Skocz do zawartości

dostałem teleskop bresser pluton


lysyhehe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

dostałem teleskop bresser pluto. mam dylemat jestem zielony jeszcze w temacie teleskopów więc proszę wiem że telep ten jest nie najlepszy ale to mnie nie zniechęci do obserwacji bo to świetne zajęcie a i darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. mam 600 złotych i chce wydać na okulary to co w zestawie to szajs. wiem sprzedaj telep dołóż tą kasę kup lepszy. Ale kobicie swojej (bo od niej dostałem) przykro by było POMOCY!!! JAKIE OKULARY DOKUPIĆ DO NIEGO. chciałby obserwować najbardziej planety. Myślałem nad zestawem Zestaw okularów Celestrona za 700 zł. Więc FACHOWCY POMOCY!!! dajcie namiar żebym nie dał ciała już na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż przykro mi to pisać, bo jak wspomniałeś refraktor, który masz otrzymałeś w prezencie i to od bliskiej osoby. Szkoda, że wcześniej Twoja pani nie zasięgnęła informacji na jakimś forum.

 

Kilka lat temu sam zakupiłem teleskop Pluto, aby mieć niewielki sprzęt podręczny. Niestety obrazy, którymi mnie uraczył były bardzo słabe. Planet wręcz nie dało się oglądać. Odesłałem refraktor i jak do tej pory był to jedyny taki przypadek. W swoim życiu miałem około 20 instrumentów i ten plasuje się na ostatniej pozycji. Jedyna szansa jest w tym, że ja trafiłem na felerny egzemplarz lub, że przez te kilka lat jakość tego teleskopu jest lepsza. Mnie na przykład za pomocą tego refraktora nie udało się oddzielić pierścieni Saturna od planety. Widziałem jak Galileusz, czyli planetę z uszami ;)

 

I teraz pytanie, czy warto kupować okulary pod ten teleskop? Może poobserwuj nim trochę, zobacz czy warto i ewentualnie dokup jeden "uniwersalny" okular dobrej jakości, aby sprawdzić, czy rzeczywiście znacząco wpłynie na poprawę jakości obrazu. Taki okular, który potem będziesz mógł z powodzeniem wykorzystać w innym teleskopie, który będzie następcą wspomnianego Pluto. A jeżeli obserwacje Cię wciągnął to na pewno następca będzie, tylko kwestia kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż przykro mi to pisać, bo jak wspomniałeś refraktor, który masz otrzymałeś w prezencie i to od bliskiej osoby.

 

Robert, ten Bresser to chyba raczej Newton czyli reflektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem dobry telep jak na początek. Tymbardziej że masz sporo pieniędzy więc możesz kupić dobre okulary. W końcu co to za frajda zaczynać od wielkiego teleskopu za 1500 albo 2000zł, wtedy nie ma się porównania jak to wygląda na tańszych i mniejszych. Co do okularów, to niech się wypowie ktoś kto ma doświadczenie w obserwacjach. Ale od razu mogę Ci powiedzieć że ten teleskop nadaje się bardziej do DS jak do planet. Ja Ci powiem tak, jeśli naprawdę interesuję Cie astronomia, to może warto by było nie wydawać aż tyle na okulary do takiego telepa. Wydaj mniej i zacznij oszczędzać na nowy telep powoli. Jeśli mieszkasz w mieście to tymbardziej przydałby Ci się refraktor, czyli teleskop soczewkowy bo reflektory w mieście się gorzej sprawdzają. No i refraktor jest lepszy do oglądania planet. Ale to moje skromne zdanie, wracając do Twojego pytania - Okulary które masz w komplecie z telepem aż takie najgorsze nie są <jest wiele gorszych>. Jeśli masz sporo kasy, ten zestaw z celestrona o ile chodzi o ten http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/635

wyglądaja całkiem ok, uzyskasz bardzo wiele różnych powiększeń zaczynając od x15 a kończąc na x250 z barlowem. Maksymalne użyteczne powiększenie to x269 bodajże więc ten okular 4mm chyba też się przyda.Do tego sporo filtrów. Jakbym miał dobry teleskop i pieniądze, to sam bym sobie kupił takie coś. Bo mój telep to nawet przy tym bresser pluto wysiada. No ale może lepiej zacząć oszczędzać na refraktor jeśli lubisz planety, bo tak jak pisał Robert, obserwacja planet z tym teleskopem może być ciężka.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anum, jak już ktoś bardzo mądry na tym forum kiedyś powiedział: "Lepiej mieć jeden dobry okular, niż wiadro kiepskich." Nie twierdzę, że te z zestawu, który podlinkowałeś są złe. Jest ich po prostu za dużo. Mało który obserwator wachluje szkłami po wyciągu. Ludzie maja przeważnie po trzy, cztery okulary o konkretnych ogniskowych i do konkretnych zastosowań. A faktycznie używają dwóch. Mnie w tym zestawie brakuje czegoś w okolicach 20mm, za to wyrzuciłbym z niego 4mm. (W końcu jet 6mm i barlow). Na miejscu autora wątku dałbym sobie na wstrzymanie z kupowaniem i zobaczył czy hobby "chwyci". Jeśli tak, to za podobne pieniądze kupuje LVW 13mm, który przyniesie mu więcej radochy niż cała ta walizka. Co więcej, zmieni sprzęt, a szkło zostanie (też tak mówiłem... :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym okularem do tego śmiecia jest SW zoom 8-24mm.

