Skocz do zawartości

Pentax K-X


Szaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie wszystkich

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić lustrzankę Pentaxa k-x i to do was pytanie

Czy uważacie że jest godzien uwagi ze względu na astrofoto no i wiadomo zwykłe fotki

Link Pentax forum.com

Podobno najlepsze iso w APS-c z tego co piszą na niektórych stronach

 

Wydaje mi się że chyba dobry wybór jak za 2000zł??

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze na optyczne.pl ten Pentax może jest fajny, ale do astrofoto:

1. Nie ma możliwości wymiany filtra, który jest przed matrycą, jak to można zrobić w Canonach. Co prawda robienie dziennych zdjęć jest utrudnione, ale ważne że jest wogóle taka możliwość.

2. Przy czasach powyżej 30 sek, czyli na funkcji "Bulb" ISO może być maksymalnie 1600.

3. Mimo informacji producenta, wygląda na to że aparat i tak odejmuje swoje "darki" co jest o kant d... potłuc w astrofoto. Zresztą jak można porównywać szumy, pomiędzy aparatem który je automatycznie odejmuje, do innego który daje nam prawdziwy plik RAW???

Zresztą za 500zeta więcej możesz kupić Canona 500d, który będzie o niebo lepszy i nie tylko dlatego, że ma więcej pixelil, bo to akurat idzie na "minus" ;), ale np dlatego ze RAW-y są 14bitowe, a nie 12-sto, jak ma miejsce w Pentaxie.

A jeśli nie mozesz wydać te 500 zeta więcej, to pomyśl o Canonie 1000d, też będzie lepszy do astrofoto, ale niestety RAWy są 12-sto bitowe.

To taka moja opinia.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentax to miodzio aparat 'na dzień', szczególnie jeśli jesteś fanem jasnych obiektywów stałoogniskowych.

Jeśli zaś kręci Cię astro to Piotrek L. ma rację. Nie ma jak Canon. Do zalet Canonów, które wymienił doliczyłbym jeszcze wsparcie chyba wszystkich software'ów astro. Tak się już utarło, i chyba nie bezpodstawnie, że standardem w astrofoto DSLR jest Canon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany filtrów na matrycy to odpada, puki co jest to dla mnie za duży wydatek i ogólnie aparatu chcę używać normalnie i cieszyć się dobrymi zdjęciami w dzień.

W canonie 500d nie pasuje mi to że nie ma tak dobrej współpracy z M42 a mam trochę tych obiektywów. no i więcej Mpix na mniejszej powierzchni.

Niestety pentax chyba jednak za każdym razem odejmuje darka i nie da się tego wyłączyć. Ale czy to stanowi wielki problem? Przy pstrykaniu obiektywami powiedzmy do 200mm ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W Pentaxach obsługa M42 jest dość przyjemna. Przede wszystkim działa pomiar światła oraz potwierdzanie ostrości.

Chociaż K-X nie ma podświetlania aktywnego punktu ostrości na matówce, ale kto używa innego punktu niż centralny? :szczerbaty:

Z tego co się czyta, to rzeczywiście, nie można wyłączyć robienie darków przez aparat, muszę to sprawdzić, aparat mam

4 miesiące, a jeszcze na długich czasach nie miałem okazji pracować. Niby jest odpowiednia opcja w menu, ale ponoć oznacza coś

zupełnie innego.

Wysokie iso wymiata, nocne zdjęcia robione praktycznie z ręki :blink:

Tutaj mała próbka, zrobione w nocy z okna, proszę nie analizować zdjęcia pod względem kompozycyjno-artystycznym :szczerbaty:.

Pozdrawiam,

Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, wbudowany mechanizm odejmowania darka nie da się wyłączyć jeśli używamy

trybu B (bulb). Natomiast korzystając z trybu np Tv, gdzie czas można ustawić maksymalnie

30 sekund, funkcję tę można wyłączyć.

Co do szkieł manualnych to w każdym systemie się da i każdy system ma swoje ograniczenia.

W Pentaksie należy uważać na jakość przejściówek M42, niektóre lubią utknąć w korpusie.

