Skocz do zawartości

Mocowanie aparatu na montażu


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że to co podałeś w linku będzie pasować do EQ3-2 bez żadnych przeróbek? W opisie napisali, że to jest do montażu AZ3.

W salonie Delty na JPII w Wawie trochę mnie postraszyli...

 

Dzięki!

 

EDIT: Ok, ok. Przemyślałem to. Muszę kupić dovetail, który zakładam na montaż a do tego dovteila dokręcam to co jest w linku aukcji. Zgadza się? :)

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dovetail powinieneś mieć do montażu odrazu (był to element wyposażenia EQ3-2) . Reszta tak jak napisał Sumas. Wiesz co, jesteś z Wa-wy. Złap dovetail w łapkę i do sklepu z tym. Niech ci na miejscu dobiorą co potrzeba. Jak nie masz dovetaila, to ciągle moja porada aktualna. Niech ci skompletują solution na miejscu.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ok, ok. Przemyślałem to. Muszę kupić dovetail, który zakładam na montaż a do tego dovteila dokręcam to co jest w linku aukcji. Zgadza się? :)

 

tak, ale wiesz co, nic nie musisz;

dovetaila powinieneś mieć z montażem, najtaniej byłoby przykręcić aparat bezpośrednio do niego, potrzebna byłaby Ci tylko jakaś śruba statywowa na mały gwint czyli - 1/4" 20 UNC

tyle że byłoby to mało wygodne, więc jak masz jakiś statyw fotograficzny to wystarczy od niego odkręcić głowicę, a jak nic takiego niemasz, no to to co podlinkowałem, jest jeszcze tanim rozwiązaniem

a wieczorem sprawdzę czy to jedno bez wiercenia pasje do tego drugiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będę miał dovetaila w zestawie to... nie wiem. Kupiłem używany montaż i miał być kompletny. Ale gość rozczłonkował go dla mnie i sprzedaje bez teleskopu.

 

W salonie DO mówili właśnie, że trzeba coś tam wiercić.

 

Dzięki za rady. Lada dzień zestaw dojdzie i będę miał pogląd na całość. Wybaczcie za laickie pytanie ale poza salonem DO i zdjęć to nie widziałem tych montaży, nie mówiąc już o dotykaniu, próbowaniu, etc :D

 

A które jeszcze sklepy polecacie w Wawie?

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, a która to wersja EQ3-2? Bo są takie z głowicą, w której NIE DA SIĘ osadzić dovetaila, mozna tylko zamocowac obręcze bezpośrednio do listwy głowicy, bedącej jej integralna częścią. Sam mam akurat taki. Wstawienie tam dovetaila we własnym zakresie jest utrudnione przez występy centralnej części głowicy, mające dokładnie odwrotny profil niz potrzebny dla dovetaila, praktycznie nie ma jak tego zrobić porządnie. Dodam,że widziałem też na oczy inną wersję EQ3-2, z normalną głowicą pod dovetaila, jak najbardziej.

Pozdrawiam

-J.

P.S. U mnie, chyba też w innych wersjach, jest na głowicy taki niesymetryczny występ z otworem, gdzie za pomocą dołączanej do montażu śruby 1/4"-20 [taka statywowa] wraz z nakrętka można podpiąć aparat, tylko nie ma jak regulowac precyzyjnie jego wyważenia w takiej konfiguracji -ale da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten płaskownik pod aparat i śrubę JUŻ JEST. Pisałem przecież. Ten mont, którego fotke rzucił mpwt to taka sama wersja jak moja, BEZ gniazda dovetaila. Gdyby na zdjęciu pokazał głowicę z przeciwnej strony, byłoby widać właśnie ten element wystający z boku środkowej części głowicy, z podłużnym otworem o szerokości akurat pod tę śrubę. Aparat mocuje się w ten sposob, że patrzy w poprzek głowicy, czyli prostopadle do kierunku mocowania tuby teleskopu. Mpwt, rzuć okiem na montaż z drugiej strony niż robiłes fotkę i zrób jeszcze jedną pro publico bono.

Pozdrawiam

-J.

P.S. W wersji gowicy EQ3-2 pod dovetaile, można zamiast kupować drogie oryginalne dovetaile, przeznaczone pod ciężki sprzęt, po prostu przyciąć kawałek drewnianego klocka. Serio, pod aparat z nie za ciężkim obiektywem wystarczy. Na czymś takim z powodzeniem wisiało na EQ3-2 Coronado PST na jedynym zlocie w Roztokach, na którym byłem rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku ale chyba nie zauważyłeś, że w tym miejscu jest przykręcony silnik napędu DEC

 

Arghrrrr!!!

Faktycznie. To dlatego,że ja mam tylko napęd w jednej osi, a napęd Rec jest przymocowany gdzie indziej. A dziwiłem się, po kiego grzyba ten otwór jest podłużny i nie całkiem prostopadle, tylko ciut pod kątem :Boink::Boink::Boink:

Tym nie mniej, do fotek samym aparatem na szerokim kącie, można by się obyć bez napędu w Dec i w to miejsce przyśrubować aparat -no ale to już prowizorka kompletna będzie. Udało mi się kiedyś ten uchwyt wykorzystać "bojowo" do zrobienia kompaktem fotki Holmesa.

Dzięki ZbyT za wyjaśnienie i korektę

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc już EQ3-2 doszedł. Trochę się namęczyłem przy składaniu. To mój pierwszy kontakt z montażem. Nie było łatwo ;) Szczególnie ćwiczenie z lunetką biegunową. Wygląda to tak:

 

eq3-2_02.jpg

 

eq3-2_01.jpg

 

Więc wydaje mi się, że można spróbować z czymś takim:

 

az3adapt1.25.jpg

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2860

 

Nie wiem czy rozstaw będzie pasował, ale jak się na jednej śrubie mocno skręci i ew. jakiś dystans wykombinuje to powinno być OK! Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zauważył Jarek, są przynajmniej 2 wersje głowic tych montaży EQ 3-2. mpwt Twój montaż to akurat jest z kompletu, w którym był sprzedawany z jakimś Makiem (starsze niebieskie i złote Maki SW miały właśnie taką inną szynę montażową). Gdyby ten montaż był ze standardową głowicą bez problemu mógł byś zaadoptować pokazane przez sumasa dovetaile. W moim przypadku wygląda to tak:

PS. śruba do podpięcia aparatu jest z obejmy do mocowania teleskopu (piggy back).

DSC03485.JPG

DSC03486.JPG

DSC03487.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Rozstaw oczywiście nie pasuje, ale do zestawu co mam (czytaj lustrzanka + szkła) spokojnie udźwignie to na jednej śrubie. Muszę tylko dokupić dłuższe, bo te co są w zestawie są za krótkie. Wczoraj testowałem zestaw z Hansem i przykręciliśmy aparat tam gdzie silniczek się przykręca. Przy prędkości x8 jakoś nie widzę zastosowania dla niego ;)

 

Dzięki wszystkim! Już mam pierwszą (średnio ostrą ;) ) galaktykę na koncie :D Yupi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.