Skocz do zawartości

nic nie widać w okularze - pomocy


kursywa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy lunetka celownicza jest dobrze ustawiona? Pamiętam moje pierwsze zmagania z teleskopem ho ho i jeszcze dawniej - też nacelowałem lunetką na Księżyc, a przez okular nic nie było widać!

 

Dopiero za dnia się zorientowałem, że lunetka kieruje zupełnie gdzie indziej niż 'patrzy' teleskop. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw: Jaki to teleskop? Newton? Gdy teleskop jest w domu, to wyjmij okular i spójrz w pusty wyciąg okularowy. Czy lustro wtórne orientacyjnie jest dobrze ustawione? Co widzisz?

Spróbuj też wycelować w jakieś obiekty w otoczeniu: Czy widzisz jakieś latarnie, okna sąsiadów, cokolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie lepiej nic nie kolimować.

Jak zajrzysz w wyciąg bez okularu to widzisz lusterko wtórne ?

Jeśli tak to czy w lusterku wtórnym widzisz odbicie lustra głównego ?

 

Ponieważ jestem kompletnym laikiem, a teleskop (SkyWatcher N-130/900 EQ-2) dostałam "na zachętę" odpowiem w niezbyt skomplikowanej, opisowej formie ;)

Kiedy zaglądam w wyciąg okularu widzę dwa lusterka, większe i mniejsze. W większym coś tam się odbija, w mniejszym, które jest na środku wiedzę moje oko. To dobrze czy źle?

Edytowane przez kursywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobrze, teraz wyceluj teleskop w cokolwiek (byle dosyc daleko- może w latarnię)- i włóż okular jak największy- z jak największym numerem i zobacz czy cokolwiek widać- pamietaj o wyregulowaniu ostrości pokrętłem wyciągu

Edytowane przez bratapita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze.

Teraz postaraj się skierować teleskop na np. żyrandol tak żeby było widać odbicie , możesz zaglądać od góry do teleskopu lub w wyciąg. Jak już będziesz mieć odbicie żyrandola w lustrze głównym przystaw najdłuższy okular do wyciągu ( nie wkładaj w wyciąg ) i patrząc w okular oddalaj go od wyciągu. Staraj się żeby okular był w osi wyciągu. W pewnym oddaleniu okularu od wyciągu zobaczysz ostry obraz w okularze . Jeśli tak będzie , to znaczy że wszystko jest ok. i nie ma siły aby w teleskopie nie zobaczyć Księżyca czy innych obiektów. Pozostanie tylko kwestia wycelowania i wyostrzenia obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kursywa, na 99% z tego co piszesz problem leży w zgraniu szukacza z teleskopem. Tak jak Ci piszą, zrób to w dzień, ale na jakimś naprawdę odległym obiekcie [conajmniej jakieś 500m od Ciebie -budynek, komin itp.]. Zacznij od najdłuższego [w sensie ogniskowej] okularu, np. tego 25mm. Dopiero wtedy bierz się za ogladanie nieba. Skoro w teleskopie widzisz samą ciemność, nie ma to nic wspólnego z kolimacją. Gdybyś wycelował choćby w pobliże Ksiezyca, widziałbyś silne odblaski. Nawet na silnie rozkolimowanym Newtonie, czy przy braku ustawionej ostrości trudno przeoczyć tarczę Księżyca w polu widzenia.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.