Skocz do zawartości

Gwiazdy widoczne z Ziemi jako tarcze


mateusz_18

Rekomendowane odpowiedzi

Znam tylko dwie gwiazdy, które można dostrzec przez ziemskie teleskopy nie jako punkty, ale jako dyski :astronom: . Pierwsza z nich to oczywiście Nasze Słońce, druga z kolei to Betelgeza. Na Wikipedii piszą, że jest tylko 10 takich gwiazd na niebie. Zna je ktoś może :g: ?! Ja szukałem już wiele razy i nigdy nic nie znalazłem. Dodatkowo moją ciekawość rozbudził pewien znajomy pytając mnie niedawno czy przez ten mój teleskop to można zobaczyć tarcze innych gwiazd. Odpowiedź była oczywista… mój sprzęt jest stanowczo za słaby do takich akcji, ale teleskop z obserwatorium na Mauna Kea pewnie dałby rade bez problemu :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnice obrazów gwiazd są mierzone za pomocą interferometrów. Pierwszym był interferometr Michelsona, którym zmierzono średnice kilku gwiazd. Nie pamiętam dokładnie ale zdaje się, że wszystkie były poniżej 0,05" (ważna jest długość fali, na której dokonano pomiarów)

o amatorskich obserwacjach dysków gwiazd można raczej zapomnieć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmielam się wątpić. Co prawda Proxima to najbliższa po Słońcu gwiazda ale ma ona zbyt małą średnicę aby być widoczna jako tarcza.

Proxima Centauri ma średnicę kątową ~0.001". Największe rozmiary kątowe mają Betelgeza i R Doradus - około 0.05-0.06", ale to i tak absolutnie poza granicami możliwości amatorskich, a także większości profesjonalnych teleskopów (dla porównania - zdolnośc rozdzielcza HST to zdaje się ~0.04").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to Alpha Centauri już pewnie prędzej mogłaby zostać zauważona jako tarcza. Przynajmniej ten większy składnik systemu. Chociaż z drugiej strony takie zgadywanie nie ma sensu bez poparcia konkretnymi dowodami :unsure: .

Alpha Centauri ma ~0.007" - znacznie więcej, niż Proxima, ale nadal baaardzo mało. Może przedstawię to bardziej obrazowo - człowiek stojący na powierzchni Księżyca ma wymiary kątowe ~0.001" - tyle, co Proxima Centauri widziana z Ziemi. Platformy startowe, które została po lądownikach Apollo są kilka razy większe, więc możemy uznać, że jeśli komuś uda się za pomocą np. Synty dostrzec na powierzchni Księżyca te pozostałości po astronautach, to smiało może polować na tarcze gwiazd:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpha Centauri ma ~0.007" - znacznie więcej, niż Proxima, ale nadal baaardzo mało. Może przedstawię to bardziej obrazowo - człowiek stojący na powierzchni Księżyca ma wymiary kątowe ~0.001" - tyle, co Proxima Centauri widziana z Ziemi. Platformy startowe, które została po lądownikach Apollo są kilka razy większe, więc możemy uznać, że jeśli komuś uda się za pomocą np. Synty dostrzec na powierzchni Księżyca te pozostałości po astronautach, to smiało może polować na tarcze gwiazd:)

 

No fajne porównanie :szczerbaty: .

 

A możesz powiedzieć skąd bierzesz takie informacje na temat wielkości kątowej gwiazd?! Chętnie bym sobie popatrzył, jeśli się da. Przy okazji ja bym dodał jeszcze do tej listy Antaresa i Mire (oczywiście gdy „napuchnie” do swoich maksymalnych rozmiarów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz powiedzieć skąd bierzesz takie informacje na temat wielkości kątowej gwiazd?! Chętnie bym sobie popatrzył, jeśli się da. Przy okazji ja bym dodał jeszcze do tej listy Antaresa i Mire (oczywiście gdy „napuchnie” do swoich maksymalnych rozmiarów).

Po prostu używam starożytnego zaklęcia "arcus tangens":)

 

Troszkę teorii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozmiar_k%C4%85towy

Dane dotyczące średnicy i odległości gwiazd są ogólnodostępne, a same obliczenia - nieskomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu używam starożytnego zaklęcia "arcus tangens":)

 

Troszkę teorii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozmiar_k%C4%85towy

Dane dotyczące średnicy i odległości gwiazd są ogólnodostępne, a same obliczenia - nieskomplikowane.

 

No w sumie można sie pobawić w takie obliczenia i samemu sprawdzić :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
... gwiazdy, które można dostrzec przez ziemskie teleskopy nie jako punkty, ale jako dyski :astronom: .
Hmm ... najpierw trzeba by wiedzieć, ile wynosi średnica punktu? :szczerbaty: Bo jeśli zero, to jakim cudem go widać?

No dobra - poważnie: Czy granicą jest zanik "promyków"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytałem ten temat i ZASTANAWIAM się nad Antaresem. Tylko 600 lat świetlnych od Ziemi (100 więcej niż Betelgeza),a na dodatek nadolbrzym trochę większy od a Ori. Tylko przypuszczam

Wróbel

Rozmiary kątowe Antaresa zostały dośc dokładnie zmierzone

http://articles.adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-iarticle_query?1990A%26A...230..355R&data_type=PDF_HIGH&whole_paper=YES&type=PRINTER&filetype=.pdf

około 0.041", czyli jest w czołówce, ale i tak to bardzo mało.

 

Hmm ... najpierw trzeba by wiedzieć, ile wynosi średnica punktu? :szczerbaty: Bo jeśli zero, to jakim cudem go widać?

Punkt jest pojęciem matematycznym, w rzeczywistości operujemy przybliżeniami. Poza tym, trzeba uwzględnić wpływ atmosfery, optyki i detektora - to wszystko powoduje degradację i rozmycie obrazu.

 

No dobra - poważnie: Czy granicą jest zanik "promyków"?

Co rozumiesz pod pojęciem "promyków"?

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam

Czytałem ten temat i ZASTANAWIAM się nad Antaresem. Tylko 600 lat świetlnych od Ziemi (100 więcej niż Betelgeza),a na dodatek nadolbrzym trochę większy od a Ori. Tylko przypuszczam

Wróbel

 

jeśli chodzi o odległości gwiazd od Słońca, to Wróbel się tu pomylił i to znacznie... Z jego danych wynika, że Betelgeza jest w odległości tylko 6 lat świetlnych, skoro Antares w odl. 600 lat św. i jest 100 razy dalej od Betelgezy...

Wg katalogu Hipparcos (a dane są z Guide'a,) Betelgeza jest w odl. ok. 430 (± l00 lat św.)

A swoją drogą ładnie by ta gwiazda świeciła, gdyby była w odległości tylko 6 lat św - wychodzi, że miała by jasność ok. -9 mag.. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą ładnie by ta gwiazda świeciła, gdyby była w odległości tylko 6 lat św - wychodzi, że miała by jasność ok. -9 mag.. :o

Na półkuli pd byłby poważnym utrudnieniem dla astrofotografii,a u nas ładnym dodatkiem nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam

Przepraszam że niejasno się wyraźiłem. Chodziło mi o to, że Antares jest ok. 100 lat świetlnych dalej od Betelgezy.

Wróbel

Nie ma za co... Ja z kolei automatycznie zrozumiałem, że chodzi o odległość 100 razy większą, choć istotnie nie ma tam słowa "razy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.