Skocz do zawartości

Sky-Watcher Dob 76 jako pierwszy tele


hyron

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniej pisałem że na Delta Optical oferowane są podkładki antywibracyjne Celestrona ale nie wiem czy są skuteczne. Ja kupiłem 70/900 ( firmy Sky-Watcher ) na EQ2 i nie mam zastrzeżeń co do stabilności. Niestety ten teleskop który ja kupiłem kosztował ponad 500zł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może porównamy parametry teoretyczne Skylux'a i Sky-Watcher SK707 AZ2.

 

Bresser Skylux

średnica:70mm

ogniskowa:700mm

światłosiła:f10

max. użyteczne powiększenie teleskopu: 140x

Akcesoria

szukacz 6x25

nasadka kątowa 90°

soczewka odwracająca obraz 1,5x

okulary: K-20 mm, K-12 mm, K-4 mm

 

Sky-Watcher SK707 AZ2

średnica:70mm

ogniskowa:700mm

światłosiła:f10

max. użyteczne powiększenie teleskopu: 140x

Akcesoria

szukacz 6x24

okulary: Super 25, Super 10

soczewka barlowa 2x

nasadka kątowa 90°

 

Akcesoria zaznaczone na kolor czerwony mają pewne wady opisane poniżej

 

Soczewka odwracająca obraz: tego typu dodatek jest niepotrzebny ze względu na to że w refraktorze z nasadką kątową obraz jest prosty. Wkładanie soczewki odwracającej obraz powoduje, że obraz ponownie jest do góry nogami. Poza tym takie soczewki obniżają jakość obrazu.

Okular K-4 mm: Problem wynika z tego, że maksymalne użyteczne powiększenie Skylux'a to 140x a powiększenie tego okularu to 175x ( 700/4=175 ). Po przekroczeniu maksymalnego użytecznego powiększenia obraz staje się ciemny ( Im większe powiększenie tym ciemniejszy obraz ) i nie zwiększa się szczegółowość obrazu.

Zgodnie z parametrami technicznymi lepszy jest Sky-Watcher SK707 AZ2. Ale aby porównanie miało sens potrzebujemy porównania obrazów uzyskiwanych przez oba teleskopy.

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może porównamy parametry teoretyczne Skylux'a i Sky-Watcher SK707 AZ2.

nie ma tu czego porównywać bo parametry te będą identyczne ze względu na identyczne parametry obiektywów

chyba, że obecność soczewki odwracającej obraz jest parametrem teoretycznym :szczerbaty:

 

jak napisał Polaris max powiększenie dla SkyLuxa (i SK707 pewnie też) to około 100x

gdybym miał wybierać między tymi dwoma lunetami skłaniałbym się do SkyLuxa ze względu na montaż z mikroruchami

zakładam przy tym podobną jakość optyki co wcale nie musi być prawdą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka odwracająca obraz: tego typu dodatek jest niepotrzebny ze względu na to że w refraktorze z nasadką kątową obraz jest prosty.

Obraz przez katówkę w refraktorze nie jest "do góry nogami", lecz jest "zamieniona" lewa strona z prawą.

 

 

Wkładanie soczewki odwracającej obrazpowoduje, że obraz ponownie jest do góry nogami.

Bo soczewkę odwracającą nie wkłada się w kątówkę tylko bezpośrednio do wyciągu. Soczewka odwracająca służy do obserwacji naziemnych, obraz wtedy jest taki jak trzeba. Inna sprawa, że soczewka ta jest kiepskiej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz przez katówkę w refraktorze nie jest "do góry nogami", lecz jest "zamieniona" lewa strona z prawą.

 

Faktycznie bo obraz prosty ( taki jak widzimy przez zwykłą lornetkę ) uzyskujemy za pomocą nasadki kątowej 45° a za pomocą kątówki 90° uzyskujemy obraz "lustrzany" ( zmieniona lewa strona z prawą ).

 

Bo soczewkę odwracającą nie wkłada się w kątówkę tylko bezpośrednio do wyciągu. Soczewka odwracająca służy do obserwacji naziemnych, obraz wtedy jest taki jak trzeba. Inna sprawa, że soczewka ta jest kiepskiej jakości.

 

Soczewka odwracająca obraz jaką posiada Skylux nie dość że jest kiepskiej jakości to jeszcze zwiększa powiększenie ( o 1.5x ) co powoduje że nie powinno się go używać z okularem 4mm ( powiększenie przekracza 260x ) a z okularem 12mm ledwo mieści się w maksymalnym użytecznym powiększeniu ( 87x ).

 

A tak swoją drogą bardzo ważny jest szukacz którym namierzamy obiekty które będziemy obserwować przez teleskop.

W moim teleskopie stopka szukacza jest bardzo delkatna.

Wystarczy dotknąć stopki i szukacz już nie pokazuje tego samego co widoczne jest w teleskopie. Więc przed każdymi obserwacjamii mószę ustawić szukacz. Nie wiem czy w teleskopie Sky-Watcher SK707 AZ2 i Sky-Watcher SK709 EQ2 są te same szukacze ale jeżeli tak to lepiej kupić inny teleskop bo dzesięciolatek będzie miał problemy z ustawieniem czegokolwiek. Informacja jak ustawić szukacz powinna być w istrukcji obsługi

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją drogą bardzo ważny jest szukacz którym namierzamy obiekty które będziemy obserwować przez teleskop.

