Skocz do zawartości

Zanieczyszczenie światłem


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Astromiłośnik

Ja również pamiętam czasy gdy byłem znacznie młodszy, w wieku 10 lat otrzymałem teleskop i gwiazdy nawet dobrze było widać z mojego balkonu w Krakowie. Mieszkam w okolicach ronda Barei, obecnie mam 23 lata i zmieniło się niesamowicie. Już niedługo pozostaną mi tylko planety i Księżyc do oglądania. A pamiętam doskonale, że potrafiłem znaleźć, „oponkę” w gwiazdozbiorze Liry. Teraz nie ma szans. Heh, marzy mi się blackout w Krakowie w trakcie pięknej nocy heheh. :astronom:

 

W ogole to we Wroclawiu zapanowala moda na podswietlanie obiektow z dolu do gory.

 

U mnie w Krakowie, podobnie.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo by pomogło gdyby ktoś znalazł tę ustawę. Pismo z podstawą prawną ma zupełnie inną moc niż takie tam narzekania że mi świeci.

Może ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym jest odpowiednią. Nie jestem prawnikiem, ale zakres merytoryczny wydaje się być odpowiedni. Zresztą szczegóły regulują pewnie jakieś przepisy wykonawcze.

 

Przy okazji znalazłem ciekawy artykuł o pomiarach natężenia oświetlenia w pasie ruchu drogowego warszawskich ulic wykonanych przez Zakład Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

http://www.motofakty.pl/artykul/stan_oswietlenia_ulic_w_warszawie.html Co prawda z roku 2008, ale teraz jest pewnie jeszcze gorzej. Tak przypuszczam po konkluzjach z tego artykułu. Wskazuje się tam na niedoświetlenie znacznie większej ilości ulic, niż prześwietlenie. Na dole są też wypisane akty prawne (głównie PN) regulujące natężenie oświetlenia ulic. O zgrozo nie ma w artykule ani słowa o prawidłowych oprawach. I tu byłaby odpowiedź skąd brać energię na doświetlenie pasa ruchu drogowego.

Swoją drogą ciekawe, czego uczą się o prawidłowym oświetleniu studenci wspomnianego Zakładu Techniki Świetlnej PW, przyszli inżynierowie oświetlenia? Sądząc po galerii projektów chyba uczą się generowania LP:

http://www.ee.pw.edu.pl/TS/nowa/projekty.htm

 

Pod linkiem poniżej jest opis procedury projektowania oświetlenia ulic z wykazem Polskich Norm regulujących przepisy oświetleniowe:

http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/oswietlenie/164-wymagania-i-zalecenia-w-oswietleniu-ulic.html

 

PS. Istnieje jeszcze coś takiego, jak Polski Komitet Oświetleniowy, który między innymi zajmuje się "ekologią oświetlenia":

http://www.ee.pw.edu.pl/CIEPoland/

i jest oddziałem International Commission on Illumination

http://cie.co.at/

Z pobieżnych oględzin wynika, że ten komitet zajmuje się głównie generowaniem LP, ale może warto ich zainteresować naszym problemem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie przeczesałem net, ale mam raczej umiarkowany sukces. Zgromadziłem takie linki:

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19850140060 - ustawa o drogach publicznych. Tu jest definicja drogi i kto za nią odpowiada.

 

http://www.elektro.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3085:owietlenie-zewntrzne&catid=135&Itemid=100077 - spis litratury o oświetlaniu zewnętrznym

 

http://eko-wat.pl/arts/zle.pdf - artykuł o oświetlaniu zewnętrznym (na wstepie spis unormowań prawnych). Jednak artykuł koncentruje się (jak 99,9% materiałów w sieci) na tym kto ma finansować oświetlenie dróg.

Tu pojawia się odwołanie do Dyrektywy Unijnej EN - 13201 "Oświetlenia dróg". To może być ważne, ale jest dostępne tylko odpłatnie. Ma to powiązanie z PN-EN 13201-2:2007 http://www.pkn.pl/index.php?a=show&m=katalog&id=540733&page=1 (ale też odpłatne).

 

http://www.klubswiatla.pl/ZASTOSOWANIA/drogowe/normy.asp - spis "norm drogowych" dotyczących oświetlenia.

 

Wszystko co widziałem dotyczy wymagań na oświetlanie DROGI (a nie w jej otoczeniu) i kto za to płaci.

 

Trzeba szukać dalej.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to pomoże. Ustawa o samorządzie gminnym... Rozdział 2, Art.6 "[Zakres działania gminy] 1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o

znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.". Rozdział 2, Art.7 "[Zadania własne] 1. 1 Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych

gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz

gospodarki wodnej,

2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,

...

2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy"

EDIT: Ustawa o ochronie przyrody Art. 2. 1. Ochrona przyrody, w rozumieniu ustawy, polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody:

 

1. dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów;

2. roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową;

3. zwierząt prowadzących wędrowny tryb życia;

4. siedlisk przyrodniczych;

5. siedlisk zagrożonych wyginięciem, rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów;

6. tworów przyrody żywej i nieożywionej oraz kopalnych szczątków roślin i zwierząt;

7. krajobrazu;

8. zieleni w miastach i wsiach;

9. zadrzewień.

 

Art.2 "Celem ochrony przyrody jest:

...

# ochrona walorów krajobrazowych

... "

Mam nadzieję, że pomogłem

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja wkoło Macieju ;) piszę, że musimy po prostu pilnować władz i uświadamiać im problem zanieczyszczenia światłem. Tak jak piszecie większość ludzi ma to gdzieś, ale chyba nie my....

