Skocz do zawartości

Astro obserwatorium


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że nie mam nazwy (stąd ten dziwny tytuł wątku.

Chociaż wcześniej przydałoby się wszystko uporządkować, a postaram się to zrobić jak najszybciej i jak najtreściwiej, by nie zanudzać swoja relacją ;)

 

1.Jest rok 2007 postanawiam zbudować obserwatorium wykonuje pierwsze szkice:

 

d2c873fbaf6b2cd6.jpg

 

Dość szybko zacząłem realizację budowy kopuły:

6c70d9ed85802656.jpg

 

2. Rok 2008. Jednak po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, zmieniłem plany i oddałem sprawy w ręce architekta, dzięki któremu powstaje projekt. W tym samym roku wszelkie sprawy formalne związane z wszelkimi pozwoleniami zostają pozytywnie załatwione :)

 

3. Rok 2009. Nie będę Was tutaj zadręczał opisami budowy, napiszę tylko, że o skali niech świadczy ilość prawie 3 ton, stali kilkudziesięciu ton piasku i żwiru, około 1000 pustaków oraz setek innych produktów potrzebnych na takiej skromnej budowie. Acha, może dodam tylko, że już w roku 2008 po rozmowie z Jackiem Palą zrezygnowałem z koncepcji potężnego betonowego słupa (pier)

Zdjęć niestety żadnych nie robiłem, bo serio bylem bardzo zabiegany.

 

4. 12.10.2009 kończą się prace nad stałym dachem:

 

obsi.jpg

 

5. 15.10.2009 Montuje konstrukcje aluminiową:

 

obsii.jpg

 

6.31.10.2009 - obserwatorium ma już ruchomy dach. Pomimo tego, że nie wszystko jest zapięte na ostatni guzik wnoszę sprzęt :) Zdecydowałem się na lekką konstrukcje typu Roll Off Roofs . Cześc nośna to zamknięte profile alu, pokrycie poliwęglan komorowy (waga około 60kg). Prowadzone po ułożyskowanych cichych rolkach silikonowych.

47244796.jpg

 

7. Pow. całkowita obserwatorium to około 36m ^2 , cześć otwierana 9m^2. Mam w tej chwili naprawde sporo miejsca w dodatku osłoniętego w dużym stopniu przed wiatrem. Miejsca w który w przyszłości mogę umieścić nawet dwa spore astrografy :) ( i jeszcze sporo miejsca zostanie :) )

 

8. Tak to wygląda w nocy:

MT w obs.jpg

OBS bok.jpg

SW i MT.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolleyes.gif

 

Bajerro!

 

Czemu nie pier ? Kurde, ale drzew.

 

Pozdrawiam.

Własnie starałem się troszkę ograniczyć wpływ drzew prze to poszedłem tak do góry. Co do piera, to faktycznie miałem go ciągnąć od ziemi czyli jakieś 7 metrów + to co w ziemi. Ale J.P ma taki i nie sprawdziło mu się to podobno to raz, po drugie Jacek Pala ma potężny montaż bez piera. I faktycznie wystarczy dobrze zazbroić płytę + dołożyc belkę i można chodzić obok montażu i nic sie nie dzieje nie ma żadnych wachnieć na wykresie. Pier oczywiście zamiast tripodu powstanie, ale to juz inny temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje obserwatorium! :)

piękna, odważna konstrukcja, a jaką rozpiętość ma ten dach?

mógłbyś pokazać detale prowadzenia dachu?

no i czy pod spodem masz ogrzewane pomieszczenie?

jak ze stabilnością obrazu?

duże drzewa lubią rosnąć jakieś metr rocznie, czy będziesz szybszy?

sorry za tak dużo pytań

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje obserwatorium! :)

piękna, odważna konstrukcja, a jaką rozpiętość ma ten dach?

mógłbyś pokazać detale prowadzenia dachu?

no i czy pod spodem masz ogrzewane pomieszczenie?

jak ze stabilnością obrazu?

duże drzewa lubią rosnąć jakieś metr rocznie, czy będziesz szybszy?

sorry za tak dużo pytań

pozdrowienia

Pod spodem będzie ogrzewane pomieszczenie, ale będzie też izolacja (10 cm styrodur + wylewka + flizy).