 

No niestety, szukacz Skyluxa jest bezużyteczny. To obok okularu 4mm druga poważna porażka tego zestawu.

Full-plastik, niestabilny i prawie nic przez niego nie widać. Lepiej kupić Plossla 32mm/40mm i używać go jako szukacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, szukacz Skyluxa jest bezużyteczny. To obok okularu 4mm druga poważna porażka tego zestawu. Full-plastik, niestabilny i prawie nic przez niego nie widać. Lepiej kupić Plossla 32mm/40mm i używać go jako szukacza.

 

W moim teleskopie sam szukacz nie jest zły ale fatalna jest stopka. Całkowicie wykonana z taniego plastiku. Wystarczy dotknąć stopkę i szukacz nie jest precyzyjnie ustawiony. Jest to denerwujące bo jak w szukaczu na środku krzyżą jest np. Księżyc to w teleskopie widać tylko jego krawędź lub gwiazdy.

Jednak Plossl 32mm lub 40mm to chyba kiepskie rozwiązanie. Po pierwsze: cena takich długoogniskowych okularów jest bardzo wysoka. No nie przesadzajmy ale na pewno większa od ceny teleskopu jaki chce kupić hyron. Po drugie: ogniskowa. Każdy teleskop ma maksymalne użytaczne powiększenie i minimalne użyteczne powiększenie. Proponowany Plossl 40mm da wysokie jak na szukacz powiększenie 17x. Niestety obraz w takim okularze jest strasznie jasny. Co prawda nie jest to jeszcze minimalne użyteczne powiększenie ( ok. 10x ) ale Księżyc na pewno będzie nieżle "jarzyć". Po trzecie: brak krzyża. Oczywiście można zrobić samemu ale nie znam się na robieniu takich rzeczy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Skylux'a to za nieco ponad 250 zł dostajemy używalny sprzęt dla początkującego, który w miarę rosnących z doświadczeniem potrzeb można tuningować, choćby dokupując lepsze okulary. Skylux'aa można spokojnie polecić początkujacym, którzy chcą po prostu popatrzeć na Księżyc, Jowisza, Saturna czy gromady otwarte.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i kupiłem...

Nie udało mi się Skyluxa w Lidlu znaleźć, więc pojechałem do DeltaOptical. Niestety Synta 707 już zeszła, i skończyło się na 705 na AZ3. Odpalenie oczywiście w Wigilię :-)

Pozdrawiam wszystkich i raz jeszcze dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Hyron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem na Wigilię niebo zasłonią chmury, ale teleskop można przetestować na krajobrazach. Nasadka kątowa, dwa okulary, soczewka barlowa i można już testować. Wybierz jakiś obiekt, skieruj na niego teleskop (możesz przy okazji ustawić szukacz) i zmieniaj powiększenia od najmniejszego do największego. Pamiętaj, że okular 10mm z soczewką barlowa można używać tylko przy doskonałych warunkach atmosferycznych. Napisz na forum jak oceniasz ten teleskop.

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja dziś z ciekawości patrzyłem przez Dobsona 76 Celestona. Ale to było smieszne- dobson w jednej ręce. Maleństwo. Włożyliśmy tam Naglerka 13 :Boink: I były przeprowadzonne "obserwacje" Dzienne(ze względu na pogodę i czas). W sumie śmieszyło mnie to ustrojstwo. Zabawka na maxa ale smieszna i fajnie wykonana(poza wyciągiem, i akcesoriami, z Naglerkiem 13 było całkiem przyzwoicie, jesli chodzi o pole i ostrość, ale to nie dziwota, Huygensów zestawowych nie wkładałem bo to by sensu nie miało). Penwie Księzyc by jakoś dało się poogladać, ale jak ja zobaczyłem to lusterko główne... hmm to raczej by się na wtórne nadawało :rolleyes: . Ale ogólnie fajne to jest do postawienia na półce. Gdyby dołozyć ładny wyciąg z mikrofokuserem to by wyglądało całkiem ładnie.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja dziś z ciekawości patrzyłem przez Dobsona 76 Celestona. Ale to było smieszne- dobson w jednej ręce. Maleństwo. Włożyliśmy tam Naglerka 13 :Boink: I były przeprowadzonne "obserwacje" Dzienne(ze względu na pogodę i czas). W sumie śmieszyło mnie to ustrojstwo. Zabawka na maxa ale smieszna i fajnie wykonana(poza wyciągiem, i akcesoriami, z Naglerkiem 13 było całkiem przyzwoicie, jesli chodzi o pole i ostrość, ale to nie dziwota, Huygensów zestawowych nie wkładałem bo to by sensu nie miało). Penwie Księzyc by jakoś dało się poogladać, ale jak ja zobaczyłem to lusterko główne... hmm to raczej by się na wtórne nadawało :rolleyes: . Ale ogólnie fajne to jest do postawienia na półce. Gdyby dołozyć ładny wyciąg z mikrofokuserem to by wyglądało całkiem ładnie.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Okular Nagler jest na tyle drogi że jest wielokrotnie droższy od samego dobsona 76 (!) co oznacza że hyron będzie skazany na okulary takie jak Plössl, Kellner itp.

Powiedz na jakim poziomie jest koma (z okularem Huygensa). I inne abberacje optyczne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.