Mi ogólnie bardziej leży w ręce Pentax, Canon ma dziwną klawiszologię, choć to już

kwestia gustu i przyzwyczajenia. Jak bym zaczynał od Canona to pewnie byłby to dla mnie

ideał :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciekawa dyskusja na temat pentax k-x: http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-dslr-discussion/77684-k-x-king-long-exposures-astrophotography.html

Potwierdza się to co napisał Arek. Ciekawym, czy ktoś przerobi firmware i wyłączy automatyczne darki. Trzeba mieć nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trafiłem na stronkę gdzie był opis jak wejść w menu serwisowe pentaksa, była tam możliwość

wyłączenia redukcji szumów, ale to chyba nie to. Menu serwisowe zazwyczaj jest używane do korekcji

pracy autofocusa z pewnymi szkłami. Wyższe modele mają to w normalnym menu, z możliwością zapamiętania

ustawień dla iluś tam różnych szkieł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciekawa dyskusja na temat pentax k-x: http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-dslr-discussion/77684-k-x-king-long-exposures-astrophotography.html

Potwierdza się to co napisał Arek. Ciekawym, czy ktoś przerobi firmware i wyłączy automatyczne darki. Trzeba mieć nadzieję...

 

Dark zaszyty na stałe o czymś świadczy. Obawiam się, że po wyłączeniu darka można przeżyć szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mogę porównać ekspozycję z odjętym darkiem i taką bez odejmowania darka,

ale wydaję mi się że przy 30 sekundowych czasach nie będzie za dużej różnicy.

A maksymalnie mogę 30 sekund bez darka zrobić.

Im dłuższy czas to na pewno pojawią się różnice znaczne, sensor się grzeje,

a w takim aparacie nie ma za dobrego chłodzenia. Zdarzyło mi się nagrać film tym

aparatem, maksymalnie można nagrać jednorazowo ok 10 minut materiału. Pod koniec

tych 10 min pojawiła mi się ikonka termometru ostrzegająca o temperaturze

sensora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark zaszyty na stałe o czymś świadczy. Obawiam się, że po wyłączeniu darka można przeżyć szok.

 

Raczej nie

 

Z wymuszonym darkiem moze być tak jak pisze Arek, że przy dłuższym czasie od 30s matryca nagrzewa się tak że zniekształca się całkowicie ilość energii zbieranej przez sensor

gdzieś widziałem zdięcia z K20D i w nim wyraźnie było widać jak po kilku minutach jeden róg zmieniał barwę od ciepła z elektroniki która znajdowała się w tamtej części aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie

 

 

Z wymuszonym darkiem moze być tak jak pisze Arek, że przy dłuższym czasie od 30s matryca nagrzewa się tak że zniekształca się całkowicie ilość energii zbieranej przez sensor

gdzieś widziałem zdięcia z K20D i w nim wyraźnie było widać jak po kilku minutach jeden róg zmieniał barwę od ciepła z elektroniki która znajdowała się w tamtej części aparatu.

 

Raczej tak.

 

Dlaczego producent ubezwłasnowolnia nabywcę ? Dlaczego za niego decyduje ? Ja chcę zobaczyć co produkuje matryca i zadecydować czy chcę odjąć darka czy nie. Może chcę go odjąć lepszym softem zewnętrznym ?

 

Matryca nagrzewa się w każdym aparacie.

Każda matryca szumi , a szumi tym bardziej im wyższa jej temperatura.

To że każda szumi nie znaczy, że wszystkie szumią tak samo mocno.

To są rzeczy oczywiste.

 

 

Manipulowanie obrazem w body przez producenta , bez możliwości zobaczenia przez użytkownika co produkuje matryca jest działaniem podejrzanym.

 

W takim razie jaki jest w/g ciebie cel uniemożliwienia użytkownikowi dostępu do czystego , nie manipulowanego obrazu z matrycy ?

Skoro ten Pentax jest taki Ok. to co ukrywa producent ?

Co z użytkownikami którzy chcą sami sobie zrobić i odjąć darka w post procesie ?

Tym aparatem nawet nie zrobisz sobie darka, bo otrzymasz darka z odjętym automatycznie darkiem :szczerbaty:

Czy algorytm odszumiający w tym aparacie jest na tyle wyrafinowany żeby nie wyciąć słabych gwiazd jako hot pixele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak.

 

Dlaczego producent ubezwłasnowolnia nabywcę ? Dlaczego za niego decyduje ? Ja chcę zobaczyć co produkuje matryca i zadecydować czy chcę odjąć darka czy nie. Może chcę go odjąć lepszym softem zewnętrznym ?

 

Matryca nagrzewa się w każdym aparacie.

Każda matryca szumi , a szumi tym bardziej im wyższa jej temperatura.

To że każda szumi nie znaczy, że wszystkie szumią tak samo mocno.

To są rzeczy oczywiste.

 

 

Manipulowanie obrazem w body przez producenta , bez możliwości zobaczenia przez użytkownika co produkuje matryca jest działaniem podejrzanym.

 

W takim razie jaki jest w/g ciebie cel uniemożliwienia użytkownikowi dostępu do czystego , nie manipulowanego obrazu z matrycy ?