 

Na poniższym zdjęciu, które zrobiłem dziś widać różnicę pomiedzy użyciem prawidłowych - Fot. 1 i Fot. 2 i nieprawidłowych opraw oświetleniowych. Kolosalna różnica, no nie ? Zwróćcie uwagę, że pomimo użycia prawidłowych opraw z płaskimi kloszami są one nieprawidłowo ustawione - powinny być idealnie wypoziomowane. Niestety tak nie jest. Na Fot. 1 widać, że w miarę prawidłowo ustawione ltarnie A, B, C, D, a na Fot.2 w ogóle takich nie ma.

 

fot5.jpg

 

Kto na takie rzeczy powinien zwracać uwagę? No właśnie my, najbardziej problemem zainteresowani....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moja mama jest w radzie gminy. Dlatego po przeczytaniu tego tematu uświadomiłem sobie ,że można coś "podziałać". Tak więc zaprezentowałem mamie dokumenty przygotowane przez Yah i zostały przyjęte z aprobatą. Zwrócę uwagę jeszcze na fakt ,że w moim mieście 80% lamp to tzw. kulki ,które są wysoko nie wydajane. Nie długo będzie zebranie rady gminy na którym będą te sprawy poruszone.

O dalszych losach tego projektu będę informował na forum.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłaliśmy ze szkoły pracę na temat oszczędzania energii i moja pani od biologii (którą wcześniej wprowadziłem w problem LP) pomyślała o zanieczyszczeniu. Ustaliliśmy więc, że poświęcimy dwie strony na LP. Praca wysłana (na jakiś konkurs; najpierw etap wojewódzki, następnie krajowy i międzynarodowy), a w niej jako "as w rękawie" problem polskich astroamatorów :Salut: . Ponadto w tym roku szkolnym będę miał rozmowę z jakimś ważniaczkiem z powiatowego wydziału ochrony środowiska. Może kiedyś na mojej działce będzie widoczna M7 gołym okiem :astronom::g:

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc nie ma lekko, ale nie jest źle ;) Problem zanieczyszczenia światłem nie wynika ze złej woli władz lokalnych, tylko z nieświadomości problemu. Po prostu nikt nie zwraca uwagi na źle ustawione oprawy oświetleniowe i nie dobiera ich pod kątem ograniczenia efektu olśnienia. Moja rozmowa przyniosła taki skutek, że osoby zajmujące się oświetleniem ulicznym zdały sobie sprawę z problemu. Przecież nie chodzi , powtarzam, o likwidacje latarni tylko ich prawidłowy dobór.

Ludzie musicie się ruszyć i po prostu iść do wójta, burmistrza, prezydenta i porozmawiać. Najlepiej jeszcze z przygotowanym materiałem fotograficznym. To naprawdę może przynieść rezultaty. Oświetlenie jest cały czas modernizowane i przy modernizacji kolejnej ulicy należy tak dobrać oświetlenie by ograniczyć lp. Naprawdę nikt za nas tego nie zrobi....

Zobaczymy co u mnie w mieście czas przyniesie - ja jestem sceptycznym optymistą :)

 

 

I jeszcze ściągawka z materiałów, które ja zrobiłem przygotowując sie do rozmowy o lp www.comenius2.republika.pl/astro/lightpollution.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przed sobą decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S-3 na odcinku Nowe-Miasteczko-Legnica(węzłę A4) gdzie zapisano

cyt.: " do oświetlenia na węzłach stosować lampy z oprawami zaprojektowanymi tak aby snop światła ukierunkowany był bezpośrednio w stronę jezdni."

Czyżby Międzynarodowy Rok Astronomii zrobił swoje? A może ktoś we Wrocławskim RDOŚ ma podobne do naszych zamiłowania? Tak czy inaczej problem został zauważony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

"- Czy to jakiś łobuz czy złodziej, który chce mieć ciemno w nocy, nie mam pojęcia. Nie możemy sobie dać z tym rady."

 

oburza się burmistrz pewnego miasta, na ulicach którego, ktoś przestawia programatory latarni ulicznych

całość można przeczytać tu: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,8525100,Nie_swieca_w_nocy__a_w_dzien_tak__Ktos_przestawia.html

 

mam nadzieję, że to jednak nie jakiś miłośnik astronomii amatorskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....mam nadzieję, że to jednak nie jakiś miłośnik astronomii amatorskiej

Gdybym wiedział, jak to zrobić bez ryzyka, to kto wie. Parking Usługowej Spółdzielni Uniwersum (ul. Ciszewskiego), świecący ponad wierzchołkami drzew na mój balkon na VIII piętrze, po pierwszej pozytywnej reakcji na moje pismo zamilkł i jak na razie nic nie zrobił. Mógłbym strzelać, ale trochę się boję. Do latarni też nie mam dostępu, są na terenie parkingu. Pozostaje prosić:

Kochana Spółdzielnio Uniwersum, zrób coś. Nie wpędzaj mnie w radykalizm i terroryzm!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł świetnie pokazuje problem, o którym zawsze wspominam przy okazji dyskusji o LP - tzw. rozbieżność interesów. To co dla nas dobre, dla 99,99% mieszkańców jest złe, bardzo złe. Ludzie chcą mieć latarnie i nic tego nie zmieni. Sądzę, że w przyszłości w centrach miast będzie widno, jak w dzień. Całe niebo będzie świecić, razem z iluminacjami reklamowymi wyświetlanymi na nieboskłonie. Nic z tym nie zrobimy. Widziałem nowe koncepcje na nowe formy reklamowe. Niefajnie, niefajnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje nam tylko założyć miasto w Bieszczadach gdzie wstęp mają tylko astro-amatorzy, a latarnie gasną godzinę po zachodzie Słońca. W hipermarkecie można dodatkowo kupić filtry, okulary (te z wyższej półki i latarki z czerwonym szkłem. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.