żaden plosl ani kernel nie da akceptowalnego obrazu z tym śmieciem.

 

Tak naprawdę jeżeli masz 600zł to racjonalne byłoby sobie kupić teleskop drugi ciemniejszy np 114/900 a tego co masz dać psu np (jak go nie lubisz oczywiście i żeby sie udławił i zdechł)

 

Ale, że prezent to kup sobie tego zooma jak chcesz to może nawet w wersji lantan jeżeli chcesz kiedyś dokupić sobie normalny teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie to że jest kiepski mnie nie zniechęci, dobra proszę konkretnie 3 okulary ( bo wnioskuje z tego że lipa jest taki zestaw ) do 600-700 zł. a cha i mieszkam na wsi dolnyśląsk miejscowość pod JAWOREM z DS widziałem koło raka super normalnie, plejady, niem a się czym chwalić, ale marsa wogle nidy rydy. PROSZĘ FACHOWCÓW O 3 SOCZEWKI podkreślam chodzi o planety ( będę zadowolony nawet jak tylko JOWISZ dzięki nim będzie widoczny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, ten Bresser to chyba raczej Newton czyli reflektor.

 

Tak szybko go odesłałem, że już zapomniałem nawet, że to był Newton. Po prostu co małe kojarzy mi się z refraktorem. Ja kupiłem swój egzemplarz pewnie 6-8 lat temu, gdy pojawił się na rynku. Wtedy prezentował się nieco inaczej niż ten przedstawiony w wątku na zdjęciu. Mój miał czarny tubus.

 

W sumie to teraz jestem ciekawy, czy to dalej aż tak słaby teleskop, czy może przez te parę lat trochę poprawili jego jakość. Tak czy inaczej bałbym się dokupić okular krótkoogniskowy i raczej celowałbym w okolice 10 mm, aby uzyskać znośny obraz. Ale z drugiej strony 10 mm da powiększenie zaledwie 50x, a kolega chce oglądać planety więc to mało.

 

Może rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup zooma 8-24 mm i przetestowanie zestawu teleskop+okular przy różnych powiększeniach. A zoom i tak powinien się przydać w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z DS widziałem koło raka super normalnie, plejady, niem a się czym chwalić, ale marsa wogle nidy rydy. PROSZĘ FACHOWCÓW O 3 SOCZEWKI podkreślam chodzi o planety ( będę zadowolony nawet jak tylko JOWISZ dzięki nim będzie widoczny)

 

Nie wiem co oznacza "nidy rydy", ale skoro obserwowałeś "DS koło Raka" to tym bardziej powinieneś widzieć Marsa. Jowisz gdy przebywa z dala od Słońca (bo teraz jest blisko dziennej gwiazdy) jest doskonale widoczny gołym okiem, a tarczkę planety można zauważyć już przy niewielkim powiększeniu 10-20x. Ale aby zobaczyć na niej coś więcej oprócz "2 pasów" to trzeba zdecydowanie większego powiększenia i dobrego obrazu. A dobry obraz to dobra optyka, dobry seeing i powiększenie ok. 150-200x.

Dobry do testowania obrazów jest Saturn ze swoimi pierścieniami, obecnie widoczny przez większą część nocy w gwiazdozbiorze Panny. Z tym, że obecnie pierścienie są w niekorzystnym ułożeniu do Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nidy-rydy no wiesz czerwoną plamę możesz podać link na tego zooma 8-20mm saturna też widziałem niewyraźnie jasna kula z pasem ciężko wyjaśnić ale księżyc se oglądałem masakra. Naprawdę prowadzenie obserwacji jest super aż strach pomyśleć jak bym miał lepszy sprzęt chyba całe noce bym siedział nawet w pochmurne hehehe bo nóż widelec przejaśni się (fazuje) DOBRA Z GÓRY DZIĘKUJE JUŻ WSKAZÓWKI JAKIE DAJECIE SĄ BARDZO POMOCNE jeszcze zerkne do jakieś lektury fachowej co byście radzili w sferze książek magazynów no i oczywiści linki z okularami do kupienia wasze typy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto kupić przyzwoity atlas nieba:

Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas - http://www.empik.com/sky-telescope-s-pocket-sky-atlas-z-importu,2129379,p

mapę Księżyca:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=105_34&products_id=68

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=105_34&products_id=428

a jeśli idzie o książkę to najlepiej:

Rudź "Atlas nieba. Przewodnik młodego astronoma":

http://www.kopernikanska.pl/prod_k_0_-3_69316_Atlas_nieba.html

także "Niebo. Przewodnik uzytkownia" Levy'ego ... tylko antykwariaty i allegro

 

jeśli idzie o język angielski to: Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide":

http://www.empik.com/the-backyard-astronomer-s-guide-z-importu,prod1496091,p

 

p.s. rzuć też okiem tu: http://astromaniak.pl/viewforum.php?f=16

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysyhehe, tego teleskopu nie uratują okulary za 700 czy za 1000zł. Koniec kropka. Skoro go masz, to oczywiście jest sens na nim popracować jakiś czas. ALE: kup do niego DOBREGO [nie pierwszy z brzegu najtańszy] Barlowa 2x i NAJWYŻEJ 1-2 okulary [Plossle, może ortoskop], które Ci już zostaną na stałe. Ten teleskop ma tak krótką ogniskową,że w zasadzie wyklucza sensowny dobór krótkogniskowych okularów do planet. A jak wydasz nieziemskie pieniądze na 4mm lub jeszcze krótszego lantana [3-4x więcej niż sam ten teleskop kosztuje!], to i tak efekt będzie marny, a szkieł tych nie wykorzystasz z nowym przyzwoitym teleskopem, jaki mam nadzieję kiedyś sobie sprawisz. Czyli utopisz te 700zł jak nic. McArti dobrze Ci pisze,żadne okulary nie zrobią z Pluto teleskopowego Mercedesa.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Nie szalej z powiększeniami na tym teleskopie, 130-150x to pewnie więcej niż maksimum jego praktycznych możliwości, za to może tak się da sprytnie dobrać zestaw Barlow + 1-2 okulary, jak pisałem wyżej.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoom LV 8-24 i staraj się na razie nie iść w dół z ogniskową okularu poniżej 8mm. Zaznajom się z niebem.

Przy 8mm masz pole prawie 1 stopień, z 24mm prawie 2 stopnie pola i źrenicę wyjściową 5,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zanim podejmiesz decyzje zastanow sie jeszcze raz nad wymiana tuby

żonie mozesz powiedziec, ze dotychczasowa tuba nie jest do planet :)

jesli lubisz planetki to mozesz kupic cos w tym stylu http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak102-ota,d718.html

montaz jaki posiadasz wyglada mi na klase eq2 wiec powinien sobie poradzic z niewielkim maczkiem

mozesz mi wierzyc albo nie ale mialem kiedys badziewny teleskop ktory na poczatek wydawal mi sie niezly

i tez zaczynalem "ulepszac" go od wymiany okularow

efekt byl taki, ze mialem niezly okular i nadal beznadziejne obrazy w teleskopie

po prostu wad tej tuby nie da sie zrekompensowac niczym

 

pozdro i pomysl 3 razy zanim zdecydujesz

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie chyba racja pomyśle nad okularami które na zaś się przydadzą i nad zmianą tuby dozbieram kasy do 2000 zł na telep i wtedy ruszę na łowy Ale dzisiaj SATURNA widziałem ( w wersji dla zastanawiających się ) żal że się wcześniej za to nie brałem obserwacja nieba RZĄDZI. Muszę się pochwalić znajomy wyśmiał mnie mówiąc teleskop gwiazdy SYF Co TO MA BYĆ wróciłem z nim przed chwilom pierwsze co księżyc obserwowaliśmy (zaglądał w okular jak szpak w dupę ). Zmienił zdanie szybko. Tylko kobita wyjść niechce bo za zimno sama kupiła ŻYCI nie ruszy. POZDRAWIAM I BARDZO DZIĘKUJE ZA RADY. A jeszcze jedno jestem z dolnegośląska są gdzieś obserwatoria żeby pojechać do nich dowiedzieć się zaczerpnąć języka. Zobaczyć telepa (niewiem gzie tuba 10 metrów ma ) jak na filmach dokumentalnych o wszechświecie ( się rozbujałem ) ??????????.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję fajnego chrztu bojowego :)

 

Skoro jesteś ze Śląska, to warto odwiedzić chorzowskie Planetarium (tutaj masz namiary na jego stronę internetową). Znajduje się ono w WPKiW, w bardzo ładnej okolicy.

 

Tak jak sami piszą na stronie mają tam największy w Polsce refraktor (i faktycznie wygląda imponująco, bo już kilka razy miałem okazję oglądać go w akcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.