Skoro ten Pentax jest taki Ok. to co ukrywa producent ?

Co z użytkownikami którzy chcą sami sobie zrobić i odjąć darka w post procesie ?

Tym aparatem nawet nie zrobisz sobie darka, bo otrzymasz darka z odjętym automatycznie darkiem :szczerbaty:

Czy algorytm odszumiający w tym aparacie jest na tyle wyrafinowany żeby nie wyciąć słabych gwiazd jako hot pixele ?

 

 

A może w związku z tym że to jest lustrzanka low-end czyli dla amatorów lepiej żeby nie było opcji które tylko pogorszą jakość zdjęć zwykłemu amatorowi który może coś na włączać lub na wyłączać a potem psioczyć jakie kiepskie zdjęcia robi ten aparat.

Pamiętaj że teraz większość osób które kupiło lustrzankę amatorską potrafi robić zdjęcia w automacie. Dlaczego wszystkim zależy na super autofocusie itp... Po prostu nie mają ochoty nic dotykać i może dlatego producent wyłącza takie funkcje, pamiętaj że ten aparat zrobiony jest specjalnie dla takich ludzi, najlepsze JPG z puszki, 100 kolorów obudowy itp. o czymś świadczy kto jest odbiorcą aparatu.

Ale oczywiście też możesz mieć rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jakiś czas temu przymierzajac się do zakupu docelowego aparatu zdecydowałem że bedzie to Pentax , wtedy nowość K-20.

Zwarty ,wodoszczelny ,szybki , uniwersalny pod kątem stosowania różnych obiektywów (bagnetów) no i reklamowany że b.mało szumiąca matryca.

To wszystko prawda poza jedną małą rzeczą , którą ujawnili dopiero nowi urzytkownicy, bo nigdzie w dostepnych materiałach nie było słowa o tym jak jest naprawdę . Na jakimś forum można było nawet przeczytać , że na podstawie tego co podaje producent "aparat świetnie nadawać będzie się do długoszasowych ekspozycji w trudnych warunkach oświetleniowych".

Okazało się ,iż niestety Pentax zastosował w swoim nowym modelu wiekową matrycę (obniżenie kosztów) , a wady jej ukrył pod stałą funkcją odjęcia darka.

Staram się śledzić w/w temat na forach internetowych i z tego co czytam to marne szanse na zmianę firmware bo ;"

JACAPA

Dark zaszyty na stałe o czymś świadczy. Obawiam się, że po wyłączeniu darka można przeżyć szok.

 

Jak dla mnie puszka fantastyczna i chyba niezniszczalna ,ale nie do AstroFoto :notworthy: . Moje próby w tej dzidzinie to baaardzo czasochłonne zmagania (ekspozycja np;6X300s to realnie 12X300s :mellow: ) , no i nie wiadomo co tak naprawdę przy okazji odjęcia darka ,ucina jeszcze?

 

Leciwy Canon 350D za kilka stówek i po sprawie .

Ja straciłem wiele "czarnych" nocy w moich zmaganiach z K-20 i odpuściłem. Jak kiedyś nabiorę doświadczenia w astrofoto by być pewnym tego co i jak fotografuję to pewnie zapnę go do "rury" i porównam co "Pentax odejmuje razem z darkiem".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No niestety, ten aparat jest nietrafiony jeśli chodzi o astro.

Posiada ta sama matryce co nikon d300. Wszystko pięknie, nawet jak się w testach spojrzy ma małe szumy, ale to ściema. Po pierwsze aparat uzyskuje takie dobre wyniki dzięki softowi jaki posiada. Podstawowa sprawa to taka ze zawsze jest włączona opcja redukcji szumu zdjęcia. Odbywa się ona tu w kilku stopniach. Pierwszy to permanentna redukcja szumów, bez względu na to co w menu się wybierze. Dotyczy to wszystkich trybów z RAW włącznie dla czułości od 100 do 1600 ISO. Powyżej 1600 załączany jest 2 stopień redukcji szumu, widać to na RAWach jak gwałtownie spada szum po przekroczeniu ISO1600 i na ISO 3200 i 6400 jest praktycznie na poziomie ISO1600 lecz kosztem rozdzielczości obrazu i jakości szczegółów wymazanych przez algorytm odszumiający.

Nie ma co się oszukiwać, wysokie czułości tego aparatu są okupione grzaniem matrycy i ogromnym szumem skutecznie maskowanym kilkustopniowym procesem odszumiania. Jaki ma to wpływ na astro, nie trzeba wyjaśniać. Niestety, cudów nie ma i za te pieniądze nie powinno się oczekiwać wiele.

