ponad 200,- za szt. Potem jeszcze praca L.J i wszystko działa. Ta przygoda nauczyła mnie jednego, zero pośpiechu (jakie to trudne dla choleryka ;) ) wszystko ma się odbywać z namaszczeniem w zwolnionym tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.