Dach ma rozpiętość około 4m od krańca do krańca łuku. Stabilność obrazu rewelacja, tzn jeszcze tak dobrze nie miałem (ale to pierwsze testy). Widoczne drzewa już są tak potężne, ze większe nie będą (ale od strony południowej (na zdjęciach niewidoczne sąsiad posadził na granicy działki cały potężny las i tam będę miał w przyszłości duuży problem

Co do detali to jak zrobię zdjęcia to podrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś pokazać detale prowadzenia dachu?

Najważniejsza funkcję w układzie prowadzenia spełnia rolka osadzona w odpowiednim kompensacyjnym zamocowaniu. Porusza po profilu w kształcie litery J o ściance gr 2 mm lakierowanym proszkowo. Na zdjęciu widoczne również jedno z zabezpieczeń w formie zaczepu ze stalowej linki.

Przepraszam, ale nie na wszystko starcza mi czasu stąd widoczne ślady nie zmytego Drewnochronu <_<

rolka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dawno nie pisałem w tym wątku, a przecież stopniowo zagospodarowuje swoje obserwatorium ;)

W zeszłym tygodniu wstawiłem stalowy samodzielnie wykonany pier. Prace nad nim zacząłem prawie rok wstecz - ale w końcu dobrnąłem do końca :D

 

Pier jest demontowalny, bo inaczej nie wstawiłbym go do obserwatorium. Jego trzon stanowi solidna stalowa rura, którą sprowadziłem za pośrednictwem firmy Centrostal. Na szczególna uwagę zasługuje podstawa do zamocowania EQ6 - okazuje się, że świetnie do tego nadaje się tarcza hamulcowa z Poloneza truck :) , która kupiłem w sklepie motoryzacyjnym za 53,- ;)

pier.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na to ostatnie zdjęcie to ilość kabli jest większa niż samego sprzętu - przynajmniej wizualnie

ale wiem jak jest chociaż sam dopiero zaczynam zabawę z astro foto to chwilami gubię się w gąszczu elektronów

Nie liczyłem, a mogłem to zrobić ja je ostatnio wpinałem.

Stawiam, że jest ich tak między 20 a 30 ;)

 

Jak z drganiami podłogi?

 

Pozdrawiam.

 

Oczywiście drgania są jeżeli się poruszam w normalnym trybie (tzn chodzę ;) ), jak idę na paluszkach to nie zauważyłem.

Dlatego moja obecność w obserwatorium ogranicza się do odłonięcia dachu i uruchomienia, dalej lecę ze zdalnego pulpitu.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Ja sie lubie pokręcić i pojopić obok pracującego zestawu. Szwędam się przy teleskopie zawsze gdy mam siłe ustać na nogach. Choć nie raz bywa, że zmeczenie lub mróz przegonią mnie zaraz po otworzeniu dachu i odpaleniu sesji.

 

Pozdrawiam.

Ale chyba nie masz powierzchni 36m^2 (bo taka mam powierzchnie obserwatorium) w jednej płycie na pierwszym piętrze tak jak ja ?

Co prawda na zbrojeniu nie oszczędzałem, ale jak spaceruje to jednak drgania są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pier jest niezależną konstrukcją od bserwatorium. Po prostu wyrasta w środku przez zostawioną specjalnie dziurę w podłodze. Nie załatwia to problemu od kręcących się czasem pociągów po torze 50m obok, ale izoluje moje szwendanie się po obserwatorium. Moge skakać, czy tańczyć i nie ma śladu na wykresach :)

 

Pytam z ciekawości, nie by komentować / oceniać Twoje rozwiązanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.