Problem w tym ze to aparat dla zwykłych pstrykaczy, niewymagających użytkowników którzy pstrykają zdjęcia w jpg. Do dziennego foto itd jest bardzo dobry ale do astro to nieporozumienie. Pomijam oczywiście permanentny dark powyżej 30s którego się nie da wyłączyć. Nie wiem czy Bulb jest obsługiwany po wężyku/kablu czy tylko za pomocą pilota IR.

Canon d350 masakruje konkurencje. Jest to prosty aparat, bez bajerów, bez wymyślnego softu, nowoczesnego LV, wielkich jarzących się wyświetlaczy lcd. Ma dobra matryce, jest tani i łatwo modyfikowalny i ma wsparcie ze strony softu do astro. W tym przedziale cenowym nie ma moim zdaniem sensownej alternatywy. Można do astro użyć lepsze współczesne lustrzanki, 10x droższe a efekt nie powali na kolana. Za taka kasę można kupić już kamerki dedykowane do astro bijące na głowę każdy DSLR.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z tego co widze na optyczne.pl ten Pentax może jest fajny, ale do astrofoto:

1. Nie ma możliwości wymiany filtra, który jest przed matrycą, jak to można zrobić w Canonach. Co prawda robienie dziennych zdjęć jest utrudnione, ale ważne że jest wogóle taka możliwość.

2. Przy czasach powyżej 30 sek, czyli na funkcji "Bulb" ISO może być maksymalnie 1600.

3. Mimo informacji producenta, wygląda na to że aparat i tak odejmuje swoje "darki" co jest o kant d... potłuc w astrofoto. Zresztą jak można porównywać szumy, pomiędzy aparatem który je automatycznie odejmuje, do innego który daje nam prawdziwy plik RAW???

Zresztą za 500zeta więcej możesz kupić Canona 500d, który będzie o niebo lepszy i nie tylko dlatego, że ma więcej pixelil, bo to akurat idzie na "minus" ;), ale np dlatego ze RAW-y są 14bitowe, a nie 12-sto, jak ma miejsce w Pentaxie.

A jeśli nie mozesz wydać te 500 zeta więcej, to pomyśl o Canonie 1000d, też będzie lepszy do astrofoto, ale niestety RAWy są 12-sto bitowe.

 

Skoro mowa o RAWach, pozwolę sobie odświeżyć trochę ten wątek, bo zastanawiam się ostatnio nad Canonem 500D lub Nikonem D5000, jednak wg testów na optycznych ( http://optyczne.pl/103.7-Test_aparatu-Nikon_D5000_Szumy_i_jako%C5%9B%C4%87_obrazu_w_RAW.html ) ten ostatni także ingeruje programowo w RAWy (choć nie wiem czy to odejmowanie dark'ów). Wg innych testów (m.in. na dpreview), Canon 500D ma większe szumy w porównianiu z D5000, ale czy pomimo tego Canon będzie lepszy do astrofoto?

 

Pozdrawiam,

AD

 

PS: Aparat mam zamiar używać także do zwykłych zdjęć.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisano w komentarzu - sygnał w D5000 jest sztucznie odszumiany, więc nie można obiektywnie ocenić, który szumi mniej.

Biorąc pod uwage, że procesorek w samym body jest mierniutki, więc nie ma co liczyć że przy zdjęciach astro będzie redukował szum, zostawiając ledwie widoczny, ale jak ważny sygnał z kosmosu!

Żeby dobrze odjąć darki nie wystarczy nawet dobry komputer, bo trzeba mieć też przyzwoity program, który będzie "pamiętał" że obiekty DS są ledwo widoczne zwłaszcza w szumie z matrycy.

Więc kolejny raz napisze to samo - jak DSLR do astrofoto to tylko Canon!

Pamiętaj, że w Canonach masz możliwość wymiany filtra znajdującego się przed matrycą, choć utrudnia to potem focenie normalne.

Pozdro

 

P.S.

Nie jestem pewny, ale w Nikonach jest chyba problem z podłączaniem obiektywów M42 - konieczność specjalnych optycznych złączek!

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiada ta sama matryce co nikon d300.

 

Ekhm... nie posiada tej samej matrycy... to zupełnie inne matryce.

 

Nie jestem pewny, ale w Nikonach jest chyba problem z podłączaniem obiektywów M42 - konieczność specjalnych optycznych złączek!

 

W Nikonach żeby uzyskać nieskończoność trzeba albo użyć przejściówki z soczewką albo wymienić dupkę bądź justować obiektyw. W najpopularniejszych obiektywach nie ma problemu ze zmianą bagnetu na Nikona.

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.